Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Mokep »

Poate ca e mai frumos sa experimentezi niste trancote inainte...este calatoria care conteaza pana la urma nu?
Majoritatea am investiti timp si bani pentru a ajunge la sistemele actuale, eu putin altii mult mai mult. Daca primesti din prima reteta sunt mari sanse sa nu realizezi sau sa nu apreciezi ceea ce ai.

Foarte ingrijorator este ca se aduce mult plastic si fer, fer cat mai greu si cat mai stralucitor; suntem cei mai mari ecologisti. Polonezii, ungurii le mai triaza. Am intrat pe niste grupuri pe la noi...este o oferta...variata.
De cele mai multe ori nu am gasit in tara ce cautam, am platit curier, nu erau/nu au ajuns functionale unele produse..asa am mai invatat cate ceva... face parte din calatorie.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Am mai spus. Banii sunt ai tăi. Gusturile nu se discută. Eu mi-am zis părerea. E normal ca a ta să difere de a mea. Eu am câteva scule (ampuri și boxe și pick-up uri) și pot spune că fiecare are ups and downs. Eu prefer japonezele, datorită faptului că ascult muzica anilor 70,80 90. Ascult și clasică, dar nu totdeauna, doar când am dispoziție. Aș avea mai multe... Dar soția mă freacă la cap, 2 copii ... Doar 3 camere.
Nu știu mai multe sau mai puține. Doar experiența mea. Nu îți voi recomanda ce am eu, am vorbit oricum criptic, deoarece după aia ma iei la ranga. Că nu e pe gustul tău ce îmi place mie. Puteam să-ți dau mura în gură. Dar am vorbit criptic, deși se putea decripta ușor, citind aici, acest forum...nu postările mele... Ci și ale altor membrii, mult mai prominenți ca mine.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Tot cu ocazia asta, am văzut cum amplificatoare potente, 2 trafuri, 4-8 capacitori mari, 2 radiatoare, grele de îți rup spatele, sună bășit pe unele boxe, și amplificatoare banale, traf mic, conzi micuți, control ton în reacție negativă la partea finală (soluția low cost la amplificatoare japoneze din gama de jos, deși am constatat că la acestea, în puține cazuri am avut nevoie să folosesc corecțiile, majoritatea le țin pe 0, și loudness decuplat) sună impecabil pe acele boxe. Chiar am rămas uimit. Potriveala.
Nu ți se va spune care sunt boxele din motivul acum câteva cuvinte menționat. Apoi...unii vor zice că nu au bani. Etc. Eu am rezolvat cu scule vintage. Am cu excepția câtorva mărci, cam toate japonezele. Din diverse clase.
Tot prin muncă și încercări...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by _BGD_ »

Salut Blue Note,

Uite vin si eu in completarea colegilor cu o povestire a modului in care am inceput.

Am visat intr-o noapte (acum 4-5 ani sa zic) ca as vrea sa ascult pick-up! Pur si simplu, nu stiu de ce, vedeam in fata ochilor doar discuri care se invart, acele caraieili specifice acului pe un disc usor prafuit....
Stiam ca unchiul meu are acasa un Tesla NC430, l-am sunat, l-a scos la lumina, am fost l-am luat (plus cateva discuri vechi), venit acasa, legat la un sistem home cinema, singura sursa de audio din casa. Bineinteles, nu stiam de RIAA, si nu intelegeam de ce se aude asa prost/distorsionat...

In fine, vine sotia acasa (la acel moment era viitoare sotie), si ma vede cu calabalacul intins pe acolo, si imi povesteste de tatal ei (actualul tata socru) ca si el e cu nebunii d-astea, ca merge prin targuri, etc etc.

Si uita asa am primit primul meu sistem stereo, 2 boxe Technics (cred ca SB-CH7) si o mica statie Sony TA-F120. Sunau fenomenal!
Vazand tata-scoru ca m-a luat microbul, am inceput usor usor sa facem upgrade la sistem, cu ce mai avea el acasa scule depozitate, cu ce mai gaseam prin talciok. Si uite asa am trecut la boxe Unitra 70w (nu mi-au placut, erau de bubuiala, iar eu la bloc ascultam la volum mic, aveam nevoie de fidelitate...), si dupa am trecut la niste Pioneer CS 5030. Ca statii am mai facut niste evolutii la un Sony TA-F410R, Technics SU-V(nu mai stiu seria, dar era un AA) si ultima data la un Sony TA-FE910R QS. Buna statie. Robusta.

Saltul major a fost la o Yamaha RX-V1900 + Monitor Audio RS6, actual&recent upgrade facut la RS8 (+ un subwoofer JBL, pe care il folosesc doar la filme pt bubuiala)
Ma satisface combinatia, si ma folosesc si de toate intrarile ei (inclusiv digital, sa leg TV - inainte nu aveam aceasta posibilitate).

Si uite-ma azi, cu pick-up, CD player, MiniDisc, Magnetofon, Deck, DAC. Le ascult pe rand.
Le apreciez pe fiecare si ma bucur de ele, stiind de la ce am plecat si la ce am ajuns.

Boxele Tehnics si micul F120 sunt intr-un living la nasul meu, i le-am oferit cadou. Cand merg in vizita, le mai dau o cantare...sa imi aduc aminte de unde am plecat :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Cea mai grea problema (intotdeauna) este intrebarea si nu raspunsul. De tinut minte!

Fascinatia internetului. Daca nu stim ceva ....e simplu! Tastam la Gogu! Poate maine ma loveste damblaua sa ma apuc de frizerie. Habar nu am dar.... am vointa! Dar si lene (sa studiez! Asta cere timp....Care timp! Nu am timp! Vreau REPEDE! Pana diseara vreau sa-mi tund toata familia!). Asa ca ma inscriu la un forum de frizeri si postez. Poate ca mai am unele urme din cei 7 ani de acasa si la primul post ma prezint. Apoi pun INTREBAREA (ma frige nerabdarea, mi-am muscat din taste sa nu scriu chiar la primul post!), ce scule de frizerie BUNE si IEFTINE sa-mi cumpar si CUM SE TUNDE ?! Vreau un raspuns LA OBIECT, nu am chef si nici timp sa citesc toate balariile (de la toti desteptii!). Sa mi se scrie SIMPLU si SCURT, exact ce sa cumpar, si de unde! Si de banii mei! (putini) Apoi sa mi se scrie SIMPLU si mai ales SCURT cum sa tund BINE! Suntem pe internet! Unde aflam TOT si PE LOC! Vreau de la guru-frizeri sa-mi scrie TOATE TAINELE (dar pe scurt, repede, sa treaca la ultimul capitol, REZULTATE si CUM SE FACE? Nu am timp de pierdut!). Guru-Frizeru-Sefu e DATOR sa-mi spuna (REPEDE, SCURT, CLAR)! E datoria lui de MARE MESTER (care a tuns mii de oameni si oi la viata lui prea lunga!) sa ma LUMINEZE pe mine in tainele frizeriei, financiar-analist-corporatist de profesie care nu stie sa tina o foarfeca in maini, dar lovit (brusc) de pasiunea frizeriei! (Dar repede pana nu-mi trece!).
Si promit, dupa ce aflu, dispar, ce rost mai are dupa aceea acest forum?! Am aflat, am tuns oaia si berbecul, imi vad linistit de drum! Gogu sa traiasca!

PS - tocmai am citit un review. Defapt am deschis direct ultimul capitol, CONCLUZIILE dar nu am avut rabdare sa citesc chiar toate frazele (in numar de doua, scurte), am citit doar la urma cand scrie CUM ESTE (bun sau prost). Deja ma simt mai destept, ACUM STIU! Pot sa trec la altceva..... de exemplu maine as avea nevoie de un storcator de portocale si o sa ma inscriu pe un forum de storcatori de portocale. Deja am vazut la un magazinel din piata un storcator no-name la un pret bun. O sa-l cumpar maine (costa putin) dar intai sa pun o intrebare pe forumul storcatorilor de portocale! (oricum, nu am bani de ceva mai scump).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Blue_Note »

Intr-adevar, asa se desfasoara vietile celor mai multi dintre noi, asta e ritmul, vrem totul dintr-o data, nu avem rabdare, pe repede inainte respiram, mancam, muncim, iubim, relationam etc. Cine mai are rabdare in ziua de azi sa-si cultive o pasiune? Se intampla asa pt ca ritmul vietii e dictat de tehnologia asta care ne-a obisnuit ca putem obtine o seama de lucruri instantaneu. In ziua de azi se fac si cursuri de weekend, in baza carora primesti o patalama care te crediteaza cu nu stiu ce abilitati profesionale. Eu am facut acum cativa ani un curs de manager de proiect :lol: A durat fix cinci zile! Cine mai are rabdare cu cineva sau ceva? Nici cand suntem la volan nu mai aveam rabdare, ca sa nu mai zic de alte lucruri mai profunde. Asa ca fiti mai tolerant, domn' "momolo"!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by _BGD_ »

Bai nene nu va mai agitati ca apa minerala. Eu cand vin aici pe formu, vreau sa citesc despre trancote, muzici, matze, benzi, placi.

Si se intampla asta tot mai rar....dar macar sunt la curent cu stirile :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Blue_Note wrote:Intr-adevar, asa se desfasoara vietile celor mai multi dintre noi, asta e ritmul, vrem totul dintr-o data, nu avem rabdare, pe repede inainte respiram, mancam, muncim, iubim, relationam etc. Cine mai are rabdare in ziua de azi sa-si cultive o pasiune? Se intampla asa pt ca ritmul vietii e dictat de tehnologia asta care ne-a obisnuit ca putem obtine o seama de lucruri instantaneu. In ziua de azi se fac si cursuri de weekend, in baza carora primesti o patalama care te crediteaza cu nu stiu ce abilitati profesionale. Eu am facut acum cativa ani un curs de manager de proiect A durat fix cinci zile! Cine mai are rabdare cu cineva sau ceva? Nici cand suntem la volan nu mai aveam rabdare, ca sa nu mai zic de alte lucruri mai profunde. Asa ca fiti mai tolerant, domn' "momolo"!
esti asa cum vrei sa fi. Ttraiesti vremuri frumoase care iti dau libertatea sa alegi si sa fi aproape cum doresti. Daca te lasi dus de "trend" e numai vina ta si nimeni nu este obligat sa-ti acorde indulgenta dintr-un simplu motiv, PENTRU CA AI LIBERTATEA DE A ALEGE (dar ai ales sa fi dus de turma = comod = efort minim).
Ei bine, eu m-am nascut si am trait vreo 2 decenii in vremuri in care NU AVEAM LIBERTATEA DE A ALEGE. Nu aveam acest drept elementar (era asa "minunat" atunci in marea puscarie comunista ca nici nu-mi imaginam ca pot exista oameni pe lume care au libertatea de a alege!). Asa ca las-o balta cu "indulgenta" si pune osul la treaba, fa efort, las-o balta cu graba asta care (se intelege si din textul tau) nu te duce nicaieri, adica nu te implineste cu nimic, doar ca(-ti) trece timpul (degeaba).
_BGD_ wrote:Bai nene nu va mai agitati ca apa minerala. Eu cand vin aici pe formu, vreau sa citesc despre trancote, muzici, matze, benzi, placi.

Si se intampla asta tot mai rar....dar macar sunt la curent cu stirile
Vezi ca pentru stresul tau e mai eficienta o galeata cu nisip in care iti poti cufunda capul. Te asigur ca izolatia (fonica si vizuala) este perfecta!

....Sau cumva ti se blocheaza procesorul cand da de multitasking ?! (adica nu poate procesa decat una bucata program. Derularea altui program il baga in blocaj neavand nici macar functia suplimentara, simpla de a ignora alt program care se deruleaza paralel).

E loc si pentru trancote, muzici, matze, benzi, placi. E loc, culmea, pentru toata lumea! (foarte diversa, cu interese diverse)....Dar e mai putin loc pentru aia care vor sa-i ingusteze si sa-i reduca pe ceilalti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Cea mai grea problema (intotdeauna) este intrebarea si nu raspunsul. De tinut minte!

Fascinatia internetului. Daca nu stim ceva ....e simplu! Tastam la Gogu! Poate maine ma loveste damblaua sa ma apuc de frizerie. Habar nu am dar.... am vointa! Dar si lene (sa studiez! Asta cere timp....Care timp! Nu am timp! Vreau REPEDE! Pana diseara vreau sa-mi tund toata familia!). Asa ca ma inscriu la un forum de frizeri si postez. Poate ca mai am unele urme din cei 7 ani de acasa si la primul post ma prezint. Apoi pun INTREBAREA (ma frige nerabdarea, mi-am muscat din taste sa nu scriu chiar la primul post!), ce scule de frizerie BUNE si IEFTINE sa-mi cumpar si CUM SE TUNDE ?! Vreau un raspuns LA OBIECT, nu am chef si nici timp sa citesc toate balariile (de la toti desteptii!). Sa mi se scrie SIMPLU si SCURT, exact ce sa cumpar, si de unde! Si de banii mei! (putini) Apoi sa mi se scrie SIMPLU si mai ales SCURT cum sa tund BINE! Suntem pe internet! Unde aflam TOT si PE LOC! Vreau de la guru-frizeri sa-mi scrie TOATE TAINELE (dar pe scurt, repede, sa treaca la ultimul capitol, REZULTATE si CUM SE FACE? Nu am timp de pierdut!). Guru-Frizeru-Sefu e DATOR sa-mi spuna (REPEDE, SCURT, CLAR)! E datoria lui de MARE MESTER (care a tuns mii de oameni si oi la viata lui prea lunga!) sa ma LUMINEZE pe mine in tainele frizeriei, financiar-analist-corporatist de profesie care nu stie sa tina o foarfeca in maini, dar lovit (brusc) de pasiunea frizeriei! (Dar repede pana nu-mi trece!).
Si promit, dupa ce aflu, dispar, ce rost mai are dupa aceea acest forum?! Am aflat, am tuns oaia si berbecul, imi vad linistit de drum! Gogu sa traiasca!

PS - tocmai am citit un review. Defapt am deschis direct ultimul capitol, CONCLUZIILE dar nu am avut rabdare sa citesc chiar toate frazele (in numar de doua, scurte), am citit doar la urma cand scrie CUM ESTE (bun sau prost). Deja ma simt mai destept, ACUM STIU! Pot sa trec la altceva..... de exemplu maine as avea nevoie de un storcator de portocale si o sa ma inscriu pe un forum de storcatori de portocale. Deja am vazut la un magazinel din piata un storcator no-name la un pret bun. O sa-l cumpar maine (costa putin) dar intai sa pun o intrebare pe forumul storcatorilor de portocale! (oricum, nu am bani de ceva mai scump).
Chapeau bas! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Blue_Note »

Va salut! Ma poate juta cineva si pe mine cu o parere in ceea ce priveste boxele Polk si Jamo (de podea/"tip standfloor")? Eu acum am o pereche de boxe de raft Heco Victa Prime 302, despre care pot afirma ca mi-au placut initial, dar acum nu mai sunt la fel de convins ca reprezinta ceea ce speram. Boxele vor fi amplificate de un NAD C316BEE. Iata boxele spre care m-am orientat si despre care astept parerile celor care au ascultat muzica la ele,, pt ca doar muzica ascult la ele, nu le folosesc la tv sau altceva. De cativa ani nu ma uit la tv, din motive de igiena psihica. Sunt un pas inainte fata de Heco in ceea ce priveste calitatea sunetului, ori ba? Suma pe care sunt dispus sa o cheltuiesc e in jur de 1500 lei, cu plus minus ceva, dar nu prea mult la plus :)

https://www.olx.ro/oferta/boxe-podea-no ... fabf7caf49" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.olx.ro/oferta/boxe-podea-po ... 9d61f4222d" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.olx.ro/oferta/boxe-jamo-e75 ... 04947b921f" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.olx.ro/oferta/boxe-jamo-s60 ... 39a2719b64" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.olx.ro/oferta/boxe-podea-ja ... 39a2719b64" onclick="window.open(this.href);return false;

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Du-te și vezi dacă îți plac. Te va costa ceva benzină deplasarea, iar cu corona virusul ăsta...mai bine mai strângi bani și cauți să scapi de ce ai. Părere personală : lăzi cu difuzoare. Jamo alea sunt nu departe de boxele akai astea noi din altex (o treaptă puțin mai sus) .
Noi ți-am mai dat sfaturi, pe care ai binevoit să le dai la gunoi. Într-un mare fel.
Părerea mea: scapă de naduri și hecouri. Cu 1/5 din suma dată de tine, poți avea chestii mult mai ok pentru începători decât cutiile alea.
Eu am un nene în târg (un târg celebru din București) , care aduce scule mișto din afară. Mă știu cu el, dar nu dau date, nu fac reclamă. Probabil îl știu și alții. Aduce numai scule sh bune. Și în stare bună. Fără defecte electronice, mecanice și optice, deși au 40 ani unele. Îmi arată și mie ce aduce. Am luat de la el și nu am rămas dezamăgit. Repet, nu dau nici pe privat date. Caută-l în târg în capitală, nu are olx sau publi24. Sunt de părere că fiecare ne-am aflat în situația ta, însă am muncit pentru a ajunge la sunetul perfect. Apropo, vroiam să văd cât ai rezistat până la a spune că de fapt nu îți mai plac...ma gândeam că vor trece măcar 3 luni. Dar nu a trecut una. Sfaturile le ai mai înainte, citește. Dar ține minte : sunt N boxe cât șifonierul care sună mai prost ca difuzorul din Gară la care se anunță că ai pierdut trenul, și N+ boxe de raft, compacte (chiar greutze) care cântă muzică. Pasiunea azi este de la Logitech la șifoniere.
Am vândut și eu amplifuri pe net...și boxe, păstrând doar ce îmi place. Și prima întrebare : ce dimensiune au boxele (nu ar căuta pe net) deși puneam modelul, cât scoate și dacă se poate pune "subuufăr" (citat). Dacă ziceam 2x20 W îmi zicea pas. Ei vroiau 2x250 W și boxe de 500 W. Am hotărât să nu mai dau decât la prieteni.
Singurul sfat și indiciu: cu maxim maximorum (dacă te pricepi și știi să negociezi) 400 lei, poți să îți faci un sistem de începător de o să uiți de gunoaiele alea. Eu am câteva sisteme făcute și cu 200 lei ( amplifuri vechi, boxe vechi), și împerecheate cântă. Aud muzică. Fiecare cântă bine pe o anume muzică. Până și la copii în cameră am un pioneer de 70 lei luat din târg, presupus defect ( avea doar praf cu tona în el, (ampul are 5 kg praful cred că avea 10, glumesc) cu o curățare s-a rezolvat) și niște boxe universum (ușurele, cred că sunt de combină, sunt pe 2 căi, de 8 ohmi) de 30 lei. Și un pick-up ieftin pioneer luat cu 40 lei... Toate la spartul târgului... Când dau toți ieftin... Afacere curată. Necesita doar curea și ac la doză (e una foarte populară) și alimentator de 12 v 500 mA. La astea le pun povești și muzică de copii. Audiofili de mici. Și le place. Deci 140 lei. Cu 3x atât poți face minuni. Gata cu vorbăria... Să vedem fapte.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Blue_Note wrote:Eu acum am o pereche de boxe de raft Heco Victa Prime 302, despre care pot afirma ca mi-au placut initial, dar acum nu mai sunt la fel de convins ca reprezinta ceea ce speram.
a durat destul de putin sa iti dai seama ce ti-am spus (toti pe aici).
Blue_Note wrote:https://www.olx.ro/oferta/boxe-podea-no ... fabf7caf49

https://www.olx.ro/oferta/boxe-podea-po" onclick="window.open(this.href);return false; ... 9d61f4222d

https://www.olx.ro/oferta/boxe-jamo-e75" onclick="window.open(this.href);return false; ... 04947b921f

https://www.olx.ro/oferta/boxe-jamo-s60" onclick="window.open(this.href);return false; ... 39a2719b64

https://www.olx.ro/oferta/boxe-podea-ja" onclick="window.open(this.href);return false; ... 39a2719b64
toate astea sunt "lazi cu difuzoare", adica niste gunoaie la fel cu Heco pe care le ai.

Avand in vedere epidemia te sfatuiesc sa renunti la umblat. Adica stai cuminte o vreme. Cifrele oficiale cu infectati sunt departe de realitate deoarece sunt obtinute de "organe" prin testare. Sistemul de testatre si cum merge treaba e crunt de ineficient asa ca ajung testati numai o mica parte din cei infectati. Cei netestati, imprastiati efectiv peste tot intr-o tara care nu e in carantina, reprezinta un real pericol. Va bubui si la noi, in curand. Asa ca stai pitit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Blue_Note
Posts: 29
Joined: 18 Feb 2020, 17:38
Location: Calarasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Blue_Note »

Multumesc pt raspunsuri, dar sa fiu sincer am ramas perplex cand am citit ce mi-ati scris. Eram convins ca voi primi aprecieri pt calitatea selectiilor, speram sa fiu chiar felicitat pt felul in care am progresat, cand colo tot cu un sut in fund m-am ales si o invitatie spre a mai studia problema...
O sa mai ma documentez, poate daca se mai incalzeste luna viitoare o sa ma duc in weekenduri prin targurile din B (afara de Vitan nu stiu alt talcioc organizat altfel decat spontan) sa vad ce pot gasi. Dar nu prea stiu cum o sa le ascult prin targuri...
Va multumesc! Sa fim sanatosi cu toti si o sa mai vorbim pe aici!

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Ce calitate? Orice ladă în care bagi un difuzor recuperat dintr-un televizor de doi bani e mai bună decât ce ai prezentat tu acolo. Nu ți-a dat nimeni niciun șut. Doar niște sfaturi. Dar orice om puternic poate considera că orice șut în fund e un pas înainte. Tu te pui jos și plângi. Nu e nimic de lăudat. Selecțiile alea sunt niște jafuri. Și dacă ai de dat 1600 lei pe ele...mă rog.
Și să îți dau mură în gură. Orice boxă comunistă rft sau iei sau tesla, e mai bună decât ce ai tu acolo și le găsești la nici 50 lei. Ai zis mai sus de RFT... E, alea sunt mult peste ce ai arătat tu acolo. Iar ca amplificatoare, orice japonez din anii 70 prima parte 80 poate fi foarte bun. Mulți au făcut sistemele din târg. Și ce găsești în târg la 100 lei, găsești pe olx la 300 cu mențiunea "colecția proprie" sau "sculă hi fi audiofila". Eu ți-am zis ce am făcut la copii în cameră. Să știi că ampul ăla sună binișor. Pick-up ul e ceva low dar nu îmi pare rău dacă îl strică. Boxele sunt la fel de low.
În târg, uneori au generator sau unele oferă priză de curent la expozanți. Cel la care mă duc eu are un ditai generatorul. Și îl pornește numai cât face proba, poți și negocia cu el. Dar repet, nu dau date de niciun fel. Aș face reclamă, plus că nici omul nu e dispus să stea pe olx...sau la telefoane. El dă la târg și la târgul anticarilor, și își cam selectează clienții. E unul din ăsta mai...de soi decât ce e tipic prin talcioc(numai țigani cu resturi din gunoaie). Dar dacă știi unde să te uiți...găsești comoara în gunoaie. Caută și te interesează de târguri și talciocuri, sunt menționate și aici pe forum.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Nu am făcut reclama la Pioneer mai sus.
Ampliful ăla (față de aluminiu, funcții elementare, loudness, 4 intrari, una e monitor pt casetofon dar merge la orice, și una e phono, fără vumetre, an cam 1980-1982 după aspect final discret, corecție ton nfb),l-am luat așa, la plesneală de la unul care strângea taraba. Ajuns acasă doar l-am demontat, suflat, curățat, spălat, suflat, dat cu spray de contacte. La pick-up pioneer am pus o curelușă de pe Maica Domnului, din aia de 5 lei și un alimentator de la un switch casat. Boxele luate tot așa, arătau bine luate dintr-un portbagaj de la unul care strângea, sunt de prin anii 80, cu capac central argintiu, plasă atât pe tweeter cât și pe woofer (8 ohmi 25 W, filtrul e un biet condensator, culmea WIMA ăștia sunt ok) . Cabluri destul de groase pentru ce pretenții au. Dacă aveai însă așa ceva pe vremea lui Ceaușescu, erai tare. Și acest sistem, în modestia lui, e incredibil de muzical. Sigur, pentru un audiofil de referință sunt gunoaie, dar un audiofil de referință nu uită de unde a plecat. Unii au plecat de la pick-up cu 2 boxe și amplificator de 2 w /canal. Asta era punctul lor de start. Așa știu și eu pe unul care are scule ultra scumpe si ultra audiofile, costă cât un apartament. Tipul are bani cât Țiriac, divorțat, pensia alimentară la cei 2 copii erau banii de buzunar. Dar nu uită că a plecat de la un Supraphon nzc 160 și un magnetofon maiak 203 și radio Gloria cu decodor stereo montat la radioprogres, schemă din cărțile de radiotehnica ale vremii... Care abia mergeau...
Sunt mulți care azi au Mercedes cu bani munciți pe bune (nu cu bani obținuți din vânzarea terenului de la țară al lui bunicu) și ăia nu uită că au plecat de la căruță sau Trabant.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply