Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:
johndoe21ro wrote: P.S. Sper sa iti dai seama ca exista galaxii si galaxii... ca si Magico Q7 Mk2 sunt din alta galaxie fata de TAD-urile CR1... ca sa nu spun din alt univers si nu unul paralel!
Nu uita ca exista Tad R1 la acest nivel.
Totusi, in discutie era vorba de CR-1... si era foarte relevant pentru discutia noastra, pentru comparatia ta dintre CR-1 si LS50. Ce relevanta mai au TAD R1 in noul context?! Nu ne putem rezuma la ce vorbeam?
Si de ce ar fi TAD R1 la acelasi nivel cu Magico Q7 Mk2? Comparatia e la nivel de performanta sau de pret? Eu zic ca exista in continuare niste diferente (cel putin la nivel teoretic dar pe care nu cred ca le poti infirma din pozitia actuala la fel cum eu nu pot confirma, desigur).
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

In discutia asta diferenta substantiala intre voi doi (ce poate uneori sa nu fie observata... pe forumuri :wink: ) este ca hersorin vorbeste despre ce a ascultat pe cand tu vorbesti despre ce nu ai ascultat (ma refer strict la discutia intre voi doi, de mai sus).
Cat priveste teoria ta cum ca boxele mici dispar din peisaj dar alea mari nu dispar (din pricina basului ?! :roll: ....eu asa am inteles), ce sa zic.... e parerea ta.
Insa ca sa citez un batran maestru cu o fraza celebra.... bookshelfurile nu sunt boxe! :wink: Si atunci ce mai comparam ?!
As fi fost curios, daca aveai floorstandere ce teorie ai mai fi sustinut acum ?! Caci observ la toata lumea faza din bancul ala cu pictorul, crocodilul, sarpele si elefantul. Fiecare are ca model suprem si teorie suprema exact ce detine pe acasa. Rari sunt cei care se pot mentine cat de cat obiectivi. Si atunci cand se intampla, sunt facuti pesimisti. :wink: :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Comparatia de mai sus este mere vs pere deoarece noi vorbim doar despre sunet , nu constructie , pret sau stiu eu ce altceva .
Stiu ca citesti si forumurile straine si sunt persoane cu bani care isi permit ambele modele . Banuiesc ca stii ca parerile sunt impartite si nu exista superioritate ci gusturi .
Am acces la produsele TAD si le cunosc un pic , dar Magico cunosc pina la Q5 . Deci nu pot sa spun nimic despre Q7 .
Banuiesc ca stii ca imi place foarte mult TAD .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Pot sa fac un pic o comparatie vizavii de spatiile de auditie .
Magico in camere mici este imposibil , au nevoie de spatiu sa se desfasoare aproape de fiecare data sunt pozitionate in mijlocul camerei , Tad in schimb le-am ascultat si in dormitor de 15 m patrati si se descurca chiar foarte bine (cred ca difuzorul coaxial isi spune cuvintul aici) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:In discutia asta diferenta substantiala intre voi doi (ce poate uneori sa nu fie observata... pe forumuri :wink: ) este ca hersorin vorbeste despre ce a ascultat pe cand tu vorbesti despre ce nu ai ascultat (ma refer strict la discutia intre voi doi, de mai sus).
Cat priveste teoria ta cum ca boxele mici dispar din peisaj dar alea mari nu dispar (din pricina basului ?! :roll: ....eu asa am inteles), ce sa zic.... e parerea ta.
Insa ca sa citez un batran maestru cu o fraza celebra.... bookshelfurile nu sunt boxe! :wink: Si atunci ce mai comparam ?!
As fi fost curios, daca aveai floorstandere ce teorie ai mai fi sustinut acum ?! Caci observ la toata lumea faza din bancul ala cu pictorul, crocodilul, sarpele si elefantul. Fiecare are ca model suprem si teorie suprema exact ce detine pe acasa. Rari sunt cei care se pot mentine cat de cat obiectivi. Si atunci cand se intampla, sunt facuti pesimisti. :wink: :D
He he... Constat cu tristete ca ai facut o pasiune pentru mine! Da, nu am ascultat TAD-urile respective insa cat de relevant este asta? Era o discutie ipotetica in care nu s-au emis legi transante! Cat poti scoate dintr-o auditie sau din 10 cu 2 perechi de urechi diferite? Daca ma duc la 'aer conditioning' invat sunetul cel drept si sfant? Sau invat cum suna sau cum trebuie sa sune ceva? Sau pot evalua eu japonezele daca ma pasioneaza buclele blonde? (Sper ca stii ce vreau sa spun!) Oare eu si cu hersorin avem aceleasi urechi? Oare pasiune poate fi cantarita? Cat de relevanta o fi experienta? Cum poate fi cuantificata? Nu e oare totul subiectiv pana la un anumit nivel si uneori de la un anumit nivel incolo?!
Teoria nu e musai sa imi fie confirmata insa am expus dezavantajele ambelor variante desi se pare ca insisti in a considera ca am omis sa spun ce dezavantaj avea varianta bookshelf/standmount cumva pentru a-mi pune in valoare boxele pe care le am acasa si chiar nu pot intelege de ce! Ma las oricum pagubas! E destul de obositor sa stau mereu in garda si in coltul ringului! Daca ai luat treaba cu 'pesimismul' atat de personal, eu imi cer sincer scuze! Iau si o pauza bine-meritata ca sa nu mai supar pe nimeni nici facandu-i pesimisti nici cu subiectivismul meu atroce! Duminica placuta! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote:He he... Constat cu tristete ca ai facut o pasiune pentru mine!
Iti spun eu unde este problema . Ai un sistem foarte bun care banuiesc ca suna foarte bine dar eu cred totusi la fel ca si momolo ca boxele iti trag sistemul in jos .
Trebuie ceva pe masura amplificatorului :D deci e cumva un fel de stimulare sa nu zic urit "sut in fund" .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Diferenta intre cabluri

Post by viperu »

momolo wrote: Insa ca sa citez un batran maestru cu o fraza celebra.... bookshelfurile nu sunt boxe! :wink: Si atunci ce mai comparam ?!
Așa credeam și eu până am auzit un sistem cu Wilson Cub care mi-a schimbat părerea... e adevărat însă că nu rafturi de cărți pe care să încapă :D

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Asa credeam si eu pana...hopa, de o vreme nu mai cred nimic pana nu ascult...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Saga schimbarii cablurilor a ajuns si la pick-up, adica la cablul dintre brat si preamp-ul phono. Cablul de tip "high definition quality audio cable" a fost inlocuit cu o o sarma (hargintata mancat-as) bunicica conectata cu niste rca-uri sanatoase (WBT) in preamp-ul phono. Schimbarile in sunet au fost destul de dramatice, practic sistemul a mai urcat o treapta calitativa dupa parerea mea. Avand in vedere ca schimbarea cablului phono la pick-up este partial ireversibila, nu as putea sa cuantific in detaliu evolutia fata de starea anterioara, insa pot sa spun ca muzica clasica nu a sunat niciodata atat de bine la mine in casa. Ma uit cu spaima la acele vu-metrelor si vad cum depasesc anumite limite pe scara gradata, limite ce in trecut imi provocau uneori teama (sunetul putea sa fie usor neplacut, aspru) si imi dau seama ca in acest moment sunt perfect audibile, nu stiu sa spun daca acest fenomen se datoreaza nivelului de distorsiuni mai redus prin "curatarea" inaltelor..., in fine ideea este ca pot asculta nivele mai mari de volum in care imi aud si propriile ganduri. Astfel m-am trezit ascultand muzica la niveluri destul de ridicate fata de cum eram obisnuit. Sunetul pare mult mai rafinat in sensul reducerii cantitatii de impuritati prezente, parerea mea este ca acest fapt se datoreaza "inaltelor" mai desfundate, insa nu tzipatoare. In acelasi timp, sunetul mi se pare mai putin amestecat si mai stratificat pe nivele, mai coerent, mai insailat. Cu noul set-up se cere probabil o modificare a pozitionarii boxelor in camera si a VTA-ului dozei, insa nu am reusi sa ma ocup de aceste aspecte din lipsa de timp. Oricum, nu as putea sa cuantific exact procentual incrementul pentru fiecare cablu, insa intr-adevar cablul phono probabil sta pe podium :D , probabil in niste sisteme mai evoluate, lucrurile sunt mai usor de detectat. In acest moment cred cu tarie ca un sistem matur (nu vorbesc de al meu, mai am de lucru multisor) nu poate sa cante bine fara a fi rezolvata problema cablurilor potrivite (si de mult ori si scumpe), ca sa fac paralela cu lumea auto, una e sa mergi cu un Porsche 911 pe Autobahn cu zambetul in coltul gurii cu 200 km/h si una sa te duci cu el in plimbarica pana la Crevedia pe drumuri denivelate, noroioase si gaurite, calitatea asfaltului poate face diferenta dintre incantare si cosmar in aceasi masina.

Concluzie, cablul phono ar trebui schimbat printre primele, alaturi de celelalte semnale si alimentari. Intre timp am primit in teste si al doilea cablu power pe care l-am conectat la preamplificatorul phono (pe alimentari sunt 100% Siltech in acest moment) si pot sa spun ca diferenta a fost evidenta, dupa ce te aclimatizezi cu el si vrei sa il scoti, simti imediat cum impuritatile cresc in sunet, emotia scade si ai impresia ca esti cu un pas mai aproape de mp3. Ce sa zic mai baieti, e treaba complicata cu cablurile astea... :)
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Diferenta intre cabluri

Post by CC_TM »

Chiar zilele trecute ma uitam la Linn Sondek si am vazut ca au in oferta: "Urika - internal phono stage".
http://www.linn.co.uk/hifi-separates/tu ... ages#urika

Mi se pare o idee excelenta de a pune preul de phono cat mai aproape de doza, pentru a obtine rezultate maxime.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

CC_TM wrote:Mi se pare o idee excelenta de a pune preul de phono cat mai aproape de doza, pentru a obtine rezultate maxime.
nu mi se pare asa o mare chestie. Cablul phono poate fi foarte bine lung si de 2m.
Dimpotriva, bagarea unui preamp cu raport ridicat de amplificare pe semnal extrem de mic in interiorul trancotei si deci foarte aproape de motorul trancotei, traful trancotei, montajul electronic al trancotei daca e cazul, ei bine asta mi se pare mai de evitat decat lungimea cablului phono. Ca sa nu mai spun de vibratii!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Si ca sa nu mor prost si curios am incercat si varianta dublarii unui al doilea cablu de alta marca . La dimensiune cel mai apropiat a fost un Unison N4 . Eu folosesc conexiunea pe diagonala si cu jumperi de 20 cm .
Sunetul cumva a luat din amindoua cite ceva DAR amestecul a fost nociv . A devenit drujba . Nu mai avea lichiditate , precizie era foarte granulat . A devenit destul de agresiv chiar daca parea mai bogat . Deci nu cred ca e o idee buna (cablul Unison N4 e o combinatie de fire litate cu niste fire brute ).
Astept saptamina viitoate doua seturi de mufe Furutech . Un set pentru RCA http://www.furutech.com/2013/02/21/1932/" onclick="window.open(this.href);return false; acestea nu necesita lipitura si vor lupta contra celor pe care le am deja de la Neutrik lipite http://www.neutrik.com/en/phono-rca/pro ... s/nf2c-b-2" onclick="window.open(this.href);return false;
Al doilea set va fi pentru firele de boxe , niste spade gold http://www.furutech.com/2013/01/27/1068/" onclick="window.open(this.href);return false; . O sa vad cum prefer sunetul , cu firul strins direct in surub sau cu acesti conectori .
Boala grea aceste cabluri dar si frumoasa :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Si pentru siltechcisti http://www.befr.ebay.be/itm/siltech-rub ... SS:BE:1120" onclick="window.open(this.href);return false;
Cine stie cit e de original :D . Pentru inceput este de 10 ori mai ieftin decit originalul .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hersorin wrote:Si pentru siltechcisti http://www.befr.ebay.be/itm/siltech-rub ... SS:BE:1120" onclick="window.open(this.href);return false;
Cine stie cit e de original :D. Pentru inceput este de 10 ori mai ieftin decit originalul.
Pai este licitatie! E irelevant pretul de inceput! Sunt sanse insa sa se opreasca pe undeva pe la 40-50% din pretul de lista. Asa, la prima vedere, pare original... oricum PayPal-ul are destul de multa grija de cumparatori... poate un pic prea multa grija avand in vedere cat de strict este controlul conturilor! Nu poti sa-ti actualizezi nici telefonul fara sa iti limiteze accesul la cont sau fara sa te sune 'baietii' sa te intrebe daca tu ai schimbat nr. de telefon sau a intrat altul 'pe fir'.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Diferenta intre cabluri

Post by viperu »

hersorin wrote:Si pentru siltechcisti http://www.befr.ebay.be/itm/siltech-rub ... SS:BE:1120" onclick="window.open(this.href);return false;
Cine stie cit e de original :D . Pentru inceput este de 10 ori mai ieftin decit originalul .
3 observații:

a. Pe site la siltech nu am vazut nici-un Ruby Hill cu caramele aurii http://siltechcables.com/cables/royal-s ... y-hill-ii/
b. fontul cu care este scris Ruby Hill II diferă un pic de fontul cu care e scris Ruby Hill
Image
c. pe partea diametral opusă decât unde scrie Ruby Hill II trebuie să fie gravată seria produsului, care se poate verifica la Siltech printr-un e-mail.
Image

Post Reply