Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Se scrie " Știi vorba aia" nu "Ști vorba aia"
Deasemenea

Se scrie "dinamica discuțiilor" nu " dinamica discuților" asta daca nu cumva acei "discuți" sunt niste omuleți cu disc :))

Îmi cer mii de scuze daca par aiurea dar când vorbim de sisteme audio pentru audiofili și nu știm a scrie este crunt crunt crunt.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Nu pari aiurea, esti evident aiurea.
Interventiile tale, avand in vedere contextul in care apar aici si acum, le gasesc complet deplasate.
Te legi la cap si nu te doare, dar pui persoane pe care nu le cunosti in situatii aiurea.
Eu nu trebuie sa corespund asteptarilor tale din nici un punct de vedere, asa mai usor cu pianu' pe scari.
Tu ce interventii cu adevarat utile in afara de hobby-ul tau legat de masini, ai postat pe acest forum?
Esti doar un trol, atat.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Abia mai am curaj sa mai citesc uneori, ce intervenții sa mai am...
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

kaav...... Imi cer scuze....nu stiu cum sa-ti spun....... resitent acum are dreptate. Macelaresti gramatica in serie. Ai in special ceva cu "i"-urile, faci greseli elementare de gramatica. Nici eu si nici altii nu ti-am spus sa nu te superi. Dar cum il stim pe resitent el nu are retineri si de data asta a fost chiar ponderat.
kaav, incearca si tu sa dai cautari pe Goagal sa vezi cum se scriu corect unele cuvinte, mai ales cele cu multi de "i" !

Te rog mult, nu te supara pe mine! Daca nu zicea resitent, nici ca iti spuneam. Faceam si eu greseli destule de gramatica pe vremuri dar incet, incet am cautat sa ma corectez. Nu-i greu.
....Dar tu trebuie sa o iei de la grupa 1.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Nu zic ca-mi convine sa am anumite defecte, care sunt corectabile, dar macar nu am defecte de comportament ca si cetateanul resitent. Aveam nevoie de interventia lui ca de igrasie in casa. Asta ne este problema, ca nu am pus doi de i, undeva anume?

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

@kaav
În viață trebuie să fii tu cel bun, nu să te amăgești cu iluzia că există și alții mai proști ca tine. Abia atunci urmezi calea cea bună și dreaptă, corectăndu-te pe tine și raportându-te la tine. Altfel vei fi mereu neîmplinit, ca acum.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

resitent.... reusesti cateodata sa fi mai rau ca mine! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

momolo wrote:
17 Jan 2022, 10:16
resitent.... reusesti cateodata sa fi mai rau ca mine! :D
Eu nu vreau, îmi iese de la sine :)))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

De unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca sunt ''neimplinit'', resitent?
Tu scrii multe din propria ta imaginatie (scrii despre tine de fapt). In realitate, scopul tau real este denigrarea, nu corectia altuia, de care, hai sa fim seriosi, nu are cum sa-ti pese. Rar om mai ipocrit ca tine, am intalnit. Vezi-ti tu de treaba ta si nu te mai baga in seama cu mine, trolule.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

kaav wrote:
17 Jan 2022, 14:11
Tu scrii multe din propria ta imaginatie (scrii despre tine de fapt).
deja se vede un progres!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

kaav wrote:
17 Jan 2022, 14:11
De unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca sunt ''neimplinit'', resitent?
Tu scrii multe din propria ta imaginatie (scrii despre tine de fapt). In realitate, scopul tau real este denigrarea, nu corectia altuia, de care, hai sa fim seriosi, nu are cum sa-ti pese. Rar om mai ipocrit ca tine, am intalnit. Vezi-ti tu de treaba ta si nu te mai baga in seama cu mine, trolule.
Recunosc, de mult vroiam sa te prind la mantinelă, gata te las in pace, stai liniștit și vei da cel mai bun lapte!
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Buuun...dupa vreo 50 - 60 ore de ascultat, vad ca boxele si au schimbat usor sunetul...sunt mai ”pline”...au capatat parca mai mult ”corp”...sau am eu ”auzenii ”...
In fine, mai asteptam si vedem.
Ca tot am adus in discutie ”sunetul modificat” ,eu mai misun si pe forumul softpedia .Si ce sa vezi...de vreo 2-3 zile mare paruiala acolo -la sectiune audio - pe tema diferentelor sonice intre DAC-uri....unii spun ca sunt diferente (foarte putini- vreo 2-3) , iar majoritatea sustine ca nu exista .
Acuma...ce sa zic. Eu personal sesizez diferente destule intre DAC-ul de pe Luxman si cel de pe Node 3...dar, ce m a uimit acolo pe forum...cei care spun ca nu aud aceste diferente compara DAC-uri Topping - E 30, D50 , E50 ,D30 Pro. Oare nu sunt diferente intre acestea ? Nu prea cred....si spun asta pentru ca sustinatorii ideii ” toate DAC-urile e la fel” nu cred ca au ascultat si altceva....Ei sustin ca DAC-urile ce masoara relativ identic, suna la fel... ,deci ce rost are sa mai asculti.....dar cum sa afirmi asa ceva fara sa audiezi si alte aparate de la alti fabricanti ?? Doar pe baza unor masuratori ?? Si testele sunt facute pe sisteme ...hmmm...cum sa zic ca sa nu par snob... aha...” lipsite de capacitatea redarii unui sunet real ,natural ” (am gasit o exprimare de rahat da” la ora asta atat pot. Na.)
Eu cred ca flacaii nu au ascultat si altceva niciodata ,generalizand in mod eronat... Bineinteles ca am fost ”scuipat” si tras in teapa pt ca am avut nerusinatul tupeu sa soptesc ca ” nu e toate la fel”...dar asta e altceva... :D
E aiurea tare sa afirmi in spatiul public chestii de care nu esti sigur sau despre care nu ai habar...poti influenta negativ perceptiile altor persoane care citesc si vor lua de bune acele afirmatii eronate...de ce oare fac chestia asta ? Ce au de castigat ? Sau audiofilii ”este rai ,snobi, infumurati ” si trebuie starpiti ?

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by _BGD_ »

Softpedia.....este o.....

Stai aici cu noi pe forum, sau altele similare internationale.

Nu softpedia! Am citit si eu, candva, anumite lucruri, despre care cauta, si.....nu! :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

emilian67 wrote:
18 Jan 2022, 23:55
Ei sustin ca DAC-urile ce masoara relativ identic, suna la fel... ,deci ce rost are sa mai asculti.....dar cum sa afirmi asa ceva fara sa audiezi si alte aparate de la alti fabricanti ?? Doar pe baza unor masuratori ?? Si testele sunt facute pe sisteme ...hmmm...cum sa zic ca sa nu par snob... aha...” lipsite de capacitatea redarii unui sunet real ,natural ” (am gasit o exprimare de rahat da” la ora asta atat pot. Na.)
Eu cred ca flacaii nu au ascultat si altceva niciodata ,generalizand in mod eronat... Bineinteles ca am fost ”scuipat” si tras in teapa pt ca am avut nerusinatul tupeu sa soptesc ca ” nu e toate la fel”...dar asta e altceva...
exista si in Strainezia echivalente (aia cu apa calda si veceu in casa). E un forum in Franta de masuratoristi care daca ii iei la bani marunti nu au vazut, avut sau mirosit nimic mai scump de cateva sute de euroi (chinezarie) dar aia sunt mai sofisticati decat ciobanii nostrii, ei chiar masoara (e unul ceva de genul "Wolf", un tartore) si produc grafice dupa care trag concluzii ca ala e perfect, ala e gunoi. Au reusit sa batjocoreasca (in haita) niste DAC-uri tip R2R pe motiv ca nu le ies graficele la masuratori, niciunul ascultand asa ceva vreodata (daca ar avea cu ce sa faca diferente), insa ironia este ca acele DAC-uri suna fantastic de bine si umilesc toate corpishnitzele chineze de cateva sute de euroi bucata pe care le lauda masuratoristii astia. Dupa care producatorul si creatorul brandului terfelit ca fiind "sinistru de prost" a proiectat un DAC care masoara beton, adica este efectiv perfect in grafice si chiar pe site-ul lui a scris ca masoara perfect dar se aude....cum se aude (adica a dat clar de inteles ca nu l-a interesat decat sa obtina masuratori perfecte)......Deci cu auzul e alta treaba. L-a facut un pic sub 1000 euroi pret de UE ca sa le dea peste nas, dar se intelege clar ca suna......cum suna. Insa i-a multumit pe masuratoristi si teoreticieni si le-a oferit marfa dorita.

Exista aceasta categorie si e foarte vocala si foarte harnica pe internet, priceputi sa scuipe si sa distruga tot ce nu le place lor ca idee. Astia nu aud, vorba aia, "nici o p_la" dar le au cu masuratorile, "matematica si teoria". Adica mai pe scurt ignoranti cu aptitudini tehnice si foarte vocali, vehementi, prezenti. Avem si noi pe aici unul, pe resitent, priceput la ciocanit tehnic (din ce se lauda singur) dar evident surd manga (adica nu aude nici o p_la) insa extrem de vocal, agresiv, ofensiv, batjocoritor, cu inteligenta peste medie dar caracterul (si anumite afectiuni la mansarda) fiind problema.

Asa sunt multi pe internet. E locul de adunare la frustrati, nebuni, ratati in viata reala, defulati, deviati, etc. Din spatele tastelor orice soarece poate sa se simta leu.

Pentru omul normal e greu sa distinga. De multe ori oamenii care chiar cunosc si au experienta si cunostinte reale sunt facuti ciulama de astfel de troli ofensivi si obsesivi (pentru ca una este experienta autentica si talentul real si alta e talentul la scris, la exprimare). Trolii, nebunii, frustratii incep sa domine internetul si pe dedesupt influenta intra pe mainile unor profesionisti care de data asta prin stiinta (psihologie, studii asupra comportamentului uman si in masa, chestiuni profesioniste) si cu multi bani (platiti de state precum Russia sau China dar si altele de genul asta) incep sa mane turma spre directii de ei dorite. Avem deja doua mari dovezi, referendumul pentru brexit in UK (acum cei mai multi regreta si alegerile ar fi cu totul altfel) precum si alegerea Trompetei in America (4 ani pierduti pentru americani si un dezastru greu reparabil in timp).

Masele au fost manipulate si impinse ca o turma in directia dorita. Asta pentru ca asa cum spuneam, pe net este o lume a umbrelor si iluziilor. Abuzul si iluziile exista peste tot in viata noastra dar internetul e terenul cel mai fertil. Si din pacate fenomenul ia amploare. Am auzit ca exista grupuri de discutii "audiofile" si pe feisbuc si debiteaza aia chestii de iti e rusine sa repeti.
Oastea cea mare a proshtilor se aduna pe internet si peste noapte apar lideri.

Probabil internetul este cea mai mare descoperire a speciei umane dupa foc. Si evident, orice mare descoperire are doua fetze, una buna si una malefica. Unealta e unealta, mana care o foloseste e cea care conteaza. Dar totul pleaca de la educatie. Mai ales cei 7 ani de acasa. Am observat ca astia deviati, anormali, etc, au toti carente grave la "cei 7 ani de acasa" (problema nu are legatura nici cu inteligentza si nici cu expertiza). Care sunt din pacate irecuperabili. Ca si personajele respective.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Ca să vinzi trebuie sa vii cu ceva. În audio de din ce in ce mai greu sa vii cu ceva. Eu personal nu mai am încredere în nici o persoană trecută de 50 ani când vorbește de sunet. Promit că nici în mine nu o sa mai am atunci. Auzul ca și vederea ca întreg corpul uman se degradează. Auzenii...
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply