Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Am folosit urmatoarele
Fi 35 gold
Image[/url]

Fi 31 gold
Image[/url]

Fi 28 gold
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:RCA-urile din imagine sunt lipite sau prinse mecanic de cabluri?
RCA-urile sunt prinse cu suruburi in ambele parti .

Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Si ca sa se asorteze firul cu amplificatorul si difuzorul boxelor am impletit si un fir de culoare alba . :D
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Conectorii sunt cruciali in problema cablurilor si la fel modul de prindere. Eu raman fidel parerii mele conform careia lipiturile dauneaza grav 'sanatatii' sunetului, exceptia facand 'lipitura' la rece, insa aia nu mai este lipitura. O foarte mare diferenta o mai face conectorul IEC mama din posteriorul sculelor (si cu siguranta aferenta :mrgreen: )!
Eu voiam sa fac upgrade la Furutech FI-50 (R) si FI-E50 poate si pentru potriveala cu priza de perete insa am hotarat sa nu-mi schimb conectorii originali pentru upgrade-ul la cablurile de alimentare... Este mai usor sa vinzi cabluri cu conectorii originali - modificarile ii sperie pe cumparatori, mai ales pe cei mai profani!
Am schimbat insa conectorul la cablul de alimentare al DAC-ului cu un Oyaide DC-2.5G ocazie cu care il recomand calduros...
Sunt foarte curios de noua gama de conectori NCF de la Furutech! La capitolul conectori ii consider unii dintre liderii in domeniu!
http://www.furutech.com/2015/11/18/12057/" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Eu am tot pe gold inclusiv prizele .
Pentru mine Furutech sunt numarul 1 in conectori .
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Aceasta este solutia (Furutech) pe care vroiam sa o aplic si eu pentru cablurile power (stecker+IEC+priza), insa nu stiam exact cat ar fi castigul real in sunet, in consecinta am decis sa las (am fost si sfatuit in aceasta directie) aceste modificari pentru final.

hersorin arata foarte bine lucratura la cablu :), impreuna cu finisajul boxelor, inca odata, sa le stapanesti sanatos! Lucrurile arata foarte bine!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote:Aceasta este solutia (Furutech) pe care vroiam sa o aplic si eu pentru cablurile power (stecker+IEC+priza), insa nu stiam exact cat ar fi castigul real in sunet, in consecinta am decis sa las (am fost si sfatuit in aceasta directie) aceste modificari pentru final.

hersorin arata foarte bine lucratura la cablu :), impreuna cu finisajul boxelor, inca odata, sa le stapanesti sanatos! Lucrurile arata foarte bine!
Multumesc pentru urari .
Am un mic regret ca nu am incercat si firele bulk de la Furutech . Vad ca folosesc si ei tehnologii destul de sofisticate de aliniere a cristalelor . Ale mele fire pentru aliniere au fost criogenate iar Furutech folosesc tehnologii de la samurai :D (multiple presari ) . http://www.furutech.com/2015/04/17/10780/" onclick="window.open(this.href);return false;
Poate este cineva care a incercat fire de la Furutech ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

hersorin wrote:
remoteviewer1 wrote:RCA-urile din imagine sunt lipite sau prinse mecanic de cabluri?
RCA-urile sunt prinse cu suruburi in ambele parti .

Image[/url]
Am uitat sa precizez ca acel finisaj mai lung dupa ce se introduce mufa tata in RCA mama se insurubeaza pina la capat si astfel conexiunea este foarte ferma si chiar nu poti scoate mufa . Dupa cum se vede are si acea sirma pe post de arc si margina inclinata pentru o conexiune ferma.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Legat de cele de mai sus, de conectori, prize, samd am vazut un distribuitor de retea la care ma uitam eu cu interes in trecut:

http://www.audio-markt.de/_markt/item.php?id=8250939572" onclick="window.open(this.href);return false;

Fiind o solutie pasiva ce se bazeaza mai mult pe ecranare, solutii antivibratie si socluri de calitate cred ca e o solutie interesanta! De obicei se negociaza pe audiomarkt iar transportul din Germania este foarte ieftin (as zice cca 15 eur cu Deutsche Post + tracking, fara asigurare insa)! Din pacate nu poate fi testat inainte...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Ascult de ceva zile si inca sunt uimit ce frumos se aude , este absolut superb .
Totusi nu inteleg ce s-a intimplat ? Suprafata mai mare de contact a spadelor fata de firul simplu ? Calitatea deosebita a mufelor RCA Furutech fata de Neutrik ? Aurul de pe mufele electronicelor si aurul de pe conectori plus lichidul de contact au facut minuni ? Cred ca mai cumpar inca 8 mufe spade sa pun si pe bornele boxelor deoarece sunetul este incredibil , totul e mai clar , mult mult mai detaliat , fluid , coerent , 3D etc .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hondaru »

Johndoe, neamtul spune ca transportul este inclus in pret ptr Europa insa platesti comisionul paypal daca alegi aceasta metoda de plata.
Imi place treaba cu internal coating pentru absorbtia EMI, s-o fi descoperit vopseaua ce interactioneaza cu campul magnetic si-l atenueaza?! Fraza suna pompos :lol:
La fel de placuta este declaratia de conditie: precum vezi in poze care sunt doar 2 de ansamblu si vezi doar sa zicem 50% din produs. Daca este un vanzator serios iti va trimite poze din toate unghiurile la cerere.
Eu nu am avut experiente negative cu site-ul sau vanzatorii dar nu se stie niciodata.
Bafta!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

hondaru wrote:Johndoe, neamtul spune ca transportul este inclus in pret ptr Europa insa platesti comisionul paypal daca alegi aceasta metoda de plata.
Imi place treaba cu internal coating pentru absorbtia EMI, s-o fi descoperit vopseaua ce interactioneaza cu campul magnetic si-l atenueaza?! Fraza suna pompos :lol:
La fel de placuta este declaratia de conditie: precum vezi in poze care sunt doar 2 de ansamblu si vezi doar sa zicem 50% din produs. Daca este un vanzator serios iti va trimite poze din toate unghiurile la cerere.
Eu nu am avut experiente negative cu site-ul sau vanzatorii dar nu se stie niciodata.
Bafta!
Eu sunt 'servit' pe partea de distribuitoare de retea/filtre pasive... deci nu ma intereseaza anuntul. Eram insa la capitolul Furutech si s-a discutat si de partea de alimentare! Iar audiomarkt-ul l-am mai folosit si eu deci nu mi-e straina treaba! Ba chiar il recomand desi preturile n-au atractivitatea celor de peste ocean! :)
Despre treaba cu 'internal coating' iti recomand sa te informezi sau sa citesti daca esti desigur interesat de subiect. Nu e chiar asa de simplu si nu cred ca ar putea fi descris ca o vopsea!
Cat despre aspect/functionalitate, in general poti lua de buna descrierea oferita mai ales daca vanzatorul este o firma! Nu strica niciodata sa fii prevazator insa nu e bine sa fi prea paranoic! Dincolo de granitele tarii, oamenii au alta mentalitate si, chiar daca urmaresc interese financiare, nu sunt toti inclinati spre inselaciune si au suficienta educatie si bun simt incat sa faca o descriere corecta a produselor vandute. De obicei, micile imperfeciuni sunt subliniate foarte clar, uneori exagerat; la noi situatia e diametral opusa - apar anunturi cu diverse cazaturi care sunt descrise 'ca si noi' sau 'in stare excelenta' si pe care se cer sume importante de bani! :mrgreen:

P.S. Cam asta e smecheria:

Image
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Poti da mai multe detalii despre IsoTek Sigmas GII al tau ? Banuiesc ca nu regularizeaza .
Eu ma gindesc sa fac acel bloc de 6-8 prize direct in perete legate in stea si atit . Sa mai elimin inca un cablu si alte contacte (prelungitorul cu firul sau ). Firele de power sunt lungi de 1,7m si imi ajung direct la prizele din perete . Se merita inca ceva dupa prize (prelungitor, filtre , conditioner etc . )?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

hersorin wrote:Se merita inca ceva dupa prize (prelungitor, filtre , conditioner etc . )?
se merita in masura in care doresti sa mai intervi asupra sunetului. Cablaraia este un tunnig fin, un mic (sau mare) control asupra sunetului. Atunci cand vrei din motive estetice (probabil) sa montezi chestii integrate in pereti, iti limitezi marja de actiune si iti fixezi o combinatie care nu se stie daca e cea mai buna si nici daca-i cea finala. A judeca cablaraia e o chestiune dificila si necesita timp indelungat.
De obicei nimic nu este final, totul intr-o zi poate fi imbunatatit, schimbat. Cate planuri din astea de integrare am vazut (si chiar mi-am facut inclusiv eu), tot atatea au esuat datorita faptului ca intr-o zi constanti ca se mai poate schimba ceva sau situatia te obliga sa schimbi. E un mare joc la care atunci cand spunem ca-i finalul, e taman invers.
Dar, daca le montezi in perete, poti baga dupa aia un prelungitor, nimic nu te opreste. Caz in care vei folosi doar o singura priza. Oricum, nu e daunator decat la buzunar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Sistemul nu a sunat niciodata mai bine ca acum , deci nu prea ma intereseaza sa mai modific ceva . Mai ramine de fapt sa pun inca 8 mufe spade pe firele de la boxe . Sigur schimba si alea ceva dar vad ca la Furutech nu prea dai gres . Tot ce am pus a urcat foarte mult sunetul in sensul ca il face mai clar , detaliat , precis , plin , coerent si cam ce isi doreste marea majoritate a ascultatorilor . Sa nu se inteleaga ca doar conexiunile Furutech au facut toata treaba , au mai fost firele Jena Labs de 18 gauge , lichidul de contacte Jena Labs , modul si cantitatea de fire folosite la impletire .... Contactele Furutech au fost cireasa de pe tort .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply