Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
luc1an
Posts: 14
Joined: 19 Jan 2014, 17:07
Location: Bucuresti
Contact:

Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Post by luc1an »

Salut, anul trecut am primit cadou un pickup DENON DP-300F cu doza DENON DL-103.
Functioneaza totul foarte bine in schimb mi se pare ca pe modul automatic bratul cade putin cam brusc pe disc. Ca urmare doza pare suspect de aproape de disc, senzatia e ca acul e cam moale..
Stiti pe cineva priceput care sa isi dea o parere avizata si daca se poate sa si repare doza? Intre timp am pe drum o doza noua dar daca se poate repara cea veche poate ii schimb corpul din plastic cu unul din lemn.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Post by porto »

De obicei o doza de tipul Denon 103 nu prea se repara pentru ca nu se merita cand pretul ei de noua este destul de accesibil. O doza de acest tip se modifica si netul e plin de exemple de modificari....dar si daca vrei să o modifici deja inseamna ca te-ai plictisit de sunetul ei si incerci alte "manevre" asta insemnând ca macar stii ce trebuie să faci cand observi că doza e "pă burtă".
E bine ca ai luat alta noua dar e bine sa iei si ceva de masurat forta de apasare ca să nu mai ajunga si cea noua pe burta.

luc1an
Posts: 14
Joined: 19 Jan 2014, 17:07
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Post by luc1an »

I-as schimba carcasa cu una din lemn asa cum am mai văzut pe internet dar nu am două mâini dibace...

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Post by porto »

Parerea mea este sa te stradui sa aduci cartusul Denon 103 la potentialul lui maxim si dupa asta daca nu iti place sunetul sa incerci altceva.
Acest cartus nu e deloc de lepadat si eu nu cred ca tu l-ai facut sa cante la potentialul lui maxim.
Prietenul meu de la Toronto asculta la acest cartus cu un brat RS-A1

http://www.vinylengine.com/library/rs-l ... s-a1.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

si este foarte multumit.
Si mie imi place cu unele exceptii in ceea ce priveste "caldura" vocii umane si un pic de rezolutie cam mare pentru gustul meu , dar eu sunt sigur ca daca tu vei reusi sa asculti maxim ce poate acest cartus nu vei mai dori un altul decat daca te dau afara banii din casa....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Post by momolo »

luc1an wrote:Salut, anul trecut am primit cadou un pickup DENON DP-300F cu doza DENON DL-103.
Functioneaza totul foarte bine in schimb mi se pare ca pe modul automatic bratul cade putin cam brusc pe disc. Ca urmare doza pare suspect de aproape de disc, senzatia e ca acul e cam moale..
Stiti pe cineva priceput care sa isi dea o parere avizata si daca se poate sa si repare doza? Intre timp am pe drum o doza noua dar daca se poate repara cea veche poate ii schimb corpul din plastic cu unul din lemn.
DENON DP-300F este un gunoi sinistru pe care nu l-as lua nici de pomana. Nu merita asa o doza buna precum DL-103! E chiar bataie de joc sa pui o asemenea doza pe un asemenea gunoi sinistru de pickup.

Stiu pe cineva care a trimis in Germania la reparat o doza DL-103. In final mi-a zis ca l-a acostat aproape cat ar fi costat una noua. Dar o sa mai intreb, parca mi-a zis ca i-au montat un ac mai smecher decat doza originala stock. Oricum, mai simplu cumperi alta. Insa ar trebui si un pickup, macar unul second hand din zona "vintage" daca bugetul e mic.
luc1an wrote:I-as schimba carcasa cu una din lemn asa cum am mai văzut pe internet dar nu am două mâini dibace...
avand in vedere pickupul tau, operatiunea pardesiul de lemn este precum operatiunea tichia de margaritar pe capul chelului. Trebuie ceva parale sa iei intai un pickup adevarat care sa merite asa doza si pe care sa simti mica diferenta intre corpul de plastic stock si pardesiul de lemn artizanal. Astea sunt fineturi ca sofranul la cozonac. Personal nu mi-as bate capul. Prin alte parti exista sansa unor imbunatatiri audiofile reale. Nu tot ce zboara pe net se si mananca. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

luc1an
Posts: 14
Joined: 19 Jan 2014, 17:07
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Post by luc1an »

asa l-am primit cadou: pickup cu doza asta.
mai am un DENON DP1200 care trebuie sa ajunga de la reparat (a avut ceva zgirieturi pe cutie, i-am schimbat picioarele si i-am pus mufe RCA in loc de cablul original).
Asta are o doza Nagaoka MP110. Eventual as putea sa le schimb intre ele, avand in vedere ca DP300F -ul o sa stea in dormitor

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare reparatie doza DENON DL-103

Post by momolo »

DENON DP1200 e alta poveste! Acum discutam despre table! I-ar sta bine DL-103 dar nici Nagaoka nu e proasta. Oricum, totusi inferioara clasei din care face parte DL-103. Insa depinde si ce preu phono ai. Un MM e mai usor de potrivit si suna mai bland. MC-ul poate suna ca o drujba de taiat creierii, asculti si obosesti rapid. DL-103 nu mi se pare foarte muzicala, nu asta e atuul ei cel mai mare. Insa are alte merite de care nu e usor sa scapi (o data ce auzi :) ). E o doza foarte pretentioasa la brate. Teoretic le vrea grele si lungi. Dar practica bate teoria.
PS - un phono pe tuburi ar prinde bine la DL-103.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply