Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by remoteviewer1 »

Dragi forumisti, initial am vrut sa postez acest link la sectiunea "Filme pentru audiofili", insa cred ca merita un topic nou. Jean Hiraga insotit de 3 prieteni, a realizat o calatorie de vis pe intr-o dimensiune paralela a audiofiliei contemporane si anume in Japonia. Poate pentru un cititor avid al revistelor de profil actuale (ce prezinta sisteme moderne de sute de mii de euro) este un subiect plictisitor, insa eu am ramas inmarmurit de reteta aproape universala folosita de hiper-audiofilii japonezi, pick-up-uri, hornuri , amplificari pe lampi, de multe ori vintage. Pana si autorul articolului povesteste in deznodamant reactia mirata insa umila si eleganta a audiofililor la vazul unui stick USB cu muzica. In ciuda zgarie-norilor si a unei civilizatii avansate, audiofilul de top japonez asculta hornuri Western Electric(JBL,etc.) vintage, amplificatoare cu lampi si discuri vinil produse in anii 50. Te cam pune pe ganduri aceasta treaba..., inarmati-va cu timp si rabdare si bucurati-va de calatorie!
...and even after Jean kindly had translated what it was all about with the USB-stick, explaining "Master-Tape", they admittedly were amazed, but looked even more disbelieving as before… no, I will not name them, but I feel obliged to deliver an explanation via Jean in japanese of what to do with FLACs… (well, o.k., we all once started, didn’t we?)
http://killerdac.com/index.php?topic=84 ... 388ec5f2d9
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by momolo »

Bine spus PE ALTA PLANETA! Am vazut cu totii filme SF, insa nu as fi crezut ca pot fi posibile si in realitate!

Hai sa va fac si eu sa salivati! Pregatiti-va clickul pentru stop cadru si delectati-va cu urmatoarele filmuletze!

https://www.youtube.com/watch?v=r6AgbLE ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Si aici trebuie sa va tineti bine de balustrada!

https://www.youtube.com/watch?v=PstLm78 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci, acesti extraterestrii denumiti japonezi (totusi macar scrisul ramane extraterestru, se remarca ca peste tot nu scrie in nici o alta limba inafara de japoneza!) sunt uimitori! Vanzatorul din primul video, de la magazinul de trancote, indrazneste sa NU recomande un pickup minunat pe care clientul vrea sa-l cumpere (pentru ca pickupul Yamaha i-a luat ochii.... ca si mie, adica oricui i se poate intampla daca vede asa OZN!) si sa recomande in schimb altceva, adica un Kenwood! Nu uitati, e vorba de PROPRIA MARFA! .... :roll: Pai ia sa ne gandim la vanzatorii nostrii (sa nu le spun dealeri, caci asta inseamna si vanzator de droguri) iti recomanda si un magar mort de batranete fara dinti si bazait de muste, daca asta are pe stoc! :wink: Mai ca al nostru te ia si de guler, bum-bum iti da capul de masa sa pricepi ca TREBUIE sa cumperi magarul mort! Pentru CA ESTE PE STOC! Si trebuie sa INCASEZE! Cat mai repede! Iar daca mai esti si fraier, si pui botul la cine stie ce chestie supra-ratificata pe net (fara motiv, doar ca-ti futi mintile citind reviewuri si baliverne sponsorizate direct sau mascat), vanzatorul e chiar fericit, iti face si vant sa te hotarasti mai repede sa marci banul!
Insa JAPONEZUL, nu si nu, incapatant se straduie sa-ti impartaseasca SINCER din pasiunea lui, chit ca tu esti un om prima oara picat in pravalie, culmea si turist (deci te vede azi si apoi niciodata) ! Asta spune multe despre cum sunt oamenii astia, din acea tara indepartata la propriu, dar si la figurat!

Alta chestie - la scule "vintage", deci second hand, deci defapt niste vechituri din anii '80, magazinul ala da garantie un an sau doi! .... Mai este nevoie sa mentionez cum e situatia la noi ?!?! :roll: Unde poti sa ti-o iei si cu garantie cu tot pe toate gaurile ?!

In rest, va las sa priviti si sa vedeti ca lumea este MULT mai mare decat avem cateodata impresia (inghesuiti in micutul nostru puncticel de vedere).

PS - nu stiu ce as face daca as avea ocazia sa vizitez asa ceva?!.... Cred ca pentru asta m-as apuca sa invat si ceva japoneza!

PS2 - tipul in mod clar nu e interesat de magnetofoane! Era la etajul 3 un mag din doua corpuri pe care as fi vrut sa-l vad filmat dar a reusit chiar insistent sa-l ocoleasca cu filmarea fiind cu ochii si obiectivul numai dupa pickupuri.

Vizionare placuta!

Canalul video, poate mai gasiti si alte minuni de vazut:
https://www.youtube.com/channel/UCKNKJ_ ... fNg/videos" onclick="window.open(this.href);return false;

Subiectul "Japonia audiofila" mi se pare foarte bun! Daca mai gasiti filme, nu ezitati, doar sa fie chestii care merita postate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by remoteviewer1 »

momolo
Vanzatorul din primul video, de la magazinul de trancote, indrazneste sa NU recomande un pickup minunat pe care clientul vrea sa-l cumpere (pentru ca pickupul Yamaha i-a luat ochii.... ca si mie, adica oricui i se poate intampla daca vede asa OZN!) si sa recomande in schimb altceva, adica un Kenwood!
momolo, nu e frumos sa-mi dai palpitatii si jur ca nu am trecut prin magazinul respectiv, insa Kenwood-ul recomandat de nenea, seamana destul de mult cu al meu din dotare, cel putin bratul si platanul par identice din laterala... la fel ca si butoanele de comanda...Si dupa parerea mea, cred ca suna bine (Kenwood-ul), insa nu credeam ca se ridica la nivelul unui mastodont gen Yamaha-ul dupa care saliveaza prezentatorul (si dupa care am salivat si eu atatia ani).

Maama ce magazine, zac Luxman-urile si Accufaizele pe rafturi cum zac la noi Denoanele, Marantz-urile si Pioneer-urile in Mediagalaxy :shock: (alea la 1000 de ron).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by Philalenthes »

Frumos, ravisant.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by Cosmin2000 »

Mărturisesc că am savurat cu maximă plăcere link-ul indicat de colegul remoteviewer căruia îi mulțumesc pe acestă cale.
Japonezii și audiofilia lor... Ce constat este că acest popor de oameni izolați pe insula/insulele lor de influențele altor civilizații și-a croit calea sa unică prin ridicarea nivelului de educație și menținerea unui anumit respect pentru valorile lor istorice primordiale: munca, conducători (monarhie) etc., în pofida lipsei de resurse ale țării, singura resursă sigură fiind cea umană.

Dacă analizăm audiofilii japonezi vizitați de Jean Hiraga & company putem observa o serie de trăsături comune:
- toți au făcut ceva în viață, au avut o meserie, cei mai mulți chiar în domeniul sunetului, lucrând o viață pentru marile concerne japoneze;
- toți sunt oameni cu educație aleasă și cu dare de mână, foarte civilizați, primitori și calzi;
- toți sau majoritatea au realizări proprii în cadrul sistemelor audio, au implicare maximă DIY realizând cu succes componente electronice de tipul transformatoarelor, rezistențelor, amplificatoarelor cu tuburi, pick-up etc.;
- toți au sisteme mari, cu boxe DIY centrate pe traductoare americane vintage Western Electric sau germane Klangfilm sau pe traductoare japoneze Goto cu berylium, având horn-uri atît pentru bass, cît și pentru medie și înaltă;
- au în sistemele atât componente ultra-scumpe, dar nu se dau înapoi în a folosi unele mai democratice (am văzut într-un astfel de sistem un amplificator din seria Laboratory Reference de la Luxman sau un power Luxman pe tuburi);
- fac uz de anumite componente de genul Channel Divider care, spre exemplu pe forumurile românești ar fi considerate o blasfemie;
- au un cult pentru calitatea înregistrării și adevărate colecții de viniluri, Cd-uri, unele cu prețuri cât un apartament dintr-un oraș mare din România. Partea frumoasă este că nu se laudă cu acestă exclusivitate, ci, dimpotrivă, sunt foarte discreți.
- o ultimă observație, dar cred eu foarte importantă: mănâncă mâncare de foarte bună calitate!
Vintage forever!

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by Kostas »

Emigram?!... eu invat japoneza!

https://www.youtube.com/watch?v=Gu_Hja4cpVs" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by johndoe21ro »

Kostas wrote:Emigram?!... eu invat japoneza!

https://www.youtube.com/watch?v=Gu_Hja4cpVs" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu vreau sa fiu rautacios sau carcotas dar... "John Poltrane"?! Cam greu sa confunzi P-ul cu C-ul mai ales ca alta greseala eu nu am reusit sa gasesc in tot filmuletul... Ma intreb cat este totusi de initiat producatorul si cat de initiat pretinde ca este... In plus de asta, eu (cu ignoranta si lipsa de cunostinte de rigoare) gasesc unele titluri mentionate destul de nepotrivite, de irelevante. Chiar si cand nimereste vreun artist teribil de talentat, o da in bara cu cate un album mediocru spre slab...

P.S. Nu dati cu pietre! Nu am nimic cu continutul per se... ambalajul nu prea-mi ia ochii!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by Kostas »

Tot in Japonia, modestie si seriozitate...

https://www.youtube.com/watch?v=RcOORNWaSIU" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by remoteviewer1 »

Mai jos gasiti un link cu sistemele variate ale membrilor unui club pasionati de pick-up-uri Kenwood vintage din Japonia (click pe GO in partea dreapta pentru a vizualiza sistemele).

http://translate.google.com/translate?h ... nokai.html
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by Adam7 »

Despre 47 laboratory:

https://youtu.be/Jt2-6aq6g-Y" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by momolo »

Adam7 wrote:Despre 47 laboratory:

https://youtu.be/Jt2-6aq6g-Y" onclick="window.open(this.href);return false;
am pipait, butonat si ascultat un pickup si un dcplayer de la 47 Laboratory ( http://www.sakurasystems.com/about.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) asa cum se vad in acest video.
Nu ma pot pronunta foarte precis despre calitatea sunetului deoarece si boxele si amplificarea era tot de la 47 Laboratory, adica foarte micute. Boxele erau niste gagalici precum cele de PC si ampliful o jucarioara. Camera prea mare pentru ele, cam 25mp. Deci zero bas ("galene"). Nu pot spune decat despre nivelul bun de detaliu si amanunte auzite. Dar nu mi s-a parut o mare diferenta intre cdplayer si pickup, dimpotriva, pe alocuri parca preferam cdplayerul, LP-ul suna la fel de rece.
Foarte frumos realizate, "bijuterii"! (ca lucratura). Si din cate am inteles, foarte scumpe!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by Kostas »

un reportaj interesant despre societatea japoneza, despre piata audio - de la minutul 10

https://www.youtube.com/watch?v=1L7x3mFs2cs" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by lordu73 »

momolo wrote:
Deci, acesti extraterestrii denumiti japonezi (totusi macar scrisul ramane extraterestru, se remarca ca peste tot nu scrie in nici o alta limba inafara de japoneza!) sunt uimitori! Vanzatorul din primul video, de la magazinul de trancote, indrazneste sa NU recomande un pickup minunat pe care clientul vrea sa-l cumpere (pentru ca pickupul Yamaha i-a luat ochii.... ca si mie, adica oricui i se poate intampla daca vede asa OZN!) si sa recomande in schimb altceva, adica un Kenwood! Nu uitati, e vorba de PROPRIA MARFA! .... :roll: Pai ia sa ne gandim la vanzatorii nostrii (sa nu le spun dealeri, caci asta inseamna si vanzator de droguri) iti recomanda si un magar mort de batranete fara dinti si bazait de muste, daca asta are pe stoc! :wink: Mai ca al nostru te ia si de guler, bum-bum iti da capul de masa sa pricepi ca TREBUIE sa cumperi magarul mort! Pentru CA ESTE PE STOC! Si trebuie sa INCASEZE! Cat mai repede! Iar daca mai esti si fraier, si pui botul la cine stie ce chestie supra-ratificata pe net (fara motiv, doar ca-ti futi mintile citind reviewuri si baliverne sponsorizate direct sau mascat), vanzatorul e chiar fericit, iti face si vant sa te hotarasti mai repede sa marci banul!
Insa JAPONEZUL, nu si nu, incapatant se straduie sa-ti impartaseasca SINCER din pasiunea lui, chit ca tu esti un om prima oara picat in pravalie, culmea si turist (deci te vede azi si apoi niciodata) ! Asta spune multe despre cum sunt oamenii astia, din acea tara indepartata la propriu, dar si la figurat!
Foarte bine spus. Alta lume, alta civilizatie.
De ce vorbim de vinzatorii nostrii, astia macar au o motivatie a actiunii, chiar si meschina, ea totusi exista, omul din asta traieste, din asta isi plateste facturile....
Mult mai dubioasa imi pare atitudinea si percepria unora care isi spun mai in barba / mai cu voce tare: sfaturile se platesc, eu am cheltuit timp si bani sa ajung aici, si mucosii vor informatie gratis ....
Adica treaba aia cu capra vecinului ....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by tatatodor »

lordu73, impartasirea ,impartirea cu altii(aici vorbim de cea a observatiilor)e o calitate a crestinului,nu un must pt audiofili.Sigur,poti fi in acelasi timp si una si alta.
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Japonia audiofila - calatorie epica pe o alta planeta

Post by momolo »

lordu73 wrote:Mult mai dubioasa imi pare atitudinea si percepria unora care isi spun mai in barba / mai cu voce tare: sfaturile se platesc, eu am cheltuit timp si bani sa ajung aici, si mucosii vor informatie gratis ....
conteaza determinant modul in care intrebi, felul cum te porti, atitudinea si evident, cea mai delicata problema a zilelor noastre, educatia (cei 7 ani de acasa). Nu am intalnit oameni cunoscatori care sa nu fie entuziasti sa impartaseasca. Este in natura umana, in instinct. Suntem animale sociale. De aceea cand ajungem in locuri frumoase simtim nevoia sa impartasim ceea ce vedem, ceea ce ne entuziasmeaza.

De obicei aceia care stiu ca stiu sunt modesti si gata oricand sa ajute. Insa din partea ailalta, "a mucosilor" trebuie o anumita atitudine (de bun simt si respect) pentru a obtine "luminarea" (nu comporatament de marlan care comanda "luminarea" cum comanda ciorba la birt). Luminare care defapt e numai rezultatul eforturilor proprii. Putini sunt cei care pot sa arda etapele numai din sfaturi primite. In orice domeniu trebuie sa trecem prin etape care inseamna timp, si de multe ori sacrificiu.

Si cum bine stim, intrebarea e intotdeauna mai importanta decat raspunsul! Si de multe ori INTREBAREA necesita o inteligenta consistenta. In lumea stiintei este un fapt cunoscut, intrebarea e cea mai grea, nu raspunsul! Din modul cum pui o intrebare un "luminat" poate sa-ti ghiceasca nivelul. Si ori capeti, ori o capeti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply