hi fi / high end - incotro?..

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

hi fi / high end - incotro?..

Post by JohnnyDarkRo »

Un editorial care mi se pare foarte pertinent. Nu am fost la Munich High End Audio 2016, implicit nu am ascultat sculele, dar impresia generala dupa ce m-am tot uitat pe fotografii mai private, oficiale, din presa, facebook, bloguri etc este ca se pune din ce in ce mai mult accent pe design, foarte probabil in defavoarea sunetului. Design-uri din ce in ce mai fanteziste, multe dintre ele destul de manelare pentru gusturile mele.

Interesant ce scrie si despre relatia producatorului cu vizitatorul cumparator (ma refer la clientul final la care ajunge produsul si nu la relatia cu firmele distribuitoare). O fi adevarat? Sincer, cam cum este descris acolo m-am simtit si eu cand am vizitat in urma cu mai multi ani expozitiile audiofile din Bucuresti.


http://www.monoandstereo.com/2016/05/mu ... eport.html" onclick="window.open(this.href);return false;
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: hi fi / high end - incotro?..

Post by johndoe21ro »

Pai si nu este asa? Audiofilia incepe sa fie din ce in ce mai gustata, mai ales in unele locuri din Asia unde au aparut noii imbogatiti si o crestere semnificativa a nivelului de trai... Si atunci, pentru bani, vinzi volum.. sclipitor, lucios si pe bani multi. La fel, se incearca atragerea varstelor tinere in plasa cu tot felul de gadget-uri iPhone-istice, streamere si nebunii, mai entry-level decat le-ar sugera pretul! Aici nu judec orice streamer pentru ca, la ora actuala, cam toate echipamentele DAC/CD/Pre au fost dotate cu astfel de capabilitati... ci marea masa a lor. Audiofilia devine comerciala, devine un produs de masa si asta se vede foarte usor... Si forumurile (lasand la o parte trancotarii care apar sa intrebe de sisteme Lojitec 5.1) au inceput sa numere din ce in ce mai multi membri cu ceva bani investiti in hobby-ul asta... probabil cei mai tineri pentru ca multi, multi audiofili (prin educatie, pentru economie de timp, din cauza functiilor/profesiei, datorita prezentei altor hobby-uri costisitoare sau pretentioase) aleg sa nici nu intre pe forumuri! Important ramane, ca in toate ale vietii, sa cerni graul de pleava! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: hi fi / high end - incotro?..

Post by hersorin »

Eu zic ca nu este nimic grav deoarece pe linga unele uritenii au fost si lucruri extrem de frumoase .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: hi fi / high end - incotro?..

Post by JohnnyDarkRo »

Desigur ca sunt si lucruri frumoase. Eu ma gandeam ca se extinde fenomenul de "bangandolufsenizare" - niste scule care suna indiscutabil bine dar al caror pret sunt mult urcate de un design fitzos si un marketing bine pus la punct; chiar daca B&O suna bine, de banii respectivi poti cumpara aparate mult mai bune din punct de vedere audio dar cu un design "normal".

PS. Daca o intreb pe nevasta-mea de vreo firma de scule audio singura pe care o poate numi este B&O! :)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

Post Reply