ACCUPHASE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE

Post by momolo »

Robert (vezi ca exista un topic de prezentare), ce boxe ai?
Ca o parere, este posibil ce spui dar numai daca ai obtinut o rezolutie foarte mare (incat sa iti dai seama de acest fenomen care este normal, insa extrem de mic).
Posibil ca acele VU sa fie iluminate cu becuri (Accu sunt traditionalisti). Se stie ca becurile introduc perturbari intr-un aparat audio, electronistii priceputi iti pot explica problema (exclus trancotarii).
Oricum, dupa cum sti inca din timpuri stravechi unele aparate audio mai de top au diverse butoane prin care sa fie oprite afisajele de orice fel, luminile de orice fel, etc, cateodata aceste butoane sunt denumite "pure audio".
Orice circuit suplimentar (bec, afisaje de orice fel, etc) introduce anumite perturbari electromagnetice si de alta natura (mai ales cand sunt alimentate din aceeasi sursa - si asta e cazul la aproape toate).
Exista aparate audio din zona de mega pret si pretentii care prezinta diferente (sunt extrem de mici - dar cand ajungi la o rezolutie foarte mare le auzi) chiar si intre diferite intrari care teoretic sunt identice. Schematic si teoretic sunt la fel, un electronist (trancotar) ti-ar spune ca nu au cum sa difere, insa audiofilul care a ajuns sa obtina un nivel foarte mare de rezolutie din sistemul audio.... totusi le aude.
Exista diferente (audio - dar evident minore) chiar si intre aparate identice produse chiar si de branduri de top si extrem de scumpe.
Exista chiar si rodaj, dupa cum stim.
Nu exista nimic perfect in electronica. Si ceea ce spui ma face sa deduc, ai ajuns la o rezolutie cu adevarat foarte mare sa sesizezi asemenea "nuante" care pentru un trancotar mediu sunt "de bezna mintii" si subiect de zeflemea. Deci e ceva normal si explicabil tehnic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

garbisrobert
Posts: 9
Joined: 09 May 2022, 07:39

Re: ACCUPHASE

Post by garbisrobert »

momolo wrote:
13 May 2022, 10:36
Robert (vezi ca exista un topic de prezentare), ce boxe ai?
Ca o parere, este posibil ce spui dar numai daca ai obtinut o rezolutie foarte mare (incat sa iti dai seama de acest fenomen care este normal, insa extrem de mic).
Posibil ca acele VU sa fie iluminate cu becuri (Accu sunt traditionalisti). Se stie ca becurile introduc perturbari intr-un aparat audio, electronistii priceputi iti pot explica problema (exclus trancotarii).
Oricum, dupa cum sti inca din timpuri stravechi unele aparate audio mai de top au diverse butoane prin care sa fie oprite afisajele de orice fel, luminile de orice fel, etc, cateodata aceste butoane sunt denumite "pure audio".
Orice circuit suplimentar (bec, afisaje de orice fel, etc) introduce anumite perturbari electromagnetice si de alta natura (mai ales cand sunt alimentate din aceeasi sursa - si asta e cazul la aproape toate).
Exista aparate audio din zona de mega pret si pretentii care prezinta diferente (sunt extrem de mici - dar cand ajungi la o rezolutie foarte mare le auzi) chiar si intre diferite intrari care teoretic sunt identice. Schematic si teoretic sunt la fel, un electronist (trancotar) ti-ar spune ca nu au cum sa difere, insa audiofilul care a ajuns sa obtina un nivel foarte mare de rezolutie din sistemul audio.... totusi le aude.
Exista diferente (audio - dar evident minore) chiar si intre aparate identice produse chiar si de branduri de top si extrem de scumpe.
Exista chiar si rodaj, dupa cum stim.
Nu exista nimic perfect in electronica. Si ceea ce spui ma face sa deduc, ai ajuns la o rezolutie cu adevarat foarte mare sa sesizezi asemenea "nuante" care pentru un trancotar mediu sunt "de bezna mintii" si subiect de zeflemea. Deci e ceva normal si explicabil tehnic.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Cam aproximativ la fel gandeam si eu despre fenomen.
Da, am obtinut un plus pe rezolutie (nu ceva semnificativ, dar suficient cat sa poata fi auzit).
Sistemul meu este format din :
Cd player : Accuphase DP 550
Amp: Accuphase E 380
DAC : Qutest cu sursa Farad
Filtru : Isol 8 mainsub axis
Boxe : Proac Dt8
Cabluri: 3 x Jorma Prime de curent; 2 x Cardas Clear RCA; 1 x Cardas Clear XLR; 1 x Audioquest Diamond digital si 1 X Jorma Unity de boxe.
Toate sculele stau intr-un rack normal (DIY) sub cate o placa de granit de aprox. 1,5 cm.
Camera de auditie este de aprox. 22 m2 si am folosit basstrap-uri si difuser-e.
Mentionez ca ascult DOAR cd-uri. Am o colectie de aprox. 400 cd-uri, peste 95% fiind versiuni japoneze (made in japan si cumparate din Japonia).

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: ACCUPHASE

Post by Kross »

De vreo săptămână, mă număr și eu printre posesorii de accuphase. Este vorba de modelul E205. Este un model vechi, 1986. L-am luat de la cineva din Arad, m-am dus personal să îl iau, am profitat de delegație, stătea de ceva vreme de vânzare. Nu vroiam să risc cu diverși curieri care tratează coletele ca pe saci de cartofi. Așteptăm să îmi fac drum la Arad, noroc cu delegația. Respectivul și-a luat un model mai actual de Accuphase, știu doar că are Vumetre mari. Foarte bine păstrat. Curat pe interior. Omul mi-a acceptat proba și l-a și desfăcut în fața mea. Să văd că nu e umblat la componente.
Acolo, proba am avut-o cu Technics SL1200, nou (luat odată cu noul accuphase) , un CD player Yamaha (nou) , și niște boxe Klipsch. Proba a fost făcută mai pe fugă, nu am stat prea mult și timpul era limitat.

Ce pot spune despre el. Nu ca avantaje dezavantaje, doar constatări. Știu că este un model entry, are și plusuri, și minusuri.
- Frumos realizat.
- Nu este prea forțos. Deci exclus boxe dificile pe el.
- La secțiunea Phono, nu văd o diferență radicală față de SU-V8K. Ambele sună fix la fel. Pe MC se descurcă la fel, eu sunt fan al dozelor GRADO. Am văzut însă și amplificatoare care sună prost cu Grado.
- Mai potrivit la jazz și ambiental, la clasică nu e foarte potrivit. Dimpotrivă, la pasaje dificile parcă nu mai poate. De exemplu uneori la Vivaldi nu e tocmai plăcut. Anotimpurile sunt ok, dar alte opere, nu mereu . La fel și Corelli, nu am reușit să fac adagio să sune decât după multe împerecheri și eforturi.
- Sunet moale, parcă prea moale (poate așa îi este caracterul). Mă așteptam la mai multă dinamică.
Pe scurt, nu e un amplificator rău (dacă asta s-ar înțelege) dar parcă mă așteptam la mai mult. E mai degrabă un amplificator obișnuit (nu știu cât ar merge scuza că e entry). Exact cum am precizat la punctul 2, nu duce boxe grele. Deși sună bine pe Linn Isobarik, faptul că dacă îi ceri prea mult decuplează protecția cu ele, trădează acest fapt. Pe muzică clasică a sărit de multe ori protecția. Pe jbl nu sună bine (sună fals și ciuntit). Punct. E chestie de potrivire, și aici clar nu se potrivesc.
În schimb, anul ăsta de ziua mea (februarie) , am primit cadou niște Technics SB-X 50. Nu le-am pus la treabă (ci în pod) până la accuphase. Deși sunt fan Technics, nu pot să spun că mi-au plăcut boxele lor, dimpotrivă, unele erau pure lăzi cu difuzoare. Au avut și boxe (unele foarte) bune prin anii 70 și 80, și 90, dar nu la categoria accesibilă tuturor (mai ales anii 80 și 90).
Totuși combinația Accuphase E205 + Technics SB-X50 este una reușită momentan . Boxele astea sunt sensibile și au rezoluție bună. O combinație plăcută a fost cu SL-B202 + grado MC și MM. Din păcate/fericire (cum vrei să o iei) ieftinătura asta pe curea (cu
motoraș ca de casetofon (poate mai puternic un pic) este singura care nu brumuie cu Grado (aceste doze sunt foarte pretențioase). Amplificatorul merge destul de cald, la cca 3 ore de funcționare, la volum normal, temperatura radiatoarelor este de 65 grade C (măsurat cu un termometru cu infraroșu). Probabil merge clasa A destul de sus ca și V8. La fel sună și cu cd playerele sony. Am mai testat niște boxe Canton și niște boxe Triangle cu el (am fost cu el la prieteni, doar nu luam eu dulapurile alea) și încă o dată, a confirmat că nu merge cu boxe grele (pe Triangle a decuplat ocazional, nu sunt nici astea extrem de prietenoase).

Repet, nu e un amplificator rău, dar sincer nu mă determină să renunț la celelalte (deși speram să mă facă să renunț la unul din ele). Nu am dat pe el o sumă colosală (deși totuși suficient cât să mă bălăcărească nevasta) , dar parcă așteptam ceva mai mult. E drept că nu se compară cu 470 și 380 descrise aici (e singurul accuphase pe care L-am găsit cât să nu mănânc covrigi o lună) și nici cu monoblocurile lor, atât mi-am permis. Mi-ar fi plăcut să poată conduce Linn-urile, sunt boxele mele preferate. Îl păstrez momentan. Mai am de cercetat cu el. Probabil e foarte mofturos la boxe (vrea boxe sensibile și ușor de dus) . Cu toate astea, de necrezut, pe technics am reușit maximul cu el.
Eu merg pe cabluri de difuzor Cordial de 2x1,5. Cabluri de semnal ungurești comuniste (din alea roșii, groase) cu mufe neutrik/rean. Momentan atât se poate. Puteți să îmi dați șuturi, mi-am spus doar părerea.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: ACCUPHASE

Post by Mirciulik »

Puteți să îmi dați șuturi, mi-am spus doar părerea.
Kross, interventia ta e binevenita, ma intereseaza si pe mine subiectul asta, din pacate aproape toti cei care au scris in acest topic (cu 2-3 exceptii care intaresc regula) nu dau nici un fel de detalii despre sistem, inteleg ca modelul 270 sau 206 canta extraordinar dar cu ce boxe? Inteleg totusi ca fiecare scrie ce vrea si cand vrea dar sa nu mentionezi ce e mai important... macar vag.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: ACCUPHASE

Post by Kross »

Momentan, cel mai bine sună cu boxele Technics SB-X50 și pick-up technics sl-b202 cu doză Grado. Și cd player sony cdp-x55es. Cu orice abatere de la această combinație, se duce sunetul pe copcă. Acum probabil că voi începe cercetare pentru boxe. Combinația cu Technics SB-X 50 este foarte ciudată, dar așa vrea el să sune bine și să nu intre în protecție. Sigur sunt și combinații mai bune. Momentan timp să am.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

momolo wrote:
03 Mar 2022, 22:24
eu intradevar, nu-i respect pe snobi (care inevitabil sunt si fudui/pretiosi - si habar nu au de umor).

PS - am si eu cabluri scumpe (adica nu numai alea "de doi lei pentru chitara si trombon") dar nu ma fudulesc cu ele (asa, din intamplare).
Cat priveste discutia...... cabluri, e atat de complicat si de fiecare data se lasa cu scandal!
Aici pe forum am ferma convingere ca un cablu ieftin si (relativ) bun este ca subiect de discutie mult mai interesant decat un cablu scump de care nu a auzit nimeni.
Un amalgam de idei , ba e disrespect fata de snobi, ba e gluma, ba nu e interesant subiectul (noroc ca polemicile sunt interesante )...
Si de cand esti fudul daca spui ce cablu/scule ti-ai luat ? :roll:
As continua, dar nu e constructiv, mai bine ma lipsesc.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

garbisrobert wrote:
13 May 2022, 14:41

Sistemul meu este format din :
Cd player : Accuphase DP 550
Amp: Accuphase E 380
DAC : Qutest cu sursa Farad
Felicitari ! Intrebarea mea e simpla, de ce nu folosesti DAC-ul din DP550 ?
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

garbisrobert
Posts: 9
Joined: 09 May 2022, 07:39

Re: ACCUPHASE

Post by garbisrobert »

Între timp, au mai intervenit o serie de modificări în sistem și anume :

DAC Chord Qutest s-a vândut.
Și am înlocuit ampul integrat cu noul E 4000.
Cablurile de curent sunt jorma prime iar cel de boxe jorma unity.
Interconectul este un cardas clear xlr.
Și nu în ultimul rând, boxele care au adus un foarte mare plus (sonor) sunt ProAc D30RS (nu pot să îmi dau seama cum de am stat atâta timp fără ribon la tweeter).

Din punctul meu de vedere, am adus sistemul la nivelul și calitatea sonoră pe care mi-am dorit-o și am căutat-o atât de mult.

P.S. Am și un rack diy cu plăci de salcâm de 5 cm cu tije de oțel care și-a spus cuvântul în sistem (am constatat că este un rack foarte bun, deoarece am încercat tot felul de piciorușe sub scule, antivibrație, etc, unele foarte scumpe, dar toate în cel mai fericit caz aducea ceva plus dar stricau în altă parte).

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

Si eu am upgradat intre timp
Am trecut la integrat E5000 ( am inlocuit E470), la fel , cabluri de boxe Jorma Unity si sursa DP570 (inlocuit DP550 )
Cel mai mult a contat cablul de boxe, pe urma amplificatorul ( bass mai nuantat si mai controlat putin )
Sursa e cam tot pe-acolo, fata de DP550
Cabluri de curent - am ramas tot la Furutech 762 cu mufe Furutech 46 Gold. Furutech TCS321 a devenit cam prea warm ....

Jorma prime (cablu AC )probabil ca ar suna mult mai bine, dar sunt mult peste buget.

Interconect am Jorma Unity la pickup (C47 ) si Acrolink 8N la CD
Boxe - am ramas la SHL5 Plus, in camera mea si la distanta mica la care ascult cred ca nu puteam gasi ceva mai bun

Iar de foarte scurt timp am luat un RELS510 (subwoofer)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

garbisrobert
Posts: 9
Joined: 09 May 2022, 07:39

Re: ACCUPHASE

Post by garbisrobert »

lordu73 wrote:
21 Apr 2023, 17:02
Si eu am upgradat intre timp
Am trecut la integrat E5000 ( am inlocuit E470), la fel , cabluri de boxe Jorma Unity si sursa DP570 (inlocuit DP550 )
Cel mai mult a contat cablul de boxe, pe urma amplificatorul ( bass mai nuantat si mai controlat putin )
Sursa e cam tot pe-acolo, fata de DP550
Cabluri de curent - am ramas tot la Furutech 762 cu mufe Furutech 46 Gold. Furutech TCS321 a devenit cam prea warm ....

Jorma prime (cablu AC )probabil ca ar suna mult mai bine, dar sunt mult peste buget.

Interconect am Jorma Unity la pickup (C47 ) si Acrolink 8N la CD
Boxe - am ramas la SHL5 Plus, in camera mea si la distanta mica la care ascult cred ca nu puteam gasi ceva mai bun

Iar de foarte scurt timp am luat un RELS510 (subwoofer)
Mă bucur nespus când mai vad și pe altcineva utilizând cabluri jorma și în special cel de boxe -unity. Pentru mine a fost ceva wow. Am testat între timp și alte cabluri de boxe cu prețuri asemănătoare sau mai mari, dar de fiecare dată jorma unity și-a spus ferm cuvântul.

Referitor la cablurile de curent Furutech, am testat multe de la ei, împrecheate cu diferiți conectori, dar ridicând sistemul la un anumit nivel și-a arătat imediat limitările. Pentru mine, curentul este cea mai importantă variabilă din sistem. Daca acolo nu este ce trebuie, nu o să putem scoate din sistem ceea ce ar trebui.

Cu privire la jorma prime cablu de curent, dacă sunteți din București pot să vi-l împrumut să îl ascultați câteva zile. Pe surse, nu cred că există, la momentul actual, ceva mai bun decât Prime. Recent am testat si Jorma Statement de curent si a fost o mare dezamagire. Menționez că până la prime, am testat multe alte cabluri de curent (Ansuz C2, Audioquest Dragon, JPS Aluminata, etc).

Filtru de curent aveți, sau totul este în perete ?

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

Nu sunt din Bucuresti, dar cu toate astea as vrea sa testez Prime, bineinteles.
Nu am nici un fel de filtru AC, ma alimentez direct din perete.
De curiozitate, ce mufe ai folosit la Prime ? Eu am incercat de ceva timp niste mufe rodiu la amplificator, parea ceva WOW dar dupa
vreo 2 luni am revenit la gold ...
As putea sa-ti dau interconectul meu la teste daca te intereseaza (Acrolink ), am incercat multe ( nu foarte scumpe, e adevarat ) dar am revenit mereu la el ...
Astept un interconect ORIGO, pot sa ti-l imprumut si pe ala daca vrei, banuiesc ca Unity ai testat deja, se gaseste mai usor ...

PS
Rack nu am, am o mobila de lemn facuta la comanda, dar nu cred ca lucrul asta afecteaza sunetul foarte mult. Adica am un prieten cu Accuphase si SHL5 XD care are sculele in rack, si nu mi se pare ca suna ma bine la el decat la mine ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

garbisrobert
Posts: 9
Joined: 09 May 2022, 07:39

Re: ACCUPHASE

Post by garbisrobert »

lordu73 wrote:
21 Apr 2023, 17:27
Nu sunt din Bucuresti, dar cu toate astea as vrea sa testez Prime, bineinteles.
Nu am nici un fel de filtru AC, ma alimentez direct din perete.
De curiozitate, ce mufe ai folosit la Prime ? Eu am incercat de ceva timp niste mufe rodiu la amplificator, parea ceva WOW dar dupa
vreo 2 luni am revenit la gold ...
As putea sa-ti dau interconectul meu la teste daca te intereseaza (Acrolink ), am incercat multe ( nu foarte scumpe, e adevarat ) dar am revenit mereu la el ...
Astept un interconect ORIGO, pot sa ti-l imprumut si pe ala daca vrei, banuiesc ca Unity ai testat deja, se gaseste mai usor ...
Jorma Prime a fost testat cu diferiți conectori de top de la furutech și oyaide, dar cu ai lui stock (OYAIDE 004) sună perfect.
Am testat conectori cu gold, dar la mine a fost invers, de fiecare dată am revenit la rhodium sau argint.
Am testat și acrolink. E un interconect ok, dar cu mici minusuri pe ici-pe-colo.

Interesant ORIGO, din cea am citit merge ft bine pe tuburi. Acum rămâne de testat.
De unde le luați ? Bănuiesc că de la dl. IURA.

Interconect Unity am testat, dar nu este ceea ce caut eu. De ceva ani buni merg pe CARDAS CLEAR pe care nu pot să îl schimb cu nimic din ceea ce am testat până în prezent.

Cu privire la conectori de curent, prezint mai jos niște concluzii rezultate după teste îndelungate :
Cel mai detaliat cablu pe care il ai (tb sa fie highest bandwidth) deci pui FI50 pe el la intrare in sistem si apoi per componenta:
- unde vrei control, timbru, ritm, decay extra scurt si corp pui Oyaide 004
- undei vrei muzicalitate, neutralitate, ritm si detaliu pui Cardas E-5
- unde vrei richness, detaliu, decay mai lung, soundstage mare, dar bass spre warm, pui Furutech 28/38/48/50 Rhodium
- unde vrei toate de mai sus ca Furutech rhodium dar cu mai mult control pe bass, decay mai scurt stil Cardas dar extensie maxima pe inalte pui Furutech Fi48 AG.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

Da, de la Iura
Interesanta treaba cu conectorii. De fapt toata lumea zice ca placarea rodiu e ce trebuie, si nu inteleg de ce la mine nu a convins. Pe termen lung nu m-a convins, ca pe termen scurt a fost impresionant, intr-adevar ...

Pe ce boxe ai testat conectorii ? ProAc ?
Last edited by lordu73 on 21 Apr 2023, 18:34, edited 1 time in total.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

garbisrobert
Posts: 9
Joined: 09 May 2022, 07:39

Re: ACCUPHASE

Post by garbisrobert »

lordu73 wrote:
21 Apr 2023, 18:27
Da, de la Iura
Pe ce boxe ai testat conectorii ? ProAc ?
Da. Conectorii au fost testați pe boxe Proac. Inițial am avut DT8 și de anul trecut din noiembrie am D30RS.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE

Post by lordu73 »

Am auzit si eu, intr-adevar ca Origo ar merge bine pe sisteme mai warm si ca ar fi un cablu cam "sec" si clinic.
Altii spun ca e un cablu perfect transparent si ca daca ai cablu de boxe Unity ai putea incerca cu un interconect Origo
Imi pare rau ca n-am luat un interconect Prime cind am avut ocazia, a aparut pe Bloket in Suedia la pret relativ decent, dar am ezitat si l-am pierdut
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply