Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by lordu73 »

tatatodor wrote:lordu73, impartasirea ,impartirea cu altii(aici vorbim de cea a observatiilor)e o calitate a crestinului,nu un must pt audiofili.Sigur,poti fi in acelasi timp si una si alta.
Impartasirea e o calitate umana. Bineinteles ca nu e un must audiofil
Sint om si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by lordu73 »

momolo wrote:
lordu73 wrote:Mult mai dubioasa imi pare atitudinea si percepria unora care isi spun mai in barba / mai cu voce tare: sfaturile se platesc, eu am cheltuit timp si bani sa ajung aici, si mucosii vor informatie gratis ....
conteaza determinant modul in care intrebi, felul cum te porti, atitudinea si evident, cea mai delicata problema a zilelor noastre, educatia (cei 7 ani de acasa). Nu am intalnit oameni cunoscatori care sa nu fie entuziasti sa impartaseasca. Este in natura umana, in instinct. Suntem animale sociale. De aceea cand ajungem in locuri frumoase simtim nevoia sa impartasim ceea ce vedem, ceea ce ne entuziasmeaza.

De obicei aceia care stiu ca stiu sunt modesti si gata oricand sa ajute. Insa din partea ailalta, "a mucosilor" trebuie o anumita atitudine (de bun simt si respect) pentru a obtine "luminarea" (nu comporatament de marlan care comanda "luminarea" cum comanda ciorba la birt). Luminare care defapt e numai rezultatul eforturilor proprii. Putini sunt cei care pot sa arda etapele numai din sfaturi primite. In orice domeniu trebuie sa trecem prin etape care inseamna timp, si de multe ori sacrificiu.

Si cum bine stim, intrebarea e intotdeauna mai importanta decat raspunsul! Si de multe ori INTREBAREA necesita o inteligenta consistenta. In lumea stiintei este un fapt cunoscut, intrebarea e cea mai grea, nu raspunsul! Din modul cum pui o intrebare un "luminat" poate sa-ti ghiceasca nivelul. Si ori capeti, ori o capeti.
:lol: Perfect de acord. Momolo, un maestru desavirsit al vorbelor acide ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply