DAC incorporat in adaptorul de casti iPhone

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

DAC incorporat in adaptorul de casti iPhone

Post by _BGD_ »

Salut,

Deschid acest subiect pentru a impartasi experienta mea, si a cere sfaturi/pareri/opinii si altor utilizatori, care au avut experienta similara.

Pana acum putina vreme, ca si sursa de semnal, foloseam exclusiv vinilul. Nu aveam foarte mult timp de alocat auditiei, dar pentru un disc la 2-3 zile in medie, era ok.

Ulterior mi-am zis sa mai experimentez si cu alte genuri muzicale, si m-am decis sa fac rost de muzica in format Flac. Imediat dupa, mi-am spus "De ce sa nu cumpar si un player potent, cu iesire HD, in speta ceva de la Fiio?". Pentru ca sotie, d-aia, si am zis sa astept pana la Craciun, sa am motiv intemeiat :lol:

Dar ce aveam asupra mea? Un iPhone 7; cine nu stie, este primul model care a renuntat la jack-ul de 3.5mm, alocand iesirea audio prin mufa lor patentata, prin intermediul unui mic adaptor.

Am facut un playlist diversificat, dar cu formate mp3 la 320 kbps.
La prime auditii, urechia mi-a zis ca este ok (vs. alte auditii de pe YouTube): bass clar, inalte definite....inca nu am un vocabular dezvoltat sa explic, dar ideea este ca place la ureche.
De o saptamana imi fac timp aproximativ 1 ora pe zi sa stau tolanit pe canapea si sa ascult :D

Dupa cateva cautari, am aflat ca acel mic adaptor are in el incorporat un DAC :shock:

Link cu X-Ray:
https://ifixit.org/blog/8448/apple-audi ... -teardown/" onclick="window.open(this.href);return false;


Dragi cititori, a mai avut cineva revelatia asta? Ce experiente ati avut?
Si mai si, a facut cineva masuratori ale acelui DAC, in vederea cuantificarii performantelor?


Astept cu interes feedback-urile voastre.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: DAC incorporat in adaptorul de casti iPhone

Post by Dadix »

DAC -ul in sine e doar un circuit integrat care de unul singur nu valoreaza decat vreo 10 dolari la fabrica.
Cat Hi-Fi sau Hi-End ( nou cu garantie si din magazin) poti cumpara cu acesti bani? Fix nimic. De aceea conteaza mai mult circuitul in care este bagat. Vrei sa te convingi? Iesi din DAC intr-un amplificator cu Loudness (activeaza-l) si baga castile la acel amplificator. Atunci vei vedea magie, o diferenta de la cer la pamant.
Cum este implementat Loudness -ul la diferite branduri este alta discutie interesanta.

Apropo de DIN 45-500 de la descriere sursei tale. Acela nu cumva e un standard nemtesc aparut prin 1966 ?
http://www.hifimuseum.de/45-500-die-eng ... rsion.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: DAC incorporat in adaptorul de casti iPhone

Post by _BGD_ »

Salut Dadix,

Chiar sambata care vine o sa intru efectiv in posesia Sony-ului TA-FE900R, care are functie de loudness (si subsonic).
Din avant am zis sa il pun in semnatura :wink:

Intr-adevar, la un search pe Google, gasesc cu totul altceva, nu mi-am dat seama.
Este vorba despre acest pick-up: Universum F 2091 (o sa modific semnatura, multumesc pentru indicatie)
Totusi, pe partea frontala a aparatului scrie DIN 45 500...

Revenind la DAC, pana acum semnalul l-am bagat intr-un Sony TA-FE410R (care o sa fie inlocuit Sambata, deci curand o sa pun 410-le la vanzare) si in Yamaha RX-V1900.

410R: hmm, nimic deosebit, care sa trezeasca emotie pe durata auditiei (comparat cu o sursa de vinil);
V1900: sunet placut, cald, bass suficient, frumos.

Revin cu impresii dupa ce trancotesc putin FE900-le

Toate cele bune,

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: DAC incorporat in adaptorul de casti iPhone

Post by Dadix »

Prin anii 1980 inca nemtii se pare ca mai puneau acesta emblema pe aparatele lor.
Dar dupa 1990 aproape totul depaseste standardul nemtesc DIN 45-500.
Tehnologia moderna a facut posibila ca in ziua de azi cu 1 dolar sa cumperi un chip integrat de 30 watt ce depaseste ca specificatii standardul HI-FI de atunci DIN 45-500. Cipurile mai bune sunt pe la 10 dolari.

Post Reply