Acumulare experienta

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
georgeek
Posts: 8
Joined: 10 Jul 2016, 21:14

Acumulare experienta

Post by georgeek »

Veteranilor,
Ca un nou sosit, tot dau scroll insus sa depășesc dialogul insalubru, cu speranța de a găsi si sfaturi, păreri, comparații intre diferite scule, nivel de performanță, etc.
Apoi, chiar m-ar interesa o audiție, chiar contra cost, unde se aude diferența dintre vome si unelete de înaltă fidelitate.
Nu mă trimiteți la showroom-uri cel puțin nu in Bucale, ca nu e nimeni dispus sa iti ofere auditie decat la produse expirate.
E cineva dispus sa ofere o audiție pe niveluri de pret/performanță sau toți rămân la fraza: n-ai tu bani bibicule de de-astea?
Mulțumesc

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Acumulare experienta

Post by SOLO »

Citesti insalubritati, dar postezi chestiuni care nu au nici o legatura cu titlul discutiei.
Oameni buni, nu trebuie sa va fie frica sa deschideti un nou subiect de discutie.

revenind la problemele tale, eu nu cred ca vei gasi forumisti care sa-ti vanda experienta pe care o ceri, asadar trebuie sa o acumulezi singur. Ce intelegi prin "scule expirate" ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

georgeek
Posts: 8
Joined: 10 Jul 2016, 21:14

Re: Acumulare experienta

Post by georgeek »

Mulțumesc de răspuns
Expirate înseamnă produse depășite moral pe care mi le tot sugerau diferiți reprezentanți vânzări in mai multe showroom-uri din oraș, deși eu ceream sa ascult/aud si altceva.
Dar nu asta era subiectul. Eu nu vreau sa cumpăr experiență ci s-o dobândesc. Aici pe forum caut unele informații, sugestii, indicații, ca un novice. E descurajant sa gasesti niste oameni interesanți de același subiect, cu evidente cunoștințe in domeniu si sa citești de la ei mai mult înjurături (nu adresate mie).
Sugestie: dupa replici de genul voma, jeg,.gunoi, etc astept si un sfat: incearca macar sa auzi asta sau aia. Uite daca esti cuminte exista in acel loc un aparat care merita ascultat.
Asa as intelege că merită să ignori limbajul. Pleci cu o cu informatie folositoare in domeniu, chiar daca ambalată cam murdar. Asa inteleg ca funcționează un forum.
Remarca mea era mai mult o rugăminte de a se oferi si sugestii legate de subiectul inițial.
Intre timp am citit despre vizitele la "modificat moderator numele dealerului". Sper sa prind cat de curand si eu o astfel de experiență audio.
Cu mulțumiri.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Acumulare experienta

Post by SOLO »

Pe forum, ca si in viata de zi cu zi mai vezi si "injuraturi". Asta nu inseamna ca viata e de rahat; desi unii pot jura ca asa e.

Eu acumulez experienta asa:

1. O data pe luna trec pe la dealer si vad ce are in demo. Ma asez frumos pe canapea, ascult, mai intalnesc un prieten si mai schimb pareri. Regula de aur: Impressile de moment despre cum se aude le pastrez pentru mine. Dealerul este mereu o afacere, toti suntem potentiali clienti; o afacere se bazeaza si pe oportunism, lipsa de experienta a clientului, publicitate, etc. Multi nu reusesc sa inteleaga acest lucru si compromit relatiile.

2. Imi pun fundul in masina si ma duc in casele oamenilor ( prieteni sau viitori prieteni ) . Saptamana trecuta am fost invitat in casa unui pensionar care a lucrat intr-un studio de inregistrari si am ascultat un sistem de 75k. Am facut si schimb de lampi.

3. Ma duc la demo-uri, targuri audio, prezentari
4. Ma documentez.
5. Experimentez acasa, cu ce am si cum pot. Azi am in portbagajul masinii casti Denon AH-D7000 si Denafrips Ares. Nu a fost usor sa le imprumut.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

eXtremZ
Posts: 37
Joined: 17 Sep 2014, 07:33

Re: Acumulare experienta

Post by eXtremZ »

Salut.
Nu sunt veteran...sunt un simplu om caruia ii place muzica. E greu sa dai sfaturi pentru ca in general iti asumi o parte din responsabilitatea deciziilor viitoare ale celui sfatuit.

On topic :
1. Incerc sa ascult cat mai mult live, daca se poate neamplificat e si mai bine apoi ajung acasa si nu imi bag toporul in sistem, incerc sa fac mici corectii (in general ale camerei).
2. Cand citesc despre un anumit produs review-uri le ocolesc pe cele cu 5 stele si cele cu 1 stea... adica fac o medie din care exclud extremele.
3. [local] Nu am dealeri cu scule noi pe plaiurile Botosaniului, in schimb sunt foarte multi care aduc tot felul de trancote de prin "germanica" si ma mai duc in vizita pe la ei. (am avut neplacuta surpriza sa gasesc o pereche de boxe AR3a la care omul i-a schimbat inaltele cu niste pocnitori piezo pentru ca i se parea ca nu se aud bine alea originale..ca sa vezi ce inseamna educatia urechii - el ascultand muzica doar pe boxe de alea mari de spart timpane i se parea anormal cum se aud AR3-urile)
4. Sunt perseverent in ceea ce fac de obicei si nu ma supar sau sperii de niste cuvinte pe net.
...si nu uita : "Muzica iaște aceea care ne gâghilă urechile într-un mod plăcut ..."

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Acumulare experienta

Post by hondaru »

Asa cum spune si titlul topicului acumularea se face in timp. Deci intai citeste cam tot ce poti citi aici pe forum in directia care te intereseaza si ceva pe langa. Daca crezi ca din 2 clickuri obtii ceea ce eu si altii ca mine, au obtinut in 10 ani te inseli amarnic. Este un drum lung incarcat de frustrari dar si de bucurii si iti afecteaza si partea materiala. Precum vezi colegii sunt saritori, insa, turnat cu palnia experienta nu a capatat nimeni pana acum. Nu vreau sa fiu rautacios cu tine insa vreau sa te pun in garda si iti atrag atentia ca de nenumarate ori la aceeasi auditie 3 persoane diferite au auzit si diferit dar si la unison in aceelas timp. Deci orice parere despre orice ia-o cu un graunte de sare daca nu cunosti personajul ce o expune, personal.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Acumulare experienta

Post by kaav »

In timp, am inteles foarte clar de ce la anumite intrebari nu se raspunde. Ma refer specific la intrebarile clasice puse de oamenii care sunt nefamiliarizati de fapt cu domeniul audio. Cand cineva pune o intrebare despre ce ''amplificator sau boxe'' sa achizitioneze, de regula din categoria ieftina, accesibila, e ca si cum i-ar cere celui cu experienta sa stie in locul lui, de cata sare are nevoie in mancare. Doar persoana in cauza poate sti, chiar daca nu realizeaza pe moment asta. Nu poate fi depasita lipsa de experienta prin lectura. Trebuie sa verifici singur tot, daca este posibil. Nu exista se pare o scurtatura, ca sa eviti greselile. De exemplu nu mi-as cumpara boxe fara sa le ascult cum m-am hazardat cu statia (caz fericit). Nu e suficient doar sa te informezi pasiv (pe net). Exista un tribut care trebuie platit acestui domeniu. Vrei sa sti cu adevarat cat de bun este ceva pentru tine, trebuie accepti sa te deplasezi si in alt oras daca trebuie.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Acumulare experienta

Post by Soul »

Magistral comentariu (concluzia), nu se poate spune mai bine, de data asta ai dat o definitie, as putea spune, DE DICTIONAR! :wink:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Acumulare experienta

Post by bongiorno »

Da !
Trebuie sa platesti un tribut !
Din fata calculatorului risti in proportie de peste 90%.
Chiar si in cazul unor aparate medii sau scumpe, sansa de sunet prost este destul de mare si asta nu din cauza calitatii ci a variabilelor din lantul audio.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Acumulare experienta

Post by kaav »

Am incercat sa sintetizez cat mai bine despre cum sa abordez acest domeniu, tinand cont permanent de cati factori - nu se cunosc de fapt, in cazul in care esti incepator. Cum sa gresesti cat mai putin datorita unei gandiri pe cat este posibil, realiste cand se filtreaza informatiile. Este prea subiectiva trairea/perceptia asupra muzici ca sa existe pretentia de sfaturi vis a vis de utilaje audio, valide 100% altor persoane. Plus ca in mod logic, cand ai un bagaj de cunostinte, experienta concreta te schimbi cumva ca om ca deja ai alte repere, nu mai poti da aceleasi sfaturi din trecut. Poate, nu e degeaba vorba aia care spune ca cine stie mai multe, tace mai mult pe anumite subiecte :mrgreen:

Post Reply