fas/hiss pe tweeter

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

cred ca s-au rodat si boxele, deja frecventele s-au asezat acolo unde trebuie (desigur pe inregistrarile pop/dance contemporane chiar in exces).
diferentele intre "out of the box" si acum sunt semnificative.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by Constantin C. »

diferentele intre "out of the box" si acum sunt semnificative.
Sunt , de asemenea , posesorul unor incinte Focal , iar rodajul a durat mai mult de doua luni si jumatate.Se lasa greu...
De fapt , daca incerc sa-mi amintesc mai bine , abia dupa vreo sase luni de auditii zilnice mi s-a parut ca suna acceptabil frecventele joase.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by momolo »

Eu pe vremea cand am avut NEAT Acoustics dotate cu tweeter FOCAL titaniu, am constatat fara nici un dubiu ca rodajul este extrem de indelungat. Boxele din seria Motive sunau un pic tzatzaite cand erau noi. Dupa vreo 2 saptamani am constatat ca tzatzaiala s-a mai rotunjit, indiferent de cabluri, fiind evident ca ceea ce "sarea la ureche" cand erau noi (indiferent de cabluri) nu mai "sarea" la fel dupa o vreme.

Apoi, dupa cateva luni de utilizare aproape zilnica am constatat ca sunetul se rotunjise si ca....nu mai exista tweeter, adica sunau unitar, ca un singur difuzor. Mai trebuie mentionat si nivelul de detaliu un pic crescut dupa rodajul indelungat.

Pentru acel model de NEAT am estimat un minim de 4 luni pana la "rotunjire" insa au sunat cu adevarat la maximul lor abia dupa juma' de an!
Chiar am avut ocazia sa le compar cu suratele lor nerodate dupa vreo 5..6 luni si diferentele erau greu de crezut! Estimez ca cele mai "nesimtite" diferente au fost pe parte de inalte, parte de care se ocupa tweeterul Focal si care "s-a lasat mai greu" decat mid-wooferul Peerles care se ocupa cu restul benzii audio.

Cand au implinit rodajul le-am vandut. Cel care le-a cumparat habar nu a avut cum ar fi sunat acele boxe de noi, out of box!(sau nepotrivite cu amplificarea, fiind foarte pretentioase in ciuda aparentelor) Fiind pretentios si necunoscand pretul adevarat al acestei pasiuni (ma refer la cat dai si cat ai), daca boxele erau nerodate (si fara o potrivire buna cu amplificarea si cablurile), in mod sigur nu le-ar fi cumparat....Ca o paranteza (asta fiind un subiect interesant), am observat ca cei care nu au informatii din domeniu, care nu au nici o experienta in spate, au in schimb niste pretentii uriase la preturi mici (in caz ca au in mod nativ ureche buna, ceea ce e cazul multora).

Majoritatea nu realizeaza ca daca asculta ceva care in sfarsit le place dupa un lung sir de trancote banale care le provocau plictiseala, chestia aia COSTA bani dar in mod special timp, experienta si munca!

Defapt costurile sunt si mai mari, ar trebui inglobate si toate sculele cumparate anterior pana la ceva de calitate (defapt ma refer la un raport bun pret/calitate) cat de cat, costuri ale experientei acumulate, costuri platite pentru a ajunge sa intelegi cu adevarat PRETUL !

Iar daca spun asta nu inseamna ca spun automat calitate = pret mare, nu, spun doar ca pentru a ajunge sa apreciezi cu adevarat ceea ce ai si sa intelegi cu adevarat daca pretul platit e bun sau prost, trebuie anterior acumulata o experienta, iar asta costa cel mai mult! (timp si bani)

Am intalnit multe cazuri de oameni care au sarit direct in "caruta" calitatii (pentru ca aveau o situatie materiala buna) insa de acolo au cazut betzi critza si complet debusolati, unele etape fiind obligatorii si sarirea lor nu este pentru oricine!

O alta constatare, un incepator, mai ales din genul celui care are fixatia sa-si cumpere lucru nou (si de brand...defapt unul cunoscut de el! :D ...de obicei fixatiile astea doua merg impreuna) va avea pretentii mult mai mari si mai aberante de la lucruri second hand (pretentii raportate la pretul platit) in timp ce de la lucrurile noi va avea pretentii mult mai scazute si o atitudine mult mai indulgenta !De multe ori am vazut cazuri in care unii au ales "lucrul nou din magazin" platind un pret mult mai mare decat "lucrul vechi second hand" dandu-si seama prea tarziu ca afacerea a fost cat se poate de paguboasa. Indiferent ca initial au beneficiat de sfaturi bune si aveau toate conditiile sa-si dea seama, insa pur si simplu au refuzat sa afle adevarul.....pe care l-au aflat DUPA usurarea portofelului. Asta se numeste EXPERIENTA si asta COSTA! :D

Cat priveste subiectul, rodajul si fashaitul, cred ca putem accepta un fapt, rodajul la incinte acustice este un fapt incontestabil.

Singurul lucru ce poate fi contestat ar fi marimea si importanta acestui rodaj, problema ce tine de sistemul fiecaruia de valori. Nu trebuie sa punem in aceeasi oala pe toti, de exemplu pe tanarul care-si cumpara "tigai" chinezesti de 100 euro si exulta de revelatii dupa rodajul acestora, cotcodacind precum gaina care oua Pamantul in comparatie cu un audiofil aflat la a zecea pereche de boxe care cumpara boxe de pretul unei masini si constata efectele rodajului ulterior povestind una, alta!

Cert este ca la incinte avem un rodaj mecanic, al traductoarelor, dar si un rodaj electric, al condensatorilor din filtrele pasive, cateodata acestea fiind partea cea mai grea de rodat din cauza semnalelor mici care trec prin acestea (filtre care pot fi foarte complicate si cu multe piese).
...Ca sa nu mai pun la socoteala un alt fenomen contestat, rodajul cablurilor. :roll:

Una peste alta, omul cat traieste invata. Cu cat vom "rula" mai multe incinte acustice, cu atat ne vom da seama de importanta rodajului. Cei aflati la inceput, desi au citit anterior tone de materiale scrise, vor fi exaltati prima oara caci una e cititul si povestile, alta este experienta reala!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

initial am vrut sa-l fac ca la carte (sau ca la "carti"), cu ore numarate, cu piese speciale pt rodaj sau prin defazare, dar am renuntat si am spus sa ma bazez pe ureche si pe genuri cat mai variate (oricum asta se intampla, eu schimb tempo-ul foarte rapid si drastic de multe ori). ma asteptam sa se mai lase, dar nu poti estima cat. aici e supriza :mrgreen:

la vincent diferenta dintre out-of-the-box si vreo 2 zile de functionare a fost IMENSA. la asta ma asteptam mai putin. plus ca se simt diferente intre rece si cand se incalzeste (adica cam frige :D ) si pt ca nu dureaza foarte mult, sunt usor sesizabile.

fasaitul e acolo, e parte din muzica :roll:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by yinyangbt »

Salut !
Cum mai stai cu bassul ? Ce dimensiuni are camera ?

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

camera, de fapt 3 camere unite, dar 2 sunt mari, ar fi cam 50m², iar pozitia de ascultat se afla undeva la jumatate, in prima camera unde sunt si boxele.

bass-ul a evoluat predictiv pana acum. insa calitatea sa sta mult in inregistrare. daca acolo lucrurile scartaie, vei observa. astfel, daca ascult un album pop de acum 20-25 de ani, se aude foarte frumos. daca ascult unul masterizat anul trecut, bass-ul deja e prea prezent, se simte o fortare a lui.

in rest exista o liniaritate a sunetului destul de buna si placuta urechilor, cu tenta spre cald si calm, dar asta fiind mai degraba o caracteristica a muzicii audiofile "clasice" (sau nu stiu cum sa o numesc).

daca e cineva in cautare de boxe pt mai multe genuri muzicale, sa le asculte. cine stie.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by yinyangbt »

c6t9 wrote:camera, de fapt 3 camere unite, dar 2 sunt mari, ar fi cam 50m²,
Ohoaaaaaaaaa ! :lol:

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by c6t9 »

pai nu da nastere decat la noi probleme. de fapt orice camera are tarele ei.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: fas/hiss pe tweeter

Post by yinyangbt »

c6t9 wrote:pai nu da nastere decat la noi probleme. de fapt orice camera are tarele ei.
Pai de-aia "Oahaaaaaa" ! :lol:

Post Reply