Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Daca acum cativa ani as fi fost de aceasi parere cu hersorin, adica sa merg mai degraba pe un upgrade de componente, acum, dupa ultimele experiente nu as fi la fel de sigur. Daca ai cabluri slabutze sau nepotrivite, un upgrade de cablu s-ar putea sa faca mai mult decat un upgrade de DAC sau sursa. In plus, noua componenta, sa ne imaginam ca este performanta si potrivita in sistem, nu va fi pusa ca lumea in valoare datorita verigei slabe cabluri, lucru nascator de frustrari si de pareri proaste sau preconcepute, cum ar fi: xxx component tzipa sau nu e destul de "transparent", etc. Pentru a te putea bucura linistit de upgrade-uri de componente, dupa parerea mea, trebuie musai sa "rezolvi" problema cablarii la un sistem. Ce faci insa cand te costa un brat si un picior? Dupa parerea mea umila, cred ca mai bine alegi scule medii si cabluri bune (scumpe), decat scule bune legate la sarme de veioza. Poate nu am avut pe mana scule cu adevarat bune, insa astazi asta este impresia mea de trancotar, poate pe viitor se schimba. Este calea mai lunga, mai complicata, si in epoca chiftelei stralucitoare din vitrina , nimeni nu mai are rabdare sa astepte, sa "construiasca", insa eu cred ca asfel trebuie procedat pentru un sistem audio coerent, trebuie cladita o fundatie solida (cabluri, rack, etc.). Stiu ca prin afirmatiile de mai sus pot sa imi atrag oprobiul unor colegi de forum, insa eu nu cred ca este de glumit cu aceste aspecte daca vrei sa ajungi sa intelegi cu adevarat muzica. Pentru HIFI de lux merge oricum (sculele puse pe masa de sticla si legate cu HAMA, nu e de ras, aceste exemple au existat, exista si vor exista in continuare), insa nu pentru o calitate audio decenta.

Exista si cateva upgrade-uri gratis (poate necesita doar ceva sudoare), ce echivaleaza la castig cu un cablu bun, de exemplu pozitionarea cum trebuie a boxelor in camera, departarea lor de peretele din spate dupa cum arata si semnatura lui Solo (lucru ce valoreaza cat o pereche de cabluri de cateva mii de euro), reglarea corespunzatoare a dozei pe bratul de pick-up, etc. Toate aceste miscari reduc din "granulatia" sunetului, facandu-l fluid, curgator, matasos, mai aproape de muzica live. Mai pui si niste cabluri potrivite alaturi de un rack misto, garantat vei avea audio bliss!

P.S. Eu am rearanjat zilele trecute sistemul in camera, am descongestionat spatiul dintre boxe, am inlaturat ceva obstacole dintre ascultator si sistem si pot spune ca am mai urcat o treapta in calitatea audio personala.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Sa nu se inteleaga gresit ca nu pretuiesc cablurile .
Am dat si eu citeva mii de euro pe cablurile mele dar in cazul meu daca cineva imi pune in fata un Siltech de 12k si un dac MSB de aceeasi suma iau dacul fara sa clipesc .
Trebuie sa ai un pic de echilibru in sistem . Degeaba ai cablu de 10k si sursa de 2k . Am vazut ce poate face o sursa de peste 5k si cu un cablu mediu .
Deci ca o concluzie , eu dupa testele mele doresc un echilibru intre componente , nu merg extremele in nici un caz , cablul bun si potrivit va face un transfer cit mai corect si realist daca are CE , daca componentele sunt cum sunt cablul fie el si de 10 ori mai scump nu va face nimic .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Si as mai completa din punctul meu de vedere niste mici amanunte .
Luam in calcul ca avem la dispozitie tot ce ne dorim (fire , surse, amplificari , boxe ) avem timpul necesar pentru teste , etc . , un sistem incepe sa cinte cu mici compromisuri de pe la 5k euro / componenta dar daca s-ar putea la 10k euro/ componenta deja poti muri linistit cu el .
Asta e doar parerea mea .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

remoteviewer1 wrote:Daca acum cativa ani as fi fost de aceasi parere cu hersorin, adica sa merg mai degraba pe un upgrade de componente, acum, dupa ultimele experiente nu as fi la fel de sigur. Daca ai cabluri slabutze sau nepotrivite, un upgrade de cablu s-ar putea sa faca mai mult decat un upgrade de DAC sau sursa. In plus, noua componenta, sa ne imaginam ca este performanta si potrivita in sistem, nu va fi pusa ca lumea in valoare datorita verigei slabe cabluri, lucru nascator de frustrari si de pareri proaste sau preconcepute, cum ar fi: xxx component tzipa sau nu e destul de "transparent", etc. Pentru a te putea bucura linistit de upgrade-uri de componente, dupa parerea mea, trebuie musai sa "rezolvi" problema cablarii la un sistem. Ce faci insa cand te costa un brat si un picior? Dupa parerea mea umila, cred ca mai bine alegi scule medii si cabluri bune (scumpe), decat scule bune legate la sarme de veioza. Poate nu am avut pe mana scule cu adevarat bune, insa astazi asta este impresia mea de trancotar, poate pe viitor se schimba. Este calea mai lunga, mai complicata, si in epoca chiftelei stralucitoare din vitrina, nimeni nu mai are rabdare sa astepte, sa "construiasca", insa eu cred ca asfel trebuie procedat pentru un sistem audio coerent, trebuie cladita o fundatie solida (cabluri, rack, etc.). Stiu ca prin afirmatiile de mai sus pot sa imi atrag oprobiul unor colegi de forum, insa eu nu cred ca este de glumit cu aceste aspecte daca vrei sa ajungi sa intelegi cu adevarat muzica. Pentru HIFI de lux merge oricum (sculele puse pe masa de sticla si legate cu HAMA, nu e de ras, aceste exemple au existat, exista si vor exista in continuare), insa nu pentru o calitate audio decenta.

Exista si cateva upgrade-uri gratis (poate necesita doar ceva sudoare), ce echivaleaza la castig cu un cablu bun, de exemplu pozitionarea cum trebuie a boxelor in camera, departarea lor de peretele din spate dupa cum arata si semnatura lui Solo (lucru ce valoreaza cat o pereche de cabluri de cateva mii de euro), reglarea corespunzatoare a dozei pe bratul de pick-up, etc. Toate aceste miscari reduc din "granulatia" sunetului, facandu-l fluid, curgator, matasos, mai aproape de muzica live. Mai pui si niste cabluri potrivite alaturi de un rack misto, garantat vei avea audio bliss!

P.S. Eu am rearanjat zilele trecute sistemul in camera, am descongestionat spatiul dintre boxe, am inlaturat ceva obstacole dintre ascultator si sistem si pot spune ca am mai urcat o treapta in calitatea audio personala.
Cred ca ai facut niste afirmatii foarte adevarate si ai rezumat perfect ce inseamna mai ales hi-end-ul (fie el mai de jos sau mai de sus). Pana nu realizezi cat de mult iti limiteaza niste cabluri echipamentele (scumpe si nu numai) minimalizezi problema cablurilor. Insa odata ce ai avut pe mana niste cabluri care iti ridica sistemul in slavi, nu te mai poti intoarce la mp3, asa cum spunea si Andrei. Cablurile nu realizeaza doar niste legaturi ci niste legaturi cheie! Degeaba ai super sasiu, motor de top si un tren de rulare perfect echilibrat... ajungi usor pe ultimul loc mergand pe mana unei transmisii proaste! Mai mult decat atat, nu exista evaluare corecta, obiectiva fara cabluri bune care sa asigure o transparenta maxima. Asta inseamna transparenta! Sa scapi de limitarile cablurilor ca sa intelegi sau sa apreciezi cum suna restul echipamentelor. Micsoreaza enorm relativitatea audiofila! Am avut intotdeauna cabluri foarte bune si foarte scumpe la componente nu foarte scumpe (cel putin la inceputuri)... In momentul de fata, nu am in vizor altceva decat referintele in materie de cabluri... si nu as mai trece prin alt cablu indiferent de cat de mult va trebui sa stau fara interconecturi (si apoi fara cabluri de alimentare). Pe partea de digital acest lucru mi s-a parut si mai important, probabil pentru ca digitalul sufera mai mult de pe urma problemelor acestui domeniu!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Nu poti sa faci niste afirmatii despre niste echipamente, despre boxe aflate in pod sau la mansarda si legate cu cabluri auto si respectiv cabluri fake indiferent ce surse invarti si ce amplificare asculti. E absurd mai ales intr-un domeniu atat de relativ precum asta. Sigur, trebuie sa existe un echilibru insa piata SH ofera o portita de scapare foarte buna pentru cine are oportunitatea de a gasi ce trebuie, cum trebuie... Sper sa se inteleaga ca cele scrise acum si mai sus reprezinta parerea mea si ca nu i-o bag nimanui pe gat! Am considerat ca trebuie sa dau dreptate lui remoteviewer si sa-l sprijin in crezul lui! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Eu sunt de aceeasi parere cu hersorin. Si din cate imi dau seama, dintre voi trei, el are cea mai buna amplificare si cele mai capabile boxe (si nici in debara nu locuieste). Iata, astfel nu simte nevoia sa exagereze pana la cer cu cablurile.

Parerea mea, aparatele si boxele conteaza, cablurile vin dupa aia. Si in opinia mea sculele audio care se potrivesc bine intre ele si sunt si de calitate, "canta" si fara cabluri nobile. Mai degraba conteaza acustica! Asta e mare, mare buba!

Insa, orice discutie asupra unei clasificari in importanta e fara rost. Problema e complicata si inglobeaza variabile de variabile de variabile. Cateodata invingi anumite probleme de acustica si matching din cabluri (nobile), alte dati sari calul cu ele, poti face un sunet sa vomiti pe scule si cabluri extra scumpe. De cele mai multe ori o acustica buna inseamna sume enorme economisite. Iar potriveala (matchingul) este cea mai fascinanta si inexplicabila treaba! Degeaba se chinuie inginerii trancotari s-o explice si s-o masoare, problema se transeaza la ureche.

Si iata, ajung la ceea ce conteaza mai mult.... urechile (educate)! Si mintea lipsita de prejudecati, preconceptii sau idei fixe. Deoarece cu totii atat cat traim avem de invatat! Eu unul taman cand afirm nu stiu ce "lege a Universului", a doua zi Al de Sus tine musai sa faca misto de mine si-mi ofera o experienta care-mi darama toata teoria! :D

PS - observ ca discutati extrem de generos cu sume de 5k....10k...etc. Nu stiu cati de aici au vazut prea des sumele astea gramada pe masa! :wink: Observ ca pe netul romanesc adevaratul interes se duce catre scule de 50...200 euro bucata, nu spre alea de 5K. Si am vaga impresie ca aia care au vazut ceva mai des cum arata 5K pe masa nu prea citesc forumuri. Noi aici ca brotaceii o frecam de zor cu 5k si 10k si altea deastea insa in real life, eu de exemplu taman azi m-am tocmit cu un tigan sa-i dau 10 si nu 15 lei pe o mana de casete dupa care am descoperit pe una ca-i tras Gandalf, nu as fi crezut sa gasesc in tiganie asa muzichie! Fabuloasa tara avem! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Eu cred ca toata lumea are dreptate in felul ei indiferent de cate mii de euroi a vazut pe masa. Deobicei cei mai tari lei (audiofili) de internet sunt in realitate cei mai mari trancotari, indiferent de sumele cheltuite :lol: , nu vreau sa dau din casa ca s-ar putea sa ajung linsat :lol: .

In plus preturile de lista sunt destul de irelevante in ziua de astazi, eu nu cred ca a dat cineva in ziua de astazi banii cash la pretul "oficial" la vreun cablu megascump, poate arabii cu boxe acoperite cu foita de haur... :mrgreen: Deobicei nu te plictisesti acasa, plang copchii, nevasta sta cu bigudiurile pe cap si e cu capsa pusa, si tu poc! cumperi un cablu la 18K. Toti oamenii normali au inceput cu Oyade, Furutechi, Kimberi si alte cabluri mai putin oneroase, sa zicem de cupru normal si au cumparat vandut/cumparat/vandut(in pierdere) si la un moment dat a venit cineva si le-a pus un cablu tzapan in sistem, au prins gustul, au cumparat cablul (de la firma tzapana) entry/mid level, l-au dat buy-back si tot asa,pana la urma au ajuns sa aiba in sistem un mega cablu, hai sa nu ne mai agitam degeaba, seicii dau banii pe elicoptere si iahturi, mai rar pe cabluri.

Am ascultat sisteme scumpe cu cabluri mai ieftine(dar potrivite) si sunau bine, am ascultat sisteme scumpe cu cabluri foarte scumpe si sunau bine. Sisteme ieftine cu cabluri proaste inca nu am ascultat sa sune bine...insa nu se stie niciodata.

Eu personal am vazul la mine in sistem, ce poate sa faca un cablu de semnal cu pret de lista 8000 euro, pur si simplu m-am cules cu farasul pe jos, am schimbat multe surse la viata mea, insa niciodata nu am vazut asa o crestere brusca in calitate, nici daca am schimbat doza sau pick-up-ul. O fi de la amplificare...poate, o fi de la acustica... nu as putea sa pun ramasag, oricum eu sunt un "incepator", pot sa relatez doar ce am observat empiric. Inca nu am avut o amplificare de 10k in sistem asa ca nu pot sa comentez...cand o voi avea, voi relata observatiile indiferent de parerile mele actuale. Regulile mele cu privire la acest hobby actualizate de curand:
1) Niciodata nu spune niciodata
2) Nu exista nicio regula
3) Fiecare stie ce e mai bine pentru el in sistemul propriu
4) Asculta sfaturi, trecele prin sistemul propriu si apoi aplica-le daca observi imbunatatiri semnificative
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Eu sunt de aceeasi parere cu hersorin. Si din cate imi dau seama, dintre voi trei, el are cea mai buna amplificare si cele mai capabile boxe (si nici in debara nu locuieste). Iata, astfel nu simte nevoia sa exagereze pana la cer cu cablurile.

Parerea mea, aparatele si boxele conteaza, cablurile vin dupa aia. Si in opinia mea sculele audio care se potrivesc bine intre ele si sunt si de calitate, "canta" si fara cabluri nobile. Mai degraba conteaza acustica! Asta e mare, mare buba!

Insa, orice discutie asupra unei clasificari in importanta e fara rost. Problema e complicata si inglobeaza variabile de variabile de variabile. Cateodata invingi anumite probleme de acustica si matching din cabluri (nobile), alte dati sari calul cu ele, poti face un sunet sa vomiti pe scule si cabluri extra scumpe. De cele mai multe ori o acustica buna inseamna sume enorme economisite. Iar potriveala (matchingul) este cea mai fascinanta si inexplicabila treaba! Degeaba se chinuie inginerii trancotari s-o explice si s-o masoare, problema se transeaza la ureche.

Si iata, ajung la ceea ce conteaza mai mult.... urechile (educate)! Si mintea lipsita de prejudecati, preconceptii sau idei fixe. Deoarece cu totii atat cat traim avem de invatat! Eu unul taman cand afirm nu stiu ce "lege a Universului", a doua zi Al de Sus tine musai sa faca misto de mine si-mi ofera o experienta care-mi darama toata teoria! :D

PS - observ ca discutati extrem de generos cu sume de 5k....10k...etc. Nu stiu cati de aici au vazut prea des sumele astea gramada pe masa! :wink: Observ ca pe netul romanesc adevaratul interes se duce catre scule de 50...200 euro bucata, nu spre alea de 5K. Si am vaga impresie ca aia care au vazut ceva mai des cum arata 5K pe masa nu prea citesc forumuri. Noi aici ca brotaceii o frecam de zor cu 5k si 10k si altea deastea insa in real life, eu de exemplu taman azi m-am tocmit cu un tigan sa-i dau 10 si nu 15 lei pe o mana de casete dupa care am descoperit pe una ca-i tras Gandalf, nu as fi crezut sa gasesc in tiganie asa muzichie! Fabuloasa tara avem! :D
Pai eu tocmai asta nu inteleg... cum poti tu sa spui care boxa e pe unu, care pe doi, care cablu e mai bun, care amplificare, care preamplificare intr-un domeniu atat de complex si de relativ (nu atat de relativ la gusturi sau la un nivel minim/necesar de calitate... cat relativ la matching de scule, de cabluri, de boxe, de muzica, de inregistrari, de acustica a camerei, de pozitionare, samd). Difuzoare cu magneti mari care suna mai bine decat difuzoare cu magneti mici... showroom-uri, mansarde si poduri, etc. Pentru cineva care emite mereu legi si clasamente... care le transeaza pe toate si pe toti cu barda, mi se pare foarte ambigua treaba! Chiar inteleg si apreciez sa transezi chestiunile morale ale societatii, sa deplangi declinul valoric al lumii de azi dar in ale audiofiliei mi se pare mers pe gheata indiferent de experienta si de ureche! Cat despre exagerarile cu cablurile, ma indoiesc ca a dat vreunul dintre noi multi bani pe cabluri sau ca remoteviewer a platit pretul de lista la noile descoperiri... Nu despre asta a fost vorba in propozitie si cred ca nimeni nu a facut lobby pentru plata unor sume mari pe cablurile 'de sus'. Atitudinea cea mai inteleapta era sa fiu rezervat asa cum sunt rezervat si in prezenta sculelor pe care catadicsesc sa nu le categorisesc imediat ce trec pe langa ele insa am fost dintotdeauna prost de gura... Deocamdata sunt la nivelul de a constientiza si de a accepta asta! E un inceput timid dar promitator... :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:Deobicei cei mai tari lei (audiofili) de internet sunt in realitate cei mai mari trancotari, indiferent de sumele cheltuite :lol: , nu vreau sa dau din casa ca s-ar putea sa ajung linsat :lol: .
Daca cumva intru si eu la aceasta categorie poti da din casa tot ce vrei , doar sa fie si real .
Prin fata toti te perie si te pupa si prin spate stau cu toporul pregatit sa te toace .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:n plus preturile de lista sunt destul de irelevante in ziua de astazi, eu nu cred ca a dat cineva in ziua de astazi banii cash la pretul "oficial" la vreun cablu megascump, poate arabii cu boxe acoperite cu foita de haur...
observ ca exista tehnica (clasica) de succes in metodele de vanzari ale unor dealeri priceputi. :D Sa sti ca e ca la droguri, primele momente de euforie sunt apoi platite cu lungi perioade de criza. :wink: Nu vreau sa spun nimic, doar asa o parere, poate te-ai aprins cam tare. Oricum, e treaba ta.

johndoe21ro, nu e nimic complicat sau ocult. Unii aud si au cu ce, altii nu aud nici o p_la, vorba unui dealer prieten. :lol:
In rest e o chestiune de gazduiala. Pe forumul asta sunt bine primiti atat oamenii care au dotari materiale modeste (trancotari) cat si cei cu dotari scumpe. Eu vreau sa pastrez un echilibru, atat cat se poate. La un moment dat unele discutii si (mai ales) exagerari pot sa deranjeze pe cei cu dotari modeste. In fond e ca la scoala. Pe vremuri uniforma obligatorie avea un rol bun de a nu face diferente intre elevi. Apar inerent diverse frustrari deoarece defectele omenesti le stim, totul este sa nu le cultivam, sa nu le lasam in voie (in numele unor idei nobile).
hersorin wrote:Prin fata toti te perie si te pupa si prin spate stau cu toporul pregatit sa te toace .
adevar graiesti! Am constat ca desi unii sunt de genul masculin, sunt mai rai ca niste tzatze telenoveliste clevetitoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Noroc ca m-am tuns (scurt) ieri, ca altfel se lasa cu paruiala spre deliciul "paganilor" cand vine vorba de subiectul cablaraie... :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Si au ajuns in sistemul meu si ultimile golduri de 24K :D .
Intii am pus spadele pe firele de boxe . Deja nebunie totala sunetul a devenit mult mai fluid si mai plin , fara conectori sunetul este mai granulat .
Nerabdator de schimbarea destul de majora confectionez si interconectul .
Alta nebunie , totul a devenit mai detaliat dar totul este mai 3D , cintaretul a devenit din nou mai mare si sunetul s-a imbogatit considerabil , totul este mai gras media , basul .
Mai am celalalt set de mufe RCA dar voi folosi fir Jena Labs de 22 gauge , acum am folosit de 18 .
Concluzia o dau direct si fara ezitare , AM TERMINAT CAPITOLUL CABLURI .
Dupa cum ii spuneam unui coleg de forum , dupa multe incercari cu diferite mufe de duzina aveam o banuiala ca va conta foarte mult conectorul . Se pare ca am avut dreptate .
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Uuu! Arata bine de tot! Felicitari pentru achizitie!

hersorin
Deja nebunie totala sunetul a devenit mult mai fluid si mai plin , fara conectori sunetul este mai granulat
Deja incepi sa vorbesti pe limba mea! :lol:

hersorin
Dupa cum ii spuneam unui coleg de forum , dupa multe incercari cu diferite mufe de duzina aveam o banuiala ca va conta foarte mult conectorul . Se pare ca am avut dreptate
Foarte interesant despre ce afirmi, ai incercat si la power(schimbarea stecker-ului cu unul mai calitativ) cu acealeasi rezultate?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

La powere am bagat din prima Furutech bune si gold . Am si Oyade dar goldul la mine in sistem face minuni .
Dar sincer au aparut o droaie de detalii , armonice , te invaluie sunetul de peste tot . Fara mufe era ma punctiform si mai granulat dar acum are o fluiditate si o coerenta incredibile . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

RCA-urile din imagine sunt lipite sau prinse mecanic de cabluri?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply