DAC sau PREAMP

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

DAC sau PREAMP

Post by LEKTOR »

Sa presupunem situatia urmatoare - sistem cu cd transport dedicat stand alone, power amp high end - de asemenea, DAC si PREAMP entry/midlevel - pe care l-ati upgrada - dacul sau preampul ? Care ar avea mai mult impact sonor ?

OFFTOPIC - Referitor la DAC - Q = Cum se salutau dacii intre ei ? A= What's up dac ?
Last edited by LEKTOR on 12 Dec 2008, 17:06, edited 2 times in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC sau PREAMP

Post by momolo »

dupa boxe (care sunt cele mai importante), cea mai importanta este sursa, deci in cazul nostru DAC-ul. Opinia mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: DAC sau PREAMP

Post by akaiofil »

LEKTOR wrote:Sa presupunem situatia urmatoare - sistem cu cd transport dedicat stand alone, power amp high end - de asemenea, DAC si PREAMP entry/midlevel - pe care l-ati upgrada - dacul sau preampul ? Care ar avea mai mult impact sonor ?

OFFTOPIC - Referitor la DAC - Q = Cum se salutau dacii intre ei ? A= What's up doc ?
trebuia banuiesc sa scrii dac in loc de doc la sfirsit :)

presupunind ca un preamp cinstit nu face decit selectia de canale si volumul, presupun eu ca DAC-ul ar fi veriga cea mai predispusa upgrade-ului. M-ash incumeta sa afirm (dintr-o nu extrem de bogata experientza, pentru ca nu am avut niciodata un DAC), ca in acelasi nivel de pretz (per tip de componenta, nu pret dac vs. pret pre) diferentza calitativa dintre doua preamplificatoare este mai mica decit dintre doua DAC-uri.
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: DAC sau PREAMP

Post by LEKTOR »

Cum vezi dacul comparativ la componentele analog - ca un fel de head amp, doza magnetica,etc ?


Offtopic - Mi-a venit ideea cu dacul roman tot referitor la dac - Q= Ce dac audiofil foloseau romanii ? A= D.C. BAL
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: DAC sau PREAMP

Post by akaiofil »

daca am inteles bine intrebarea, cred ca poti face o analogie intre preul de doza si dac, amindoua pregatind semnalul sursei (pick-up respectiv cd, sacd, dvd-audio etc) pentru amplificare...

Desi (dar vorbesc in necunostintza de practica :) ) dac-ul pare mai degraba ca pregateste semnalul pentru preamplificare, iar pre-ul de doza il preamplifica direct. Posibil sa ma insel sau sa fie o subtilitate de nuantza pe care nu o prind...
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC sau PREAMP

Post by momolo »

akaiofil
M-ash incumeta sa afirm (dintr-o nu extrem de bogata experientza, pentru ca nu am avut niciodata un DAC), ca in acelasi nivel de pretz (per tip de componenta, nu pret dac vs. pret pre) diferentza calitativa dintre doua preamplificatoare este mai mica decit dintre doua DAC-uri.
desi am spus mai sus ca sursa e mai importanta, opinia mea este ca diferentele (la acelasi palier de pret) intre preamplificatoare sunt mai mari decat cele dintre DAC-uri. Asta am concluzionat-o din proprie experienta. Si sa nu uitam ca si transportul digital este foarte important. Astfel ca pe acelasi transport si acelasi cablu digital diferentele intre DAC-uri se diminueaza, mai ales pe acelasi palier de preturi. Pe cand la preamplificatoare sunt diferente foarte mari! Nu numai din cauza calitatii insa si din cauza matchingului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: DAC sau PREAMP

Post by c6t9 »

amu spune si cine cu cine este inlocuit macar ipotetic.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply