Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by panzer »

M-au impresionat Xanadu HRS17! Cam 3000 euro perechea in Olanda.
N-am fost foarte atent la electronica: un lampas de origine italiana si un cd player cu incarcare pe sus.

Tot in oraselul cela mic din Olanda m-a mai impresionat un PANOU :mrgreen: cu mai toate castile de prestigiu puse una langa alta: Senn 650, Beyerdynamic DT 770, Grado 325i (sac), AKG 701. Singura dezamagire este ca nu aveau Audio Tehnica modelele noi si scumpe...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by momolo »

fluffy38 nu conteaza daca au fost scule noi sau vintage. Conteaza SISTEMUL AUDIO format dintr-o adunatura de componente (vintage sau noi).

panzer
Senn 650, Beyerdynamic DT 770, Grado 325i (sac), AKG 701. Singura dezamagire este ca nu aveau Audio Tehnica modelele noi si scumpe...
pacat ca nu aveau STAX ! ( http://www.stax.co.jp/index-E.html ) Insa astea merg doar cu amplifurile proprii.

Si totusi ce amplifica castile de pe acel panou ? Care ti-au placut mai mult ?

Iar Audio-technica ( http://www.audio-technica.com/world_map/ ) nu se ridica totusi peste AKG si SENN. Plus ca sunt casti inchise, fapt pentru care afecteaza auzul ceva mai rau.

AKG 701, daca nu ai cu ce le amplifica, le asculti degeaba.

Genul asta de panouri cu casti, gen magazin "Radioprogresu" (si alea cu multe boxe numerotate si panou de comutare) sunt din punct de vedere al rostului lor si conceptiei, pur trancotare! Asta pentru ca niste casti (sau boxe) nu se aud la fel de bine pe orice amplificare si nici orice amplificare nu merge cu orice sursa semnal. Nu mai punem cablurile care si in cazul castilor conteaza chiar enorm!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by fluffy38 »

Pai....in 2008 mi-au trecut prin mana o gramada de trancote. :oops:
Poate ca fiecare din ele m-a impresionat intr-un anume fel ,intr-un anume moment.
Un cd-player care l-am avut ceva timp si care intr-adevar a "batut" ca sunet tot ce am avut pana acum in materie de cd-playere a fost B&O CD-5500(1985)
cateva poze si detalii cu el
http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/REF ... layer.html

Un sistem care mi-a adus aminte de vremurile "apuse" si pe care il detin este RFT(boxele de 50W si amplificator SV-3935).Un sunet clasic al anilor '80 pe muzica anilor '80. Este foarte adevarat ca am testat toate genurile muzicale pe sistemul RFT si intr-adevar muzica clasica,opera si unele genuri de rock nu mi-au placut cum suna,insa astea sunt doar 30% din muzica pe care o ascult :D
Si as mai adauga o combinatie reusita(din punctul meu de vedere)....Amplificator Fine Arts cu boxe Arcus.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by panzer »

momolo wrote: panzer
Senn 650, Beyerdynamic DT 770, Grado 325i (sac), AKG 701. Singura dezamagire este ca nu aveau Audio Tehnica modelele noi si scumpe...
pacat ca nu aveau STAX ! ( http://www.stax.co.jp/index-E.html ) Insa astea merg doar cu amplifurile proprii.

Si totusi ce amplifica castile de pe acel panou ? Care ti-au placut mai mult ?

Iar Audio-technica ( http://www.audio-technica.com/world_map/ ) nu se ridica totusi peste AKG si SENN. Plus ca sunt casti inchise, fapt pentru care afecteaza auzul ceva mai rau.

AKG 701, daca nu ai cu ce le amplifica, le asculti degeaba.

Genul asta de panouri cu casti, gen magazin "Radioprogresu" (si alea cu multe boxe numerotate si panou de comutare) sunt din punct de vedere al rostului lor si conceptiei, pur trancotare! Asta pentru ca niste casti (sau boxe) nu se aud la fel de bine pe orice amplificare si nici orice amplificare nu merge cu orice sursa semnal. Nu mai punem cablurile care si in cazul castilor conteaza chiar enorm!
Are si Audio Tehnica cateva modele de top laudate pe net dar foarte greu de gasit in magazine fie si in vest. ATH-W5000 ar fi un model de prin 2005 si ATH-A2000X available doar in Japan.
Iar personal prefer Audio Tehnica AD 700 (model deschis) intotdeanua in loc de HD 595 desi Senn-urile au foarte multi fani.

De acord ca panourile nu prea ajuta, poate cu exceptia HU Auto. Am intrebat cum e facut panoul dar n-au dorit sa fie transparenti - probabil pentru ca nu aveau cu ce se lauda.
Diferenta de timbru o prindeai insa cat de cat. La fel si muzicalitatea. De obicei nu prea gasesti atatea marci in acelasi magazin; greu sa le mai si desfaca pe fiecare si sa te lase sa le asculti unu la unu! Iar la castile eficiente, fiind si destul de rodate, iti faceai o impresie cat de cat corecta.

De casti enorm de ineficiente mi-a fost teama dintotdeauna. HD650 sunt mai frecvente dar in putine locuri gasesti si amplif langa ele. Le-am gasit in UK intr-un magazin care avea si Grahan Slee Solo. Desi vuieste net-ul ca sunt a match made in heaven mie nu mi-au gadilat auzul pana sa imi puna zambetul pe fata. Iar ampliful cela face 400lire. Dupa aceasta experienta, in nici un caz nu mi-a venit sa investesc 1000 euro intr-un Meier Opera fara sa il ascult inainte. Asa ca m-am orientat catre casti care sunt mai flexibile la gaura in care le infigi. Am preferat Grado RS2.

Castile sunt subiect in sine, doar ca au mai putini fani.
Sa nu poluam acest tread de sisteme faine. Poate facem unul nou! :)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by hersorin »

Cel mai bun sunet auzit de mine (2009) a fost ieri pe Grande Utopia. La cit sunt de mari boxele nici nu stiam daca cinta din ele am pus urechea la tweeter. Foarte impresionant erau perfecte. Nu imi imaginam asa ceva. Sa se auda toata camera si sa nu stii de unde cinta incredibil. Toata camera era o scena si noi spectatorii. Am visat si noaptea acel sunet. Nu am cuvinte sunt inca uimit o sa merg inca de vreo citeva ori sa mai ascult si alte genuri de muzica.
INCREDIBIL pentru mine acel sunet.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by Kostas »

Care era configuratia sistemului complet ?!
Amanunte ....!!!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by momolo »

Suprema chestie la un sistem audio high-end este sa nu se auda din boxe, sunetul sa fie holografic, tridimensional, sa nu sti ca vine dinspre difuzoare.....oriunde ai sta in camera! Asta e adevaratul echilbru sonor high-end si treaba asta nu se poate obtine fara scule bune si cablare perfecta! In acest caz cablurile au un rol crucial!

hersorin, amanunte daca se poate! Sunt si eu curios! Utopia sunt niste boxe extrem de complicate. Cine le face "sa cante" este un mare, mare maestru!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by Kostas »

Am gasit un film interesant despre cum sunt realizate aceste boxe:

http://www.youtube.com/watch?v=bj2wnK4u ... E&index=39
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by cosmin »

Kostas wrote:Mi-a placut foarte mult sistemul mic de la Luxman cu amplificatorul SQ-N 100

http://www.luxman.co.jp/product/va_sq-n100.html

nu m-a interesat cati wati are, cat costa (nu stiu nici acum) si nu am nici o legatura cu firma, importatorul , etc.
Pur si simplu sistemul acela emana muzica.
Confirm, l-am ascultat si eu si are un sunet fabulos, pur si simplu nu-ti vine sa crezi cat de analogic si placut este sunetul.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cel mai bun sunet si sistem audio auzit in 2008

Post by hersorin »

Am fost atit de surprinsi de sunet ca nu retin nici un nume exact din configuratie (oricum era ceva ce nu am auzit niciodata) toate firele erau cu filtre pe ele. Poate saptamina asta daca am timp mai trec pe acolo si va spun configuratia.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply