Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Cip.I.
Posts: 12
Joined: 07 Mar 2022, 18:05

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Cip.I. »

Salut, niksd!

Poti lua cu incredere scule de la clujeni (de fapt, de la Apahida, daca nu ma insel): eu iau de multa vreme si e OK. Nu-ti pot indica in mod special ceva, fiindca astea se schimba de la o zi la alta. Cind mi-am luat de la ei ultimul amplificator am asteptat ceva timp si am urmarit in fiecare dimineata sa vad ce noutati au primit. Conteaza mult ce asculti la el, de pe ce, in ce camera, pe ce boxe etc. Ideea e ca daca ai gasit mai multe, de marci bune, cel ales sa fie cit mai greu si sa aiba intrare PHONO, daca folosesti pick-up.
De exemplu, asta,
https://www.power-zone.ro/produse/_Ampl ... ref_page=2
desi e cam usor. Cu aceeasi problema ar fi si asta:
https://www.power-zone.ro/produse/_Ampl ... ref_page=2
si asta pare OK:
https://www.power-zone.ro/produse/_Ampl ... ref_page=2

Vezi ce mai apare intre timp. Sa nu fie chinezarie (gasesti multe Japan, West Germany etc.) si, daca vrei sa asculti HiFi stereo, evita amplificatoarele cu multe iesiri pentru Home Theatre, HDMI etc. In plus, fii atent si la aspect, ca iti spune multe despre cum a fost pastrat: idealul e sa fi fost al unei babute care a ascultat muzica doar duminica dimineata, inainte de a pleca la biserica, he-he!
Oricum, gasesti pe net reviews chiar si la scule de prin anii '70. Succes!

onobeka
Posts: 4
Joined: 25 Jul 2022, 08:16

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by onobeka »

Legat de powerzone, si eu am luat in trecut de la ei si au fost seriosi.

Cip.I.
Posts: 12
Joined: 07 Mar 2022, 18:05

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Cip.I. »

Draga Momolo,
Sparg putin incruntarea postarilor tuturor, citite de mine in ultimele ore (postari mai vechi, recunosc, insa noi pentru mine) cu o interventie, a propos de ceea ce ai spus despre Internet. Daca imi permiti, bag link la un text tematic, scris de mine in 2015, despre Internet si despre ce ar fi lumea fara:
https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/ziua- ... 02308.html

Cip.I.
Posts: 12
Joined: 07 Mar 2022, 18:05

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Cip.I. »

Scuza-ma, Momolo, nu stiu exact cum sa inserez textul potrivit in locul potrivit: voiam sa introduc acest comentariu la niste "probleme" de prin ianuarie... Asa, in contextul actual, nu prea mai are relevanta - se referea la niste consideratii despre net
(bag ultimul paragraf: Probabil internetul este cea mai mare descoperire a speciei umane dupa foc. Si evident, orice mare descoperire are doua fetze, una buna si una malefica. Unealta e unealta, mana care o foloseste e cea care conteaza. Dar totul pleaca de la educatie. Mai ales cei 7 ani de acasa. Am observat ca astia deviati, anormali, etc, au toti carente grave la "cei 7 ani de acasa" (problema nu are legatura nici cu inteligentza si nici cu expertiza). Care sunt din pacate irecuperabili. Ca si personajele respective.).

Cu speranta ca nu te-am deranjat iti urez o saptamina frumoasa!

BTW: am mai luat de la clujeni un deck UHER CG 336 care, conform specs, merge in 20kHz pe metal; am tras pe el mai multe casete vechi, dar bune: suna cristal, dar tot mai bine suna casetele trase pe el si bagate ulterior in deck-ul Sony din 1977 (VU cu ace), ca parca da o doza mai mare de caldura... Am probat acum cu Beth Hart, Eric Gales si Kenny Wayne Shepherd.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by DorinD »

Cip.I. wrote:
04 Sep 2022, 20:48
Draga Momolo,
Sparg putin incruntarea postarilor tuturor, citite de mine in ultimele ore (postari mai vechi, recunosc, insa noi pentru mine) cu o interventie, a propos de ceea ce ai spus despre Internet. Daca imi permiti, bag link la un text tematic, scris de mine in 2015, despre Internet si despre ce ar fi lumea fara:
https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/ziua- ... 02308.html
Simpatic textul despre disparitia Internetului :-)
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Cip.I. wrote:
04 Sep 2022, 20:48
Draga Momolo,
Draga Cip.I., nu am inteles ce doresti?!
In general nu ma deranjezi deloc, nu ai nici cum.

Apropos, textul ala din link e foarte haios, imi place. Vad ca dateaza din 2015, poate ai mai scris si altele pana acum.

PS - acel UHER e o prastie. Nu l-as ridica de pe bordura, adica nu ma aplec sa-l iau pomana. Alte UHER sunt adevarate. Am cateva. Zic in cunostinta de cauza.
Si ca veni vorba, putini (trancotari) stiu ca in deck-urile japoneze e recomandabil de bagat casete japoneze si in alea europene, casete europene (exemplu, BASF). Pana sa imi dau si eu seama tot injuram cand bagam BASF-uri (jmechere) in deck-uri japoneze. Se pare ca sunt diferente majore la reteta benzilor intre japoneze si europene. Evident, chestii de pe vremuri, ca acum, adios!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Salutare, asa cum am precizat si in topicul de prezentare sunt in cautarea unui sistem audio. Dupa cateva incercari si ezitari mi-am luat inima-n dinti si m-am hotarat sa fac primul pas.
Ce-mi doresc: un CD player, un pick-up, un amplificator si doua boxe.
Ce ascult: in principiu muzica anilor 80, iar ca exemplificari punctuale, Dire Straits, Viktor Lazlo, Abba, Queen, Gheorghe Zamfir
Spatiul este un living de vreo 25-30 mp. Initial am vrut sa le instalez in mansarda, dar tinand cont de faptul ca mai ai nevoie de o muzica pe fundal cand ai niste prieteni in vizita m-am decis ca e prea complicat sa le tot mut prin casa.
Ce variante am in momentul de fata:
1. sa achizitionez momentan doar boxele si ulterior fiecare piesa, iar ca si optiuni ar fi ceva in jurul sumei de 3000 lei
a. Tannoy 611 MK2 pret cu tot cu standuri 3000 lei
b. Sony SS-X90ED pret 3000 lei
c. Bowers Wilkins DM604 S3 pret 3000-3500 lei
Ce am mai ascultat pana acum: Canton Ergo 90 si mi-a placut si Klipsch RF 82 care parea interesant la inceput, dar ulterior avea ceva "sacaitor", n-as putea spune exact ce anume.

2. sa achizitionez cam toate piesele din puzzle, dar cu piese mai modeste
a. Canton 470 sau 470 care se gasesc pe la 1000-1200 lei. Exista si varianta Canton 490 pe la 2000 lei, dar deja ajung in punctul in care nu fac mare lucru
b. amplificator din gama Technics SU-VX700 pe care-l gasesc pe la 700 lei
c. un CD Technics gasesc pe la 2-300 lei
d. un pick-up....aici am iar o dilema. Sa merg pe o varianta de pick-up nou gen Audio Technica AT-LP120X sau sa caut ceva SH ? Variantele SH ar fi intre
600-1000 lei si am gasitde exemplu Technics SL-DD3 Direct Drive (600 lei). Alta varianta ar fi un pick-up Fisher MT-6225 la 2500 lei cu avantajul de a-l plati in rate( 5-6 rate)

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

AT-LP 120 am avut.
SL-dd3 dacă are doză T4P îți recomand să treci peste. 2500 lei pe un fisher Sh nu aș da. E vechi. Aș merge la pickup pe un Technics cu braț S și DIRECT DRIVE. Nici cele Belt drive nu sunt rele.

SU-VX 700 e un amplificator acceptabil. Poți să îl mai negociezi, dar la 2x90w, 14 kg, pare să promită. Testează-l și vezi dacă îți place. Mai mult nu pot să spun. Atenție, la clasică nu e prea potrivit. La pop, rock , disco, e ok. Am avut ambele , și vx700 și vx800. Nu sunt rele dar mai mult îmi plac 8080 și V8.

La CD-playere Technics a avut fel și fel. Vezi și la Sony, au și ei CD playere bune. Chiar foarte bune.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Salut Bobi Bob. Ai doua mesaje pe acest forum si in felul in care scrii, reiese clar cel putin pentru mine, ca esti un om cumpatat, care nu vrea sa-si arunce banii pe geam. Strict ca si atitudine, daca este sa ma iau dupa experienta de viata - ce este luat cu statutul de provizoriu, ramane mult timp in batatura, daca functioneaza chiar daca nu e cea mai buna alegere. Nu dau sfaturi, dar parerea mea este sa abordezi o tactica lipsita de graba. Cine se pricepe si a scris pe tema asta recomanda prima data, boxele abia apoi un amplificator care sa scoata untul din ele. Cel mai important element acustic, camera, va hotara ce boxe pot ''respira bine'' cel mai bine in spatiul tau.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Bobi Bob wrote:
27 Nov 2022, 09:25
a. Tannoy 611 MK2 pret cu tot cu standuri 3000 lei
b. Sony SS-X90ED pret 3000 lei
c. Bowers Wilkins DM604 S3 pret 3000-3500 lei
strict daca as fi nevoit sa aleg intre astea mi-ar lua 1 secunda sa aleg Tannoy. Pe Sony le poti uita in mai putin de 1 secunda. BW-urile sunt ok de bubuiala la casa omului (chiar la filme surround) dar sunt f greu de amplificat (nici vorba de trancotele pomenite) si cam suna nazal. Nu sunt totusi proaste, dar dificile si pe gusturi. Insa de SONY si de Canton poti sa uiti din momentul asta. Daca ti-a placut un model de Canton.... Inseamna ca nu ai ascultat prea multe.
Pickup nou este exclus! Niste gunoaie sinistre la preturi "de porc". AT-ul mentionat arata frumos pentru necunoscatori dar e un dezastru. Ca sa iei pickup nou cat de cat decent sub 1500 euro nu exista nimic si peste, sunt bani aruncati. Cele cu adevarat decente pleaca de la mai multe mii euro bucata.
Pickup la second hand.... Nu e atat de complicat cum pare si piata SH ofera totusi chestii ieftine si chiar dragute/decente. Insa nu se afla intre cele mentionate mai sus pe care le-as uita. Nu exista aparat SH la care sa nu trebuiasca ceva (macar cat de mic) surubarit, mai ales la pickup-uri unde macar trebuie sa sti sa iti reglezi doza. Dar poti apela la prieteni draguti. Sa fie la urma, de baza sunt boxele si amplificarea.
Cu amplificarea, dupa boxe, sa fie potrivita. Technics-ul ala suna mort, uita-l. Cu alegerea boxelor as incepe. Nu neaparat acele Tannoy care nu sunt rele dar mai sunt si altele.
Ca cdplayere as ocoli Technics. In afara de niste modele mai vechi de top, cele din decada 90 suna oribil. Exista altele cu merite. De exemplu acum cateva zile am vazut unul pe la vreo 500 lei (nu Technics!) care merita. Dar exista unele faine chiar si la 150 lei! Si aici cam trebuie sa sti. Si sa ai noroc sa nu fie obosite la mecanica/laser. Dar tot mai la urma, dupa boxe, amplificare, sarmele necesare.
Apropos, exemplu de "pret de porc" este la acel Fisher MT-6225. Si un sfert din cat cere e prea mult! Si nici macar nu suna sa dai pe spate. Dar preturile pe SH sunt puse pe faima, povestile care circula, brand, pareri. E rau si bine in acelasi timp pentru ca cine se pricepe inca mai gaseste ceva decent la sunet cu pret bun.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Am fost astazi si am ascultat Tannoy 611 si Fisher STE 333. Tannoy mi-au placut, dar totusi cred ca pretul este cam piperat din ce-am observat pe pietele din afara. Fisher STE 333 nu mi-au placut.
Maine ma duc sa ascult niste B&W DM 603 S2. Au un pret accesibil si sunt foarte tentante. In plus cred ca sunt mai ok la partea de amplificare decat DM 604, putand fi conduse de niste amplifuri mai "pamantesti".

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Incerc sa restrang si mai mult aria. Cred ca sunt oarecum destul de decis catre B&W si mai precis catre modelul 603. Mai am o singura dilema, sunt 2 variante pe care le iau in calcul B&W 603 S2 si B&W 603 S3. A ascultat cineva ambele modele si ma poate indruma catre unul dintre ele ? Din ce-am studiat, diferentele nu sunt mari intre ele:

Modell: DM 603 S2
- 1999-2001
- 850 x 236 x 306 mm (HxBxT)
- Tieftöner: 1x 180 mm
Mitteltöner: 1x 180 mm
Hochtöner: 1x 26 mm (Aluminiumkalotte)
- Frequenzgang: 48 - 22.000 Hz (±3 dB)

Modell: DM 603 S3
- 2002-2007
- 910 x 204 x 287 mm (H x B x T)
- Tieftöner: 1x 165 mm
Mitteltöner: 1x 165 mm
Hochtöner: 1x 25 mm (Aluminiumkalotte)
- 44 - 22.000 Hz (±3 dB)

Diferentele de pret intre ele sunt de 2-300 lei, respectiv S3 mai scump (probabil datorita faptului ca sunt mai noi)

Stiu ca o sa conteze foarte mult si pe ce amplificator le voi asculta, dar acesta va fi la pasul urmator

PS. unul dintre vanzatorii de boxe (nu mai stiu exact care din ei mi-a facut oferta) are si un amplificator harman/kardon PM 655 pe care mi-l ridica in slavi la 500 lei. Oferta daca achizitionez si boxele de la el :)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Esti entuziasmat. Aspectul asta are si plusuri si minusuri. Inteleg perfect tendinta de a restrange bugetul pe care esti dispus sa il aloci unui sistem audio. Banii pe care ii avem, ar trebui sa se imparta in mai multe locuri - in acelasi timp, ca putem pastram un echilibru stabil in viata de zi cu zi, mai ales daca nu suntem singuri.
''ce este luat cu statutul de provizoriu, ramane mult timp in batatura, daca functioneaza chiar daca nu e cea mai buna alegere''.
De ce nu incepi cu primul model de boxe pe care l-ai pomenit (au un renume, nu sunt nimeni in drum), si chiar daca de sarbatori nu o ai sistem nou, o sa il ai garantat ceva bun, daca chiar vrei, un pic mai tarziu la anu' eventual.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Am fost sa ascult B&W si nu-mi plac. Am senzatia ca mi-a pus cineva un tomberon in cap si loveste continuu cu un bat. Sau poate sunt eu mai tare de urechi :)

Ce solutii mi-au ramas:

1 Tannoy 611 MK2 - sunt ale unui prieten si am posibilitatea sa le platesc in rate (3000 lei)

2 ceva nou, la care ma uit de multa vreme, dar nu stiu cat de buna este alegerea unor boxe atat de vechi; e vorba de Celestion Ditton 44 (se invart tot in jurul sumei de 3000 lei)

3 am gasit niste Tannoy 615 in UK si nu-mi dau seama cat de indrasneata ar fi aceasta varianta. Are cine sa mi le achizitioneze acolo, dar nu stiu cum va fi cu transportul in Romania. Sunt tot felul de transportatori, unii mai cu simt de raspundere, alti.... (vreo 3000-3500 lei cu tot cu transport)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Este bine sa ai un prieten, pe lumea asta. Sincer, cred ti se vor intampla doar lucruri bune, daca ai rabdare.

Post Reply