Moving Iron Cartridges Preamplifier

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by tatatodor »

Detin o doza,Ortofon FF 15 EO,pusa pe un preu MM se aude prea incet,pusa pe MC se aude distorsionat(semnalul e prea mare pt MC).Cum pot asculta o astfel de doza,daca nu detin preu cu intrare dedicata pt, sa le numesc,cumva, low level MM) ?,deci semnalul de iesire e undeva intre 0-1 mV.
Ce solutii a-ti folosit?...in afara de a cauta un amplificator vintage cu preu,din vremurile aparitiei dozei mai sus mentionate.
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by CC_TM »

Ortofon FF 15 EO e MM si ca atare nu se adapteaza cu impedanta mica (56-100 ohm) de la preamplificatorul MC !!!

Nu e suficient sa dai amplificatorul mai tare ?

Daca vrei sa-i faci un preamplificator dedicat, poti modifica preamplificatorul de phono actual ca sa aiba o amplificare mai mare, in cazul in care ai o schema cu corectia RIAA pe reactie negativa.

Identifici rezistenta din reactia negativa si pui o valoare mai mica ( 1/2 din valoarea actuala). Castigi astfel 6dB in plus fata de situatia actuala.

E posibil ca tonalitatea pre-ului de phono sa se modifice usor, datorita modificarii reactiei negative, dar il asculti si vezi daca iti place.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by tatatodor »

vanzatorul mi-a descris-o ca fiind M.Iron,daca e un low level MM tot nu ma fericeste memeul ei.Nu doresc sa intervin in circ.preului ,nu am cunostinte,iar ridicatul volumului ar fi o solutie,dar parca dinamica e mai timida....
Multumesc cc_tm, pina acum am avut mm-uri dar cu nivel in jur de 4 mV.Atunci reformulez intrebarea-Pt nivele mici de iesire ale dozelor MM,maxim 1mV,ce solutie exista in afara de ridicarea volumului?(si a letconului)....
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by momolo »

tatatodor wrote:Detin o doza,Ortofon FF 15 EO
uite aici in baza de date:

http://www.vinylengine.com/cartridge_da ... rlo=&prhi=" onclick="window.open(this.href);return false;

In lista nu exista FF 15 EO dar exista FF 15 E care are 5mV iesirea, deci standard MM, chiar mult deoarece multe MM-uri au mai putin de 5mV. De obicei preurile phono tip MM se socotesc la o medie de 2,5....3mV cu un maxim de peste 10mV fara distorsiunin semnificative.

Din lista se observa clar - exista (probabil) un singur corp dar multiple variante de ace. Toate variantele sunt pe 47K ohms si la cele unde se mentioneaza, semnalul de iesire este 4....6mV, media la 5mV. In mod cert nivelul semnalului este dat de ac. In mod cert doza este una clasica MM.

Presupunerea mea - doza pe care o ai are ceva probleme cu acul. Cauta-i un ac nou si va merge perfect pe orice preu conventional MM. Evident, nu va merge pe un preu MC. Daca nici cu un ac nou nu va merge, e posibil sa aiba ceva.

Cat priveste rata de amplificare... e atata cat o are preul MM. Unele mai haudiofile (si scumpe) au posibilitate de variatie insa doza conteaza. Eu unul nu m-as baga sa modific rata de amplificare asa cum zice CC_TM. Nu ca nu se poate, ba se poate si el are dreptate, asa se poate face, adica se poate creste raportul insa per total faci preul un pic varza din punct de vedere al corectitudinii (si caracterului) sunetului.... adica atat cat s-a priceput fabricantul preului sa le obtina. Mai pe scurt, preurile astea e bine sa fie lasate in pace.
Inca ceva - nivelul semnalului e dat si de apasare. Insa, daca acul nu este original dozei, se poate intampla sa ai un nivel foarte slab la iesire. Sau poate este diamantul ciobit sau lipseste din el, nu am de unde sa stiu insa in mod cert doza ta e defecta (si banuiesc acul).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by tatatodor »

http://www.vinylengine.com/library/ortofon/ff-15.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

Weight: 5g
Output: 1.0mV
Stylus type: spherical (FF15), elliptical (FF15E)
Aici e data cu 1mv iesire !
Voi incerca sa postez o poza reala,cand ajung acasa.E posibil sa fie si acul,dar momentan nu doresc sa merg pe calea asta(inlocuire ac),pina nu sunt sigur ca ar scoate totusi 4-5 mV.
Back in the days music was the only drug you needed

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by tatatodor »

din lipsa de timp,fur o poza de pe net,este ceea ce scrie si pe a mea
https://www.thakker.eu/documents/image/ ... -EO--O.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by tatatodor »

Presupunerea mea - doza pe care o ai are ceva probleme cu acul

Patru ani de zile am stat cu ea in starea mai sus mentionata crezand ca e o MI.Amfost curios acum sa-i scot acul afara,sa-l observ cum banuia Momolo....A iesit ff usor.L-am reintrodus si scos din nou.Dar de data aceasta a iesit cu un usor declic.
Adica s-a auzit mai incet din cauza montarii incomplete/partiale in doza.Acum semnalul e mai mare ,probabil undeva la 4 mV, urmand reglajul in headshell,apasare,samd,pentru verdict nepronuntandu-ma inca,dar e mult peste m97xe de kko cu care m-am procopsit,in mod voluntar :(
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Moving Iron Cartridges Preamplifier

Post by momolo »

Eu v-am spus ca M97XE sunt defapt loz in plic. Asa cum am scris, am avut 3 bucati (si a 4-a imprumutata). Parerea mea, la banii lor sunt chiar minunate daca tinem cont de piata actuala. Dar trebuie sa ai noroc sa nimeresti una buna.
In rest potrivirea dozei cu bratul e o chestiune cruciala. Conteaza evident si reglajul dar si potrivirea dozei cu.... preul. Indiferent cate reglaje are preul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply