Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Diferenta intre cabluri

Post by viperu »

Dane, ce buget ai pentru sirme?

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DAN_TM »

Depinde.As vrea sa testez inainte, daca merita banii.Ceva de ordinul 200-300 de eu, second hand.Depinde cat de mult imbunatateste sunetul.

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Diferenta intre cabluri

Post by viperu »

In banii aia poti obtine ceva ok cu produse DIY cu sarma de la charma:

http://www.charma.ro/produse_list.php?clasa=k11

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DAN_TM »

A folosit cineva cablurile urmatoare?
http://www.deboot.ro/comercial/cabluri- ... cial/es2.3" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Cabluri Ecosse din ce tin minte aducea pe vremuri un dealer din Bucuresti care vindea scule entry level (gen NAD, Monitor Audio, etc). Din ce am testat atunci, acum ceva ani, imi aduc aminte, erau sarme banale. Pretentiile mele pe atunci erau mai scazute.
Exista multe marci din astea entry level la cablaraie. Multe sunt poate simpatice in anume potriviri dar nici unul nu e cum trebuie pana la capat. De obicei cablurile astea au ceva bun (in sunet) care vine "la pachet" cu ceva prost (in sunet). Oricum, nu sunt cabluri cu efectul "Oau!!" la sculele entry level si mediocre. De obicei la asa scule daca pui cabluri de top efectul "Oau!!" este asigurat, si astfel respectivul se "converteste" la credinta in cabluri trecand din tabara asazis "sceptica" in partea ailalta, adica "taliban" grabnic varsatoriu de sange trancotar. Ironia sortii face ca aparatele (audio) bune (din pacate scumpe) sa fie mai prietenoase cu cablurile slabute decat aparatele slabe (trancote, entry level, mediocritati chinezofile, etc). Caci vorba aia, la omul sarac nici boii nu trag.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

DAN_TM wrote:A folosit cineva cablurile urmatoare?
http://www.deboot.ro/comercial/cabluri- ... cial/es2.3" onclick="window.open(this.href);return false;
Daca tot sunt 'de acasa', de ce nu incerci sa vezi daca le poti testa in prealabil? Daca sunt cumva noi, incearca sa le lasi sa cante macar cateva zeci de ore inainte sa faci comparatia! Desi, daca faci comparatia imediat, sunt sanse mari sa observi ca nu suna la fel de bine ca ale tale si astfel sa-ti atingi scopul de a vedea diferente intre 2 perechi de cabluri!
Referitor la postul mai vechi, ai grija la fake-uri. Din pacate circula si prin Romania! Asa ca sa nu ti se faca doru de Cluj ca nu e bine. Restul cred ca sunt ok! Sfatul meu cel mai bun este sa incerci sa asculti inainte sa iei si sa iei SH pentru a te putea urca cat mai putin cu pretul si cat mai mult cu performanta!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Iar daca vrei sa incepi sa-ti freci deja mainile de dorinta, vezi ca ai un orasean pe acolo care vinde un Nordost Valhalla. Strict pentru o comparatie cred ca ai putea aranja cu el (sper ca banatenii nu-s asa rai cum se spune)... O fi el prima generatie si single bi-wire dar minuni la cateva capitole tot face efectul "Oau!" fiind pe deplin asigurat daca nu chiar amplificat!

P.S. Vad inclusiv un M.I.T tot de origine banateana!
P.P.S. Efectul cel mai 'Oau!' nu este atunci cand le schimbi repede, dupa ce se termina track-ul ci atunci cand, dupa 2 zile de folosinta intensa, treci la cel vechi! Aici se mai lasa cu lacrimi de crocodil, cu psihoze, cu ameteala, cu tremor... Si se poate ajunge pana la crime pasionale! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by DAN_TM »

Din pacate cablurile Ecosee nu se mai aduc si nici nu le mai produce fabrica.Un amic imi recomanda cabluri Sommer Cable.Cica ar fi ok la pretul lor.Nordost as putea proba.E amicul unui amic de al meu.Nu stiu cat va fi de evidenta diferenta.Sistemul meu e mediu.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

DAN_TM wrote:Din pacate cablurile Ecosee nu se mai aduc si nici nu le mai produce fabrica. Un amic imi recomanda cabluri Sommer Cable. Cica ar fi ok la pretul lor. Nordost as putea proba. E amicul unui amic de al meu. Nu stiu cat va fi de evidenta diferenta. Sistemul meu e mediu.
Pai poate afli si ne spui tu! Doar asta erai curios, nu? :)

P.S. Poti sa fii convins ca pe un sistem mediu diferenta mai mare o face cablul mai bun! Sommer nu sunt cine stie ce, din punctul meu de vedere. Le-a testat un prieten si eram de fata... Cu Ecosse nu am avut de-a face dar banuiesc ca daca nu se mai fabrica, e cu motiv! Insa nu vad de ce nu ai testa Nordost-urile, daca tot il cunosti pe posesor si e din acelasi oras cu tine...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

johndoe21ro wrote: Culmea este ca exact scepticii, cei lipsiti de experienta si cei cu urechi 'de tabla' folosesc cele mai nasoale metode de comparare a cablurilor intre ele: camere necunoscute, sisteme necunoscute, teste A/B pierzand timpul si concentrarea cu legatul la ochi si alte prostii! :mrgreen:
Poti recomanda niste cabluri bune de boxe la un pret decent (sub 1000 EUR) ???
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

lordu73 wrote:
johndoe21ro wrote: Culmea este ca exact scepticii, cei lipsiti de experienta si cei cu urechi 'de tabla' folosesc cele mai nasoale metode de comparare a cablurilor intre ele: camere necunoscute, sisteme necunoscute, teste A/B pierzand timpul si concentrarea cu legatul la ochi si alte prostii! :mrgreen:
Poti recomanda niste cabluri bune de boxe la un pret decent (sub 1000 EUR) ???

Cred ca am sarit peste citeva pagini, imi cer scuze, dar totusi intrebarea ramine, stiti cabluri bune la sub 1000 EUR ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

lordu73 wrote:
lordu73 wrote:
johndoe21ro wrote: Culmea este ca exact scepticii, cei lipsiti de experienta si cei cu urechi 'de tabla' folosesc cele mai nasoale metode de comparare a cablurilor intre ele: camere necunoscute, sisteme necunoscute, teste A/B pierzand timpul si concentrarea cu legatul la ochi si alte prostii! :mrgreen:
Poti recomanda niste cabluri bune de boxe la un pret decent (sub 1000 EUR) ???

Cred ca am sarit peste citeva pagini, imi cer scuze, dar totusi intrebarea ramine, stiti cabluri bune la sub 1000 EUR ?
Eu pot face recomandari referitoare la marca AudioQuest mai usor pentru ca le consider foarte echilibrate si, ca atare, cu mare potential de a se pupa mai usor cu amplificari, surse, boxe diverse. Un raport bun pret/calitate il are cablul de boxe Mont Blanc (recomand varianta full-range, 2.5m, cu spade crimpate si DBS 72V) care SH il poti gasi o data la 3-4 luni cu cca 400eur, interconect AudioQuest Panther/Colorado pe care il poti gasi la cca. 200 eur SH (mai des) si AQ NRG-5 (banuiesc ca ar trebui sa fie cca. 180 eur cel de 0.9m). Preturile astea le poti gasi pe audiogon.com/audiomarkt.de /hifishark.com. Atentie mare: se pot gasi foarte usor cabluri de top contrafacute (Nordost, Siltech, AudioQuest, samd). Mont Blanc-ul se gaseste doar original, la fel si Panther-ul! Colorado se gaseste foarte des contrafacut, mai ales variantele RCA! Cutia si DBS-urile trebuie inspectate atent in fotografii iar o factura, orice alta dovada de plata sau o garantie sunt foarte utile. PayPal-ul este foarte util in cazul in care, din greseala, ai cumparat altceva decat ce trebuia! Oricum, pe site-urile amintite mai sus, as zice ca procentul cablurilor originale aflate la vanzare este destul de mare iar calificativele vanzatorului iarasi pot fi un indicator bun al sigurantei tranzactiei! Pretul mic (in raport cu pretul SH obisnuit) trebuie sa dea intotdeauna de gandit! Eu am avut foarte multe cabluri AudioQuest urcand de-a lungul anilor in ierarhia lor... Daca cineva are vreodata nevoie de ajutor in sensul asta, o fac cu cea mai mare placere! Depistez destul de usor cabluri fake si am vazut chiar pe viu la cineva astfel de matraseli! Atentie la clujeni.. sau cel putin la unul dintre ei!
La NRG-5 recomand calduros un upgrade al conectorilor pentru performante deosebite! NRG-10 este inca un pas in sus insa nu prea se gaseste SH sub 300eur si apare mult mai rar la vanzare!
In final, trebuie sa completez postarea mea recomandand calduros testarea cablurilor in propriul sistem, indiferent de numele acestora, de model, de aliajul folosit, de dielectric, de sfaturile primite, de pretul de lista, samd.

Alte cabluri care consider ca merita testate: Transparent, Siltech, Nordost, Ansuz, Kubala Sosna, Jorma, Crystal Cable... Contrar opiniei troglodite, cablurile fac o diferenta enorma intr-un sistem, fie el ieftin sau scump, mai prost sau mai bun... Ca atare, eu consider ca este o idee buna sa fie mai vizata piata SH. Audiofilii sunt, de obicei, persoane educate care au si grija de lucrurile aflate in posesie... Iar piata americana este foarte imbietoare cand vine vorba de echipamente SH indiferent ca vorbim de foto, video, audio, samd. Important e sa se rezolve problemele cu vama prin contactarea vanzatorului. Nu sunt eu trisor si imi platesc toate taxele asa cum trebuie insa statul nostru (nenorocit pana la osl) nu trebuie sa se mai ingrase si din astfel de pasiuni!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Am uitat de cablul USB - eu unul nu pot sa recomand decat cablul lor de referinta, Diamond-ul... pentru ca pretul este foarte bun (cca 300 eur/0.75m SH) iar aportul calitativ este extraordinar! Atentie: aici lungimea face o diferenta foarte mare - 0.75m este ceea ce trebuie indiferent de complicatiile ulterioare cu plasarea transportului! Coffee-ul este iarasi o varianta castigatoare (am avut si Coffee) insa pentru un sacrificiu destul de mic, Diamond-ul este intr-o alta clasa! La AudioQuest, cablurile de argint sunt de murit cu ele, indiferent de upgrade-urile la restul sistemului, de premiul castigat la Loto, samd. :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Diferenta intre cabluri

Post by mihaiLLL »

Van den Hul M.C. D 352 Hybrid
cabluri mai mult decit decente,acum depinde cum se potrivesc in sistem

http://www.audioweb.ro/oferte/vizualiza ... luri-boxe/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

Am gasit un Mont-blanc in Franta la 450 EUR ultimul pret. Tipul vrea sa-l platesc cu pay pal si apoi cica mi-l trimite (eu stau in Grenoble momentan). Ati mai platit asa in avans fara sa vedeti marfa? Cum se procedeaza?

http://www.leboncoin.fr/image_son/793149575.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

De VOVOX Vocalis ati auzit ? (elvetieni) Mi i-a recomandat un vinzator local, 450EUR perechea de 2.5m. Mi s-au parut cam subtiri sirmele, taman ce nu recomanda Alan Shaw, caburi exotice ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply