Tips and Tricks

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

lordu73 wrote:
Eu cred ca ai pus deja ceva intre boxe (sculele trebuie ca le ai deja asezate undeva, nu ?), si din cite am inteles de la tine suna foarte bine.
Parerea mea este ca si aranjamentul in camera (aspectul vizual) conteaza, si inca foarte mult.

Ce vreau sa spun de fapt este ca 5 cm de dulap de brad asezat culcat echivaleaza cu 5 cm sau mai putin de PAL asezat in plan vertical. Daca ti-ai face o sustinere de genul asta pe mijloc, ai putea aseza carti in partea din fata si ai putea aranja cablele, alimentarile si orice altceva mai ai si nu vrei sa se vada in partea din spate (sub scule). :idea:

Si da, evident ca ar trebui facuta cit mai mica si in adincime si in lungime ...

Acum ascult pe ceva de Ikea aproape la fel doar ca e mai scurta are 1.20 m .
Am ascultat si fara nimic intre boxe si intradevar totul e mai clar , precis , mult mai bine .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

panzer wrote:
hersorin wrote: Voi folosi lemn de brad gros de 5 cm si lat de 20 cm .
Brad-ul natural 5x20 n-o sa stea drept nici neam daca nu are deja cativa ani buni deja si a fost re-indreptat mecanic. Sau daca a fost "presat", dupa tehnologia cu care se fac usile din lemn masiv. Are tendinta de a se "roti" in jurul propriei axe.
Vrei sa il faci tu in garaj, sau mergi la un atelier sa te ajute?
Lemnul de brad e deja cumparat de anul trecut pentru altceva dar imi ramine si pentru masuta.
Lemnul v-a fi prelucrat uscat . O sa fie indreptat int-un atelier . Eu il voi trata cu un produs dublu composant si in final va fi slefuit si finisat , apoi vopsit . Eu voi folosi suruburi lungi de 10 cm si mai dese . Singurul lucru de care ma tem este sa nu imi crape in timp , dar daca se intimpla il las inca doi ani sa lucreze si ii mai fac o chituire , slefuire si revopsire .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

As putea si mai mic la inaltime (25 cm ) dar ca latime este imposibil deoarece amplificatorul Unico 200 are 55 cm lungime , deci imi trebuie 50 cm latime (rack) chiar daca nu vreau . Lungimea de 150 cm ramine deoarece e minimul pentru 3 distante standard plus aerisirea lor .

Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

Iar daca o sa mai am nevoie de spatiu (poate pentru hard discuri ) mai bag inca 3 rafturele finute intre distantele de mai jos , si astfel le impac pe toate .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by glucica »

Eu as zice sa pui placa si jos (fara alte picioare) din mai multe motive. Realizezi o "cutie" si devine mai rigida constructia, bradul fiind o esenta slaba. Ai deja raft si jos si la eventuale alte componente (pe care acum nu vrei sa le cumperi) nu dai din colt in colt. Si nu in ultimul rind, arata mult mai bine.
Cred ca asta va fi doar o prima iteratie. La adoua o sa cauti un material mai de soi :D .
E neplacut ca trebuie sa pui mai mult de 4 spike-uri, altfel se va curba, dar nu e o drama.
Si in final, ia in considerare faptul ca aparatele ar fi bine sa stea pe niste placi, platforme, blaturi, izolate, nu direct pe rack. Si ca sa te indispun la maxim, am constatat, impreuna cu alti prieteni, ca solutiile sint diferite functie de tipul de aparat.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

glucica wrote:Eu as zice sa pui placa si jos (fara alte picioare) din mai multe motive. Realizezi o "cutie" si devine mai rigida constructia, bradul fiind o esenta slaba. Ai deja raft si jos si la eventuale alte componente (pe care acum nu vrei sa le cumperi) nu dai din colt in colt. Si nu in ultimul rind, arata mult mai bine.
Cred ca asta va fi doar o prima iteratie. La adoua o sa cauti un material mai de soi :D .
E neplacut ca trebuie sa pui mai mult de 4 spike-uri, altfel se va curba, dar nu e o drama.
Si in final, ia in considerare faptul ca aparatele ar fi bine sa stea pe niste placi, platforme, blaturi, izolate, nu direct pe rack. Si ca sa te indispun la maxim, am constatat, impreuna cu alti prieteni, ca solutiile sint diferite functie de tipul de aparat.
Deci treaba e mai complicata decit imi dau eu seama .
Eu ma gindeam la 8 spike-uri dar pot pune si 6 .
Lemnul ma gindeam ca e bun , fiind mai moale ,deci mai absorbant pentru vibratii .
Daca ai experienta cu rack-uri poate ne dai mai multe detalii (ce lemn , ce placi , ce izolatie etc) .

Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

Partea buna este ca ai putine scule in lantul audio. Deci mai putin complicat, sanse mai mari sa iasa bine.

Din punctul meu de vedere e bine ca folosesti lemn de brad. Mi se pare o buna alegere. O alta buna alegere este lemnul de molid si paltin (cret) uscat 5 ani (nu verde!), adica exact din ce se fac viorile. O alta alegere interesanta este lemnul de tei, adica un alt lemn moale (din asta se fac lingurile de ciorba :) ). Ceea ce spune panzer este foarte adevarat, lemnul masiv lucreaza (se crapa, se rasuceste) chiar si uscat, e o intreaga meserie sa faci ceva din lemn masiv, mai ales sa faci lemnul usor de conifere sa stea cuminte. E un material viu. Lucreaza pana si de la o zi la alta. La dimensiuni lungi lucreaza cu atat mai mult. Pot exista modificari de multi milimetri de la o zi ploiasa la alta zi uscata, calda, rece, etc.

Un finisaj care mie imi place e foarte rar folosit, putini stiu cum se face dar arata grozav si permite lemnului sa respire - este ceara de albine.

O mobila atat de lata "va canta" orice ai face. O data e vorba de aparatele care stau pe mobilier. Astea sunt influentate de vibratia din aer (sunetul din camera). Apoi lemnul/mobila canta in sine la vibratia sunetului din incapere. Nu exista solutie inerta si nici antivibratie. Este o iluzie sa crezi ca exista ceva inert. Totul "canta". Insa depinde cum canta. Si cat de tare canta. De obicei ceea ce e considerat inert canta urat, surd, tern, mort, mortifica. Unii stiind ca orice canta, macar vor sa cante frumos! De exemplu piatra suna urat (multi folosesc gresit granit sau marmura. Dar marmura e mai acceptabila). Piatra, granitul face sunetul sa latre, are influenta in medie. Dar e buna si piatra cateodata (mai ales ca balast), depinde de solutie. De exemplu am avut ocazia sa "ascult" un rack facut de o firma germana, extrem de scump (cam 5000 euro un rack mai mic decat al tau) si "suna" fabulos. In compozitie existau doua placi laterale verticale din granit negru (apropos, trebuie sa stim un lucru - granitul este usor radioactiv) iar placile orizontale sunt secretul lor. Este o compozitie din lemn si foi de cupru, totul e foarte, foarte greu. Deci un rack inert, dorit inert. Acum hai sa zic, depinde si de scule. In cazul ala erau scule extrem de muzicale. Nu as pune scule seci la sunet pe un rack inert, le-as pune pe un rack din lemn de vioara si chitara.
Norocul tau este ca ampliful ala e foarte muzical. Insa boxele desi grozave, nu sunt muzicale, sunt mai spre rece-monitor-corect (opinia mea, nu da cu pietre!). Astfel totusi eu as merge pe lemnul cantator, asa ca ideea ta de a folosi brad cat mai masiv, mi se pare buna. Mai greu sa gasesti paltin. Molid poate mai usor insa de obicei molidul e bagat la gramada cu bradul. Si musai trebuie sa fie lemn uscat natural ani de zile, minim 5 ani pentru perfectiune. Eu l-as imbina cu cepuri din lemn, nu suruburi sau cuie metalice.
Si musai spike-uri la toata sandramaua. Merg si mai multe "tzepe" din astea deoarece lemnul este elastic, toata structura se va lasa cand vei pune aparatele grele. Conteaza evident si ce pui sub spike-uri. Asta sa fie distractia de final, sa asculti cum suna cu banutz de arama, cu banut de nichel, cu placa din bronz peste bambus, cu disc de poliamida, etc, etc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

momolo multumesc pentru sfaturi si idei . Mai las atunci lemnul la uscat sau poate la vara in Romania gasesc lemn deja uscat . Am vazut la cineva o minimasuta din lemn de bard gros de 5 cm si iese foarte frumos si pe culoarea naturala .
Nu e nici o graba cu proiectul , mai bine ma documentez foarte bine si fac ceva foarte bun chiar daca mai tirziu deoarece sistemul cinta foarte bine si asa . La fel si cu firele nu m-am grabit si cred ca am facut o super afacere . Am ales brad deoarece acum ascult pe niste materiale usore de tip Ikea .
Nu am de ce sa dau cu pietre deoarece sunetul boxelor este cum spui tu , dar eu am dorit un sunet cit mai corect tip monitor . Pentru mine aceasta combinatie este pur si simplu perfecta deoare am incercat monoblocurile full tube si pre VTL ale colegului nostru de forum si nu a iesit nimic , am incercat Unison S8 si nimic . Am vorbit cu cei care vind TAD si nu mi-a recomandat niciunul tuburi (cele mai multe recomandari au fost clasa D ). Forumurile super audiofililor nu recomanda nici uriasele Vtl full tube si nici alte tuburi.
Mi-a placut si Moon dar e un pic firav si prea drept . Unison sunt mai realiste iar Unico 200 cu puterea sa este imbatabil in acest moment . Cel mai mare atu este ca se poate face sa cinte cum vrei in functie de lampi si cabluri . ESTE UN AVANTAJ ENORM . Apropo de Unico 200 , am zis ca nu il voi schimba niciodata si m-am chinui sa gasesc schema tehnica dar este imposibil .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tips and Tricks

Post by momolo »

Schema nu gasesti la Unison Research sa dai cu tunul. Era unul aici pe forum (bine ca nu mai e) care spunea ca a citit schemele cand statea in cada de baie si ca lampile sunt puse de decor. Il poti gasi pe alte forumuri sa-i ceri! :lol:

Daca vi prin RO, pe la Buc, sa sti ca aici avem colegi forumisti prieteni care sunt, nu glumesc, experti in problemele rack-urilor. Stiu pe cineva, nu spun la nimeni (de la mine nu iese nimic!), care a muncit mult sa construiasca si sa experimenteze si a acumulat multa experienta dar prefera sa ramana anonim, probabil il deranjeaza atmosfera creeata de broscoii "diiiii" mioritici care se dau balene in borcan pe forumuri; astia au spurcat orice idee de comunicare reala in acest mediu virtual, au tarat totul in derizoriu, astfel ca cine ar avea ceva adevarat de spus nu se mai baga.
Ai avea ce afla, invata, auzi! Ca si mine. Sa sti ca, poate ma repet, rack-ul si mai ales platformele pe care stau sculele audio (inclus boxele) au importanta foarte mare, problema se ia la intrecere cu cablaraia daca nu cumva pe alocuri o si depaseste! E un domeniu ignorat complet de cei mai multi, desi taman aici se pot face multe imbunatatiri (in sunet) pe bani relativ putini (comparativ cu cat costa niste cabluri de marca sau sculele bune).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Tips and Tricks

Post by panzer »

hersorin wrote:Eu voi folosi suruburi lungi de 10 cm si mai dese . Singurul lucru de care ma tem este sa nu imi crape in timp , dar daca se intimpla il las inca doi ani sa lucreze si ii mai fac o chituire , slefuire si revopsire .
Ca sa bagi suruburi de 10 dai o gaura de 5-6 inainte dar tot as recomanda sa nu folosesti suruburi ci imbinari de lemn, fie cu "biscuiti" doar. In timp de la sarcina si uscarea lemnului, suruburile nu mai prind la fel de bine. Poti sa le mai strangi, dar procesul se va relua.
Imbinarile intai le lipesti si apoi le fixezi. Ai sa fii surprins ca un adeziv bun de lemn dupa o perioada tine mai bine decat surubul.

Eu tot spun sa folosesti lemn "laminat" in locul bradului natural, chiar daca il ai deja. Cand spun laminat nu ma refer la "plywood" ci chiar la bucati de lemn puse una langa alta si lipite. Pt ca lipitura (laminarea) combina fibra lemnului aleator, rezistenta este mult mai mare, iar tendinta de deformare a unei singure bucati de lemn se compenseaza cu celelate. In lemnul natural fibra e unica si trage intr-una din parti.

O sa iti fie imposibil sa pastrezi planeitatea a 4 randuri de picioruse cu lemn natural sub sarcina pe care vrei sa o pui pe rack.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Tips and Tricks

Post by johndoe21ro »

Eu voi folosi platforme Mapleshade! Sub power voi folosi exact modelul din link:

http://shop.mapleshadestore.com/24-x-18 ... L/ISO2-ST/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ramane sa testez ce se intampla cu sunetul atunci cand voi pune asa ceva si sub DAC, Power Conditioner, samd. :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tips and Tricks

Post by lordu73 »

panzer wrote:
hersorin wrote:Eu voi folosi suruburi lungi de 10 cm si mai dese . Singurul lucru de care ma tem este sa nu imi crape in timp , dar daca se intimpla il las inca doi ani sa lucreze si ii mai fac o chituire , slefuire si revopsire .
Eu tot spun sa folosesti lemn "laminat" in locul bradului natural, chiar daca il ai deja. Cand spun laminat nu ma refer la "plywood" ci chiar la bucati de lemn puse una langa alta si lipite. Pt ca lipitura (laminarea) combina fibra lemnului aleator, rezistenta este mult mai mare, iar tendinta de deformare a unei singure bucati de lemn se compenseaza cu celelate. In lemnul natural fibra e unica si trage intr-una din parti.

O sa iti fie imposibil sa pastrezi planeitatea a 4 randuri de picioruse cu lemn natural sub sarcina pe care vrei sa o pui pe rack.
Bradul nu lucreaza atit de mult pentru ca de regula e taiat din trunchi mare (nu are inima). Inima lemnului este cea care de fapt "lucreaza" si se face elice. Lemnul imbinat este mai rezistent daca e facut bine, daca nu, nu este. Am luat din dedeman o placa de stejar imbinat si s-a rupt pur si simplu la imbinare, cu toate ca era facuta (imbinarea) in dinti de fierastrau ....
Deci atentie, imbinarile de genul asta nu sunt foarte bune daca placa e supusa la incovoiere, pentru ca pur si simplu crapa...

piciorusele sunt reglabile in limita a (aprox) 1 cm, nu cred ca ar fi greu de aliniat ....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

momolo wrote:Schema nu gasesti la Unison Research sa dai cu tunul. Era unul aici pe forum (bine ca nu mai e) care spunea ca a citit schemele cand statea in cada de baie si ca lampile sunt puse de decor. Il poti gasi pe alte forumuri sa-i ceri! :lol:
Cred ca spui despre viobio . El spunea ca are schema de la Unico 200 (al meu ) .
Nu stiu ce sa zic daca chiar o are deoarece eu am incercat prin mai multe cai si nimic .
Poate chiar o are si nu vrea sa o dea , nu il poate obliga nimeni . Era fain daca o aveam era ca o siguranta deoarece imi place foarte mult acest amplificator si nu as vrea sa il pierd .
Ii asigur o aerisire buna (nu se incalzeste niciodata peste 50 de grade) , nu ii mai frec soketele de la lampi , ascult mai putin (in jur de 20 ore pe saptamina ) si poate asa o sa tina mai multi ani . :mrgreen:
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

johndoe21ro wrote:Eu voi folosi platforme Mapleshade! Sub power voi folosi exact modelul din link:

http://shop.mapleshadestore.com/24-x-18 ... L/ISO2-ST/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ramane sa testez ce se intampla cu sunetul atunci cand voi pune asa ceva si sub DAC, Power Conditioner, samd. :)
Poate ne impartasesti si noua schimbarile . :D Eu sunt foarte interesat .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tips and Tricks

Post by hersorin »

lordu73 wrote:
panzer wrote:
hersorin wrote:Eu voi folosi suruburi lungi de 10 cm si mai dese . Singurul lucru de care ma tem este sa nu imi crape in timp , dar daca se intimpla il las inca doi ani sa lucreze si ii mai fac o chituire , slefuire si revopsire .
Eu tot spun sa folosesti lemn "laminat" in locul bradului natural, chiar daca il ai deja. Cand spun laminat nu ma refer la "plywood" ci chiar la bucati de lemn puse una langa alta si lipite. Pt ca lipitura (laminarea) combina fibra lemnului aleator, rezistenta este mult mai mare, iar tendinta de deformare a unei singure bucati de lemn se compenseaza cu celelate. In lemnul natural fibra e unica si trage intr-una din parti.

O sa iti fie imposibil sa pastrezi planeitatea a 4 randuri de picioruse cu lemn natural sub sarcina pe care vrei sa o pui pe rack.
Bradul nu lucreaza atit de mult pentru ca de regula e taiat din trunchi mare (nu are inima). Inima lemnului este cea care de fapt "lucreaza" si se face elice. Lemnul imbinat este mai rezistent daca e facut bine, daca nu, nu este. Am luat din dedeman o placa de stejar imbinat si s-a rupt pur si simplu la imbinare, cu toate ca era facuta (imbinarea) in dinti de fierastrau ....
Deci atentie, imbinarile de genul asta nu sunt foarte bune daca placa e supusa la incovoiere, pentru ca pur si simplu crapa...

piciorusele sunt reglabile in limita a (aprox) 1 cm, nu cred ca ar fi greu de aliniat ....
Eu am strins cu suruburi astfel de bucati de lemn de brad si nu au miscat deloc , dar cine stie .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply