Yamaha A-s2000

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Multam fain de urari. Eu le-am luat ca sh, deci chiar nu cred ca il ajuta cu ceva. Chiar si asa, sunt 2 as2000 la vanzare sh pe olx. Poti verifica acolo pretul lor.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-s2000

Post by remoteviewer1 »

c_andrei probabil nu m-am facut inteles. Paralela cu masinile nu se referea la ce aparate ai avut tu fata de cele noi. Deasemeni, critic sper ca nu am fost, deoarece ma recunosc un pic in povestea ta. Acum, cu mintea mea de astazi, as fi asteptat sa gasesc un amplificator pe lampi (dealtfel cum ai primit sfaturi) sa se potriveasca cu respectivele boxe. Ai prezentat foarte bine diferentele simtite dintre aparatele vechi si cele noi din punct de vedere auditie, si probabil ai facut alegerea in cunostinta de cauza. Insa, dupa parerea mea, siliconatele achizitionate (productia noua cu ochi oblici) nu reprezinta o destinatie finala, ci doar o camera de trecere, in calatoria finala spre sunetul dorit. In loc sa-ti scurtezi calatoria, poate ai mai prelungit-o un pic, a fost alegerea ta...Cu privire la Accuphase-ul tau nu pot sa ma pronunt, nu l-am ascultat, insa eu am ajuns la parerea ca aceasta firma, cel putin la integratele mai entry, are un sunet mai japonache daca nu se obtine un matching decent, acest fapt putand fi nascator de frustrari si nemultumiri, nefiind amplificatoare universale sa se pupe cu orice boxa si cabluri. In plus, ai cerut sfaturi cu privire la o posibila achizitie si in cateva zile ai anuntat alegerea facuta, lucru ce imi da senzatia ca tu ai vrut (de la acest forum) o confirmare a alegerii tale initiale (Yamaha, in acest caz) si nu "sfaturi" cu adevarat... In fine, argumentarea de sus poate parea un pic plictisitoare, sper sa te bucuri de noul sunet, acesta este lucrul cel mai important.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Yamaha A-s2000

Post by Cosmin2000 »

c_andrei, felicitări și din partea mea! Să le asculți sănătos și să îți ofere sunetul pe care îl dorești!
După mine desigur, ai făcut o achiziție mai mult decât bună, aceste Yamaha AS-2000/CDS-2000 nu au rival în acest segment de preț, sunt construite cu mare simț de răspundere chiar dacă nu în Japonia și, pe deasupra, au un design care aduce aminte de anii de glorie ai firmei.
Vintage forever!

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Remoteviewer, nu ai fost critic si nu am absolut nimic de obiectat la ce ai scris. Cu siguranta ca nu voi muri cu ele in sistem, si cu siguranta este loc de mai bine. Deocamdata nu m-a prins microbul cu lampile, probabil pt faptul ca nu am avut ocazia sa ascult ceva bun.
Ca o paranteza, pe modul balansat suna mai bine, asta si cu un cablu slab, facut de mine. Tot cu niste cabluri de alimentare facute de mine am reusit sa fac sunetul mai carnos si sa aduc un plus de bass.
Cosmin, multam fain pt urari.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Yamaha A-s2000

Post by momolo »

c_andrei, am o intrebare - ai incercat sa amplifici playerul Yamaha (cel nou) cu vechiul Accuphase ?

Ma gandesc, cu playerul alegerea mi se pare ok, la banii astia, mai ales un pret second hand nu prea ai multe variante la acelasi nivel. Trebuie sa plusezi consistent sa simti diferente.
Daca iesi din player balansat sau nebalansat, nu conteaza decat pentru amplificare. Si conteaza calitatea cablului. Un nebalansat bun umileste un balansat mediocru.
Insa boxele astea cu membrane metalice (am spus ca le stiu bine, doar le-am avut cativa ani) s-ar necesita amplificate cu un lampadar. Iti recomand sa cauti (doar cand vei avea bani.... ca daca nu ai bani ... s-ar putea sa gasesti! :D ) la Unison Research si Jadis.

Cablaraia este determinanta. Numai din cabluri poti scoate oricare din cele doua sisteme audio ale tale (pe aceleasi boxe), deasupra sau sub celalalt. Asa cum probabil am scris mai sus, mi se par ambele "tot pe acolo".

Insa din pacate cablurile cu adevarat bune costa foarte mult. Ca sa gasesti ceva sarme potrivite in zona ieftina trebuie timp, drumuri, cheltuiala si noroc.

Legat de subiectul asta (vazut, auzit, ma refer la lucruri traite) dealerii priceputi "ii fac" pe incepatori din cabluri.

Iar acasa mai conteaza si acustica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Yamaha A-s2000

Post by c_andrei »

Va salut din nou! Am avut putin timp ieri si am mai facut ceva teste. Nu am avut timp suficient sa combin aparatele noi cu ceve vechi intre ele, dar am testat sistemul vechi vs sistemul nou. Pe scurt, yamaha suna mai bine, in sensul ca sunetul este mai deschis, mai bine definit si mai clar, soundstage a capatat adancime, bassul este mult mai bun si mai controlat, inaltele sunt MULT mai cristaline si mai clare.
Din cauza prejudecatilor ma asteptam ca Yamaha sa sune mai bright si mai subtire, in timp ce accu sa fie mai carnos si mai uman, mai smooth. Surpriza! Nu a fost deloc asa. Sunt destul de asemanatoare ca si timbru, si yamaha suna foarte rafinat si precis, nu are nimic in comun cu sunetul ieftin si tipat.
Pe balansat am conectat atat cd-ul pereche cat si un dac rockna, si in ambele cazuri sunetul a fost mai bun decat pe RCA, cu toate ca am folosit un cablu facut de mine. Castigul mi s-a parut a fi unul destul de mic, si anume pe partea de coerenta si lichiditate a sunetului.
Urmeaza sa achizitionez niste cabluri bune xlr si apoi niste cabluri de curent. Momentan nu am nimic in vedere, si oricum nu are rost sa caut pt ca sunt blocat cu banii. Dar un lucru e sigur, cel putin pt mine, aceste aparate au potential, si merita exploatat la maxim.
PS: am senzatia ca suna tot mai bine pe zi ce trece. Le las sa cantea cateva ore zilnic, si parca am senzatia ca suna tot mai analogic si mai deschis. E posibil sa fie doar perceptia mea, sau faptul ca se acomodeaza urechea cu sunetul, sau poate ca incep sa se rodeze...sau poate se rodeaza cablurile de alimentare facute de mine.
PS2: urmeaza ca zilele urmatoare sa fac si testul propus de momolo si revin.

Post Reply