audiophile streaming

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by remoteviewer1 »

Eu sincer nu inteleg ce aveti cu userul nikydr, daca nu isi dezvaluia suma acareturilor din dotare (fie ele si de 5 stele) si pomenea numai de nostalgii legate de pick-up-ul Akord (sau cum nu s-ar numi) sau dadea citate de pe forumuri audiofile americane, povestea sa legata de muzica ar fi avut mai multa valoare in ochii vostri? Poate nu toata lumea are nevoie de "suturi in cur" sau sa fie traversat strada cu forta, ci poate doar vrea sa impartaseasca o mica parere (fara valoare absoluta) despre trairile sale legate de muzica. Si apoi ne plangem de micimea comunitati..., de nisa in care traim, etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by momolo »

Uzerul "momolo" ii spune uzerului "MarianS" un calduros, "- Hai sictir!" (asteptand invitatia la tribunal! Trebuie sa se mai destinda si oamenii legii cu un caz copios! In fond, cica unu'din Cluj a reclamat la OPC o marca de apa plata pe motiv ca l-a intoxicat si l-a determinat sa ia concediu medical! Daca tin minte, a scris in reclamatie ca apa plata l-a ametit!) :lol: :lol: :lol:

Saracu' de el, acum apeleaza la intimidari pentru fraieri. Oricum, e putin mai cizelat decat altii care ameninta pe forumuri direct cu bataia fizica pe strada (apropos, a amenintat si el, acum cu plezneala! :lol: Vorba aia, sa-ti vezi intai barna din ochi, dupa care paiul din ochii altora. )

Draga uzer "MarianS", ce ai cautat aici, locul pe care scuipi de ani de zile?!
Ce cauti aici, locul unde sunt eu, "momolo", cel pe care nu-l suferi de ani de zile si-l bestelesti (Cah, cah, cah! :roll: ) pe oriunde cu orice ocazie, sau aplauzi orice marlan care latra la mine de la distanta intre un forum si un blog?
Te-ai uitat vreodata in oglinda?! Dincolo de palavrele pe forumuri si vorbele zburatoare in eter, raman faptele din viata de zi cu zi. Fiecare le stim pe ale noastre!

Mie in locul tau mi-ar fi rusine sa mai scot capul aici. Nu te da niznai, sti perfect despre ce e vorba!

Dar sa zicem, esti dependent ("addicted") si pentru ca ai ramas temporar fara forum, nu te-ai abtinut la "blogareala" :D

PS - pentru cei care nu au ochiul format le explic eu. Sarpele Ssssss incearca o dezbinare intre mine si SOLO (au incercat-o si altii, dar nu atat de subtil/debil, Ssssss).
Apoi o alta observatie - cine a tradat o data, va mai trada! (vorba aia, dusmanii trebuie tinuti aproape dar prietenii si mai aproape, chiar la san, Sssssss :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by momolo »

Cu aceasta ocazie tin sa-i salut pe toti forumistii care au ramas in ultima vreme fara nici un forum!

Majoritatea (inclusiv dealeri, dyieri, surubari, calculatoristi, etc) sunt bineveniti pe acest (super)BLOG. Dar va rog, sa va abtineti la excese. Acestea sunt permise numai celor care au imunitate parlamentara! :lol: Ceea ce nu intelege toata lumea, aici nu este democratie (prost inteleasa), nici liberalism! (si am ceva personal cu stangistii, antenistii si neo-marxistii!)

Cu unele exceptii (a se vedea exemplu de mai sus. Pentru micile exceptii tratamentul va fi dur, scurt, prin improscare cu adevar incorect politic! Cu caldarea sau pompa de vidanja daca se insista!).

Se stiu ei bine care-s exceptiile! (sunt putini, mai putini decat ar crede unii).

In rest, oricine e binevenit! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: audiophile streaming

Post by MarianS »

momolo wrote:Uzerul "momolo" ii spune uzerului "MarianS" un calduros, "- Hai sictir!" (asteptand invitatia la tribunal! Trebuie sa se mai destinda si oamenii legii cu un caz copios! In fond, cica unu'din Cluj a reclamat la OPC o marca de apa plata pe motiv ca l-a intoxicat si l-a determinat sa ia concediu medical! Daca tin minte, a scris in reclamatie ca apa plata l-a ametit!) :lol: :lol: :lol:

Saracu' de el, acum apeleaza la intimidari pentru fraieri. Oricum, e putin mai cizelat decat altii care ameninta pe forumuri direct cu bataia fizica pe strada (apropos, a amenintat si el, acum cu plezneala! :lol: Vorba aia, sa-ti vezi intai barna din ochi, dupa care paiul din ochii altora. )

Draga uzer "MarianS", ce ai cautat aici, locul pe care scuipi de ani de zile?!
Ce cauti aici, locul unde sunt eu, "momolo", cel pe care nu-l suferi de ani de zile si-l bestelesti (Cah, cah, cah! :roll: ) pe oriunde cu orice ocazie, sau aplauzi orice marlan care latra la mine de la distanta intre un forum si un blog?
Te-ai uitat vreodata in oglinda?! Dincolo de palavrele pe forumuri si vorbele zburatoare in eter, raman faptele din viata de zi cu zi. Fiecare le stim pe ale noastre!

Mie in locul tau mi-ar fi rusine sa mai scot capul aici. Nu te da niznai, sti perfect despre ce e vorba!

Dar sa zicem, esti dependent ("addicted") si pentru ca ai ramas temporar fara forum, nu te-ai abtinut la "blogareala" :D

PS - pentru cei care nu au ochiul format le explic eu. Sarpele Ssssss incearca o dezbinare intre mine si SOLO (au incercat-o si altii, dar nu atat de subtil/debil, Ssssss).
Apoi o alta observatie - cine a tradat o data, va mai trada! (vorba aia, dusmanii trebuie tinuti aproape dar prietenii si mai aproape, chiar la san, Sssssss :D )
Te anunt ca am luat legatura cu un amic, avocat. Urmeaza ca saptamana viitoare sa dezbatem cazul impreuna. Ce va iesi, vom vedea. Nu te intimidez, n-am de ce si nu ma intereseaza persoana ta.
Ma intrebi ce caut pe acest forum ?
Foarte simplu:
Am intervenit pentru sustinerea unui nou venit, bestelit de tine.
Caut colegi, caut oameni cu intelegere. Am sperat, si sper in continuare ca proprietarul acestui forum sa te zboare cat mai repede de la moderarea acestui forum. Daca faci parte din actionari atunci, intradevar, nu mai am ce sa caut aici.
Ai o problema ca am cumparat scule de Iura si apoi de la Jack ? N-am voie ? Trebuie sa raman subjugat unui dealer ? Eu, spre deosebire de tine, am cumparat de la ei. Am ales sunetul care imi place. Este interzis ???
Tu, te-ai dus de la unul la altul in spranta unor servicii reciproce ... Tu slavile pe forum, ei cu un cablu, scula, moka-daca se poate. Ai impresia ca nu se stie ?
Nu incerc o dezbinare, subtila, intre Solo si tine. Incerc sa-i explic, cu subiect si predicat, cat de nociv esti pentru comunitatea acestui forum in special si pentru lumea audiofila in general.
Toti s-au saturat de limbajul “ de autobaza” si de insultele – fara numar. S-au saturat de comentariile sforaitoare, sustinute de interesele tale meschine.
Imi doresc sa se termine cu acest mod de abordare. Daca voi putea, voi lupta pentru aducerea la normalitate
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: audiophile streaming

Post by SOLO »

Mda pacat, a fost pace de ceva timp.

Doar cei mai puternici oameni se pot schimba in functie de feedbackul celorlalti. Nu este cazul lui momolo ( aici ) . Va rog sa aveti puterea sa-l ignorati atunci cand nu va place modul lui de a-si exprima punctul de vedere, asa cum fac si eu de-altfel.

Intre momolo si mine exista un respect reciproc, luam ce este mai bun unul de la celalalt, avem idei si moduri diferite de a actiona. Suntem si vom ramane fondatori si moderatori al acestui forum.

Solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: audiophile streaming

Post by MarianS »

Ok, Solo !
Multumesc pentru interventie.
Am sa abordez un low profile. De multe ori, linistea este mai importanta decat dreptatea.
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: audiophile streaming

Post by MarianS »

SOLO wrote:
Intre momolo si mine exista un respect reciproc, luam ce este mai bun unul de la celalalt, avem idei si moduri diferite de a actiona. Suntem si vom ramane fondatori si moderatori al acestui forum.

Solo
Este decizia ta si trebuie respectata de cei care activeaza aici.
Spor !
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by momolo »

MarianS, si lingau si mincinos. Mananci rahat standard, nu e nimic adevarat din ce ai scris. De aia spun MarianSsssss (de la sarpe veninos).

M-am ofilit de avocatul tau! :lol: :lol: :lol:
Tu vrei sa pari un om serios, dar in realitate nu poti tine linia dreapta nici 5 minute. Ce-ti place azi, maine urasti. Vrei una acum, peste o ora vrei alta. Nu sti niciodata ce vrei. Normal ca unii buni afaceristi te iau de papagal si te opereaza la portofel!

Mi se rupe ce faci tu cu dealerii, am remarcat (incorect politic) modul in care te-ai manifestat fata de cei 2 dealeri pe forumuri de ani de zile. Nu e nici o problema ce ai cumparat, de la cine, etc, etc, treaba ta. Insa in momentul cand nu te-ai mai inteles cu unul si ai schimbat tabara, am remarcat un mod abject de comportament - scuipi nechemat, neprovocat, fara nici o noima pe marfa unuia. Intr-un mod chiar deosebit de abject, genul aluia care loveste la gramada pe la spate in cel atacat de haita, dupa care imediat fuge ca lasul sa se ascunda dupa deget. Ca si cand lumea e oarba si nu vede. Mai ales cand stiu ca Y te-a tratat cum pe putini ii trateaza, ca pe un prieten si nu mai stia cum sa-ti faca pe plac! De aia zic de sarpele incalzit la san.

Nu am nimic contra faptului ca lauzi marfa unuia, dar sa scuipi pe marfa celui cu care te-ai certat, desi intr-o vreme s-a purtat foarte frumos cu tine si nu mai stia cum sa-ti faca pe plac, este abject, e comportament de sarpe veninos.

Cu atat mai mult cu cat comportamentul este de lingau permanent. Pentru ca stiu, noul tau Sef nu ti-a cerut nimic de genul asta. Adica ai venit "in intampinare".

Sa-ti explic comportamentul de lingau, poate nu-ti dai seama (e posibil si asta - din ce vad pe net pot aprecia cateodata IQ-ul) - lingaul este acela care vine in intampinarea Sefului! De exemplu, ala care loveste fara sa i se ceara, direct in dusmanul Sefului, sa se evidentieze el inaintea celorlalti lingai. Lingaul e cel care toarna sa fie evidentiat! Cu astia s-a construit comunismul, adica anticristul.
Lingaul este cel care intreprinde actiuni din proprie initiativa pentru a se evidentia, a iesi in intampinare.
Daca te rezumai sa lauzi marfa noului tau Sef, nu era nici o problema. Dar nu te-ai abtinut sa bagi tot soiul de strambe despre ceea ce ai avut de la celalalt, uitand ca intr-o vreme faceai pe tine de incantare despre aparatele si boxele cu pricina!

Deci, lash, lingau, sarpe. Aviz noului tau Sef. Cine a tradat o data, va mai trada!

Macar eu asa de autobaza, ii spun omului verde in fatza ca nu-l suport.

Dintre toti dusmanii mei de forum, tu esti la loc de cinste. Pentru ca esti cel mai lipsit de caracter dintre toti. Si cel mai parvenit. Faci notiunea de audiofil de ras!

Periodic simti nevoia sa-ti etalezi acareturile scumpe, sa aduni oameni la tine sa te fudulesti cu bunurile detinute. Cel mai fals audiofil, cel mai surd din punct de vedere audiofil (nu auzi nimic, sotia ta probabil te intrece de vreo 10 ori, desi nu are o pasiune pentru lucrurile astea!), cel mai prefacut si mincinos.

Am boala pe tine din clipa cand pe defunctul forum "audiofil" de la Craiova te-am vazut ca postai ultra laudativ la adresa unor boxe Sonus Faber pe care in acel moment voiai sa le vinzi. In timp ce unora le spuneai ca nu mai suporti boxele alea cat de proaste ti se par, ca nu mai dormi noaptea sa scapi de ele, pe forumul ala postai concomitent ca vrei sa fi ingropat cu ele in cavou, ca mai bune nu exista si le iubesti nebun si te inchini la ele in genunchi, in fiecare zi! Am fost siderat de atata dualitate si prefacatorie! Aveam informatii directe, indubitabile, nu era o banuiala.

Atunci te-am pleznit verbal prima oara si de atunci imi porti sambetele, pentru ca in mod satiric te-am dezbracat in fata lumii! Un prefacut! Tu nu iubesti decat banii si atat. Nu muzica, nu scularaia, nu sunetul, nimic din toate. Doar banii si fudulia sociala. Nu ai nici o legatura cu pasiunea mea! NU esti de-al meu. De aia nu te-am suferit niciodata. Pentru ca nu-mi plac impostorii.

Vezi, eu nu am nimic cu toate problemele astea cu dealerii, discounturile, barfele cu aparate si cabluri sau alte meschinarii. Eu nu-i suport pe cei care vor cu tot dinadinsul sa-si creeze o aura de "mari haudiofili" in mica comunitate online, in realitate fiind chiar opusul notiunii. Nu am nimic cu omul care nu are pasiune pentru ce am eu pasiune, mai ales daca este onest si spune sincer asa cum este. Rafuiala o am cu prefacutii si mincinosii. Iar pe net sunt multi care cauta erijarea.

Esti cel mai putin respectabil dintre toti dusmanii mei. Cel mai fals, cel mai impostor, exact tipul ala de audiofil (snob) pe care il infiereaza trancotarii cu care ma razboiesc eu cateodata (luand apararea audiofililor). Dar sa sti, bietii trancotari, desi saraci si unii ignoranti, sunt mai respectabili decat tine, un parvenit cu bani.

Mi se rupe de avocatul tau! Esti cu atat mai penibil cu faza asta. Vorba, ta, daca taceai, filozof ramaneai!

PS - daca mai vrei, iti mai dau material (carne din frigider) :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: audiophile streaming

Post by MarianS »

SOLO wrote:Mda pacat, a fost pace de ceva timp.

Doar cei mai puternici oameni se pot schimba in functie de feedbackul celorlalti. Nu este cazul lui momolo ( aici ) . Va rog sa aveti puterea sa-l ignorati atunci cand nu va place modul lui de a-si exprima punctul de vedere, asa cum fac si eu de-altfel.

Intre momolo si mine exista un respect reciproc, luam ce este mai bun unul de la celalalt, avem idei si moduri diferite de a actiona. Suntem si vom ramane fondatori si moderatori al acestui forum.

Solo
Solo, pacatul este ca te-ai legat de oameni de proasta calitate, de scursorile cele mai abjecte ale societatii. Nu pot sa inteleg cum de reusesti sa stai alaturi de el, sa-l respecti. Sa respecti ce, la el ?
Care sunt chestiile bune care-l caracterizeaza. Jegul, abjectia, mitocania, nevoia de cearta permanenta ???
Pe bune, esti asa legat incat nu poti sa renunti la el ? Sper ca in cazul tau nu este valabil proverbul: cine se aseamana se aduna !
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: audiophile streaming

Post by MarianS »

momolo wrote: Esti cel mai putin respectabil dintre toti dusmanii mei. Cel mai fals, cel mai impostor, exact tipul ala de audiofil (snob) pe care il infiereaza trancotarii cu care ma razboiesc eu cateodata (luand apararea audiofililor).
Sunt persoana care va fi permanent in spatele tau ! Care nu te lasa sa-ti versi voma pe forumuri !
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by remoteviewer1 »

"Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!"
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: audiophile streaming

Post by Soul »

MarianS, desi nu iti cunosc dosarul, se pare ca te-am citit bine pe audioweb, in sinea ta iti dai seama ca momolo are dreptate, ar fi onorabil sa recunosti si sa faci eforturi de a te indrepta (nu de dragul cuiva, pentru propria-ti persoana, altfel te vei simti mic indiferent ce fantasmagorii ti-ai cumpara). Toti avem pacate, unele perceptii pot fi de moment, am mai spus , pasiunea asta e aristocrata, desi costisitoare nu se cumpara cu bani, acoperind caracterul cu firmele audio detinute, inaccesibile multora dintre noi. Iti urez fara ranchiuna sa te faci OM! E singura cale de "a canta sistemul tau", in asa masura incat sa ne captivezi, nu sa dezgusti...
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: audiophile streaming

Post by kaav »

Marian, capuri in gura, poate sa dea orice imbecil. Secretul e sa fi tare. Foarte tare, dar pentru ce sa vrei sa aloci atata energie emotionala? Te crezi destept? Eu sunt mai prost decat toti prosti care ii cunosti sau ii vei intalni vreodata, deci grija mare ce raspunzi, ca nu dau o ceapa degerata pe ipocrizie :D

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by remoteviewer1 »

Bai Soul, dar sa stii ca ai tupeu sa dai sfaturi tocmai tu care desfiintezi oamenii gratis, sau crezi ca porcariile scrise pe celalalt forum au fost uitate...Crede-ma pe cuvant ca te au citit si altii pe tine si nu ai nicio sansa de indreptare...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: audiophile streaming

Post by Soul »

Credeam ca mustele trag la cacat nu la bani, numai curvele trag si la cacat, daca are bani! :lol:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Post Reply