audiophile streaming

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
pacifica
Posts: 6
Joined: 20 Jun 2017, 22:31

audiophile streaming

Post by pacifica »

A incercat cineva Tidal cu MQA? Tidal ofera optiunea de Master quality authenticated care se lauda ca este mai mult decat flac, este o tehnologie de compresie/decompresie care: "deliver songs to its subscribers exactly how they were recorded in the studio – regardless of resolution size".Ma tenteaza sa incerc(este free 30z ) dar neavand deocamdata un dac corespunzator nu pot aprecia calitatea. Oricum si flac-urile lor la 1411kbs suna f bine. Bineinteles deocamdata nu tot catalogul este MQA. Catalogul este foarte dotat. Am putut gasi chiar si chesti f rare care nici pe cd nu s-au reeditat. Cel putin in sfera mea de interes(rock, progrock, Krautrock, jazzrock, jazz).

https://www.whathifi.com/tidalmasters/review" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: audiophile streaming

Post by johndoe21ro »

MQA: the lossy codec no end user asked for or needs

https://music-room.com/magazine/insight ... r-or-needs" onclick="window.open(this.href);return false;

Master Quality Authenticated — “High-resolution” audio with … lossy compression

https://rocknerd.co.uk/2017/05/17/mqa-m ... mpression/" onclick="window.open(this.href);return false;

Keeping it simple... MQA is a partially lossy CODEC

http://archimago.blogspot.ro/2016/10/mu ... codec.html" onclick="window.open(this.href);return false;

MQA’s missing link?

http://www.digitalaudioreview.net/2017/ ... sing-link/" onclick="window.open(this.href);return false;

Schiitting on MQA

http://www.digitalaudioreview.net/2016/ ... ng-on-mqa/" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Scuze de off-topic. Imi dau seama ca nu ti-am raspuns la intrebare. :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

pacifica
Posts: 6
Joined: 20 Jun 2017, 22:31

Re: audiophile streaming

Post by pacifica »

Am citit si eu o gramada de reviewuri dar as vrea totusi ca urechile mele sa-si dea cu parerea. De fapt majoritatea articolelor nu critica calitatea in sine ci faptul ca va trebui sa se plateasca royalties(pentru software, hardware, studio inreg.) la o singura companie. Din pct de vedere tehnic intradevar este tot o compresie/decompresie dar aceasta chestie este si ca un fel de semnatura ca, compresia, a fost facuta dupa inregistrarile master din studio si au aprobarea artistilor, in consecinta fisierele cu MQA vor suna exact asa cum a vrut artistul si casa de productie si vor avea aceeasi calitate indiferent unde si cum vor fi distribuite, ceea ce in prezent nu este cazul. Sunt diferente f mari(audibile) intre fisierele aceluiasi artist, codate/decodate la aceeasi calitate dar distribuite pe platforme diferite. Spotify, tidal, deezer, apple etc. Si Qobuz are fisiere pt audifili, fara MQA, dar inca nu merge la noi. Cei care au ascultat fisiere cu mqa spun totusi ca este altceva fata de celelate lossles-uri . Adica suna mai bine. Cred ca prin septembrie, o sa fac un free trial. Se poate face decodare mqa soft pe pc/mac cu aplicatia corespunzatoare. Solutia hardware cea mai ieftina pana acum este meridian explorer 2 dac.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: audiophile streaming

Post by johndoe21ro »

Am citit si stiu ce este insa pe mine nu m-a convins in vreun fel. In fine, nici nu trebuie si nici nu port pica celor care prefera MQA. Insa daca reusesti sa pui mana pe un DAC care sa stie MQA (sau, daca nu, poti face comparatia oricum, cu soft-ul care stie MQA), incearca sa compari un MQA cu un flac decomprimat (sau wav). Evident, aici va conta sursa flac-ului... ce album, ce masterizare, samd. Chiar si asa, ne poti satisface amandurora o curiozitate! :wink:

P.S. "Din pct de vedere tehnic intr-adevar este tot o compresie/decompresie dar aceasta chestie este si ca un fel de semnatura ca, compresia, a fost facuta dupa inregistrarile master din studio si au aprobarea artistilor, in consecinta fisierele cu MQA vor suna exact asa cum a vrut artistul si casa de productie si vor avea aceeasi calitate indiferent unde si cum vor fi distribuite." Sincer, nu imi dau seama daca asta e neaparat bine. Oricum conteaza mult si ce fel de muzica asculti, cred. Poate ca la alte genuri muzicale lucrurile stau altfel...

P.P.S. Nu cred ca vei gasi raspuns la intrebarea ta pe aici. Nu prea sunt utilizatori de computer audio daramite de solutii cu streaming, samd.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

pacifica
Posts: 6
Joined: 20 Jun 2017, 22:31

Re: audiophile streaming

Post by pacifica »

Cum am spus o sa incerc prin Septembrie, acum plec din tara. Daca tot imi fac cont macar sa am timp sa audiez in liniste o luna.

P.S. Nu sunt nici eu fan de computer audio, din contra, ascult aproape in exclusivitate vinyl. Trebuie sa recunosc insa ca am ascultat(in Franta de pe Qobuz) streaming hirez si suna extraordinar de bine. Bineinteles cu dacuri, amplif si boxe mediu spre hi end. Aceste servicii( partea de audiophile hirez de la Qobuz si Tidal) tocmai acelora ca noi se adreseaza. Daca suna f bine de ce nu? Pentru 20E(care nu este o suma nici macar pt romani) poti asculta, cum am mai spus, un catalog pe care nici prin vis nu as putea sa-l am pe vinyl. Si de altfel am vinyluri care au costat ceva( nu din aste noi remasterizate) si care pot sa spun ca suna chiar groaznic.

http://www.qobuz.com/fr-fr/plans/music- ... bscription" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: audiophile streaming

Post by johndoe21ro »

Ce am mai gasit, legat de MQA:

HIGHRESAUDIO TO STOP OFFERING MQA
Online music provider to drop MQA, claiming format 'not lossless'


http://www.hifiplus.com/articles/highre ... ering-mqa/" onclick="window.open(this.href);return false;

Se poate sa am eu niste prejudecati insa mi se pare mai degraba respingator noul format. Timpul le va sorta pe toate, oricum.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by remoteviewer1 »

In aceasta vacanta cu ocazia Sarbatorilor de iarna, mi-am facut curaj si mi-am activat un abonament pe Tidal (cel free de 12 zile), versiune "HIFI" ce iti permite accesul la un sunet mai de calitate(fata de streming-ul obisnuit), inclusiv la fisiere mult hulite gen MQA, etc. Pot sa confirm calitatea decenta a muzicii si existenta unei biblioteci de discuri destul de bogate. Muzica clasica este reprezentata destul de bine, unele inregistrari avand un sunet bunicel. Muzica electronica este reprentata destul de slab, la partea de jazz de abia am inceput sapaturile. Din cauza unei pane la lampile unui amplificator, sunt obligat de ceva vreme, sa ascult muzica printr-un integrat Akai vintage de 30W (folosind preamp-ul pe lampi) si pot spune ca sunetul este OK apropiindu-se de cd-urile medii, dupa parerea mea in urma unei analize succinte dupa 1-2 zile de auditii (parerea nu este definitiva neavand sistemul disponibil la potential maxim). Pentru a obtine o calitate decenta din laptop, este necesara bifarea unor casute in player-ul Tidal (gen "Use exclusive mode" pentru hardware-ul din dotare) la sectiunea HIFI. Costul acestui abonament este de 20 dolari pe luna in varianta HIFI (pentru audiofili ce permite accesul la asa zise fisiere Masters-uri, aka MQA-uri) si 10 dolari pentru versiunea normala (nu permite acces-ul la Masters-uri si cred ca mai sunt catvea lucruri in minus).

Mai exista utilizatori de Tidal sau alte servicii de streaming pe acest forum? As dori, daca este posibil, sa ne impartaseasca impresiile personale.

Aceasi intrebare o am si pentru formatul la moda in aceasta perioada MQA (lossy) . Eu am ascultat prin oras MQA-uri de pe Tidal in niste casti mai decente (Senheiser HD 600) si parca era ceva frumos in sunet, pierise agresivitatea si uscaciunea sunetului digitalos de acum cativa ani (cel pe care il stiam eu pe hardware-uri cu preturi omenesti). Am ascultat ceva timp albume din lista Masters de la Tidal cu diferite muzici (clasica, jazz, rock) si am ramas destul de impresionat de sunet, fiind placut, primitor, destul de cald si mai putin obositor fata de cum se aude streaming-ul din smartfone de exemplu. As fi curios cum suna un MQA bun pe un sistem Mare...Aveti cumva de impartasit pareri, opinii, experiente si pe acest subiect?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Mai exista utilizatori de Tidal sau alte servicii de streaming pe acest forum? As dori, daca este posibil, sa ne impartaseasca impresiile personale.
am ascultat in doua locuri diferite (sa nu spun 3), la oameni acasa. Sunetul este o voma sinistra. Unul era foarte incantat. Dar eu nu tin musai sa stric cheful oamenilor, mai ales daca sunt draguti si ma primesc in vizita. Fiecare e liber sa se intoxice cu ce doreste! Unii trag pe nas sau in vena, altii pe urechi.

Apropos, urechea are capacitatea extraordinara de a se obisnui cu orice. Nimeni nu e scutit, chiar si o "ureche de haur" poate ajunge intr-o stare deplorabila daca isi pierde cu timpul reperele (si exercitiul) si se izoleaza intr-un colt ingust. Comparatia e totul! Conteaza si prietenii, mai ales aia care te trezesc din halucinatie cu o galeata de apa rece in cap, genul, "-Tataie, ce voma asculti tu aici?!?! Chiar nu mai auzi?!?!". Am dat si eu un exemplu oarecare fara legatura cu persoanele de fata.

...Insa asa cum exista mancare "junk food" (fast food), exista si moduri de consum al muzicii. Vorba aia, mult si prost, la distanta de un click! Timp de pierdut sa fie!

Dar face rau la inima si mareste curul. Macar cand pui o placa sau chiar o banda pe "aragaz" faci totusi putina miscare, mic joc de glezne, aplecari, chiar deabusilea daca ai prea multe magnetofoane si loc numai pentru unul bagat sub masa! Exista si belferi care au magnetofonul cat o masa! (sau aragaz). Ce sa mai spun de placi! Nu poti face "skip" doar cu un click! Culmea ca mai si paraie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by remoteviewer1 »

Cei pasionati de vinil si benzi de mag sunt o nisha a nishei celor ce asculta muzica inafara calculatorului/telefonului, lumea este digitala in mare parte astazi din pacate...
Anyway, eu zic ca un serviciu de streaming poate fi interesant in momentele in care nu esti dedicat 100% auditiei, in metrou pe telefon, pentru documentarea unor muzici noi, etc. Sunetul nu pare inca a fi ceea ce trebuie in aceste conditii de "streaming audiofil", insa parca s-a mai urcat o treapta fata de ce era disponibil pe piata acum ceva ani.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Cei pasionati de vinil si benzi de mag sunt o nisha a nishei
OK! Atunci hai se ne luam dupa turma aia mare!
remoteviewer1 wrote:Anyway, eu zic ca un serviciu de streaming poate fi interesant in momentele in care nu esti dedicat 100% auditiei, in metrou pe telefon, pentru documentarea unor muzici noi, etc.
pai, acum depinde de fiecare, insa eu de exemplu decat sa ascult la casti in metrou sau pe strada, mai bine umblu cu urechile libere! E cum as manca de pranz in timp ce merg pe strada urcand dealul si lasand in urma dare de firimituri sau ce-mi mai cade din gura. Prefer sa mananc stand la o masa.
remoteviewer1 wrote:Sunetul nu pare inca a fi ceea ce trebuie in aceste conditii de "streaming audiofil", insa parca s-a mai urcat o treapta fata de ce era disponibil pe piata acum ceva ani.
e ca la radio Erevan, nu se da, se ia, nu s-a urcat, s-a coborat. Am zis, mult dar prost! Probabil si la filme ne vom uita in curand numai pe youtube, preferabil pe telefon in timp ce urcam scarile la "mol". Unii deja au inceput. Unii nici nu mai au televizor acasa. Deoarece au youtube si feisbuc (pe smart). E de ajuns (oricum, biblioteca, carti?! Cine a mai vazut?! E de nisa mica, niste ciudati, vor disparea!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by remoteviewer1 »

Aliena vitia in oculis habemus a tergo nostra sunt.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by momolo »

remoteviewer1, nu e vorba de vicii aici, nu are cum sa fie. E vorba de respect, culmea, nu neaparat pentru altii ci de respect pentru tine însuți. Sau se mai poate spune ca atunci cand nu te respecti pe tine însuți, nu ai cum sa-i respecti si pe altii. Poate asta e una din problemele fundamentale de azi, nu numai in Romania. Nu degeaba am amintit de modul de a manca. E si asta o forma de auto-respect. Insa cand suntem bombardati cu subcultura putem capata obiceiuri (iata.... vicii!) nesanatoase.
Eu ti-am mai spus, viata e atat de scurta, timpul nostru liber e atat de putin, astfel ca-i o impietate sa-l risipim cu "fast-food"!
Seneca a fost un geniu al unor timpuri cand cultura era la putere. Acum e altceva la putere, banul, tehnica, numaratoarea, graba. S-ar putea sa nu-l mai intelegem, chiar daca-l citam.

Uite aici audiofili care asculta la greu "audiophile streaming" si nu merg la culcare fara Tidal ! :D

https://www.youtube.com/watch?v=opIgpCy ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/channel/UC5gMBC ... 5tQ/videos" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: audiophile streaming

Post by remoteviewer1 »

Astia asculta Tidal pe pick-up-ul meu, nu e corect! Ma duc sa vad daca mai e la locul lui :lol: .

https://www.youtube.com/watch?v=hEAuIlM-L0M
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

nikydr
Posts: 25
Joined: 29 Dec 2017, 15:34

Re: audiophile streaming

Post by nikydr »

Sunt nou pe acest forum însă citind o parte din postări am impresia unor opinii care nu prea lasă loc dialogului. Sper să mă înșel. Despre TIDAL pot să spun că am avut primul contact cu el prin Chromecast Audio conectat optic la un amp CXA60 iar diferența de calitate a audiției de la banalele mp3-uri la nivelul de calitate CD 16/44, m-a determinat să fac abonament la acest serviciu. In prezent dețin o subscripție la serviciul TIDAL HiFi la prețul de 39,99 lei lunar. Acest serviciu îmi oferă acces și la colecția lor MASTER (în codificarea MQA). Redarea pieselor codate MQA se poate face fie prin aplicația desktop pentru PC, fie prin dispozitive dedicate care au obținut drepturile necesare. Întrucât audiția prin PC, indiferent de placa de sunet (în cazul meu un ASUS Xonar mai vechi), are limitările sale, am achiziționat un streamer care poate decoda nativ MQA. Acesta este Bluesound Node 2, pe care l-am conectat la amp. CXA60, care redă în boxele Q Acoustics Concept 40. Audiția are loc într-o sufragerie de 17mp. Pot să apreciez că lanțul acustic folosit nu e de cea mai bună calitate posibilă dar îndrăznesc să-l consider un sistem din partea superioară a clasei medii. Pentru urechile mele de 58 de ani totul sună foarte bine. Diferența dintre streamingul mp3 la 320kbps și cel la 1411 kbps este foarte pregnantă: soundstage mult mai larg și mai aerisit, instrumentele mai clare și mai bine separate, sunetul mai cărnos. Diferența de la 1411kbps la MQA nu este la fel de pregnantă însă chiar și urechile mele o sesizează. Aceasta duce mai departe calitățile pe care le-am descris anterior și adaugă mai multă viață scenei. Pot compara această nouă calitate cu calitatea pe care o aud ascultând aceeași piesă pe vinyl, pe un pickup AudioTechnica LP120USB HS10, deși, fiind un vechi pasionat de vinyl, sunt convins că voi putea obține mai multe de la vinyl când voi avea bani să iau o doză mai valoroasă decât AT-95E.
Vreau să mai adaug că prin Bluesound Node 2 mai am acces și la Deezer Premium + la o calitate de 1411 kbps (care se simte) la o promoție pe 3 luni de 0,99Euro! , acces free la TuneIn radio și contracost la multe alte servicii de streaming. Cel mai interesant este faptul că pot asculta muzica de pe PC prin Bluesound Node 2, direct prin rețea, printr-un simplu sharing al folderului de muzică de pe desktop. Bluesound Node 2 l-am conectat analogic la amp CXA60 pentru a beneficia de decodarea MQA care se face în Node2, iar la internet prin cablu Cat 6e la DIGI 1000 Mbps. Ce să vă mai spun, Jazzul, concertele de muzică clasică, rockul, muzica electronică, toate sună minunat. Ascult Diana Krall, (și pe vinyl), Katie Melua, Temptations, Vivaldi, Bob Marley, Dave Brubek , Ella Fitzgerald, Pink Floyd, Genesis, Jean Michel Jarre (Concerts in China, Oxygene, Equinoxe, toate pe vinyl) și lista poate continua la nesfârșit.
Concluzia mea personală este că deși toată viața am fost un fan al vinylului (primul meu disc pe care îl am și acum este Sfinx -Zalmoxe), trebuie să recunosc că tehnica digitală a ajuns la performanțe audio care nu mai pot fi deosebite la o audiție în orb. Rămâne desigur plăcerea inegalabilă a ceremonialului audiției unui disc, comparabilă probabil cu ceremonialul servirii ceaiului de la japonezi. Audiție plăcută vă doresc!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: audiophile streaming

Post by SOLO »

Salut Niky si bine ai venit.

Fiind moderator, apreciez feedbackul si impresia initiala (negativa ) legata de forum. Vom incerca sa fim mai buni, sa lasam mai mult spatiu opiniilor, sa afirmam cu mai putin patos si mai putina amaraciune ceea ce nu ne place.

Tidal este un serviciu foarte apreciat cu adepti din ce in ce mai numerosi. Se zvoneste totusi ca sunt aproape de faliment. Daca tu esti multumit este foarte ok, impresiile sunt binevenite si poate intr-o zi vom testa si noi ca sa ne convingem.

Personal vorbind, nu imi place idea ca rezultatul final - auditie de calitate - sa fie conditionat de ritual. Mi se pare o limitare rationala.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply