ACCUPHASE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: ACCUPHASE

Post by SOLO »

Insa preu prost de la Accuphase nu prea exista (poate unul defect).
Jur ca am vrut sa scriu treaba asta, ca toate preurile lor sunt reusite. Pana si C200, cu multe variante X,V,L etc., are un standard si o prestatie care nu dezamagesc.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: ACCUPHASE

Post by Cosmin2000 »

SOLO wrote:
30 Dec 2020, 08:19
Eu am avut c200 care suna minunat. Nu imi aduc aminte sa fi ascultat acest model, cred ca in stare excelenta isi face banii. Se revand foarte usor.
Solo, am citit opinia Dvs. in celalalt topic dedicat preului Accuphase C-200, care este, asa cum se afirma, primul preamp produs de Kensonic-Accuphase, aparut prin 1974. Are mai multe versiuni, ultima versiune fiind C-200S. Dupa aceea au realizat C-230 si acest C-240 in 1979.
Accuphase C-240 impreuna cu finalul P-400 au costat 800000 yeni japonezi in 1979!

Spre comparare, C-200 a fost lansat la 160000 yeni, la fel preul C-230, deci de 2,5 ori mai ieftin. Dupa mine, lucrul acesta spune multe despre calitatea componentelor din C-240. Pe parte de circuite, observ ca C-240 are exclusiv circuite in Clasa A, inclusiv pentru amplificatorul de casti.

Pentru modulele de amplificare phono se pot observa niste tranzistori TO3 (de tabla) de care eu unul nu am auzit - RET (Ring Emitter Transistor).
Phono module Accuphase C-240
Phono module Accuphase C-240
IMG_20201231_101816.jpg (41.22 KiB) Viewed 3194 times

Insa, la aceeasi bani apare un concurent redutabil de la Luxman, preamplificatorul C-06 Alpha pe 100V, configuratie dual-mono si lucratura de super clasa. C-06 Alpha are doar 10 kg, nu e tanc precum Accuphase C-240, dar e mai nou, costand 380000 yeni in 1989.

Sunt unele voci care spun ca tehnologia a tot avansat si conceptele si piesele din anii '70 sunt depasite. Ce parere aveti, pe care l-ati alege?
IMG_20201231_101610.jpg
IMG_20201231_101610.jpg (46.85 KiB) Viewed 3194 times
Vintage forever!

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: ACCUPHASE

Post by Cosmin2000 »

momolo wrote:
30 Dec 2020, 14:35
La pretul asta merita riscul. Daca nu-ti place il vinzi dupa aia si cu profit. Insa preu prost de la Accuphase nu prea exista (poate unul defect).
Pe phono cred ca e jale, de fapt nu vreau sa ma gandesc! Astia sunt tata si mama la preurile phono.
Nu inteleg cum au reusit sa faca un preamp la 18 Kg !??! Imi lipseste Greierasul sa scrie ca jumatate din piese sunt puse la misto sa dea bine in poze si poate au turnat si beton sau au lestat cu plumb. Dar totusi.... 18 Kg?! Un preamp! Numai in anii '70 a fost posibil, dupa aia (incepand cu anii '80) au intervenit departamentele economic si cel de marketing si inginerii au fost mutati in beci.
momolo, daca vad mesterii din Romania matele acestui preamp C-240 si finalului P-400 din 1979 in realitate, cred ca realizeaza instant ca mult laudatele lor produse (pe care observ ca se cer azi multe mii de Euro pe piata second din Romania) sunt doar niste lucrari de amator.
Accuphase P-400
Accuphase P-400
IMG_20201231_110339.jpg (38.43 KiB) Viewed 3192 times
Accuphase P-400
Accuphase P-400
IMG_20201231_110409.jpg (46.79 KiB) Viewed 3192 times
Vintage forever!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: ACCUPHASE

Post by SOLO »

Insa, la aceeasi bani apare un concurent redutabil de la Luxman, preamplificatorul C-06 Alpha pe 100V, configuratie dual-mono si lucratura de super clasa. C-06 Alpha are doar 10 kg, nu e tanc precum Accuphase C-240, dar e mai nou, costand 380000 yeni in 1989.

Sunt unele voci care spun ca tehnologia a tot avansat si conceptele si piesele din anii '70 sunt depasite. Ce parere aveti, pe care l-ati alege?
Ca sa alegi terbuie sa le asculti pe amndoua in propriul sistem. Matchingul si gusturile personale au ultimul cuvant.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE

Post by momolo »

Cosmin2000 wrote:
31 Dec 2020, 03:53
Sunt unele voci care spun ca tehnologia a tot avansat si conceptele si piesele din anii '70 sunt depasite. Ce parere aveti, pe care l-ati alege?
fara ezitare, Accu.
Chestia cu tehnologia care a avansat e abureala de marketing. In audio lucrurile au fost hotarate de mult, eram eu bebe cand deja treaba era asezata bine. Dupa aia vazand ca nu mai au unde sa urce au inceput cu tehnologia care a avansat. Iar in ziua de azi un virus rebel de raceala isi face de cap si noi tot in evul mediu suntem cu intelegerea si practica (vaccinurile sunt inventie extrem de veche, din epoca cu cal si carutza).

In perioada cand a fost facut acel Luxman, firma apartinea Alpine Electronics (a apartinul Alpine in 1984...1994). Deci este in Alpine. Daca vrei Luxman trebuie sa te uiti inainte de 1983.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: ACCUPHASE

Post by Cosmin2000 »

ACCUPHASE - prezentare primele modele


Cred ca toti cei de pe acest forum, avand in comun aceasta frumoasa pasiune care urmareste in definitiv o reproducere stereo cat mai apropiata de natural, suntem captivati de produsele acestei companii exclusiviste care denota excelenta in audio - ACCUPHASE.

Mi-am propus sa fac o scurta retrospectiva a primelor modele produse de Accuphase, cu indicarea unor caracteristici si avantaje. Sper ca acest post va fi cel putin educativ pentru unii pasionati care se gandesc sa cheltuiasca, de multe ori, o suma considerabila pentru un produs Accuphase vintage.

Compania a fost fondata in anii '70 de Jiro Kasuga, inginer la Trio-Kenwood, nemultimit fiind, se pare, de seria Supreme lansata de Kenwood in acei ani. Impreuna cu alti ingineri de la Kenwood si Luxman au fondat o companie noua, mica, cu numele Kensonic, in care Kenwood detinea o buna parte de actiuni.

Primele produse ale noii fondate Kensonic au fost preamplificatorul Accuphase C-200, amplificatorul de putere P-300 si tunerul T-100. Un trio de aparate redutabil la acea vreme, in 1974 care se putea achizitiona contra 485000 yeni japonezi (155000 preul, 195000 finalul de putere si 135000 tunerul). Daca ar fi lansate azi la acelasi pret, aceste trei aparate ar costa aproximativ 4700 USD sau 3900 Euro.

Doi ani mai tarziu, in 1976, Accuphase lanseaza modelul de amplificator de putere P-20 si preul C-220. P-20 este un amplificator cu constructie dual-mono (printre putinele care se bucura de aceasta configuratie!) de doar 70W/8 Ohmi si 23,5 kg. Costul de nou al finalului P-20 a fost identic cu P-300, un amplificator de putere dubla, 150W/8 Ohmi, avand cate sase tranzistori finali per canal, tranzistori in capsula metalica TO3 produsi de Toshiba.

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-20.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/c-220.html

Trebuie mentionat ca in 1974 este oferit si o versiune simplificata a finalului P-300, cu indicativul P-250, un amplificator de 100W/8 Ohmi, dar si o ultima versiune, mai scumpa, cu indicativul P-300S, aparuta in 1977.

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-250.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-300s.html

Mai departe, in 1979 Accuphase, beneficiind de aportul de tehnologie in domeniul semiconductorilor datorat unor companii precum HITACHI sau Toshiba care au inceput dezvoltarea si fabricarea tranzistorilor MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor), produce amplificatoarele de putere P-260 si P-400. Preamplificatoarele cu care au fost lansate sunt cu indicativul C-230 si C-240.

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-260.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-400.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/c-230.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/c-240.html

Finalul P-260, lansat la 200000 yeni japonezi in 1979 este construit pentru a functiona atat in Clasa AB, cat si in Clasa A pura. Comutarea se face cu ajutorul unui fototranzistor care modifica curentul de polarizare al MOSFETurilor Hitachi in capsula metalica TO3 (cate patru per canal) de la 136 mA in clasa AB, la 1,36 A in clasa A! Trebuie amintit ca transformatorul are in secundar mai multe infasurari (50-0-50 V AC si 23-0-23 V AC) si astfel, la trecerea din clasa AB in clasa A, se scade tensiunea de alimentare a MOSFETurilor. Condensatorii de filtraj sunt ELNA cu terminale pe surub de 90 mm diametru si 100 mm inaltime avand o capacitate de 40000 microF/71V.
Puterea debitata de P-260 este de 130W/8 Ohmi in clasa AB si doar 30W/8 Ohmi in clasa A. In idle in clasa AB consuma 63W, iar pentru a debita puterea maxima de 130W/8 Ohmi consuma 490W. Mai mult, in clasa A consumul este aproape constant de cca 210W pentru a debita 30W/8 Ohmi.

In ceea ce priveste finalul P-400, acesta e cu mult mai bine lucrat decat P-260, dar costand la data aparitiei si dublu in raport cu P-260, recte 400000 yeni sau, pe romaneste, o avere!
P-400 are configuratie dual-mono, patru condensatori de filtraj de Elna 33000 microF/80V si sase MOSFETuri in capsula metalica TO3 fabricati de Hitachi per canal. P-400 este un final de 32 kg, in timp ce P-260 are doar 19,7 kg!
Puterea debitata de acest P-400 creste la 200W/8 Ohmi in clasa AB sau 50W/8 Ohmi in clasa A pura. Trecerea de la AB la A se face in mod similar cu modelul P-260.

Preamplificatorul finalului P-260 este, dupa cum aminteam C-230, un preamp pe MOSFETuri, lansat la 170000 yeni in 1979. Deci, finalul P-260 si preul C-230 puteau fi cumparate cu 370000 yeni in 1979, in timp ce P-400 si preul C-240 puteau fi achizitionate cu 800000 yeni.
De remarcat preamplificatorul C-240 de 18 kg si avand toate circuitele cu functionare in clasa A (inclusiv amplificatorul de casti!).

In 1980 debuteaza perechea C-200X si P-300X. Finalul P-300X are pre-driveri MOSFET si patru tranzistoare BJT (Bipolar Junction Transistor) Toshiba pe canal. Functionare doar in clasa AB, in care dezvolta 150W/8 Ohmi. P-300X poate fi conectat si in mod BTL, putand genera 400W/8 Ohmi!

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/c-200x.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-300x.html

In 1983 este lansat finalul P-266 si preul C-222. P-266 este, in fapt, succesorul finalului P-260, avand aceeasi topologie cu tranzistori finali MOSFET, 6 per canal. De data aceasta MOSFETurile sunt fabricate de Toshiba si nu mai sunt in capsula metalica. Alimentarea din P-266 difera fata de cea din P-260 prin aceea ca este folosit sistemul cu punti redresoare si filtraje pentru fiecare canal (2x22000 microF/63V). P-266, spre deosebire de P-260, poate fi folosit acum si in modul BTL oferind o putere enorma de 400W/8 Ohmi in clasa AB sau 100W/8 Ohmi in clasa A.

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-266.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/c-222.html

In 1984 apare finalul P-300L la 330000 yeni impreuna cu preamplificatorul C-200L, de asemenea la 330000 yeni japonezi.
Finalul P-300L este si mai puternic decat P-300X generand 170W/8 Ohmi in mod stereo si 500W/8 Ohmi in mod BTL. Acest lucru este posibil gratie sursei de alimentare supradimensionate, bazata pe filtraje de 47000 microF/80V si a circuitelor de amplificare cu cate 10 tranzistori de tip BJT per canal.

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-300l.html

Ultimele aparute din seriile 300 si 200 sunt P-300V si C-200V. Acestea au debutat in 1987, sunt si cele mai scumpe (P-300V si C-200V costand fiecare cate 350000 yeni) si exclusiviste.
P-300V este dotat cu nu mai putin de 20 tranzistori BJT per canal, generand o putere de iesire imensa: 180 W/8 Ohmi in mod stereo si 560 W/8 Ohmi in mod BTL. Este printre finalii Accuphase specificati si pe 2 Ohmi!
Preul C-200V este de asemenea opera de arta inginereasca, avand intrari si iesiri balansate si o masa de 15,5 kg.

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/p-300v.html

https://audio-heritage.jp/ACCUPHASE/amp/c-200v.html

Personal am in mica colectie de aparate vintage doar finalul P-260. Este un amplificator cu constructie old-school, cu componente atent selectate, avand un control desarvarsit al incintelor, cu sunet neutru si detaliat. De aceea, nu ma pot gandi decat ca celelalte modele de amplificatoare de putere (mai scumpe decat P-260) vor suna mai bine, in special conduse de preul de fabrica.

Mai sunt foarte multe modele de preamplificatoare si amplificatoare de putere fabricate in decada '80 (P-500, P-500L, P-600, P-800, P-102, C-202, C-280, C-280L etc.).
Vintage forever!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ACCUPHASE

Post by kaav »

Cosmin2000, mi-s dragi interventiile tale (vorbesc doar in numele meu). Daca soarta imi va fi generoasa, voi tine minte sa tin pe lista ''alba'' - prajiturile de care pomenesti. Ma refer din perspectiva mea care aspira la ''low level'' lor si care sunt convins ca este ''high level'' la altii. Am folosit si folosesc scule ''made in Japan'' si intradevar sunt o clasa aparte in materie de calitate.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: ACCUPHASE

Post by Cosmin2000 »

kaav wrote:
10 Jan 2021, 11:54
Cosmin2000, mi-s dragi interventiile tale (vorbesc doar in numele meu). Daca soarta imi va fi generoasa, voi tine minte sa tin pe lista ''alba'' - prajiturile de care pomenesti. Ma refer din perspectiva mea care aspira la ''low level'' lor si care sunt convins ca este ''high level'' la altii. Am folosit si folosesc scule ''made in Japan'' si intradevar sunt o clasa aparte in materie de calitate.
kaav, asa cum spun unii colegi ca "Nu exista Accuphase fara calitate", iti doresc sa-ti indeplinesti cat mai curand visul de a avea unul, chiar si un model in "pardesiu si baston" din lista mea de mai sus...

Eu ma gandesc serios sa vand multe aparate din mica mea colectie vintage si sa imi cumpar un preamplificator si, de ce nu, un alt amplificator de putere vintage de la Accuphase. Nu cred ca as face vreun efort pentru integratele lor vintage (E-203, E-204, E-205, E-206 sau E-207), inafara de E-202, E-303 si E-303X (ultimul e opera de arta). In final iti pot spune doar ca MERITA!
Vintage forever!

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

Va salut
Revin (dupa o indelungata absenta) sa impartasesc din experienta mea cu Accuphase. Poate o sa fie de folos cuiva.
Detin un SACD player DP550, un integrat E470 si boxe Harbeth SHL5.
Am cautat mult timp cablurile potrivite pentru ce am eu si ( evident ) pentru prfeerintele mele de sunet si m-am oprit la urmatoarele:

1. Alimentare E470 - Furutech TCS31 (verde) cu mufe Furutech46 Gold, priza de perete Furutech gold. Scena mare, focusata, bas plin si articululat. Sunet plin, mai degraba cald.
Mai detin Furutech Alpha3 - prea "sec" , Furutech TCS31 cu mufe Furutech 28 gold si diverse alte mufe rodiu/gold Furutech si Neotech. Nu detin virful de gama al Furutech pe partea de conectori ( FI 50 )
Am mai testat FP-55N cu mufe IEGO gold - mult prea detaliat si am mai testat diverse cabluri care mi-au picat in mina ( ca tot omu')

2. Alimentare DP550 - Furutech FP-3TS762 cu mufe Neotech gold si priza de perete Furutech gold. Sunet plin, ecilibrat, detaliat - un cablu excelent pentru CD / DAC
Mai detin din aceeasi categorie FP-3TS20 , tot cu mufe neotech, care merita toata atentia, dar care are un pic cam prea multa "stralucire" pe partea de inalte.

3. Interconect ASLC15 (maro).
Mai detin si am mai testat diverse alte interconects dintre care as mentiona Acrolink 8N

4. Cabluri de boxe Audioquest Mont Blanc.

Ce concluzii am tras ?
a. Accuphase e foarte sensibil la alimentare, PC (power cord) este unul dintre cele mai influente cabluri pentru Accu. Si segmentul Furutech DYI are raport pret/calitate excelent.
b. Sunetul poate fi "aranjat" in mai multe moduri. De exemplu daca alegi un PC cu conectori si priza Rodiu, poti sa mai "moi" sunetul ( sa mai scapi de detalii si sa mai pui carne pe oase)cu un interconect moale ( cupru ).
Dimpotriva, daca ai ales PC si priza gold, cel mai nimerit este un interconect cu ceva argint inauntru.
c. Placarea Rodiu este in mod clar cea mai "transparenta" , dintre cele 2 uzuale. Dar prea mult detaliu in sunet enerveaza, si de aceea trebuie gasit un echilibru de ansamblu.

PS
Am dat comanda si astept sa ajunga 1 bucata Accuphase C47, pe care sa-l introduc in sistem alaturi de un pickup Kuzma cu brat 313 VTA si doza DV20X2-L. Si cind ajunge incep din nou sa caut cabluri ... pentru el de data asta.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE

Post by momolo »

Fain si foarte interesant! (m-am apucat sa studiez ce-i cu sarmele alea).
Si din punctul meu de vedere foarte de acord cu ce ai spus de rodiu si alte chestiuni si influentele in sunet.
Intre doza si preul phono o sa fie greu. Nu e musai sa fie ceva scump. In zona asta eu merg pe cabluri de chitara electrica. Ca solutie ieftina.
Grozav ce ti-ai luat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

Da, pina sa ajung la alea ieftine mi-am luat un WyWires balansat la oferta. Numai ieftin n-a fost, dar e un punct de plecare. Problema e ca am mufa DIN pe pickup si nu cred ca solutiile cu DIN sunt foarte uzuale sau ieftine.
Ceva nu foarte scump am mai gasit aici :
https://www.shop.back-promo.co.uk/DIN-X ... 40767.aspx
Mai am si cablul vechi Linn DIN - RCA si pot sa-l folosesc si pe ala pentru teste comparative.
:)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE

Post by momolo »

lordu73 wrote:
02 Mar 2022, 19:31
Da, pina sa ajung la alea ieftine mi-am luat un WyWires balansat la oferta. Numai ieftin n-a fost, dar e un punct de plecare.
sunt impresionat si ma simt deja in plus pe aici. Nu as putea tine pasul (financiar) la asemenea nivel si rafinament! Poate daca as face oleaca foamea si as sti ca merita, as lua in rate. Dar la cabluri e practic imposibil sa sti dinainte (in tara asta), deci e domeniul lozului in plic. Caz in care nu pot depasi zona "profy" la doi lei metru de chitara si trombon.
lordu73 wrote:
02 Mar 2022, 19:31
Problema e ca am mufa DIN pe pickup si nu cred ca solutiile cu DIN sunt foarte uzuale sau ieftine.
daca sti unde sa cauti pot fi (si) ieftine (si culmea....bune!). Dar acum observ un mare blocaj la marfa care vine din China. Insa, evident, ai alternativa sa cumperi cu de 5....10 ori pretul (insa "de firma"! Jmechera!) din "lumea buna" care inca nu e blocata.
Dar avand in vedere nivelul discutiei eu ma retrag sa spal scara blocului cu mopul. Nu stiu ce-a fost in capul meu sa ma bag?!.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

momolo wrote:
03 Mar 2022, 10:29
Dar avand in vedere nivelul discutiei eu ma retrag sa spal scara blocului cu mopul. Nu stiu ce-a fost in capul meu sa ma bag?!.....
Banii cu care am luat cablul i-am facut in timpul pe care nu l-am avut sa caut cabluri ieftine si bune.
Nah, e o lege a compensarii care de cele mai multe ori functioneaza si n-ai ce-i face.

Oricum, un lucru e clar, nu vreau sa ma bag din nou in discutii "pe linga subiect" pentru ca nu folosesc nimanui.
Din contra, consuma timp si nervi.
Momolo are probabil impresia ca am (re)venit sa-mi "arat muschii" pe-aici, eu am impresia ca Momolo nu-i respecta mai deloc
pe cei care sunt altfel decat el, si asa mai departe, cum spuneam, timp si nervi consumati de pomana.
Cind o sa mai am ceva de zis o sa incerc sa fiu mult mai scurt si la obiect.
Sau eventual sa ma abtin.
Toate cele bune va doresc !
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE

Post by momolo »

lordu73 wrote:
03 Mar 2022, 21:14
Momolo are probabil impresia ca am (re)venit sa-mi "arat muschii" pe-aici, eu am impresia ca Momolo nu-i respecta mai deloc
pe cei care sunt altfel decat el, si asa mai departe, cum spuneam, timp si nervi consumati de pomana.
eu intradevar, nu-i respect pe snobi (care inevitabil sunt si fudui/pretiosi - si habar nu au de umor).

PS - am si eu cabluri scumpe (adica nu numai alea "de doi lei pentru chitara si trombon") dar nu ma fudulesc cu ele (asa, din intamplare).
Cat priveste discutia...... cabluri, e atat de complicat si de fiecare data se lasa cu scandal!
Aici pe forum am ferma convingere ca un cablu ieftin si (relativ) bun este ca subiect de discutie mult mai interesant decat un cablu scump de care nu a auzit nimeni.
Mai conteaza si modul cum alegem sa ne exprimam. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

garbisrobert
Posts: 9
Joined: 09 May 2022, 07:39

Re: ACCUPHASE

Post by garbisrobert »

Va salut.
Ma numesc Robert si de curand m-am inscris pe acest forum.

Sunt posesorul unui integrat ACCUPHASE E380 si de curand am achizitionat sh si un cd player - DP 550.
Intre timp, am tot upgradat sistemul pe partea de cabluri, in special cele de alimentare.
Astfel, sistemul a devenit mai rezolut si mai calitativ (din pdv sonor).

Insa, am constat ca desi VUMETRELE de la Accu sunt o placere sa le privesti, cand le opresc (display off) se aude mai bine. Ce vreau sa spun este ca, cu vumetrele pornite se aude bine, dar bass-ul este mai "murdar" daca pot spune asa. Cum sting vumetrele se curata destul de mult si este mult mai clar.
A mai experimentat cineva asa ceva ?

Multumesc.

Post Reply