Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Diferenta intre cabluri

Post by doru »

Ho, mai Ducilor de Dambovita, lasati Lordul in pace! Ce sariti pe el, cum vrea omul sa-si cumpere niste cabluri mai rasarite sa se asorteze cu frumusetile de Harbeth-uri ce sunt pe vine? Sunteti invidiosi, las ca va stiu eu! Basistilor!
Lordule, nu te lua dupa ei. Ia-ti bre Montblanc-urile, ia-ti ce munti vrea muschii tai, fa-le in ciuda la toti! :lol:
(Am glumit si eu, fac haz de necaz, ca desfiinteaza banditii astia Antenele, luati-o ca atare…)

Adevarul e ca, pana nu te dai singur cu capul de pereti, nu conteaza ce sfaturi iti dau unul sau altul. Pana nu dai sute de euro pe cabluri ca sa constati ca parca tot ala de 2 lei merge mai bine, se cheama ca nu capeti experienta. Experienta inseamna munca si bani. Spor la cabluri, lordule, si povesteste-ne si noua cum merg Harbeth-urile alea noi (dupa ce iti iei si sursa)!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Pai daca traiesti in provincie, ai dori sa vina cablurile la tine in sistem cu rata? Da niste telefoane la dealeri, persoane fizice cunostinte etc. te sui in masina, bagi niste benzinica, te deplasezi la Capitala sau unde vrei tu, iei cablu cu imprumut sau garantie, il testezi acasa o saptamana, apoi il trimit inapoi daca nu e OK. Daca e ok, il tii si ai terminat balciul, te bucuri de sistem. Poate ai noroc si il nimeresti de pe net din prima, insa m-as indoi puternic, trebuie sa depui ceva efort totusi pentru a izbandi...parerea mea.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote:iei cablu cu imprumut sau garantie,
Interesant, nu stiam ca avem dealeri asa de maleabili ....

Dar as putea inchiria niste mont-blanc -uri. :roll:
Sint exceptionale, eu cred ca puse pe tranzistoare suna mai bine decit multe cabluri chiar si de 4-5 ori mai scumpe ...

PS
Ar fi interesant de vazut cum suna o boxa legata cu cabluri foarte scurte. Poate chiar o sa fac proba asta odata ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Lordu73
Interesant, nu stiam ca avem dealeri asa de maleabili ....
Avem, avem, numai bunavointa sa fie si probabil ceva intelegere din partea clientului. Adica maine daca intri pe usa unui dealer (pentru prima data)nu cred ca pleci in jumatate de ora cu masina plina de scule de 100K euroi pentru "probe". Insa eu personal, de ani buni, avand in vedere ca nu sunt un "rechin", primesc in teste acasa diferite componente sa le testez (bani sa fie!). Nu am lasat niciodata o garantie, decat un numar de telefon, mai conteaza probabil si "fatza". De multe ori am avut ocazia sa platesc esalonat la termen ca sa zic asa...chestii normale pana si pentru o tara ca romanica plina de basisti si antenisti, zero si unu, alpha si omega, negru intunecat si alb stralucitor. Audiofilia implica transpiratul fundului carand pe scari amplificatoare de zeci de kg, sicrie de lemn (aka boxe), vizite dese pe la dealeri, intalniri organizate pe telefon, zile de week-end consumate pentru hobby, poate si invoiri de la serviciu, nu implica doar doua click-uri la fel cum cumpara pitzipoancele boarfe de prin state la discount (minim 50%, caci altfel nu se obosesc...). No offense, asta e parerea mea arhaica, demodata si de looser basist :lol: .

P.S. mai exista si dealeri din aia ramasi cu mintea in anii 90 la care poti sa pipai doar daca marchezi banul, la aceasta categorie e bine sa stii dinainte ce vrei ca si la fetele de pe centura...banii in avans.As putea numi cativa, dar mi-e frica ca mi-o iau! :mrgreen:

P.S.2 chestia cu Mont Blanc-urile ce
suna mai bine decit multe cabluri chiar si de 4-5 ori mai scumpe ...
ai citit-o pe net sau ai ascultat-o la tine acasa?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

remoteviewer1 wrote: P.S.2 chestia cu Mont Blanc-urile ce
suna mai bine decit multe cabluri chiar si de 4-5 ori mai scumpe ...
ai citit-o pe net sau ai ascultat-o la tine acasa?
Asta era o gluma, e un cliseu deja foarte des intilnit prin review-uri de toate felurile.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Asa e din pacate...Se mai intampla totusi uneori cate o minune in care poate o componenta ce beneficiaza de matching intr-un sistem sa sune mai bine decat o componenta mult mai scumpa intr-un sistem prost matchuit...Review-urile sunt un fel de informatie de fond, difuza, nu poti sa te bazezi copy paste la tine in sistemul propriu, in camera proprie cu amplificatorul si cablaraia specifica, cu o anumita sursa, sunt prea multe variabile in joc. Din acest motiv, personal cred ca upgrade-ul componentelor in functie de review-uri este o meserie foarte riscanta pe care trebuie sa ti-o asumi direct din portofel...Upgrade-ul sanatos, ce aduce satisfactii, este dupa parerea mea exclusiv in functie de "ureche". Si inca ceva, chiar daca nu e usor si convenabil, cred ca bugetul ar trebui potrivit dupa componente si nu invers...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Nu va mai agitati atata! Daca Lordului (de Tg Jiu) nu o sa-i placa cablurile cumparate, le va dona la Antena 3, ca tot se muta astia si or sa aiba nevoie de ajutor (e greu sa smulgi toti kilometri de cabluri din sediile alea). Va dati seama ce soundstage vor avea Gadea sau Badea prin sarme Mont Blanc! La o adica, daca o mierleste Varanul intre gratii (sa zicem ca nu-i prieste ciorba de linte) subalternii lui (gradati) se pot spanzura in direct cu Mont Blancul de gat si poza lui Basescu in brate! (sa cada mai repede in jos).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Diferenta intre cabluri

Post by doru »

Buna idee, dar nu trebuie sa cada repede, trebuie sa stea putin atarnati (de cablu), altfel degeaba…
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Diferenta intre cabluri

Post by lordu73 »

momolo wrote:Va dati seama ce soundstage vor avea Gadea sau Badea prin sarme Mont Blanc!
OHOHOOO, si inca cum, va dati seama ce stress pe marinari cind o-ncepe Gadea cu invariabila expresie "descoperiri senzationale" trecuta prin Mont-blanc, or sa li se moaie picioarele la gindul ca pot pierde azi ce-au gainarit ieri.... Or sa gindeasca automat: Ce-au mai gasit ma astia? O fi vorbit Udrea, my god, not again !!!

:D
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

Miroase rau a indoctrinare!
Recomand criogenarea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Diferenta intre cabluri

Post by doru »

A cablurilor, nu? :)
Apropo’ de cabluri criogenate, m-a mancat in fund, mai demult, sa comand niste astfel de cabluri (Vodoo Audio parca se numeau) si am mai dat si o gramada de bani pe ele, tot asa pe internet, ca lordu. Frumos colorate, frumos impachetate, dar sunet… cucu. Probabil trebuiau lasate la dezghetat cativa ani!
Pana la urma am luat QED-urile alea de 1 euro metru, care s-au dovedit cele mai bune in cazul meu (cred ca si actualul proprietar al Harbeth-urilor le mai foloseste inca).
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Diferenta intre cabluri

Post by viperu »


User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Diferenta intre cabluri

Post by doru »

Par cam ieftine, n-or fi niste “facaturi” chinezesti? Cablu de boxe Accuphase (atentie lordu) cu 180 USD si pentru 26 de dolari ti-l trimite si in Romania: http://www.aliexpress.com/store/product ... 05830.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Macar de frumusete si ar merita, la banii astia! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hondaru »

aliexpress este o locatie unde cu precadere se vand produse din China. Probabil si Siltech ca multi altii tot in China realizeaza metrajul cablurilor... Chinezii sunt recunoscuti pentru contrafaceri in toate domeniile de unde se poate stoarce un ban asa ca industria cablurilor nu a scapat din vizor!
Am fost in China si am vazut cu ochii mei ce le poate pielea. Practic pot clona orice si vizual arata IDENTIC conteaza cati bani dai ptr producerea clonei.
Dar sa lasam omul sa-si satisfaca placerea! Toti am trecut prin asta. Numai invatatura pe propia piele te face sa suflii in iaurt.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by glucica »

Sirma folosita de Siltech se produce in Europa, daca nu ma insel, in Elvetia. Oricum, inteleg ca exista in lume doar 3 instalatii care produc sirma cristal lung sau monocristal.

Post Reply