Recomandare boxe raft

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Mi-am dat seama ca sunt limitat de faptul ca nu am o camera de auditii propriu zisa, ci sufrageria.
De receiver am nevoie in sufragerie neaparat (pt HDMI si TV input macar, daca nu si tunner).

Multumesc pentru sfaturile tuturor, dar nu cred ca voi putea face o imbunatatire prea curand.

O posibilitate ar fi sa introduc un preu intre CD si receiver, ar fi cea mai putin "invaziva" la sistemul actual.
Nu stiu daca aduce ceva bun, posibil o amplificare a semnalului pentru receiver, dar daca e mai bine, numai urechile pot decide.

Iar ureche mele sunt strambe daca au preferat in magazinul ala Dali vs B&W :)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Recomandare boxe raft

Post by puf »

In cazul in care ramai cu acel receiver fa o calibrare cu microfonul ca la carte si mergi eventual pe Dali daca iti plac, diferentele sunt evidente si daca il folosesti doar in stereo.
Chestia cu pure-direct este inutila la clasa aia de receiver, corectiile acustice sunt mai utile decat pastrarea puritatii semnalului.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe raft

Post by momolo »

sltraian wrote:O posibilitate ar fi sa introduc un preu intre CD si receiver, ar fi cea mai putin "invaziva" la sistemul actual.
Nu stiu daca aduce ceva bun, posibil o amplificare a semnalului pentru receiver
unicul efect e ca o sa ai mai putini bani in buzunar. Este ceva total inutil in cazul tau (evident, opinia mea).
sltraian wrote:Iar ureche mele sunt strambe daca au preferat in magazinul ala Dali vs B&W
faptul ca nu stiu care a scris ca boxele Dali respective tipa, nu inseamna ca asa si este. Inseamna ca atunci cand respectivul le-a auzit erau puse ca naiba sau acustica in cazul ala era proasta sau pot diferi mult preferintele si modul de apreciere de la om la om. Deci nu inseamna ca ai urechi strambe. Poate tu ai auzit boxele potrivite mai bine si chiar sunau ok. Ti-am spus, din scularaie buna poti scoate cacalau sunet prost. Pe de alta parte din ce am ascultat eu de la Dali niciodata nu am sesizat o tendinta de tipat, adica de prea multe inalte, etc; stilul de sound al marcii daneze, dimpotriva, mi se pare echilibrat si pe medie in general, cumva in familie cu alti danezi, cei de la Jamo. Imi aduc aminte ca acum multi ani am ascultat unele de top, coloane, si sunau chiar bine. Dar aveau scularaie scumpa in spate, daca nu ma insel, Meridian.
Poti incerca sa iei receiverul tau si sa mergi sa-l pui pe acele Dali care ti-au placut, sa auzi ce se intampla. Nu te-ar costa decat drumul si timpul. Iar motivul.... pentru ca ti-au placut. Un motiv foarte serios!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

momolo, chiar ma gandeam cand o sa intervii sa ne aduci cu picioarele pe pamant :D
Ne-am revenit la subiect si ai punctat ceva f important: trebuie sa alegi ce ai ascultat si ti-a placut.

Ce am invatat din situatia asta, este sa nu arunci banii pe scule noi (majoritatea slab facute) cu care esti blocat sa avansezi si sa incerci scule mai bune.

O sa incerc diferite combinatii sa-mi dau seama eu care e veriga slaba care trebuie inlocuita prima.
PS: M-a uns pe suflet ce ai zis de Dali :)

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Recomandare boxe raft

Post by Dadix »

@sltraian 'Pure Direct' in acel sistem poate ca iti aduce ceva calitate la auditie dar la sisteme mai bune
cand este activat un buton de genul asta , poate sub alta denumire, sunetul este deviat printr-un circuit total discret ( adica fara circuite integrate ) , si se obtine numai in pozitia Flat ( sau zero pe toate butoane de bass , inalte , medii , etc) . De obicei se aude si un ticait de releu ce face trecerea. ( Cand se modifica oricat de putin unul din butoanele inainte mentionate , sunetul trece automat printr-o serie de IC- uri si op-amp-uri ) . Ca regula de baza cu cat mai putine circuite integrate cu atat e mai bine pentru sunet.
De aceea unii dintre noi care nu doresc sa dea peste 7000 de lei pe un amplificator , isi cumpara "trancote" (cum le zic alti colegi de forum) , cu amplificare total discreta din anii 1960 / 70/ 80/ 90.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Dadix wrote:@sltraian 'Pure Direct' in acel sistem poate ca iti aduce ceva calitate la auditie dar la sisteme mai bune
cand este activat un buton de genul asta , poate sub alta denumire, sunetul este deviat printr-un circuit total discret ( adica fara circuite integrate ) , si se obtine numai in pozitia Flat ( sau zero pe toate butoane de bass , inalte , medii , etc) . De obicei se aude si un ticait de releu ce face trecerea.
La Marantz SR-5010 nu se aude releu cand trec pe direct, doar intrerupe semnalul pentru o secunda. Releu are ca se aude, dar atunci cand comut de pe un input pe altul.
Fara suparare, dar era la pret de lista 4000 lei in 2015 cand l-am luat, dar redus la 3200, asa ca as pierde mult daca-l dau acum. Si isi face bine treaba ca receiver, macar pentru filme si "bubuiala" de pe youtube (cum zicea momolo :) ).

Am observat ca majoritatea trancotelor recomandate se opresc la anii 80, 90 maxim.
Chiar nu mai exista brand care sa faca scule bune si dupa 2000? Chiar si facute in China, nu cred ca linia de productie iti da calitatea, ci proiectul facut de ingineri si muzicieni.
Pe masura ce trece timpul, anii 80 se departeaza tot mai mult si am ramane doar cu piese de muzeu. Trebuie sa fie ceva bun pe piata si mai nou, daca exista cerere pentru stereo.
Si cred ca cererea pentru stereo revine si la noi, deja lumea nu mai alearga dupa X.1 sisteme, ca in anii 2000.

bibanu
Posts: 54
Joined: 02 Nov 2017, 09:39
Location: Otopeni

Re: Recomandare boxe raft

Post by bibanu »

sltraian wrote:
Dadix wrote:@sltraian 'Pure Direct' in acel sistem poate ca iti aduce ceva calitate la auditie dar la sisteme mai bune
cand este activat un buton de genul asta , poate sub alta denumire, sunetul este deviat printr-un circuit total discret ( adica fara circuite integrate ) , si se obtine numai in pozitia Flat ( sau zero pe toate butoane de bass , inalte , medii , etc) . De obicei se aude si un ticait de releu ce face trecerea.
La Marantz SR-5010 nu se aude releu cand trec pe direct, doar intrerupe semnalul pentru o secunda. Releu are ca se aude, dar atunci cand comut de pe un input pe altul.
Fara suparare, dar era la pret de lista 4000 lei in 2015 cand l-am luat, dar redus la 3200, asa ca as pierde mult daca-l dau acum. Si isi face bine treaba ca receiver, macar pentru filme si "bubuiala" de pe youtube (cum zicea momolo :) ).

Am observat ca majoritatea trancotelor recomandate se opresc la anii 80, 90 maxim.
Chiar nu mai exista brand care sa faca scule bune si dupa 2000? Chiar si facute in China, nu cred ca linia de productie iti da calitatea, ci proiectul facut de ingineri si muzicieni.
Pe masura ce trece timpul, anii 80 se departeaza tot mai mult si am ramane doar cu piese de muzeu. Trebuie sa fie ceva bun pe piata si mai nou, daca exista cerere pentru stereo.
Si cred ca cererea pentru stereo revine si la noi, deja lumea nu mai alearga dupa X.1 sisteme, ca in anii 2000.
La SR5010 comutarea semnalului pe direct se face cu un circuit integrat comutator , de asta nu se aude nici un releu cind comută , există foarte multă aparatură audio care foloseste astfel de circuite integrate comutatoare , in SR5010 există o liota de asemenea integrate care fac comutari ale semnaleor audio , video , intrari HDMI , coaxial , optic .


Exista branduri care încă fabrică cu simț de răspundere și la prețuri omenești , să dau un singur exemplu http://www.unisonresearch.com/en/produc ... fiers.html" onclick="window.open(this.href);return false; , pot fi subiectiv , pentru mine este un brand cinstit , am ascultat citeva scule fabricate de ei , mi-a placut tot ce am ascultat de la ei .

Legat de cererea " de stereo " , parerea mea este că cei care sunt chiar pasionați cu adevarat de sunet intotdeauna au ales un sistem stereo , cei care vor să " împuște" multi iepuri se pacalesc cu AVR-uri , după ce își dau seama că au investit in ce nu trebuie .....o iau de la capat , mulți se înțeapă cu un AVR cind citesc pomelnicul din specificații , că au n intrari , că fac .... că dreg ....cea mai mare țeapă o încasează cind cred poveștile cu n canale care livrează puteri de 80...100W dar pe spatele sculei scrie un consum de 150...350W si el are șapte canale de 100w in specificații.
Si eu am un AVR Denon , il am de mulți ani , il folosesc Lunea si primavara .... doar pentru filme sau să mai ascult uneori România Muzical sau alt post de radio , cind vreau să mă relaxez cu muzică .....ascult pe alt sistem .....unu stereo

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Recomandare boxe raft

Post by puf »

Receiverul are 3 optiuni la sunet: Auto care este mod calibrat cu microfon, Direct care anuleaza procesarea si Pure Direct care taie chiar si partea video+display pentru a nu interfera cu audio.
La categoria aia sunt moduri inutile, in mod auto macar beneficiezi de corectia acustica a spatiului de auditie si egalizare statica, dinamica dupa dorinta, chestiuni care pot aduce un plus.
Unii se chinuie cu asa ceva : https://www.dirac.com/online-store/" onclick="window.open(this.href);return false; iar receiverul are integrat un sistem similar.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

puf wrote:Receiverul are 3 optiuni la sunet: Auto care este mod calibrat cu microfon, Direct care anuleaza procesarea si Pure Direct care taie chiar si partea video+display pentru a nu interfera cu audio.
La categoria aia sunt moduri inutile, in mod auto macar beneficiezi de corectia acustica a spatiului de auditie si egalizare statica, dinamica dupa dorinta, chestiuni care pot aduce un plus.
Unii se chinuie cu asa ceva : https://www.dirac.com/online-store/" onclick="window.open(this.href);return false; iar receiverul are integrat un sistem similar.
Deci tu imi recomanzi sa fac o recalibrare a sunetului pe pozitia actuala a boxelor cu microfonul si aplicatia Audissey care vine cu el si sa folosesc modul Stereo si Auto. O sa incerc si asta

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Recomandare boxe raft

Post by puf »

Sigur ca recomand, urmareste instructiunile de calibrare chiar daca folosesti 2 canale, stanga, dreapta , cu sau fara subwoofer.
Daca se schimba pozitia incintelor sau pozitia de ascultare trebuie refacuta calibrarea pentru noile pozitii.
Dupa asta poti comuta intre Auto si Direct sa asculti diferenta.
Sistemul Audyssey este chiar bun si corecteaza problemele de acustica mai bine decat un tratament acustic pus aiurea dupa "ureche".

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Nu am facut reglarea acustica (am facut-o la inceput), nu mai gasesc microfonul.
O mica imbunatatire am obtinut conectand si cablu optic intre CD si receiver. Am tot comutat intre input analogic si digital si se pare ca pe conexiune digitala am rezolutie ceva mai buna si o mai buna separarea a instrumentelor.
Cablul RCA analogic avea mufe ok dar no name. Poate si DAC-ul din receiver e putin mai bun.

Pana la urma m-am hotarat sa cumpar SH o pereche de Dali Zensor 1, la pret bun si bine intretinute. Mai multe spun cand vin.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Au venit boxele!
Sunt niste boxe noi (2 ani) si intr-o stare impecabila.

Le-am pus initial pe un blat la 1m una de alta si cam aproape de zid. Inaltele si mediile m-au lovit direct: vocea e mult mai in fata, inaltele sunt cristaline.
Bass-ul nu e profund, dar la asta ma asteptam.
Scena oferita e mai mica decat la boxele de podea pozitionate un coturile camerei pe lungime.

Insa sotia are o idee: sa le urcam sus pe mobila la aprox 2.2 m una de alta si la 2 m inaltime: de acolo acopera cu usurinta toata camera si chiar si bassul e mai profund, fiind ceva mai departe de zid.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Recomandare boxe raft

Post by sltraian »

Stiu ca e recomandat sa tin boxele la nivelul capului, in pozitia de ascultare, dar inca lucrez la amenajarea camerei.
Sunt multumit de achizitie: am vrut boxe mai mici, nepretentioase si usor de condus, mai corecte si mai dinamice fata de ce aveam.
Asta lasa loc pe viitor la un amplificator nu foarte puternic, dar de calitate. Pentru ca stim ca un amplificator puternic audiofil e foarte scump.

Multumesc pentru sfaturi celor care mi-au scris, poate am dezamagit pe unii. Sunt impotriva trendului vintage pentru ca vreau piese mai noi si sa incurajez cererea pentru auditie hifi

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Recomandare boxe raft

Post by kaav »

Ce importanta reala are ca ai ''dezamagit'' pe cineva aici? Ai dat dovada de bun simt in ce ai scris pana acum, cui nu-i place, sa ignore. Daca e sa-mi fie permisa o observatie, atitudinea ''sunt impotriva trendului vintage'' nu este foarte obiectiva, din simplu motiv al necunoasteri efective in amanunt a ceea ce se afla sub umbrela ''vintage''. Mai adecvat si realist ar fi o abordare rezervata fata de obiectele vechi, nu respingere categorica :wink:

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Recomandare boxe raft

Post by brighty »

Zensor 1 sunt o achizitie decenta si sunt apreciate in comunitatea pasionatilor 'budget' de produse Hi-Fi noi. Hiba lor ar fi o usoara lipsa de bass (asa vorbeste gura targului...), compensata insa de alte calitati. Eu te felicit pentru achizitie si iti doresc multe auditii placute! Sunt convins ca, in viitor, vei gasi si un amplificator care sa faca echipa buna cu Dali! Sunt suficiente modele pe piata, deja cred ca ai remarcat cateva, la o simpla cautare!

Tot asa, pe mobila sus, imi tin si eu, momentan, boxele (dar mai jos de 2m), din lipsa de solutii... Plusul ar fi aportul de bass si faptul ca "umplu" camera, minusul ca inaltele se pierd pe deasupra capului... Nu ma incanta achizitia de standuri, majoritatea sunt inalte de 60cm, exact pentru auditia din fotoliu, ori eu nu pot sa stau nemiscat, asezat minute in sir. Prefer sa ascult mai degraba ridicat, in picioare... Voi incerca sa gasesc o solutie de compromis.

Post Reply