Putere amlificator in configuratie boxe A+B

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Putere amlificator in configuratie boxe A+B

Post by bizonu22 »

Buna ziua!
Va rog sa imi explicati si mie care este putere de iesire in cazul in care la un amplificator (ex: http://www.hifiengine.com/manual_librar ... -500.shtml" onclick="window.open(this.href);return false; ) de 85W/canal conectezi boxe pe toate iesirile A+B.De asemenea va rog sa imi explicati daca se modifica impedanta sau ce trebuie avut in vedere legat de impedanta boxelor.
Va multumesc anticipat!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: Putere amlificator in configuratie boxe A+B

Post by pisiculverde »

Salut! Vezi ca pe forum exista o rubrica de prezentare pentru noii veniti, foloseste-o: viewtopic.php?f=9&t=11" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe Radiomuseum ( http://www.radiomuseum.org/r/yamaha_nat ... mp_22.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) spune ca la 8 ohmi sunt 85W/canal, iar la 4 ohmi sunt 120W/canal.

Atunci cand conectezi in sistem A+B 2 perechi de boxe, ele sunt puse in paralel, asa ca impedanta rezultata poate fi calculata cu formula rezistentelor puse in paralel. Cel mai intalnit caz este cand folosesti 2 perechi de boxe de 8 ohmi si rezulta o impedanta de 4 ohmi.

Trebuie deci ca fiecare din boxe sa aiba impedanta minima de 8 ohmi, pentru a rezulta o impedanta minima de 4 ohmi (cat are specificat amplificatorul). Daca ai avea de exemplu o pereche de boxe de 8 ohmi si una de 4 ohmi, impedanta la utilizarea simultana ar fi mai mica de 4 ohmi, ceea ce ar crea un risc de ardere a finalilor ampului, mai ales daca-l utilizezi la volum mare.
"Music is feeling" - Salvador Sobral

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Putere amlificator in configuratie boxe A+B

Post by bizonu22 »

Multumesc pentru explicatii.
P.S. M-am conformat cu regulile forumului.
O seara faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

Post Reply