Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
San Holo
Posts: 8
Joined: 10 Feb 2016, 10:37

Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by San Holo »

Va salut!

Detin o pereche de astfel de boxe, ELAC BS-203.2, pe care le conduc cu un amp Marantz PM-4001, cabluri QED XT. Pentru ce amp sa optez avand in vedere ca sunt niste boxe detaliate si rapide? Din ce m-am informat si pe alte forum-uri, rocamandari ar fi: Primare, Perreuax, CA, Arcam si Creek... Din experienta voastra...care? Ascult de la JMJ la Diana Krall, chillstep, trap... Multumesc.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by johndoe21ro »

San Holo wrote:Va salut!

Detin o pereche de astfel de boxe, ELAC BS-203.2, pe care le conduc cu un amp Marantz PM-4001, cabluri QED XT. Pentru ce amp sa optez avand in vedere ca sunt niste boxe detaliate si rapide? Din ce m-am informat si pe alte forum-uri, rocamandari ar fi: Primare, Perreuax, CA, Arcam si Creek... Din experienta voastra...care? Ascult de la JMJ la Diana Krall, chillstep, trap... Multumesc.
Iti stiu foarte bine incintele... Cred ca le-am ascultat de cel putin 50 de ori, pe indelete, in cateva configuratii (deosebite avand in vedere valoarea boxelor)... incepand cu Primare I30, Squeezebox Touch cu sursa liniara John Swenson, AQ Panther, Volcano si NRG-5, Tehnics SL-1200 MkII, preu phono Creek OBH, etc. pana la DAC Lite DAC-83, Audiophilleo 2, AQ Vox LPS si amplificare Jeff Rowland Concerto! Nu are rost sa mai spun ca am ascultat cam toate modelele de Elac, in special seriie superioare dar si de top. Sunt intr-adevar niste incinte detaliate si rapide cu un foarte bun raport pret/performanta insa sunt mai lente si mai putin detaliate pe bas ca variantele Crystal Edition/Black Edition, etc. Evident sistemele de mai sus, desi mult peste pretul incintelor, le puneau foarte bine in valoare calitatile si le ridicau mult. Tot ce pot sa-ti spun este ca AQ se potrivesc excelent cu orice incinta Elac si ca sunt prezentate chiar si la expozitii cu cablare AQ. Erau prezentate si cu Primare cu care se pupa foarte bine insa as recomanda modelele mai noi, in clasa D, pentru plusul de viteza si de rezolutie, urmand sa completezi capitolele bogatie timbrala, microdinamica prin sursa si cablare. Acum nu stiu cat de multe pretentii ai tu, cat de mult doresti sa investesti pe langa incinte si cat de mult conteaza toate astea pentru muzica pe care o asculti. Eu ca si amplificare ti-as mai putea recomanda Atoll o combinatie pe care am auzit-o si care a sunat extraordinar insa ia afirmatia mea 'cum grano salis' pentru ca il cunosc pe vanzator. Deci cel mai sanatos ar fi sa auzi incintele in sistemul respectiv (care, daca nu ma insel, acum este cablat cu AQ Panther si AQ Mont Blanc si are o sursa Chord Qute EX)!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by johndoe21ro »

Nu uita de standuri! Sunt foarte importante si ajuta foarte mult si pe bas si pe medii bas precum si la o imagine mai focusata a instrumentelor/artistilor pe scena!

Cateva cadre de la Hi-End Munich 2014, 2015, samd cu electronice si cablare Primare si respectiv AQ!

Image

Image

Image

E totusi important de retinut ca sunt incinte care scaleaza foarte mult iar asta nu poate fi decat un avantaj! Cred ca poti investiga si o eventuala 'pupare' cu Yamaha sau cu Hegel!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
San Holo
Posts: 8
Joined: 10 Feb 2016, 10:37

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by San Holo »

johndoe21ro , multumesc pentru raspunsul detaliat; nu as vrea sa investesc foarte mult, atat cat sa depaseasca valoarea lor. Din alte surse am inteles ca sunt testate pe Primare cu cablare Chord, Van den Hul, chiar de ei. Voi lua in considerare, avand in vedere cele prezentate de tine. O cunostinta mi-a recomandat o varianta de buget, anume un TEAC A-H500i. Se pare ca varianta lui ar face minuni cu aceste incinte, fiind totodata o alternativa muult mai ieftina raportat celor recomandate de tine. Poti confirma povestea? Sau ramane doar o poveste...ieftina. Multumesc.

User avatar
San Holo
Posts: 8
Joined: 10 Feb 2016, 10:37

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by San Holo »

Ca si standuri folosesc ceva 'handmade', pal, pline cu nisip.Recomanzi altceva?

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by johndoe21ro »

Eu am vazut, in ultimul timp, numai cablare AudioQuest:

Image

Image

Image

Se vede pe jos un mic 'banner', se vede si pe ecran. In principiu se merge pe varianta asta pentru pupare si nu din criterii de marketing. De obicei, mai ales la Munich HiEnd, Elac se prezinta oficial si nu prin intermediul vreunui dealer care ar fi interesat sa-si vanda ambele marci. Din cate stiu, NUMAI in cadrul Munich HiEnd asta se intampla de vreo 3 ani!
Evident, poti gasi si alte marci de cabluri care sa se pupe foarte bine cu incintele tale. S-a intamplat doar ca eu sa fii experimentat asta impreuna cu cativa prieteni de-ai mei si sa constat ca se pupa intr-adevar foarte bine. La matching-ul acesta conteaza insa foarte mult si amplificarea si sursa asa ca... totul este de testat/incercat/ascultat.
Standuri din otel, grele... Eu pot recomanda multe insa e mai greu sa gasesti si sa si platesti. Recomand orice standuri de otel de inaltime corespunzatoare (tweeterul sa se situeze cam la nivelul urechii, insa un standard ar fi 60cm inaltime), iar daca poti/gasesti atunci recomand Target, Dynaudio, samd. Pal-ul este o mare porcarie, o solutie de compromis... cu accentul pus pe pret!
Oricine poate sa-ti faca o recomandare (la categoria asta intru si eu)... prieteni, dusmani, membri ai forumului, rude, samd. Important este ca si urechile tale, daca au aceasta capacitate, sa incerce sa discearna cate ceva din ce aud. Nu stiu nimic de acel Teac, sincer nici ma intereseaza (prejudecata sau nu... cine stie?!) insa important este sa-ti placa tie, indiferent cum se numeste, cat costa, samd.
Ti-am zis, din punctul meu de vedere, acele incinte, la banii lor suna incredibil de bine (aici vorbesc de pretul SH pentru ca asa le-ai luat, dar e valabil chiar si pentru pretul de nou)! De asta depinde insa foarte mult ce e in spatele lor! Daca vrei sa cresti in acest hobby, daca vrei sa le pui in valoarea si daca vrei sa ai cat mai mult seri deosebite incearca sa 'pleci urechea' la cat mai multe sisteme pentru a-ti face un sistem de valori, un sistem de referinta si niste obiective vis-a-vis de sistemul tau. :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
San Holo
Posts: 8
Joined: 10 Feb 2016, 10:37

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by San Holo »

Multumesc pentru recomandari si sfaturi, johndoe21ro!

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by bizonu22 »

Salutare San Holo!
Ce inseamana boxa rapida? Nu am mai auzit termenul.
Multumesc!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by johndoe21ro »

Viteza este o notiune foarte greu de definit, din pacate, in audiofilie si este chiar si acum cauza de controverse. Unii considera ca viteza este o caracteristica a prezentarii sonore a unei boxe aflata in stransa legatura cu PRaT (pace, rhythm and timing); Martin Colloms este inventatorul acestui acronim. Cel putin in teorie exista mai multi factori: viteza difuzorului de inalte, viteza difuzorului de bas (medii-bas), integrarea celor 2 (sau mai multe difuzoare) -> design-ul crossoverului, 'Damping Factor-ul' unui amplificator, samd. O incinta inceata tinde sa ramana in spatele muzicii vis-a-vis de tempo, de dinamica, de separatie intre note, de rezolutie... Din pacate sunt multe notiuni care se interesecteaza unele ajutand pe altele si reciproc. De exemplu, separatia intre note si microdinamica ajuta/cresc rezolutia sistemului...
Unii vorbesc aici de raspunsul la impulsul/semnalul de excitatie ... de cat de rapid se poate opri din miscare membrana unui difuzor, daca exista o miscare haotica in momentul acesta de 'decay', daca exista una sau mai multe rezonante care pot da nastere unor distorsiuni, daca membrana continua sa aiba o miscare minima care sa produca un 'ringing' la nivelul frecventelor joase, etc. ...
Probabil ca toate definitiile de mai sus, aflate oricum pe langa adevar si totusi aproape nu te pot lamuri corect mai ales daca nu ai deja experienta vis-a-vis de viteza ca efect acustic. In cazul incintelor Elac, difuzorul de inalte de tip 'ribbon planar' are o plaja de frecvente foarte mare si o viteza destul de mare. Aici se pune problema daca difuzorul de medii-bas poate tine pasul cu viteza ribbon-ului. In linii mari, da insa consider ca difuzoarele de tip 'Crystal' se integreaza mai bine in acest concept de viteza - practic bas-ul este mai scurt, mai detaliat (rezolut), mai rapid pastrandu-se insa raspunsul in frecventa in cadrul acelorasi game de boxe.
Sper ca ora inaintata sa nu fi contribuit la ambiguizarea unei notiuni si asa destul de abstracte si sa nu ma fi facut de ras scriind vreo prostie de care sa nu-mi fi dat seama... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by viperu »

Daca vorbim exclusiv de ”viteza” boxelor, eu pînă acum nu am intălnit boxe bookshelf care sa aibe probleme de ”viteză” ci problema apărea (exclusiv pe componenta incintei acustice), când existau difuzoare de bas cu membrane grele care nu reușeau să livreze separat sunete complexe, gen contrabas în catedrală.

Altfel, dacă vorbim de viteza unui sistem întreg, deobicei din ce teste am văzut pînă acum, amplificatorul este cea mai ”leneșă” componentă, acolo unde damping factorul, slew rate-ul, rise time-ul și capacitatea de a livra rapid curent în boxe pare să conteze mai mult.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: Amplificare pentru ELAC BS-203.2

Post by bizonu22 »

Iti multumesc pentru explicatii johndoe21ro.
O seara faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

Post Reply