TANNOY

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

TANNOY

Post by momolo »

Niste scotieni celebri pentru difuzoarele lor coaxiale. Firma veche si cu traditie. ....Care se pare ca se zbate sa supravietuiasca inca "nechinezarita".....insa nu se stie daca nu au inceput si ei sa guste din "binefacerile" productiei in lumea a III-a ?! Anii trecuti se auzeau ca sunt in mari probleme financiare.

Din ce stiu, in ultimii doi ani....se pare ca au avut loc schimbari si la ei.

Oricum, de multi ani isi comanda unele din cutii in Polonia si Ungaria. Acum se pare ca au si serii de difuzoare facute in Polonia (o parte din fosta Tonsil, din cate sunt informat) sau China.

Intrebare - a mai ramas TANNOY ceea ce a fost o data ?!

Si o precizare - sunt niste grei in domeniu!

Sper ca topicul sa nu leneveasca.

L-am deschis ca sa va spuneti pararea in legatura cu Tannoy, evident, cei care au avut experiente practice (exclus povestitorii de poze).

Din pacate la noi in RO au avut o distributie vesnic nefericita fiind preluati de comercianti care nu s-au ridicat la valoarea brandului.

Personal pot spune ca am ascultat in cateva randuri modele Tannoy coaxiale (caci asta e specialitatea lor) si am ramas placut impresionat in unele cazuri si neplacut impresionat in altele. Se pare ca celebrul brand, in lumea audiofila internationala nu prea a avut noroc de distribuitori perseverenti sau care sa-i promoveze pe merit. Nu acelasi lucru se intampla in sectorul audio-profy, defapt sectorul care ii tine (inca) in viata. Din pacate si aici sunt concurati de marfa de doi bani chinezeasca (gen behringer&stuff) dar si de fosti si inca actuali rivali (ex: JBL).

Insa modelele noi (medii sau de varf) inca nu le-am auzit. Exceptie fac doua modele din gama PRESTIGE din sectorul RESIDENTIAL despre care mi-am dat seama doar ca sunt foarte pretentioase la amplificare.
Dar unele din monitoarele profy mai vechi m-au impresionat la vremea lor!

http://www.tannoy-speakers.com/

Voi ce parere aveti ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by TomJones »

momolo wrote:Niste scotieni celebri pentru difuzoarele lor coaxiale. Firma veche si cu traditie. ....Care se pare ca se zbate sa supravietuiasca inca "nechinezarita".....insa nu se stie daca nu au inceput si ei sa guste din "binefacerile" productiei in lumea a III-a ?! Anii trecuti se auzeau ca sunt in mari probleme financiare.
Asa este!! Din pacate seriile ieftine se fac de ani buni in china, pana nu demult le aducea Lotus Telecom si le gaseai in Cora, Carrefour etc, iar mai demult se gaseau la Ana Electronic pe Dorobanti alaturi de samsung...seriile scumpe sunt facute la mama lor, deosebit de frumoase si de pretentioase , ma refer la seriile Dimension si Prestige..si ...se potrivesc de minune cu Accuphase fiind un concurent serios rivalilor de la B&W cu seria 800 Nautilus
Attachments
1217056065.jpg
tanoy.jpg

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

in 2007 am auzit o pereche Tannoy Kingdom ( http://www.tannoy-speakers.com/s.php?product=270 ) mari cat niste frigidere care se chinuiau pe un Accuphase E-350 ( http://www.accuphase.com/model/e-350.html ) dintr-un Accu DP 77 ( http://www.accuphase.com/historys/cate/dp-77_e.pdf ).

Camera de 25mp, sunet complet dezamagitor, o tzutzuiala tziuita pe o lesinatura de bas. Nu eram singur si ceilalti au fost neplacut impresionati.

Acum e posibil ca integratul ala sa nu fie deajuns. Posibil ca sa fi fost pozitionate aiurea (si defapt chiar erau) si e posibil ca sa fi fost cablate alandala (din cate imi amintesc erau cabluri audiofile foarte scumpe), naiba stie, insa pe cat de mari erau, pe atat de lesinat si tzitziit sunau. Probabil alea sunt halitoare de curent sau au impedante jucause ?! Oricum, vad ca sunt trecute la arhiva.

Acuma le-am citit pdf-ul. Vad ca bobina la mid-bass este imensa! 76mm ! Iar la tweeter deasemenea imensa! 51mm ! Enorm! Asta cere "aparat de sudura" iar 350-ul ala normal ca nu le duce!

http://www.tannoy-speakers.com/products ... ochure.pdf
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by TomJones »

Aici sunt cateva probleme:
- dimensiunile camerei; poate era prea mica la asemenea boxe
- accu e -350, are cam 140 W reali, si in gereral cam duc orice boxe; singura problema e de potriveala cu tannoy, dar dupa cum le folosesc multi insemna ca e ok cu potriveala. In pdf-ul citit am vazut ca aveau cam 1.6 metri inaltime si 92 db sensibilitate, foarte buna ptr asemenea boxe. Sa ne gandim la boxele de stand de la Dynaudio care au 84 db.
- probabil cablurile nu erau ok, vezi hifiarena cu acele nordost-uri

P.S. magaoaiele astea le-ai auzit in Romania?

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: TANNOY

Post by oake »

Nu am experienta mare cu acest brand totusi am avut fericita ocazie sa ascult pe indelete in doua configuratii niste boxe facute la noi dupa un kit Tannoy care a costat la vremea lui,inceputul anilor '90,cam 4000$.
Difurile erau de 15' bineinteles coaxiale iar cutiile erau cam cat un frigider si jumatate(si jumatate se refera la latime), nu puteau fi miscate decat de doi oameni.
Posesorul era un audiofil impatimit si imi explica ca a respectat intocmai proiectul din respectivul kit,ba mai mult si-a comandat de afara nu stiu ce esenta nordica de stejar,parca,oricum pdv ebenistica aratau desavarsit.Sub difuzor aveau 4 bass reflex cam de 8-10 cm diametru fiecare...asta daca memoria nu ma inseala.
Faza 1 :Un bun prieten de-al meu,bolnav cu sunetul, ma roaga sa punem la cale o mica sceneta deoarece dorea sa le achizitioneze si sa il ajut sa scada pretul cat mai mult.
Zis si facut: eu pe post de client vesnic nemultumit,carcotas etc...iar el pe post de sfatuitor pertinent in ale sunetului.
Dupa lupte seculare care au durat ceva ore bune le-am scos putin sub 4000$.
Boxele respective le-am ascultat pe un ampli grundig pe lampi iar ca sursa un cd player marantz...pe vremea aceea nu ma uitam la sarme,ei in schimb da!
Omul nu avea in casa muzica avea numai discuri de proba,evident cu muzica dar si f multe cu sunete,diverse sunete.
Prima mea impresie a fost devastatoare : nu mai auzisem asa ceva atat de bine.
Una peste alta am chemat hamalii si am teleportat boxele la prietenul meu acasa.
Faxa 2 :Acolo a inceput dictractia...intr-o sufragerie de bloc de 24 mp aproape goala.
Sursa lui era un T+A de 3500$ si un preu cu doua ampuri pe tranzistori, nu mai tin minte brandul dar era oricum ceva relativ scump, in compania a fel de fel de sarme scumpe pt vremea aia.Senzatia a fost aceeasi...sunetul m-a coplesit.
Ce se intampla acuma cu acest brand nu stiu...dar atunci erau o referinta,cel putin pt mine.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: TANNOY

Post by yinyangbt »

Cobor putin din sferele inalte si ma duc la seria Sensys DC 1 si 2 (bookshelf si floorstander) pe care le-am avut in vizor pentru un upgrade la Epos 5-urile mele.Le-am audiat pe NAD 352 si Xindak MT3 cu sursa NAD 542. In combinatiile respective nu au sunat rau dar nu m-au impresionat (evident bass mai puternic la flooruri). Drept care am ramas cu Eposurile, desi puteam obtine un deal foarte bun pe floorstanderele Sensys DC. Poate alta combinatie sursa/amplificare le-ar fi pus mai bine in valoare. Urechile nu le aveam infundate, caci o combinatie de 5000 E m-a lasat masca (asa cum ar fi si trebuit !!! :lol: pretul era cam de trei ori)

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: TANNOY

Post by VTP »

Dual concentricele de la 8" in sus si mai ales cele care echipeaza seria Prestige sunt realmente altceva. La cele ieftine apar limitarile evidente datorate pretului.
Chiar si asa, integrarea imaginii stereo, marimea sa, sunt net peste solutia cu traductoare separate. Lucrul este evident chiar si la coaxialele normale, care nu beneficiaza de avantajele oferite de patentele firmei.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: TANNOY

Post by CC_TM »

Prin '98 m-am dus la Budapesta la un showroom, sa-mi iau boxe (Mission). Cand am intrat in showroom, cantau o pereche de Tannoy D900 pe ceva Marantz-uri (CD 17 si PM17 ... parca).
Dupa standardele mele si urechea mea de atunci sunau ... superb. Nu am stat sa ascult prea mult pentru ca eu cautam alte boxe, de vreo 7 ori mai ieftine.
Cand am cuplat Mission-urile am sesizat clar diferent de clasa :oops:
Am luat Mission-urile, desi gandul mi-a ramas la Tannoy-urile respective.

Prin 2001 m-am rentalnit cu Tannoy la High End Messe de la Frankfurt.
O pereche de TD12 puse pe o linie McIntosh, intr-o camera de 40 mp. Un sunet suveran, dinamic, echilibrat.
Din nou aceeasi senzatie ... superb :P
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: TANNOY

Post by yinyangbt »

Cine mai importa acum Tannoy in Ro ?
A ascultat cineva monitoarele pasive si/sau active cu drivere de 6 si de 8?
Despre matching , am aflat ca Tannoyurile merg bine cu MacIntosh ,Plinius si Musical Fidelity.Cu NAD , mie nu mi s-a parut ceva deosebit.Nu am avut ocazie sa ascult Tannoy pe amplificari mai rasate.
Voi ce stiti ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

yinyangbt, mai precis, ce modele TANNOY ai ascultat ? Si pe ce amplificari si din ce surse ? Daca poti preciza si unde, ar fi grozav!

Dupa stinta mea, prin RO nu se ocupa nimeni in mod serios cu reprezentarea brandului Tannoy.
Stiu ca la Realacustic (Radu) au fost aduse unele entry-level din China si se mai gasesc unele incinte ieftine pe la vanzatorii de aparatura profy de larg consum.

De exemplu, exista niste monitoare (cu destinatie profy, dar de nivel studio-project, adica ieftin) fabricate prin Polonia, cam la vreo 2...300 euro perechea si care isi merita banutii. Nu sunt o minune audiofila, simple bookshlef pe doua cai, insa suna mai bine, sau mult mai bine ca diverse alte boxe (din gamele consumer) pe la aceeasi bani.

Pe TANNOY alea adevarate (si scumpe) nu le aduce nimeni in RO. Din pacate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: TANNOY

Post by yinyangbt »

pai , am scris ceva mai sus : la Radu,asa cum ai zis si tu.Am ascultat DC Sensys 1 si 2 care intre timp au fost scoase din fabricatie.Situate in gama Tannoy intre Mercury (entry) si Eyrys ,scoasa si ea din fabricatie.Se pare ca Sensys a fost inlocuita cu Revolution iar Eyrys cu Definition.
Din pacate, Tannoy sensys DC le-am ascultat conduse doar de NAD 352 si Xindak pe tuburi integrat cu sursa NAd.Poate nici matchingul nu era cel mai fericit ,sau poate nu-mi place mie genul asta de sunet.As fi fost curios cum se comporta in compania unor sisteme mai rezolute.Asa, au sunat OK , dar nu m-au facut sa -mi dau Eposurile mele si sa iau Tannoy sensys DC 1 sau 2 desi oferta era foarte buna financiar.In aceeasi zi , Unison hibride + Triangle Altea m-au fermecat.
Din pacate, nu am avut ocazia sa ascult Tannoy din gamele mai de sus, desi mi-as dori si sint curios.
Toata gama Tannoy am gasit-o disponibila online pe DVDPlanet.ro , inclusiv modelele alea scumpe rau (Westminster si celelalte)- asta e reclama(la boxe de la 150.000.000 vechi in sus) ? :lol:
De la seria Definition incintele nu mai sunt construite din MDF ci din placaj - se pare ca de aici incep seriile audiofile la Tannoy(de la 3500 E cu TVA !!!).

http://fr.cinenow.com/videos/1836-tanno ... milan-2008
cu PSAudio

http://fr.cinenow.com/videos/806-tannoy ... unich-2007

http://fr.cinenow.com/videos/690-tannoy ... -show-2007

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

exact ce e filmat acolo la Milan TAV 2008 am vazut eu anul trecut. Tot ce imi pot aminti din camera aia....doar doua lucruri, acele minuscule TANNOY extrem de scumpe care aratau bine insa pretul e complet nesimtit cat si boxele Tannoy care cantau pe acolo si nu m-au dat pe spate, niste banalitati.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: TANNOY

Post by yinyangbt »

Imi aduc aminte ca scriai undeva ca nu ai fost prea impresionat

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: TANNOY

Post by felixx »

Un pic de offtopic...
Am facut oarece teste cu Tannoy 10" HPD295 Monitor ...alea adevarate,cu magnet alnico,englezesti 8) .....insa e cam devreme pentru a ma pronunta 100% asupra sunetului.
Din cele experimentate de mine....
L-am pus intr-un open baffle si i-am dat curent cu un monobloc pe lampi in push pull cu 6C33C.
Sunet foarte echilibrat si as zice ca au o nuanta usor diferita.M-a surprins intr-un mod foarte placut.
In gama de varf,Prestige,sunt doua moduri de implementare a tweeter-ului cu waveguide-ul:
-forma lalea
-forma pepperpot
Deasemenea magnetul alnico este folosit doar la unele modele;de la Kensington SE in sus si doar la cateva monitoare.
Unele modele vechi (III LZ)pot avea usor erori de constructie la acest pepperpot.
De cele mai multe ori aspectul unui difuzor de la Tannoy nu are nici un efect pozitiv vizual,ci din contra....pana in momentul in care il pui la treaba.
Din cele comentate pe forumul de discutii de la Tannoy,cele mai bune rezultate sonice,de-a lungul anilor,le-a avut magnetul alnico cu implementare pepperpot si nu cel cu lalea.
La Westminster se foloseste alnico + pepperpot.
Un difuzor Tannoy merita cele mai bune componente pentru filtru fara a avea vreodata indoiala ca poti sa dai gres.
As vrea sa-l incerc si in incinta inchisa dar si in backloaded horn + componente foarte bune in filtru....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: TANNOY

Post by yinyangbt »

tot alaturi :

Felixx , crezi ca dualconcentricul de 6,5 din Sensys DC 1 ar merita incercat intr-un proiect de acest gen sau e prea mic ?

Post Reply