Care este definitia unui " sunet bun" ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Care este definitia unui " sunet bun" ?

Post by johndoe21ro »

Nu cred ca am spus ca albumul de mai sus prezinta vreun interes artistic pentru mine sau ca ar fi o inregistrare buna ci ca ne ofera un sunet stereo neprelucrat pentru a sesiza ca exista scena si in afara manarelilor facute de ingineri. Nu am afirmat/scris nicaieri ceea ce scrii tu mai sus!
Daca ai fi urmarit threadul cu recomandarile mele muzicale ai fi observat ca marea majoritate a albumelor au o varsta venerabila si, cu toate acestea, le consider inregistrari tehnice deosebite care, din pacate, nu canta pe orice sistem. Ca atare, tind sa subliniez ca nu ai inteles ce am vrut sa spun mai sus si ca-mi pui in gura cuvinte care nu-mi apartin! :)

"Motiv pentru care, sincer, nu mi-as dori sa ascult orchestra mare simfonica in primul rand sau mai rau, printre instrumentisti! Nici sa-mi sufle unul cu trompeta in ureche! Caz in care, apropos, daca iti canta un saxofon alto la 2 metri de masa, iti pleaca paharele singure! Am vaga senzatie ca nimeni nu s-a referit/gandit la astfel de cazuri atipice."

Ba eu cred ca e chiar recomandabil sa se asculte in primele randuri atata timp cat ai ce sa asculti iar sala in care se face auditia are niste minime calitati acustice. Din punctul meu de vedere dirijorul are cea mai privilegiata pozitie de auditie si este si locul de electie din care poate auzi tot ce se intampla pe scena pentru a face corectiile cuvenite. Nu cred ca s-a referit nimeni la suflatul cu trompeta in ureche mai sus. Eu am recunoscut ca am exagerat putin...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Care este definitia unui " sunet bun" ?

Post by johndoe21ro »

Si treaba cu vocile care nu suna bine in studio este iar exagerata. Am ascultat o groaza de voci deosebite neamplificate, nemanarite care sunau teribil de bine... de la muzica folk si usoara la opera. Este adevarat ca, pentru multi artisti, vocea de pe album nu are mare legatura cu capacitatile lor vocale din viata de zi cu zi insa asta e alta discutie!
E destul de important sa nu mi se puna cuvinte in gura si sa se inteleaga ce am scris mai sus ca sa putem purta o discutie din care sa se poata trage niste concluzii! Altfel fiecare vorbeste pe limba lui si... stim cu totii pasajul biblic referitor la Turnul Babel...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Care este definitia unui " sunet bun" ?

Post by remoteviewer1 »

Hey!!! Johny! Ceea ce faci tu nu e corect! Asa ceva nu se face...Mai ales ca ne cunoastem... Ti-ai schimbat boxele "Triangle Magellan Cello II"-in semnatura si nu zici nimic? :D Pareri, impresii, disponibilitate pentru vizite?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Care este definitia unui " sunet bun" ?

Post by momolo »

Unii poa' sa puna discul ala sub perna si in caseta de rugaciuni, asta era ideea, ca cand dai un exemplu, asta se intelege aici (si unii mai naivi incep sa faca matanii). Si e fix pe dos, adica discul ala nu e de masurat haudiofilia sistemului haudio. Ca aia care masoara cu discul ala pleaca acasa cu scule care vor fi scoase curand la revanzare. Ca de revanzare nu scapa nimeni, e ca fiscul in America.
Iar vocile de oameni (si femei) trebuie prelucrate ca daca le iei pe direct, suna de porc mort.
Defapt nu e inregistrare fara prelucrare. Sau e, atunci cand inregistrezi copilul la botez sau nunta la tigani. Problema este, cum e prelucrata si prin ce scularaie si mai ales de catre cine. Plus ca mai e o problema la matritare unde se poate pierde tot farmecul. Atat la CD cat si la LP, in rest nu conteaza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: Care este definitia unui " sunet bun" ?

Post by catacore »

Un articol care mie mi-a placut. E, de fapt, o intrebare: So there you have it, I discovered one more time that you can’t have everything, so it’s important to know what you really want.. Sau, poate, si o a doua intrebare: “What Choices Would I have Made if I had Never Read The Absolute Sound or Stereophile?”.

Articolul aici: http://theaudiobeatnik.com/index.php/20 ... ereophile/" onclick="window.open(this.href);return false;

Incep sa descopar cu ingrijorare ca imbatranesc, din moment ce gasesc ideile unor oameni ca Jeff Day sau acest "The Beatnik" (dupa poze, apar ca trecuti de 50, respectiv 60 de ani) din ce in ce mai aproape de gusturile/cautarile/sufletul meu. De fapt, pentru corectitudine, e taman pe dos: gasind, prin iarna, blogul lui Jeff Day, mi-am dat seama ca drumul lui e ceea ce vreau si eu de la audio(filie sau nu). Si totul a inceput cautand dupa sarmele Duelund. Pe care le recomand din toata inima!

Post Reply