2A3 TRINITY

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
panda1
Posts: 38
Joined: 13 Oct 2008, 06:28

2A3 TRINITY

Post by panda1 »

Am vrut sa inchei anul in curs cu o realizare putin iesita din comun,si anume 2A3 TRINITY.Este un amplificator cu 3 functii si anume;amplificator 3w/8ohm,amplificator de casca cu 6 impedante,si pream de linie cu 3 impedante de iesire.Trebuie sa specific ca toate iesirile sant din transformatorul de iesire,aceste fiind cam singurul mod de a schimba impedantele si a obtine adaptare optima .Sunetul de 2A3 mi se pare foarte special si daca ar fi sa intrebati din tot ce am realizat pana acum ce as pune la mine in casa acesta ar fi modelul ales.Rezultatul cel mai impresionant este pream de linie care ataca direct in tubul driver din monblocurile cu 805[40w] Sincer eu nu am auzit pana in prezent un asemena sunet,asa ca invit cu mare placere curiosii sa asculta acest sistem.Va urez un an bun,cu multe reralizari si sanatate.

http://dominance-amps.com/trinity-triod ... amplifier/" onclick="window.open(this.href);return false;

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2A3 TRINITY

Post by DAN_TM »

Am in apropiere un domn in varsta care are asa ceva.Seaman izbitor cu al dvs.Ma refer la marimea trafurilor.Tot cu 2A3.Sunetul e total diferit de ce am auzit.Am amplif cu GU19, dar cei 3,5 watt pe canal suna uimitor.Dat la maxim, pe niste bookshelf cu Coral de 5 inch, 95 db sensibiltate, nu zgomot de fond, nu distorsiuni.Prima data am fost cumva descumpanit.Am un Accuphase E-206 si PP cu GU19(aprox 28 de watt pe canal) si cei 3,5 watt pareau ca sunt din alta galaxie.Acum urmeaza un amic sa-si faca cu 300B SE si vad care e mai palcaut urechii.Intradevar, mergeti si ascultati, daca puteti asa ceva.Merita.Domnul Panaitescu sant sigur ca nu l-a laudat ca sa-l vanda, neaparat.Aproape sigur o sa optez ptr 2A3.O sa ziceti - 3 watt?Mergeti si ascultati.

panda1
Posts: 38
Joined: 13 Oct 2008, 06:28

Re: 2A3 TRINITY

Post by panda1 »

Adevarul este ca il cam ascult toata ziua cand sant in laborator,si asta din 2 motive;imi place foarte mult sunetul,si trebuie si rodat.In principiu NU LUCREZ PE COMANDA ci fac ce imi trece prin cap iar daca intr-un final se si vinde,cu atat mai bine.Nu scopul comercial este pe primul plan,ci provocarea.Deja am cam facut cam tot ce se putea in materie de triode [2A3,6C33,845,211,805,E130L] si nu prea stiu ce sa mai abordez[probabil un 300B] Va invit deci sa ma vizitati si sa ascultati pt ca imi fac mare placere sa primesc musafiri.

anonimu
Posts: 2
Joined: 20 Jun 2016, 09:13

Re: 2A3 TRINITY

Post by anonimu »

http://www.r-type.org/exhib/abi0008.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
:roll: E130L este pentoda.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2A3 TRINITY

Post by DAN_TM »

Al meu are dubla tetroda si nu behaie.GU19.Are ceva?

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2A3 TRINITY

Post by DAN_TM »

http://imgur.com/a/ByFm7" onclick="window.open(this.href);return false;

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2A3 TRINITY

Post by DAN_TM »

http://danieltoader.imgur.com/all/?third_party=1#_=_" onclick="window.open(this.href);return false;

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2A3 TRINITY

Post by DAN_TM »

Am ascultat azi pe incintele mele DIY cu Ciare HW204+HT264, amplificatorul domnului din zona, cu 2A3.Il inteleg pe dl Panda.Suna mult mai bine ca orice am avut si am( PP cu GU19, Accuphase E-206, Technics pre+power, diverse altele ale amicilor)
Sa nu se inteleaga ca fac reclama firmei dl Panda, dar e cu totul deosebita aceasta lampa)Volumul era dat la maxim si nici urma de distorsiuni.Am oprit muzica si cu volumul la maxim m-am apropiat de difuzoare - nimic sau ceva aproape inaudibil.Daca puteti, ascultati asa ceva. E ceva special.Am avut cel mai adanc bas de pana acum.Sursa a fost CreekCD50MK2.Cablul de curent ptr amp era Furutech, cu ceva filtru gen cub pe el.Gros cat mana.O fii avand influenta?Inteleg acum certurile dintre audiofili si cei care asculta osciloscoape.Deja am, sper eu, ceva experienta, cam de prin '94 in ascultat muzica pe diverse formate si amplificari.Cu asa ceva as putea trai linistit muuulti ani.La banii cati i-a bagat in amplif, e ieftin.

Post Reply