Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Bizy-Jo wrote:
19 Jan 2022, 20:32
“Chiar am ascultat niste gunoaie chinezești de sute de euro Xindaq parca. Nu poți compara sunetul kyocera cu un gunoi kinezesc decât dacă ești un om surd.”

“Exista diferența între dac uri, însă diferențele sunt subtile”
:D “Dezbraca-te ca te tuf, imbraca-te ca nu te mai tuf”
High end este high end, nu se moare de la scule kinezesti însă ele nu sunt ce trebuie daca ești foarte exigent. Chiar daca suna la fel, te uiti la ele nu îți vine să le iubesti, kinezarii
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

direct din putzul "gandirii" unui trol.
Mare a fost Caragiale!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

momolo wrote:
19 Jan 2022, 22:49
direct din putzul "gandirii" unui trol.
Mare a fost Caragiale!
Gândirea asta de troll m-a făcut să știu să aleg în audio, altfel lipeam finalii din Xindaq in fiecare săptămână, aia nici cositor nu au, despre ce audiofile sa mai vorbim
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bizy-Jo »

Va salut si ma spovedesc!
M-a mancat in patina in aceasta saptamana sa imi comand un Cambridge Audio AXR100, cica ca sa imbunatatesc amplificare sistemului audio pe care il am. Nooo, exista o vorba care spune ca “Graba strica treaba”. In loc sa astept sa strang bani de amplif de putere+preu asa cum am precizat cateva comentarii mai sus, m-a muscat sarpele si am comandat. Fara sa exagerez va spun ca acest amplif nu are coaie de aceste boxe (Wharfedale Linton). Acest amplif este absolut steril in combinatoe cu aceste boxe. NU COMBINATI CAMBRIDGE AUDIO AXR100 cu WHARFEDALE LINTON. sub nici o forma. Cu basul dat pe 10(maximul acestuj amplif) si cu inalte 0 abia deslusesti basul. Nu exagerez deloc si nu sunt dintre aceia care prefera basul insa fara bas nu e sunet, idem pt inalte si medii. @Momolo - batranul Denon are 4 coaie :cry:

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bizy-Jo »

Il pun aici ca sa il fac de rusine ca in bancul de mai jos. :lol:
De fapt mie, mai iute imi vine sa il sparg decat sa il fac de rusine.

Gheorghe merge cu gloaba la targ.
- Cum trage calul asta la caruta, bade?
- D-apoi, nu prea trage.
- Da la plug, trage?
- Nu prea.
- Da la plug, trage?
- Nu prea.
- O fi bun de calareala, atunci.
- N-as crede.
- Pai, atunci de ce l-ai adus sa-l vinzi?
- Nu l-am adus sa-l vand.
- Dar ce pacatele mele vrei sa faci cu el?
- Vreau sa-l fac de rusine.
Attachments
unnamed.jpg
unnamed.jpg (49.96 KiB) Viewed 1884 times

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by _BGD_ »

Old school (Denon-ul), versus.... shiny whatever. Mie personal imi pare cam rahitic acel CA.
De banii pe care i-ai dat pe CA, eu personal, cautam o alta scula veche.

Strict parerea mea. Dar ai experimentat pe pielea dumitale ce inseama un amp zdravan (vezi poze de interior) cu ceva mai pipernicit. Este doar o prima parere, asa uitandu-te la constructie. Cred ca sunt cazuri cand poate sa fie si invers (batranii ne vor povesti), dar in cazul tau nu a fost sa fie.

Drept de retur ai?

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by brighty »

Bizy-Jo, te salut si iti doresc auditii reusite si inspirate pe noile boxe Wharfedale Linton Heritage, pe care le detii de curand!
Daca tot ai intervenit acum si aici, nu pot sa imi retin o curiozitate, care ma cam macina de ceva vreme, si de aceea indraznesc sa iti plasez o intrebare:

- cum iti pare finisajul Linton-urilor tale, avand in vedere ca pe AVStore, la comentarii, circula niste povesti mai putin vesele in privinta conectorilor pentru cabluri?

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bizy-Jo »

@ BGD. Sa sti ca si eu sunt de parere(e o parere generala, deci nu se aplica peste tot ) ca sculele audio vechi sunt construite mult mai calitativ insa vremea trece si nu iarta pe nimeni/nimic, chiar daca il păstrezi in cutie.
Am cumparat nenumarate aprate si pot spune ca majoritatea au avut defecte ascunse (mai mici sau mai mari).Noi suntem neam de tepari, din pacate. M-am saturat sa iau aprate pe care sa ltrebuiasca sa le tot surubaresc , de aceea m-am decis si sa iau aceste Linton-uri. Ultima data cand am cumparat boxe de pe net au venit cu un tweeter ars. (Am cumparat de pe Olx de la Chistian Famous Electronica din Baia Mare-de evitat). Am cumparat Saba 9240 (o frumusete), a trebuit sa schimb toti condensatorii(O galeata de Frako/Ero- 280lei + manopera facuta de mine).
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, eu nu arunc cu caca in acest amplificator doar ca nu se potriveste cu Lintonurile. Nu l-am mai testat si cu alte boxe astfel inca sa pot da un verdict.(am dus celelalte boxe (Wigo )in alta casa). Foarte multa lume il lauda insa eu nu il plac. Cand am discutat cu un domn de la Avstore mi-a spus ca pot folosi axr85/100 fara probleme pt ca boxele au spl mare ,mi-a spus ca au testat ei in showroom si au sunat bine. Nu poti spune ca nu suna rau insa nu suna mai bine decat Denon, nu e pe gustul meu,
@Brighty
Asa cum am mentionat in comentariile de mai sus finisajul este exceptional. Am citit si eu acel comentariu insa bornele mele sunt perfect functionale. Exista posibilitatea sa fi nimerit un exemplar cu probleme acel domn insa aici este partea buna a lucrului cumparata de nou, anume garantia. Cand o sa am timp o sa le fac cateva fotografii detaliate si o sa le pun pe Flickr.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Bizy-Jo, daca m-ai fi intrebat inainte sa marci banul tii-as fi spus sa uiti instant de acel "Cancibrigi" in clasa D. Dar aproape sigur nu m-ai fi ascultat. Pai cum crezi ca poti amplifica boxele alea misto cu jaful asta?!?! Unicul avantaj este ca pretul jafului chinez este mic:
https://www.avstore.ro/amplificatoare/c ... io-axr100/
Insa mai bine luai ceva similar direct din China de brand chinez si in felul asta pe aceeasi bani aveai ceva mai multa calitate. Luand de la astia platesti o data marfa chineza peste care se adauga "taxa de brand" (Caincibrigi) si esti mult in pierdere.
Pentru boxele alea ai nevoie de amplif adevarat care din pacate costa mai mult decat boxele in piata actuala (vorbesc de ceva de nou, nu vechituri de care zici ca te-ai saturat).
Denon-ul ala suna ca o conserva gaurita. Deci acum iti dai seama practic cat "de bun" este Cancibrigiul. Nu inteleg de ce nu il returnezi?
Si de ce te iei dupa baietii astia de la magazine? .....Adica tu intrebi pe ala care vinde daca e bun?!?!......Pai si eu cand intreb in piata daca ardeiul este iute sau neiute, vanzatorul ma intreaba la randul lui, cum doresc sa fie? :lol: Sa stie cum sa imi raspunda! :lol:
Dar nu-i bai, asa invata omul! (platind). Ca din sfaturi aproape nimeni nu invata. Si acum totusi nu te poti vaicari ca suma e fabuloasa. Abia daca iti ajungea de o doza MC oleaca mai decenta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Liviu la 02-03-2021
am revenit dupa cateva luni. din pacate, cu tot sunetul frumos, made in China isi spune cuvantul. acum cateva minute am descoperit ca la una din boxe s'a rupt conectorul!! conectorul care e un surub prins de corpul boxei si are un orificiu pentru fir, s'a rupt in dreptul acelui orificiu. efectiv nu am pe cine da vina, nu's copii prin casa... e doar o pisica. iar asta e o piesa metalica! si nu e caz izolat de "made in China" la aceste boxe. un tip cu review pe youtube (cu canal serios de hifi) spunea ca la el conectorul e "loose" si ca ii e frica sa stranga prea tare ca sa nu amplifice problema. mi'a stricat toata placerea. si nici nu le stransesem tare - acum cateva luni le montasem, eram fericit, stransesem doar decent, apoi am si uitat sa mai verific daca nu s'au slabit de la vibratii, ceea ce si facusera, conectorul rosu (cel negru e cel rupt) aproape flutura.
https://www.avstore.ro/boxe/wharfedale- ... nut/#tab-7
brighty wrote:
22 Jan 2022, 20:15
- cum iti pare finisajul Linton-urilor tale, avand in vedere ca pe AVStore, la comentarii, circula niste povesti mai putin vesele in privinta conectorilor pentru cabluri?

NU va mai luati dupa stele, review-uri si povesti scrise pe net! E calea cea mai sigura pentru alegeri proaste! De ani de zile vad in jurul meu alegeri proaste! Toate dupa ce omul isi face capul mare pe net.
Deci, mi s-a rupt si mie un surub (binding post) la Triangle Lyrr acum multi ani. Am strans ca un animal si am ramas cu piulita cu tot cu surub in mana. Evident ca se reteaza de unde axul filetat este gaurit pentru bagarea firului. Acolo e punctul slab.
TOATE mufele se rup. TOATE mufele sunt facute in CHINA! Eu cumpar mufe de pe Aliexpress direct din China si sunt fix ACELEASI mufe care se vand in "occident" si care se pun la TOATE aparatele audio de la alea ieftine pana la alea scumpe. Fabrica chinezii ORICE, de la calitate-caca pana la calitate top pentru care platesti de vorbesti singur. Chinezii scriu pe ele orice! WBT, Nordost, Accuphase, KRELL, tata-mare, etc, etc. Doar ca trebuie sa comanzi cu conteinerul si-ti executa orice in aceleasi fabrici unde se fac si "originalele" vestice. Deja ce fabrici au si cum arata...... este SF!
Lumea prin vest da banul pe scrisul ala.
Am cumparat si ieftine, si scumpe - stiu ce spun. Pretul arata ce cumperi. Daca sunt prea ieftine...... problem! Dar luate de la ei este inevitabil mai ieftin. Si de la o vreme au ridicat mult calitatea si sunt mai seriosi. Si-au dat seama ca nu poti tzepui clientul decat o data. Adica tzeapa e bad for business.
Deci mufele alea de la Wharfedale Linton Heritage nu sunt mai proaste sau mai bune decat mufele de la TOATE boxele de pe piata in zona lor de pret. Ba dupa parerea mea, ma mira pretul mic la boxele astea..... Dar ce sa ma mai mir daca am cumparat Tanoy Gold 8 din China si am constatat ca daca costa una singura cat ambele si tot era prea ieftin la ce super marfa am primit!
Deci astea sunt fleacuri. Mufele alea nu sunt cu nimic altfel decat la alte boxe care costa poate si de 5 ori mai mult.
Abia la clase de boxe care costa incepand cu pretul unei masini noi si terminand cu pretul unei vile incepem sa vorbim despre mufele (chineze) de top pe care nici eu nu le cumpar din China ca sunt ale naibii de scumpe! Si trebuie mereu sa existe un raport de bun simt. Ce folos am daca pun mufele alea de sute euroi bucata la niste boxe ieftine?!?! Adica sa fiu nebun sa pun mufe mai scumpe decat aparatul! :lol: Dar au chinezii orice doresti!

Eu de cand am vazut aici, ca habar nu aveam de oferta, boxele astea, Wharfedale Linton Heritage la avestore cu pretul ala si cu tot cu standuri si cum arata...... mi-a cam facut pofta...... dar nu am unde sa le mai pun si pe astea! (insa eu deja am cu ce le amplifica!.... :roll: ). Superba oferta dupa parerea mea!
Insa din pacate vad ca cei care le cumpara nu constientizeaza ce bani trebuie sa bage in amplificare ca sa scoata din ele ce pot si ce merita. Aproape evident boxele sunt vandute la un pret foarte bun raportat cu piata si de aceea e capcana pentru multi care cred ca un Cacinbrigi de juma de pret in clasa D si dotat cu blushtiutz are vreo treaba cu boxele astea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bizy-Jo »

@ momolo - esti sigur ca e clasa D?
Astia sunt ca e clasa AB.
Mi se pare putin ciudat sa fie D si sa aiba nevoie de un traf asa mare.
Nu am zis ca nu il trimit inapoi insa ma enerveaza tranbalarea asta cu impachetatul/ expediatul.
Pt ce care doresc sa achizitioneze aceste boxe, va recomand sa va grabiti. Baietii de la Avstore le-au urcat de la 3700 la 4200lei. Cred ca sunt influentati de Eon. :D

A: Hello,

Thank you for contacting Cambridge Audio.

The AXR100 stereo receiver is not a class D amplifier design but rather a class AB amplifier design.

Best Regards,

Cambridge Audio USA

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Bizy-Jo, daca te simti dezamagit, esti exact unde trebuie.
Nu este posibil sa intelegi cu adevarat nici un sfat pana nu pricepi singur, dar atunci nu mai ai nevoie de sfaturi externe.
Am remarcat, prin aparitia ta pe acest forum ca lipsa de experienta nu poate fi compensata de inteligenta nativa care ramane intr-un stadiu embrionar pe termen indefinit cata vreme nu are contact real (cu banii dati sub impulsul momentului, obligatoriu emotional)
Asta este motivul real pentru care nu mai raspunde nimeni, decat rareori, la doleante. Revinde, invata, reascute-ti instinctele, resocializeaza din nou.
Daca ar fi sa fii cinic si sa ma iei la puricat vis a vis de scule iti raspund indirect prin faptul ca pe mine ma intereseaza muzica si psihologia maselor, in realitate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Bizy-Jo wrote:
23 Jan 2022, 11:54
@ momolo - esti sigur ca e clasa D?
asa am citit pe undeva, un forum, rapid inainte sa scriu. Si clasa D are nevoie de traf.
....Insa daca e in clasa AB e jale! La 8 kg ce putere sa aiba in AB?!?! Ar insemna ca datele tehnice sunt profund mincinoase. Adica si mai rau decat in D ca putere reala.
Parerea mea e sa lasi lenea si sa-l dai inapoi cat mai poti! E vorba de niste bani probabil munciti.

Pute a tzeapa si prin felul cum sunt datele tehnice la ei pe site (nu se pomeneste de clasa amplificarii): https://www.cambridgeaudio.com/row/en/p ... /ax/axr100
Acum multi nu mai pun date tehnice asa cum trebuie si o dau cu multa abureala de marketing. Adica prosteala pe fatza, dar merge la cei fara minim de cunostinte tehnice elementare.

Acum asa se vinde, il platesc pe unul sa dea din gura pe youtube. Foarte eficient! (si ieftin! Sa ti magazin e scump! Sa platesti o companie de marketing e scump!) In felul asta vinzi orice chiftea sinistra. Totul e sa-l faci pe om sa clicaie achizitia din card dupa care o data ce a primit chifteaua acasa, putini au cu ce sa compare, restul raman bucurosi pana la urmatoarea achizitie, adica alta chiftea:
https://www.youtube.com/watch?v=mQTHZYvMF5E
https://www.youtube.com/watch?v=odmAicAdFrw
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bizy-Jo »

Va salut!

"Bizy-Jo, daca te simti dezamagit, esti exact unde trebuie.
Nu este posibil sa intelegi cu adevarat nici un sfat pana nu pricepi singur, dar atunci nu mai ai nevoie de sfaturi externe."


Fara suparare Kaav dar nu am primit nici un sfat la intrebarea mea, deci fraza de mai sus nu se aplica.

"Am remarcat, prin aparitia ta pe acest forum ca lipsa de experienta nu poate fi compensata de inteligenta nativa care ramane intr-un stadiu embrionar pe termen indefinit cata vreme nu are contact real (cu banii dati sub impulsul momentului, obligatoriu emotional)"

Singurul lucru care pot sa il spun este ca "mi-ai dat greu". Te rog sa traduci sau sa reinterpretezi aceasta fraza si pt oameni cu IQ mai scazut, in speta eu.
Din lipsa mea de experienta iti spun (la modul general) ca produsele firmei Cambridge Audio sunt unele bune spre foarte bune insa are si multe pocnitori.
Cu cateva comenturi inainte mentionam "Kaav , eu am asculatat si vazut cateva modele de Quad, Cambridge si Arcam. Aproape toate au "cantat" bine si foarte bine insa ...." , sa sti ca nu te-am mintit. Chiar au sunat bine insa eu le-am ascultat in diferite locatii (nu in camera mea) cu diferite boxe/surse asa ca ......
Parerea mea este ca nu poti spune ca un aparat este prost dupa ce l-ai testat o singura data intr-un anume sistem. Poti afirma despre un aparat ca este rau atunci cand procentul sistemelor in care a fost intergrat cu care a sunat bine este foarte mic sau 0.

"Asta este motivul real pentru care nu mai raspunde nimeni, decat rareori, la doleante. Revinde, invata, reascute-ti instinctele, resocializeaza din nou."

Sa fim seriosi! De aceea nu a recomandat nimeni nici un amp??? Pt ca nu asi fi ascultat de recomandarea voastra? Haide sa fim seriosi!
Nu ati recomandat pt ca aveti/nu ati ascultat acele boxe si atunci nu ai cum sa te dai cu parerea ce ar merge.
Intrebare era pt cei care le au sau pt cei care le-au ascultat. Sa intreb o persoana ce amplificare e buna pt niste poze pe care nu le-a auzit nici o data este ca si cand as intrebar cum e vremea e Pluto. Nimeni nu a fost pe Pluto deci hai sa ne dam cu parerea.
Eu nu o sa il revind deoarece pot sa il returnez.
"reascute-ti instinctele" o sa le reascut dupa ce ascult ceva care "calca " cum trebuie pe aceste boxe. :)
O seara faina sa aveti!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Bizy-Jo ca sa citezi ceva, in partea de jos vezi postarile existente si chiar le poti derula sa vezi mai multe dinainte. In acea fereastra de jos unde derulezi exista doua butonase patrate in coltul din dreapta sus. Cel extrem dreapta are semnul unor ghilimele. Intai selectezi cu mausul textul pe care vrei sa il citezi din acea fereastra de jos unde vezi postarile existente dupa care (avand textul selectat) apesi pe butonasul ala din coltul dreapta sus, cel cu ghilimele si .....brusc!... o sa apara textul citat (cel selectat) in fereastra de sus unde scrii tu noua postare. Ba il vei vedea citat cu tot cu autor. Conditia e sa folosesti butonasul cu ghilimele de la fiecare postare existenta (e cate unul la fel in coltul dreapta sus la fiecare).
E greu prima oara, dupa care te prinzi.
Altfel iese varza de mai sus.

Si nu mai te lua la orgoliu cu kaav! El este un filozof iubitor de muzica si mancator de ciuperci din padure. De multe ori noi oamenii obisnuiti nu intelegem intotdeauna ce spun filozofii sub influenta ciupercilor din padure (sau a unei licori incolore obtinute din alabic) :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply