TAD

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TAD

Post by hersorin »

Se pare ce trebuie sa mai continuam un pic .
http://www.audioaficionado.org/tad-spea ... way-3.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Aici este userul cu lampi , asa bine s-a potrivit ca a trecut pe Accuphase (Accuphase A200 (2) / C3800 ) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TAD

Post by hersorin »

Se pare ce trebuie sa mai continuam un pic .
http://www.audioaficionado.org/tad-spea ... way-3.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Aici este userul cu lampi , asa bine s-a potrivit ca a trecut pe Accuphase (Accuphase A200 (2) / C3800 ) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: TAD

Post by johndoe21ro »

Legat de Monad-uri: "The Monad is designed by B.K. Butler who until now, primarily designed amplifiers for the likes of David Gilmour, Eric Clapton, Elton John, Eric Johnson. The $18 Monad is 100wpc SE Class A, zero negative feedback amplifier using a single 300B output tube/channel. Yes, that's not a typo and the amplifier according to the manufacturer, isn't a hybrid or use any transistors in the signal path. The Monad can reportedly drive anything including a 10-ton dump truck. According to the website, the Monad used "patented current multiplying DC coupling circuitry to allow the Monad to operate into fixed ratio-reduced speaker output." Cica ar speria si pe Putin si pe Abu Bakr al-Baghdadi deodata!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TAD

Post by hersorin »

Cind vad cele doua sub-uri in sistemul Tad CR1 cu Butler Monad monoblocks deja stiu cum cinta si chiar nu mai conteaza amplificarea . Mai urmaresc postul sa vad cit le tine :D .
Last edited by hersorin on 24 May 2016, 17:34, edited 1 time in total.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: TAD

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:Se pare ce trebuie sa mai continuam un pic .
http://www.audioaficionado.org/tad-spea ... way-3.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Aici este userul cu lampi , asa bine s-a potrivit ca a trecut pe Accuphase (Accuphase A200 (2) / C3800 ) .
De ce ar fi relevant? Omul si le-a luat pentru sculele pe care le avea la momentul respectiv! Si eu am trecut pe BAT dar nu mi-era absolut deloc rusine cu Jeff Rowland! Ivan are multe in portofoliu... i-a vandut chiar si Wireworld desi nu e considerata o combinatie teribila cu TAD (din punctul meu de vedere un pas inapoi)... Pana la urma rezultatul discutiei are o componenta rationala importanta asa ca incercarea lui X, Y si Z nu sunt extrem de relevante. Am fugit de pe thread! Daca vrei sa ai dreptate, este a ta! Nu am ce face cu ea! Stau linistit pe fotoliul meu si fara! :wink:

P.S. "I just ordered some replacement 300B tubes for my Monad amps. Butler is still going strong. I absolutely love my Monad monoblocks. Not sure I could trade them out for anything."
Iar omul are si Home Theater deci gandeste-te mai bine!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TAD

Post by hersorin »

Nu e o problema cu cine are sau nu dreptate , eu sunt realist pentru ca am auzit cu urechile mele UNELE lampi si nu merg pe TAD .
Poate sunt dar in mare parte nu merg . Asta vreau sa intelegeti .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TAD

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Staruinta ta este impresionanta
il cunoastem (virtual) pe hersorin, fiind vechi pe forumuri. Daca apuca sa spuna ceva, e precum catarul proptit in drum, nu se mai misca de acolo, o tine pana in panzele albe.

hersorin, laudabila staruinta ta (incapatanarea insa nu te ajuta) sa aduni linkuri si sa le prezinti de parca ar fi niste dovezi la care sa ne predam toti. Insa din cate am observat cei care-si fut mintile pe net nu ajung unde trebuie, ba mai rau, ajung la saturatie, sa nu mai inteleaga nimic, sa se lase de tot si toate, unii cad in depresie. Netul e bun dar trebuie folosit cu precautie ca si focul. Care te incalzeste si te salveaza, dar te si omoara. Viata nu este pe internet, e in alta parte.

Iar in domeniul asta informatia ("informatia") este profund viciata de interesele comerciale ale tuturor. De exemplu, daca-mi spune dealerul (oarecare, oricare) ceva, ma uit cu atentie ce are pe stoc, ce are de vanzare si nu inghit pe nemestecate. Caci interesele sunt diferite, omul vrea sa vanda, eu vreau sa cumpar. Dar nu gogosi.

Oricum, se pare, multi vor sa demonstreze cate ceva pe net in ultima vreme. Daca pe alte forumuri unii demonstreaza intens cat sunt de inculti, mitocani, vulgari, tzarani si prosti, aici cineva demonstreaza cat este de incapatanat.

hersorin, nu vreau sa te trec strada, defapt nu vreau nimic in privinta ta. Ti-am spus printre altele (e adevarat, textele mele sunt cam stufoase) ca cu cat am experimentat mai multe, cu atat m-am lamurit ca viata ne rezerva multe surprize si niciodata nu trebuie sa refuz o noua experienta, nici nu trebuie sa iau de bun orice spun/scriu altii. Taman atunci cand eram mai convins, sigur, fanatizat de ceva, viata mi-a demonstrat fix contrariul credintelor si de cateva ori a fost ca o galeata de apa rece in moalele capului. Dupa care am ramas cu unicul regret al timpului pierdut cat am crezut in niste baliverne. Considerate candva legi ale Universului. Si chestia asta nu se termina niciodata, cu cat experimentez mai multe, cu atat e mai interesant!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TAD

Post by hersorin »

Cel cu Butler Monad monoblocks a schimbat de curind boxele Sonus Faber si cred ca a ramas cu restul (amplificatoare , sursa etc ) . Vedem cit le tine .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TAD

Post by hersorin »

Multumesc momolo . Eu prefer sa mai studiez despre pasiunea mea .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply