Diferenta intre cabluri

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

remoteviewer1 wrote: In momentul de fata am in teste un cablu de boxe ce era mult mai scump la pret de lista decat boxele din dotare, si pe deasupra e si de argint. Never say never!
Si le cumperi sau doar le testezi?
Eu totusi in toata nebunia asta as vedea boxele mai importante decit firele , dar fiecare cu parerea lui .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

RaimondAudio wrote:Argintul se preteaza foarte bine suflat peste cupru din cauza avantajelor vis a vis de efectul pelicular si cel de proximitate. Folosit ca si conductor plin reprezinta doar bani aruncati degeaba, avantajul adus este minimal in raport cu cuprul OFC cu puritate mare.
Greiere, nu vrei sa-i luminezi si pe prostii de la Siltech ( http://www.siltechcables.com/" onclick="window.open(this.href);return false; ), poate le trimiti o scrisoare sa se spanzure cu cablurile lor din argint (+ aur) masiv! E haios cum emiti niste gogomanii colosale in fraze de forma unor legi absolute! :lol:

Apropos de ce-ai mai zis, eu cate cabluri din cupru argintat am probat, tot atatea nu mi-au placut pana la capat. Sau hai sa spun, rar am gasit unele sa mearga ideal in anume cazuri. Asta asa ca o parere personala, nu spun ca am emis o lege a Universului, spun doar ca-s foarte sceptic in privinta cuprului argintat.

Parerea mea este ca cei de la Siltech au gasit o formula de "imblanzire" a argintului cu ajutorul aurului care e prost conducator dar are niste proprietati deosebite din alte puncte de vedere. Argintul pur si banal are niste merite deosebite in sunet dar vin la pachet cu un caracter foarte nesuferit, de cele mai multe ori tipa, tzatzaie, accentueaza o asprime in sunet, sunt aiuristice si provoaca oboseala la auditie. Parerea mea, argintul trebuie combinat, tratat, purificat, naiba stie ce, pentru ca in mod normal e nesuferit in sunet. Mai ales uns pe cupru ca untul pe felie. Mai degraba as prefera cablurile care au sarmulite din argint masiv impletite cu sarmulite din cupru. Ce mi se pare mie mai aproape de realitate e o chestie - ieftin dai, ieftin face. Scump dai, nu intotdeauna scump si face. Dar cand face.... e de bucurie mare!
Pentru oameni normali cu sisteme normale din punctul meu de vedere nu se justifica cabluri mai scumpe decit electronicele .
Eu tind sa-i dau dreptate lui hersorin, nefiind o lege, e mai degraba o chestiune de bun simt. Adica, daca as avea malai pentru cabluri scumpe la trancote ieftine, mai degraba imi cumpar trancote scumpe decat cabluri scumpe. Dar ulterior apare aceeasi problema, degeaba ai trancote scumpe daca ai cabluri de doi lei. Deci e un cerc vicios la mijloc. De aceea gasirea unor cabluri cat de cat bune si la un pret abordabil, e mare lucru!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

hersorin, momolo sunt de acord cu voi 100%, daaaar,...exista totdeauna un dar. In principiu nu suna normal sa ai cabluri mai scumpe decat componentele principale, insa dupa experientele mele din ultima vreme va scot o chestie din putzul gandirii proprii (si nu citita pe net, poate e o prostie...): decat sa ai scule scumpe cu cabluri ieftine ce canta prost pe ansamblu, mai bine ai scule medii cu cabluri bune ce canta acceptabil. In plus, pentru orice audiofil, starea unui sistem la un moment dat nu reprezinta decat o fotografie, un instantaneu, in care se poate sa existe o diformitate de genul cablu boxe mai scump decat boxele in sine (trancotarii fierb numai la citirea acestor randuri!). Insa si aici, eu nu as indrazni sa emit o lege fundamentala. Lui momolo i se parea ok, in trecut, sa existe intr-un sistem o amplificare mult mai scumpa ca boxele, daca suna bine de ce nu? Eu zic ca singura himera ce merita vanata este sunetul bun, raportul pret/prestigiu dintre variile componente putand sa fie diferit de la un sistem la altul. Nu as dori sa ma erijez intr-un expert sau altceva, insa eu nu mai am incredere in miturile clasice legate de scule, fiecare sistem are povestea sa de succes sau de groaza. Daca nici macar boxele Harbeth (renumite pe web ca ar fi cele mai usoare si nepretentioase), nu canta ok fara cabluri decente, inseamna ca majoritatea povestilor de pe pe net sunt doar povesti...nu vreau sa stiu ce sunet are "audiofilul" (international) mediu in casa...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Lui momolo i se parea ok, in trecut, sa existe intr-un sistem o amplificare mult mai scumpa ca boxele, daca suna bine de ce nu?
mi se pare OK orice situatie atata vreme cat se aude bine. Nu cred ca-i sanatos sa batem pasul pe loc cu discutii deastea despre raportul de pret intre cabluri si scule la un sistem. Pur si simplu in realitate exista orice situatie si nu se pot emite legi. Este doar asa ca o orientare, ne-ar ajuta pe unii sa nu incepem cu extremele, si in cazul asta putem spune despre anumite raporturi de preturi, insa la modul general, foarte general. Unii care nu cunosc si nu au cum intelege ce discutam noi aici, citesc si pricep anapoda dupa care isi baga surubelnita in nas. Dupa care citesc cate un trancotar frustrat de provincie ca el a inteles ca am zis nu stiu ce bazaconie. Omul care habar nu are in real life, de obicei pricepe complet anapoda. Asta e defapt hazul :D

Dealungul vremii am auzit sisteme audio care mi-au placut in toate ipostazele de raport pret cabluri/scule. Scule foarte scumpe cu sarme foarte ieftine, scule foarte scumpe cu sarme foarte scumpe, scule medii cu cabluri scumpe, scule ieftine cu cabluri mai scumpe decat ele, etc. Orice este posibil, important este sa ne placa si peste ceva vreme (cand ne racim din entuziasm :wink: ). De aceea cablurile se judeca in timp indelungat si in tihna.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

remoteviewer1 Cind a fost pe la tine colegul forumist cu acele "sireturi" , ai ascultat poate si cablul Jena Labs ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Nu, din pacate amicul Spirit avea doar sireturile (desfacute :lol: ) la el, eu initial am zis ca e o gluma, ca isi bate joc de mine. Am scos bunatate de xlr-eu Luxman de jumate de kilogram(cu tot cu mufe) si am pus in loc un biet siret cu rca de plastic si POC! M-a lovit in ceafa...Asta e viata, inca o confirmare despre faptul ca nu e bine sa ai prejudecati...de niciun fel cu privire la pret, greutate, infatisare, brand, etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Pacat, poate aveai si tu o revelatie :D (rezolutie , viteza , dinamica si cel mai frapant sunet LIVE ).
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Ehh...niciodata nu-i prea tarziu...Deocamdata am sacii in carutza Siltech, apropos ca m-ai intrebat, semnalul (xlr intre phono si amp) si un power (pus la amplificator)au fost achizitionate deja, mai am zilele acestea un cablu de boxe si un power in teste (al doilea cum ar fi)...e grav de tot, in ritmul asta ajung ca Grecia: un sistem ce canta frumos cu recuperatorii de datorii batand la usa :oops: .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Sa le asculti sanatos daca ai luat deja o parte . Trebuie sa le uzi sa te tina . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Cite ceva despre cabluri dar si electronice . Unele chiar se potrivesc .
http://hifi-advice.com/reviews-Cables-Main.html" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Mai sunt si astea (cabluri digitale):

http://hifi-advice.com/nextgenaudio-rev ... ables.html" onclick="window.open(this.href);return false;

I-am urmarit si eu blogul mult timp, mai cu seama articolele legate de rack-uri (Finite Elemente, Artesania, Solid Tech, Solidsteel, etc.), amplificari Jeff Rowland, picioruse (Stillpoints, Finite Elemente, Harmonix, Artesania), sigurante, samd. Desi foarte interesante, la sfarsitul zilei tot trebuie sa testam ce luam pentru ca matching-ul ramane singura lege universal valabila in audiofilie! :cry:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Diferenta intre cabluri

Post by johndoe21ro »

Ca o curiozitate: interconectul de referinta de la Van den Hul nu mai foloseste conductori de argint ci de platina (MC - The Platinum Hybrid MkII Balanced)! :shock:

http://www.vandenhul.com/products/cable ... logen-free" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu am fost si nu sunt un fan al marcii insa mi s-a parut interesanta abordarea lor. Sunt curios cum suna 'minunea'!

P.S. Referitor la ce s-a scris mai sus... cablul meu de boxe este, la mare distanta, cea mai scumpa componenta a sistemului! Nu as schimba-o pentru nimic in lume! Dimpotriva, urmaresc sa fac upgrade la interconecturi si la cablurile de alimentare si am in vedere referintele! Imi pare rau ca am inteles atat de tarziu cat de mult te poate limita un cablu, cat de multe rapeste sunetului si cat de mult trebuie sa urci in sus pentru a asculta doar semnalul (aproape) pur provenit din incinte, amplificare si sursa si nu cablurile per se!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Diferenta intre cabluri

Post by RaimondAudio »

:) Imi cer scuze , mi-am dat seama ceva mai tarziu ca am uitat sa precizez ca ma gandeam la sistemele audiofile de baza in care fiecare componenta se invarte in jurul a 1.000 de euro ca valoare sonica. Cu cat valoarea acestora creste in mod evident orice plus in calitatea cablului e binevenit si va pune in valoare mai bine caracteristicile sistemului. Inca odata imi cer scuze pentru omosiune, n-a fost cu intentie.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Diferenta intre cabluri

Post by hersorin »

Cum eu am mai multe pasarele prin cap o sa dau drumul la una .
Ce credeti ca se intimpla daca de exemplu intre ampli si boxe (e cel mai usor) se leaga doua seturi de cabluri de caractere diferite ,unul detaliat si dinamic si unul mai rafinat si mai bogat , cald ? :D . Aceeasi lungime , chiar impletite intre ele .
Dupa cum am spus treaba cablurilor este extrem de complexa si sunt infinite variante de luat in seama .
Eu in acest moment de exemplu ma lupt cu niste conectori daca sa ii pun sau nu pe firul de boxe .
Firul fara conectori este foarte detaliat , dinamic si precis (se descopera foarte usor asezarea instrumentelor , cintaretului in scena ) dar este mai sec
Varianta cu conectori suna destul de detaliat , dinamic , bogat (foarte placut si relaxat ) dar se pierde din precizie si cumva vocea iese mai in fata si nu mai este acea senzatie de Live . Dupa aproximativ 2 saptamini de auditie prefer sunetul Live si precizia dar ma gindesc sa incerc si alti conectori de ex. Furutech Gold http://www.furutech.com/2013/01/27/1068/" onclick="window.open(this.href);return false;
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Diferenta intre cabluri

Post by remoteviewer1 »

Greiere nu ai nimerit-o nici de aceasta data. Si la sculele de 1000 de euroi conteaza cablurile(bune), la toate conteaza, indiferent de pret. Daca ma ajuta zeii si voi termina cablarea sistemului intr-o buna zi, promit ca o sa fac vizite de convertire la "necredinciosi" cu argintaraia sub brat, si o sa vedem atunci ce fetze veti face cand apasati butonul power si apoi play pe muzica asa zis cunoscuta...Imi iau si aparatul foto cu mine sa imortalizam momentul...La final, in ciuda rugilor disperate ale gazdei, voi iesi cu ele pe usa :lol: .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply