Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

:) Initial mi-am luat si eu plasa asta dar am sapat pe net si este vorba despre difuzoare diferite chiar daca seamana la ochi. In primul rand sunt diferente de material dar nu numai asta... Apoi si constructia boxei este alta. LS-50 are aceeasi greutate ca X300a care este o boxa activa cu radiator si transformator in ea. Cabinetul LS-50 are alta rigiditate, rezonantele sunt extrem de mici. Seamana cu X300a dar sunt departe una de alta. Zici ca are pietre in ea LS50-ul, mica, mica dar daca iti cade pe picior ti-a facut o bucurie :lol: http://www.stereophile.com/content/kef- ... tOUxLkq.97" onclick="window.open(this.href);return false;
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Aha, ii stiam, sunt un fel de pravalie. Conditiile de acolo nu permit nici o auditie lamuritoare. Nu ti le da acasa sa le probezi ?!
Din ce stiu legea permite sa returnezi produsul, adica le cumperi, le duci acasa, esti unhappy in 48 de ore si le duci inapoi, le ceri banii. Din ce stiu legea nu te obliga sa justifici de ce nu le mai vrei.
Ca sa evite toata daraua ar trebui sa ti le dea acasa pentru proba fara bani, asa ma gandesc teoretic dar nu cunosc exact posibilitatile legale.
Oricum, in pravalia cu sticlarie, rigips, boarfe, spatiu mare, etc, acustica e horror, e ca si cum le-ai proba in curte langa dud.
Cand am fost pe acolo acum ceva vreme, eram cu un prieten si le-am cerut sa auzim niste Tannoy care erau puse printre sticlarie. Mi-am dat seama ca oamenii au regim si gandire de pravalie, nu de dealer audio, adica nu se obosesc sa-ti faca cine stie ce probe si li se rupe la modul general. Ne-au atras atentia ca in vreo 20 minute li se termina programul si deci sa nu-i retinem prea mult. Ne-au dat drumul sa auzim Tannoayele (model de jos, niste colonase dar si alea prin zona de pret cu KEF-urile astea), doar ca erau gata legate, numai sa apese pe buton. Am apreciat ca nu ne-au cerut sa le aratam ca avem bani in buzunar ca sa beneficiem de proba! Dar pareau ca sunt in stare!
Vai de mama lor cum sunau acolo Tannoayele chineze! Conditii ca pe vremuri la Radioprogresu. Oamenii amabili dar nu pareau sa aiba prea multe in comun cu lumea audiofila in care exista dealeri adevarati si lume initiata/pasionata. Cam ca la supermarket. De aia o groaza de marci bune zac in portofoliul lor si nu le baga nimeni in seama. E treaba tare complicata sa vinzi scule audiofile! Nu mai merge ca in anii 90 cu, "gepa electro center, un pic mai bine pentru dumneavoastră!" :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

momolo wrote:Am apreciat ca nu ne-au cerut sa le aratam ca avem bani in buzunar ca sa beneficiem de proba! Dar pareau ca sunt in stare!
Am fost acolo acum vreo 3 ani, nu mai spun ce boxe mi-am luat atunci , :roll: , si venisera niste baieti haudiofili curiosi sa asculte o pereche de casti STAX. Nu au fost serviti bineinteles, ba mai mult, dupa ce-au plecat vinzatorul a avut grija sa le umple frigiderul. Cica ce tupeu sa vrei sa asculti casti de - nu mai stiu exact- 20.000 euro ?!? cind stii ca nu vrei sa le cumperi..... :lol:
Vinzatorul declara sus si tare ca "stie genul" foarte bine, si stia ceva, pentru ca a turuit vreo 5 minute bune la adresa lor. Nu se mai oprea, de parca ii furasera ceva din magazin.

Mie mi-au promis 10% la amplificator daca iau tot de la ei. Am vrut sa mai dau o tura si prin alte parti (si am dat ) dar m-a costat, caci pe urma n-au mai vrut sa-mi faca discount, pe motiv ca "am plecat din magazin". Am ramas cu o senzatie de amar dupa faza asta si chiar dupa atitia ani tot ma mai deranjaza.
Dar ei au ramas cu banii si uite ca m-am facut ca uit si am luat si Harbeth tot de-acolo. Asa-i viata, citeodata iti joaca feste. Never say never.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

Momolo ma stie ceva mai bine... De fel am cam cumparat pe "orbete", la impuls, n-am stat niciodata sa le judec cand a fost vorba despre sculele mele si asta m-a costat zdravan. Paradoxal, probabil din frica de a nu gresi, cand a trebuit sa ajut vreun amic am despicat firul in 14 pana se satura omul. Din fericire atunci am ales bine.

De data asta nu mai am bani de joaca, nu mai am marja de eroare. Boxele actuale au deja 13ani si probabil ca urmatoarele vor sta tot atata in casa. Deci voi incerca sa fiu mai atent si pentru mine.

In privinta dealerilor eu nu le cer decat sa aibe produsele noi, sigilate eventual. In rest nu prea stau sa ascult ce debiteaza fiecare dealer... Am nevasta acasa care are grija sa-mi puna creierii pe bigudiuri zi de zi :lol: Fitzele dealerilor nu mai au unde sa intre in mintea mea. Sincer mi-ar placea sa mai am timp de o barfa sanatoasa la o cafea sau bere rece dar...am pierdut ocazia de a savura astfel de placeri ale vietii... :-)
Last edited by RaimondAudio on 04 Mar 2016, 21:37, edited 1 time in total.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Vad ca la multi audiofili in casa canta gaina.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

Pai factorul WAF este esenta audiofiliei...
yahoo messenger : RaimondAudio

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: Diferenta intre cabluri

Post by eXtremZ »

Ba bine ca nu! la mine se aude foarte clar gaina, chiar si mono...ca doar e in acelasi pat..:)

Am mai prins ceva... din buzunar si un pic diy.... conteaza mai mult sarmele cu care legi trancotele intre ele decat valoarea lor.
Sa fiu explicit:
Ipoteza : se dau 2 boxe Quadral Shogun Sonologue [decente], o trancota Onkyo din gama oleaca mai sus de caramida 8650 [oki doki] (astea doua cu cablu de magazin suna al dracu de bright) si un pickup Dual 415 [incepator]...am stat 2 luni sa scurtez cabluri...si sa schimb iar grosimea si iar sa scurtez... dar pana la urma a iesit.
Concluzia : asculta tu...proprietarule de caramizi, cat mai mult, asculta tot ce inseamna concert live, daca se poate fara amplificator, vino acasa si testeaza fara frica, intoarce-te in sala, si ia totul de la capat si iti garantez ca si cu scule mai vechi dar facute cu bun simt (asta se simte uneori la kg si se vede pe forumuri gen ak), ceva sarme de cupru romanesc (alea vechi de prin balastierele anilor 80) si vointa multa poti obtine picaturi de miere in urechi. Am folosit ~ 50m cablu cupru 2.5 si 4.0 mm multifilar, iar interconect inca ~20m. Rezultat am ramas cu 2.1 m interconect [ramas la 2.5mm si izolat cu folie de aluminiu de copt de la nevasta-mea] si 1.95 m {initial 3.0} la 4.0 mm grosime intre trancota si boxe... nu stiu sa spun exact aria ca are multe fire...am taiat cate 5 cm si am ascultat cate 1 zi.

Va doresc succes si curaj.
Scuze ca poate fiind euforic in seara asta am depasit masura.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

A incercat cineva sa isi construiasca in regim DIY un cablu din argint pur ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:A incercat cineva sa isi construiasca in regim DIY un cablu din argint pur ?
Argintul este foarte 'borderline' in audiofilie! Poate suna dumnezeieste sau porceste in functie de multe variabile: puritate, 'solid core' sau multfilar, dielectric, geometrie, etc. Human (Iulian Sipoteanu) stiu ca face in regim DIY astfel de cabluri. Din experienta mea limitata, cablurile de argint scumpe sunt ok... restul incearca marea cu sarea! In general majoritatea suna rezolut, rapid si cu o dinamica mare dar falsa, emulata pentru ca sunt dezechilibrate tonal (le lipseste corpul, ba de multe ori sunt chiar foarte tipatoare, intepate) si sunt sarace timbral (uscate, agresive, etc.). In cazul regimului DIY e mai sigura varianta cuprului argintat sau a amestecului de filamente din cupru cu cele din argint. Altfel, e o loterie - oricum cel mai sigur pariu ar fi argint monofilar gros insa tot mai raman in ecuatie o groaza de variabile! :)

P.S. Sunt destul de multi producatori care au gasit reteta optima in cazul cablurilor din argint insa, de obicei, acestea sunt cele de referinta iar preturile sunt prohibitive!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Cuprul este probabil cel mai usor de folosit aliaj si majoritatea producatorilor au ales sa-l foloseasca pentru aportul echilibrat conferit sunetului. Mai mult decat atat, metalurgisti au o mare aplecare pentru cupru - poti cumpara de la diversi metalurgisti tot felul de sortimente insa aliajele nobile le gasesti mai rar sau deloc. Insa s-ar parea ca acestea din urma (argint, aur, paladiu si platina) reprezinta viitorul, cel putin pana cand grafenul va deveni o alternativa viabila si, probabil, de referinta! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Material ICAS% Conductivity
Silver 105%
Copper 100%
Gold 70%
Aluminum 61%
Brass 28%
Zinc 27%
Nickel 22%
Iron 17%
Tin 15%
Phosphor Bronze 15%
Lead 7%
Nickel Aluminum Bronze 7%
Steel 3 to 15%

Cind am vazut prima data acest tabel deja visam multe pasarele , apoi m-am calmat .
Pentru oameni normali cu sisteme normale din punctul meu de vedere nu se justifica cabluri mai scumpe decit electronicele .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

Argintul se preteaza foarte bine suflat peste cupru din cauza avantajelor vis a vis de efectul pelicular si cel de proximitate. Folosit ca si conductor plin reprezinta doar bani aruncati degeaba, avantajul adus este minimal in raport cu cuprul OFC cu puritate mare. Interesant este de stiut cam care este grosimea optima depunerii...Deasemenea cum s-a spus si mai sus este importanta si geometria, nr de litze , izolatorul, etc... Sunt multe variabile tehnice de luat in seama la un cablu. Pana la urma este mai direct sa alegi cablul dupa ureche decat sa inebunesti facand calcule ... gresite de multe ori :lol:
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Mie mi-a mai atras atentia si o combinatie argint 99% aur 1% . http://www.partsconnexion.com/wire_hook ... eflon.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Avind sitemul deja extrem de rezolut am optat spre cupru cu toate conexiunile Furutech gold (m-am temut de rhodium ) .
Treaba alegerii cablurilor este extrem de complexa .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

RaimondAudio
Argintul se preteaza foarte bine suflat peste cupru din cauza avantajelor vis a vis de efectul pelicular si cel de proximitate. Folosit ca si conductor plin reprezinta doar bani aruncati degeaba, avantajul adus este minimal in raport cu cuprul OFC cu puritate mare.
GreierAudio, nu vrei sa canti la alta masa? Cum ai ajuns tu la concluzia asta(cu privire la cablurile de argint), din experimente(proprii, nu citite pe net) sau din putzul gandirii? Urmeaza discutia cu km de cabluri de la centrala pana la boxe, si daca nu se aude pe trancote puse pe dulap (cu toate ca ar trebui sa se auda si acolo daca nu ai timpane de tabla), inseamna ca nu exista? Iarasi vrei sa ne tragi de urechi pe noi hAudiofilii snobi, iti place can can-ul sau ce mama masii postezi ca si Dijei LickmyAss la un topic de cabluri? Nu ai de lucru la vreun amplificator? O prostie aruncata si impachetata intre 2 termeni "tehnici" ce pot impresiona o baba ce a facut liceul la seral pe vremea lui ceasca ramane tot o prostie. Eu cred ca pur si simplu, nu puteti sa va abtineti...nu mai puteti dormi noaptea din cauza cablurilor de hargint, daca te ataca vampirii, din ce iti faci glonte? Din cablul de Cu? :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

hersorin
Pentru oameni normali cu sisteme normale din punctul meu de vedere nu se justifica cabluri mai scumpe decit electronicele .
In momentul de fata am in teste un cablu de boxe ce era mult mai scump la pret de lista decat boxele din dotare, si pe deasupra e si de argint. Never say never!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply