Despre surse de alimentare

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Despre surse de alimentare

Post by johndoe21ro »

Sper ca interventia mea aici sa nu fie considerata o incalcare a regulamentului - nu am gasit in acesta vreo referire la postarea unui astfel de link. Oricum forumul este international, nu are treaba cu mancatoria, publicitatea si namoleala mioritica iar informatiile cuprinse in el (ma refer in special la threadul cu pricina) le gasesc de mare insemnatate! Pentru un cunoscator de limba engleza cu ceva cunostinte de electrotehnica sper ca informatiile sa fie foarte interesante:

http://www.computeraudiophile.com/f27-u ... 1-a-28609/" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca informatiile de aici ar fi aparut pe site-ul oficial al celor de la UpTone, as fi postat un link catre acestea insa asta nu s-a intamplat! Pe de alta parte, discutiile de pe forum pot deveni si mai interesante daca isi baga oameni isteti coada in 'ecuatie'!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Despre surse de alimentare

Post by lordu73 »

Am o oarecare experienta in ceeace priveste subiectul.
Mi-am construit o sursa din baterie de UPS 7Ah, condensatori electrolitici cu ESR scazut si condensatori de filtraj (desi nu cred ca mai era cazul). Am alimentat din sursa asta improvizata NAS + Regen. Din Regen se alimenteaza mai departe AP2 (5V - USB).

Concluzia la care am ajuns:

Dintr-un motiv sau altul, nu am constatat o imbunatatire a sunetului :?


PS
Cred ca topicul trebuia deschis la computerul haudiofil
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Despre surse de alimentare

Post by johndoe21ro »

lordu73 wrote:Am o oarecare experienta in ceeace priveste subiectul.
Mi-am construit o sursa din baterie de UPS 7Ah, condensatori electrolitici cu ESR scazut si condensatori de filtraj (desi nu cred ca mai era cazul). Am alimentat din sursa asta improvizata NAS + Regen. Din Regen se alimenteaza mai departe AP2 (5V - USB).

Concluzia la care am ajuns:

Dintr-un motiv sau altul, nu am constatat o imbunatatire a sunetului :?


P.S. Cred ca topicul trebuia deschis la computerul haudiofil
Hmm... din experienta spun ca ar trebui sa se simta diferenta! Oricum eu am simtit o mare diferenta la vremea respectiva cand am alimentat AP2-ul dintr-o sursa liniara! Inclusiv faza sursei liniare conta enorm: daca era in anti-faza introdusa in distribuitorul de retea, era mai bine fara ea... doar alimentat din USB convertorul (este vorba despre o sursa AQVox tweak-uita).
Cat despre topic... nu stiu ce sa zic! O sursa de-asta e utila inclusiv la un preu phono care nu are sursa interna! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Despre surse de alimentare

Post by Petrescu »

Ceva de acest gen am avut si eu pe mana de la niste romanasi : http://audiobyte.net/products/hydra-zpm" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Despre surse de alimentare

Post by lordu73 »

Petrescu wrote:Ceva de acest gen am avut si eu pe mana de la niste romanasi : http://audiobyte.net/products/hydra-zpm" onclick="window.open(this.href);return false;
Ok, si cum a fost? Cite iesiri, numai una de 5V? Ce ai alimentat din ea?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Despre surse de alimentare

Post by Petrescu »

Aparatul care a ajuns la mine avea plus si minus 12 volti. Avea si o mufa separata de 5 volti da nu ne-a interesat. Am pus alimentarea la un phono stage si s-a simtit modificarea in bine fata de o alimentare cu lm317-337. Totusi cand am facut comparatia cu un regulator cu sunt n-au mai existat diferente. Trei insi am incercat sa sesizam ceva dar n-am reusit. Hydra ZPM este ideala dar personal o sa ma indrept catre regulatorul ala cu sunt din cauza de bani.

Post Reply