Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Varusandu
Posts: 11
Joined: 29 Aug 2016, 19:33

Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by Varusandu »

Va salut. As dori sa stiu, daca punând o mufă adaptor BNC/RCA, va suna diferit, sau voi avea pierderi, jitter sau modificare de omaj la cablul, care de fabrica este BNC/BNC ?!...Multumesc anticipat !

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by johndoe21ro »

Eu stiam ca exista diferente de impedanta intre BNC (50 & 75 ohms) si RCA (care se vrea 75ohms dar nu-i iese)! Daca intre cei doi conectori nu ai impedanta constanta pot aparea reflexii ale semnalului care cred ca se vor transmite in alterari evidente (pentru unii) ale sunetului. Eu unul nu as schimba conectorul... La fel este si cu adaptoarele BNC-RCA dar pe alea macar poti sa le incerci fara sa umbli la cablu ca sa constati (sau nu, in functie de acuitatea auditiva) problemele aparute.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Varusandu
Posts: 11
Joined: 29 Aug 2016, 19:33

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by Varusandu »

Așadar, ideal ar fi sa schimb mufa RCA din transport cu una BNC ?!..multumesc

ipsihi
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2016, 12:33
Location: Constanta

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by ipsihi »

BNC-urile sunt mufe de inalta frecventa pe 50 ohmi, acum depinde de aplicatie ,pt porturile audio nebalansate se foloseste RCA.
Eppur si muove ... !!!

Varusandu
Posts: 11
Joined: 29 Aug 2016, 19:33

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by Varusandu »

Eu folosesc un cablu digital Siltech Goden Ridge, de la un cd transport la un dac...digitalul este BNC-BNC, momentan folosind un adaptor RCA pt iesirea cd-ului, iar in dac intru cu BNC ! Vroiam sa stiu, daca e mai bine BNC-BNC, urmând sa schimb mufa de la transport din RCA in BNC, sau nu sunt diferente majore daca ies din transport cu BNC adaptat la RCA si BNC la dac ! Multumesc

Varusandu
Posts: 11
Joined: 29 Aug 2016, 19:33

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by Varusandu »

De fapt, RCA-ul e adaptat la BNC ! Scuze :)

ipsihi
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2016, 12:33
Location: Constanta

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by ipsihi »

Mie personal adaptoarele nu-mi plac, creaza impedante parazite, fa un cablu BNC-RCA si ai rezolvat problema, coaxial audio se gaseste, mufe RCA metalice se gasesc .
Eppur si muove ... !!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by momolo »

In primul rand trebuie precizat ca la cablurile folosite de noi in audio exista doua impedante, categorii;
- cablurile coaxiale de 50 ohm (49...52ohm) sunt pentru semnal audio ("interconect") si sunt mufate de obicei cu mufe RCA, XLR sau DIN
- cablurile coaxiale de 75 ohm denumite si "cabluri video" care se utilizeaza la antena TV (inclusiv cablul TV) dar si la S/PDIF, denumite "cabluri digitale", caz in care mufa ideala (pentru S/PDIF) este BNC, o mufa care e proiectata special pentru impedanta de 75 ohm pe coaxial.

Astfel ca in cazul unui cablu digital S/PDIF ideal ar fi sa avem mufe BNC.

Mufele RCA (din cate stiu) ar fi pentru impedanta cablurilor audio de semnal, adica 50 ohm, insa nu prea reusesc, adica sunt niste mufe proiectate cand era bunica fata (si pe vremea aia li se flutura de fineturi). Mult mai ok sunt din punctul asta de vedere mufele DIN (culmea!). Iar mufele XLR sunt evident, cele mai bune.

Apropos de subiect, am observat ca pe vremuri (inainte de anii 80) cablul audio era mai degraba de 49 ohmi, acum chinezoii si turcaletii fac cabluri de 52 ohmi in realitate. Stasul e pe 50 ohmi, teoretic.

De cantat, canta cu orice cablu si orice mufa, contact sa faca! Diferentele sunt cu atat mai mici cu cat avem trancote mai umile. Sa vedeti ce voioase canta niste scule cu cabluri de 75 ohmi pe post de "interconect", nu-si da seama nici nenea Sandu! Ba unii gasesc ca au inalte mai bune folosind cablurile de antena pe post de interconect! :D

Cat priveste intrebarea de mai sus, daca se merita schimbarea mufei tip mama de pe transport din RCA in BNC. Da, teoretic se merita. O data ca orice adaptor influenteaza semnalul (e si logic, macar si din vina contactelor in plus, materiale diferite, etc), al doilea motiv ar fi ca pentru S/PDIF ideal este BNC-BNC cum am spus.

Dar pana la Seful Suprem ne mananca sfintii. In realitate diferente din chestii deastea exista numai pe sisteme audio ultra rezolute.
In toata povestea cele mai mari diferente le dau in ordine:

1) cablul digital (Ma refer la strict, "matzul". Asta e al naibii de important, sculele canta functie de acesta! Cateodata schimbarile date de cablul S/PDIF sunt mai mari decat schimbari intre aparate, DAC-uri diferite!)

2) calitatea mufelor de orice fel (daca fac un contact bun sau prost). Mai bine un RCA bun decat un BNC prost.

3) abia apoi urmeaza daca e RCA sau BNC. Insa aici avem o "perversiune", unii producatori destoinici (care baga urechea la inaintare) reusesc sa-si faca sculoiul digital sa sune cu rahatul de mufe RCA. Daca bagi mufe BNC precum gospodarul, risti sa nu mai sune cum a vrut producatorul. Daca e unul bun care stie cum tre' sa sune, defapt strici sunetul vrand sa treci strada o baba care nu doreste. Caci mai binele e dusmanul binelui.

Nu cred ca e cazul de fatza. Nu-mi imaginez ca varul lui Sandu (care nici macar nu a dat buna ziua) are un transport stratosferic. Daca il avea, ala era deja dotat cu BNC, caci e cea mai jmechera..... Insa departamentul de marketing i-a spus ca astea cu BNC se vand mai greu deoarece bizonelul haudiofil (care nu stie nici legea lui Ohm) nu cumpara daca vede alta mufa decat aia pe care o stie el si cablurile (nobile! Pe care le mangaie zilnic) avute in sifonier.

Toata chestia e o balanta subtila intre ce pierzi si ce castigi. Daca as fi producator de scule audio digitale as sta pe ganduri ce mufe sa bag la trancota proprie. Deoarece cam peste 80% din cablurile digitale de pe piata sunt mufate cu RCA. Iar sistemele audio care pot face face diferente de la un adaptor BNC-RCA sunt extrem de putine (si scumpe!), deci sunt putini care ar face gat.

Daca varul lui Sandu are o trancota de playerCD (chiar si top HiFi) care e pe post de transport, eu as lua bormasina si i-as trage o mufa mama tip BNC. Mai ales ca el, se pare din cate inteleg, are un super cablu jmecher Siltech cu mufe BNC (ceea ce e minunat). Daca insa are un sculoi haudiofil de transport, baiul este ca o data ce bagi bormasina in el, risti sa nu ti-l mai cumpere bizonul audiofil la o revanzare (buibac). Defapt nici nu cred ca e musai nevoie de bormasina, depinde de mufa RCA originala, daca e haudiofila, o desurubezi si bagi un BNC, poate intra pe gaura nelargita. Depinde si daca mufa RCA e pusa pe cablaj (cam 90% din cazuri) si atunci mai bine ar trebui data alta gaura pentru BNC si pus un firulet cat mai scurt pana la asta. Dar conteaza (culmea!) pana si lindicul de sarma care leaga BNC-ul (tip mama) de cablaj.

Defapt in digital conteaza tot. E mult mai pervers decat analogul. Insa problema nu e numai teoretica si practica, e si o problema economica (buibac, revanzare).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ipsihi
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2016, 12:33
Location: Constanta

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by ipsihi »

49...52 ohmi ? si cine dreaq e capabil sa sesizeze diferenta in practica ?
Eppur si muove ... !!!

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by johndoe21ro »

ipsihi wrote:49...52 ohmi ? si cine dreaq e capabil sa sesizeze diferenta in practica ?
Urechea antrenata pe scula capabila!

P.S. Diferentele sunt in special dpdv tonal (sunetul poate fi mai subtire, mai intepat, mai fara corp sau, dimpotriva, mai gros, mai 'infundat', cu o extensie limitata pe inalte) dar si timbral... Si toata argumentatia lui momolo de mai sus e valabila la orice cablu digital, inclusiv USB!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

ipsihi
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2016, 12:33
Location: Constanta

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by ipsihi »

Aiurea, e ca si cum ai sesiza cu ochiul liber lipsa unui micron la o masura de 10 metri ,in digital exigentele legate de cablare sunt ceva mai lejere decat in analog atunci cand vorbim de interconectari cu aplicatie domestica, indiferent cat de snob ti-e impulsul audiofil ,asta ca sa nu mai amintim de tolerante standardizate !!!
Eppur si muove ... !!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by momolo »

ipsihi, aici nu era discutia despre cine sesizeaza diferenta intre 49 si 52 ohmi. Modul cum ai intervenit acum imi aduce aminte de un anume forum "al electronistilor" precum si alt forum pretins "audiofil" unde orice discutie legata de cabluri ajunge la pumni in "mufa" si ghioaga in moalele capului!

In primul rand, ceea ce am scris eu mai sus legat de impedanta este la modul general. Caracteristicile unui cablu (de orice fel) sunt mult mai complexe si culmea, chiar altele! (de exemplu un cablu cu impedanta de 100 ohmi - te las pe tine sa descoperi de ce este corecta folosirea acestuia in audio! 8) ) Daca doresti sa te luminezi, iti dau exemple de trei marci de cabluri, doua generale si una audiofila. Astfel, vezi la fiecare tip de cablu ce caracteristici sunt mentionate de catre fiecare din cei 3 producatori:

CORDIAL:
http://www.cordial.eu/en/products--find-your-cable.html" onclick="window.open(this.href);return false;

SOMMER CABLE:
http://shop.sommercable.com/en/Cables/B ... les-Audio/" onclick="window.open(this.href);return false;

ACROLINK:
http://www.acrolink.jp/english/products/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Vei vedea ca nu discutam intotdeauna de 50 ohmi (si te las pe tine sa afli de ce) si vei vedea cat de multi parametrii pot fi masurati la un cablu. Doar in caz ca nu stiai deoarece nu am de unde sa cunosc daca stau de vorba cu una din ... somitatile celebre in domeniu (precum somitatile de pe elforum si audioweb-forum).

Ca tot veni vorba, trebuie sa mentionez ca toti acesti parametrii masurabili la cabluri NU valoreaza nici cat o ceapa degerata daca vine vorba despre, cum suna un anume cablu introdus intr-un anume sistem. Unica chestie scrisa si masurabila care-i totusi valabila (cand vine vorba de cum suna) este diferenta intre un cablu audio si un cablu video. Daca folosesti un cablu audio la transmisia de date (de exemplu, S/PDIF) iti garantez ca va merge perfect, adica se va auzi, va canta si poate unii ar fi chiar multumiti. Idem, daca folosesti un cablu video pe post de "interconect" audio! Ba pentru cei care doresc senzatii tari se poate folosi un interconect si pe post de cablu de boxe sau un cablu de boxe pe post de interconect. In toate cazurile sculele vor canta! Insa noi aici, putini la numar, discutam nu despre functionare, nu despre cum sa ne umplem matzele mai repede sau cum sa dam poshirca pe gat sa ne ia ameteala cat mai urgent, aici discutam despre chestiuni de finete in audio, chestiuni delicate care nu pot fi abordate cu toporul in moalele capului si care NU sunt obligatorii ci doar optionale. Adica e o problema de hobby, pasiune, dezvoltarea unui domeniu. Nu e musai ca orice om din popor sa ne impartaseasca sensibilitatea la auditia de muzica provenita din aparate si boxe audio (de buna calitate).

Problema cablurilor de orice fel e cea mai complicata problema in domeniul audiofil (insa in domeniul trancotar e foarte simpla, cablurile trebuie doar sa faca contact!). Si poate cea mai importanta. Deoarece pasionatii in domeniu au descoperit inca de cand era bunica fata, ca fara cabluri bune si mai ales potrivite, iti poti bate joc de aparatura si boxe bune. De multe ori cablaraia e chiar mai importanta decat scularaia. Suna a blasfemie pentru electronistul care ca si doctorul nu crede in existenta sufletului (pentru ca la operatie taind cu bisturiul in mana, nu l-a gasit). Desi fiecare dintre noi vom afla adevarul la un moment dat! (oricare ar fi) :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ipsihi
Posts: 10
Joined: 03 Sep 2016, 12:33
Location: Constanta

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by ipsihi »

Chestie de semantica, nu crezi ? Nu vad niciunde in postarile mele diminuarea importantei calitatii cablurilor ,mufelor ,impedantei ,culorii ,gustului, etc , ca atare nu vad rostul ironiei ,topicul era despre 2 mufe amarate si aplicatiile lor in practica de zi cu zi iar interventia mea s-a limitat la asta ,daca vrei sa facem eseuri 'haudiofile' in care spunem nimic in cuvinte multe si spoite in pseudocultura audistica propun un cenaclu de profil .

P.S. Chiar daca sunt membru al forumurilor susamintite nu presupune ca sunt fan al polemicilor pe subiectul dat si in general al polemicii neconstructive.
Eppur si muove ... !!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by momolo »

ipsihi, ai avertisment pentru trolling si postare conflictuala. "Schema" e clasica, am vazut-o de n ori si pe alte forumuri unde topicurile despre cabluri au fost complet ruinate. Nu aduci nici un aport constructiv la discutie, cauti doar scandal. La cea mai mica abatere urmatoare vei ramane activ numai pe alte forumuri, de aici zbori.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Digital BNC-BNC Siltech Golden Ridge

Post by momolo »

Alte firme care produc cabluri, exemple despre ce caracteristici tehnice sunt date de fiecare brand (unii dau numai cateva, altii multe, unii masoara acelasi lucru intr-un fel, altii in alt fel, altii nici nu specifica cum au masurat un anume parametru):

CANARE CABLE:
http://www.canare.com/ProductItemList.a ... tegoryID=5" onclick="window.open(this.href);return false;

MOGAMI CABLE:
http://www.mogamicable.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
catalogul tehnic: http://www.mogamicable.com/pdf/Mogami_Tech_cat2014.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

ACCUPHASE:
http://www.accuphase.com/model/sr_cable.html#xlr" onclick="window.open(this.href);return false;

Se observa ca nu exista date tehnice universale. Fiecare producator masoara si da acele date tehnice pe care le considera de cuvinta. Ba mai mult, anumiti producatori au modul lor de masurare (de exemplu Mogami specifica modul lor de masurare in laborator, un standard propriu). Se mai observa ca se pot masura foarte multe caracteristici, de la tot felul de impedante, inductante si rezistente, pana la capacitatea si inductanta intre doua fire, intre miez si camasa, inductanta intre miez si camasa, rezistenta pe kilometru, impedanta carateristica la o anume frecventa (de exemplu la cablurile video si digitale impedanta carateristica de 75 ohm este masura la 10MHz insa nu toti specifica ...sau fac lucrul asta), etc, etc, etc.
Numai si vazand aceasta multitudine de carateristici pe care un cablu le poate avea, ne putem da seama cat de complex este fenomenul de influentare a semnalului (de orice tip) de catre un cablu. Conteaza inclusiv si temperatura la care se fac unele masuratori, conteaza evident si frecventa semnalului la care se masoara, conteaza si curentul, dar si diferenta de potential, deci conteaza tot.
Domeniul este foarte, foarte complicat. Influenta cablurilor asupra semnalului este probabil imposibil de masurat conventional, sunt prea multe variabile de variabile! Insa noi la ureche, acolo unde ne intereseaza (domeniul audio), putem discerne diferente aparent mici ( si evident, "neimportante" pentru diversi bizoni care se cred detinatorii absoluti ai adevarului stiintifico-fantastic, asta apropos de jignirea indirecta si generala proferata mai sus despre "pseudocultura audistica" si "cenaclu de profil", deja un limbaj standard pentru dictionarul de mitocanie urbana in domeniul "haudio" ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply