Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Derviș
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dervi%C8%99
Pseudonimul ales de tine nu imi pare deloc ca ar corespunde atitudini pe care o ai aici, pe acest forum. Esti evident zeflemitor, dar asa ''subtire'', amuzat de faptul ca primesti observatii pertinente de la niste forumisti care chiar nu bat campii si pe care ar merita sa le iei in considerare din simplu motiv ca sunt coerente, denota experienta de viata si sunt potrivite situatiei care a aparut in acest topic. Pe langa aceste aspecte mai este si timpul consumat cu elaborarea unor mesaje cu multe informatii utile.
Partea pozitiva ar fi ca ce ceri la modul gerneral (experienta altora), poti oferii tu primul; alti au facut-o de multa vreme si ar fi redundant sa se repete inutil. Timid nu pari, deci:
Esti multumit de sistemul tau de sunet? Masina tare spui ca ai, deci ai pretenti.
Uimeste placut, daca se poate.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Shambala wrote:
12 Dec 2021, 15:34
Pt ca ti-a fost lene sa inveti cateva idei fundamentale si pricipii tehnice elementare, ai preferat sa "ti se sufle" ce sa cumperi.
Normal ca orice dealer iti va oferi ceva, si nu va fi vreo pacaleala, ci o scula buna in felul ei, dar NU CE AI DE FAPT NEVOIE, si NICI CEEA CE DE FAPT ITI DORESTI !
Sa cumperi acum un cd-player atat de scump doar pt ca "se integreaza liniei celorlalte scule" este o tampenie. Imi pare rau dar exact acesta este cuvantul.
Acum cand formatele HD iau avant, cand cd-uri de 15-30usd se vand cu 10 lei, tu cumperi un cd-player care nu poate citi SACD-uri...
In ultimile saptamani a fost in talcioc in Iasi un tip care vindea 30.000 (trei zeci de mii) de cd-uri originale, marea majoritate cu 10 lei bc (si unele cu 20 lei bc). De ce ? Simplu, pt ca isi inlocuise colectia cu SACD-uri.
Tu ai cumparat pt acum 20 de ani (sau hai, maxim pt acum 10 ani) si nu pt viitor. Care deja a inceput... Pacat.
Ma bucur ca tu stii mai bine decat mine ce imi doresc.......Ce imi doream ? Initial am vrut o solutie all in one. Sa fie cu de toate ; amplif.+DAC+streamer+CD-player , sa aiba wifi si bluetooth ,pentru a ma putea conecta direct, fara fir la seviciile de streaming. Asta am vrut initial. O singura ”cutie” si boxe. De asta am facutinitial referire la AVM Ovation CS 6.3 sau 8.3
Deci nu e vorba de nici o lene. Pentru muzici in HD, CD-playerul are intrare USB care accepta toate formatele posibile si imposibile ,inclusiv DSD 11.2 mhz . Mai mult de atat ,ce i poti cere ? Stie chiar si MQA , pe orice intrare (inclusiv CD-uri MQA),chiar daca acest format e o ”pacaleala” . Am sa ascult si am sa vad cat de ”tare” este acest format. Pot conecta si laptopul la USB si gata.... cu formatele HD.
Acum, cum presteaza DAC-ul CD-playerului ? Din punctul meu de vedere , si la ceea ce am mai ascultat , este ok.,se aude f. bine. Se putea mai bine ? Cu siguranta. Dar ar fi intervenit alte elemente in discutie. Dupa ce am sucit si rasucit toate variantele, combinatia asta mi s a parut cea mai apropiata de nevoile mele. Am specificat ca voi face si streaming ,folosindu ma tot de DAC-ul CD-playerului. Pentru partea de digital ,Luxmanul este echipat corespunzator.
Am ales in cunostinta de cauza, nu mi a bagat nimeni nimic pe gat, ca sa fie in ”linie” cu ceea ce mai am. Faci afirmatii gratuite, fara sa cunosti realitatea.
Am fost pe la mai multe showroom-uri si am ascultat mai multe combinatii de streamere +DAC-uri. Nu m am dus ca innecatul direct la dealerul Luxman si ...poc. M a pacalit si am cumparat. Nu. Toate celelalte combinatii ascultate nu m au convins in totalitate.
In ceea ce priveste partea de CD , aparatul presteaza exceptional. Am ascultat cateva piese de pe CD-uri care s au auzit mai bine decat ascultate prin streaming (aceleasi piese). Nu vad nici o problema in a mi cumpara CD-uri, chiar daca formatul e ”invechit”. Si vinilul e perimat....nu ? Asa zic unii...
E minunat daca gasesc CD-uri bine masterizate la preturi atat de mici. Avantajul meu.
Referitor la SACAD, ce sa zic ? Stiu ca e formatul superior cd-ului -mi am insusit cateva principii tehnice elementare -, dar se gasesc atat de putine..si nu acopera toate genurile si formatiile care imi plac. Pot sa traiesc fara SACAD linistit. Am sa ascult DSD-uri...Iti las tie SACAD-urile sa le asculti Bogdane ,si nu fi dezamagit ca eu nu am sa le pot asculta.
Am cumparat pentru mine, acum,in functie de necesitatle mele ,de bugetul pe care mi l am permis si fara sa mi puna vreun dealer pistolul la cap. Sunt sigur ca erau solutii mult mai ok, dar nu am avut bani suficienti sau....nu am aflat despre ele.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

remoteviewer1 wrote:
12 Dec 2021, 16:20
Draga emilian67 , parem ca nu ne intelegem deloc, totusi mediul virtual este destul de dificil pentru discutii intelectuale si nu emotionale:

1) Nu am vrut sa par lupul moralist si chiar nu am intentii sa tratez pe ceilalti cu nasul pe sus (imi cer scuze in avans daca asta s-a inteles din postarea mea)

2) Nu ti-a raspuns nimeni la cereri pe acest forum,nu e problema, daca nu ai realizat pana acum, aici avem de a face cu un forum de oameni pasionati, nu este serviciu public. Nimeni nu e obligat sa dea niciun sfat nimanui, prietenii stiu de ce. Ai o idee usor romantica despre existenta unui Mega Guru haudiofil ce pandeste noi useri si le da sfaturi la nevoie. Bineinteles, acest Guru stie totul despre gusturile tale muzicale, camera ta inclusiv valoarea soldul contului bancar.

3) Am citit postarile tale, de aici am a aparut impresia (poate superificala) pe care o am: pari a fi ratacit si nu stii ce vrei, de aici am tras concluzia ca esti intr-o situatie periculoasa si am vrut sa te avertizez (nu sa iti fac morala) pentru anu risca sa ajungi sa pierzi foarte multi bani sau sa te frustrezi maxim pe acest hobby. Dupa sfaturile lui momolo, eu cred ca de la mine l-ai primit pe cel mai bun pana acum. Nu te-a criticat nimeni ca nu ai experienta, insa vad in tine acea "framantare" romaneasca ce nu se termina niciodata cu bine. Este doar un simt pe care mi l-am dezvoltat de-a lungul anilor.
Stiu ca nu se va auzi ca la dealer (camera mea de auditie este deficitara si total diferita de cea de la vanzator),dar cat de cat sper ca se va auzi la fel.
Aici ai pus punctul pe i cum se spune, si daca vei reflecta mai bine asupra acestui fapt, vei ajunge la aceeasi concluzie cu mine: si aceea ca nu poti decat sa te ajuti singur. Situatia ta particulara ce este atat de complexa si coroborata cu lipsa de experienta nu permite acordarea de sfaturi prin "telefon". Doar un sarlatan sau cineva cu interese pecuniare s-ar apuca sa iti zica ce sa schimbi de prin sistem si sa iti recomande branduri si scule in dreapta si stanga. In starea in care te afli, te vad teren fertil pentru asa ceva, nu poate sa iti stea nimeni in calea dorintelor, poftelor sau pasarelelor ce iti ciripesc in creier. Observ ca din mesajul meu ai inregistrat doar partea cu morala si vad ca suferi de un complex de inferioritate in acest hobby reamintind la nesfarsit ca nu ai experienta. Nu ai experienta, am inteles, dar ce vei face de acum incolo? Asta e intrebarea....

De multe calitatea unui om este data si de posibilitatea de a juca rolul prostului in comunitate; cei mai multi oameni nu pot sa accepte faptul ca nu stiu ceva orice sau totul, ca trebuie sa aiba rabdare pentru a primi orice farama de informatie de la cei mai invatati (ce au facut sacrificii extreme pentru a-si depasi conditia de necunoscatori intr-un domeniu), ca trebuie sa-si lase mandria la usa cand intra in casa unuia mai experimentat. Lipsa de asumare a rolului de prost (adica de necunoscator) nu poate aduce decat la conflicte inutile datorita ideilor romantice si lipsite de experienta vietii:" mie mi se cuvine totul cand vreau si imediat poc! Acum vreau sa ma joc de-a audiofilia, sariti dragilor si dati-mi sfaturi la metru cub pe care eu nu le voi lua in considerare datorita pasarelelor ce-mi ciripesc neincetat in ureche". Incerc sa ma opresc..., nu ai nevoie de sfaturi, ci de experienta, multa truda si timp mult consumat pentru evolua (de adaugat la cele 12 ore de munca pe zi)

Poate iti vei aminti de ce am scris mai sus in momentul revelator cand singur fiind vei primi acasa o scula mult mai scumpa fata de ce ai astazi, chiar daca ai auzit-o in showroom, care va suna mai prost in sistemul tau si in camera ta decat ce ai avut inainte; cu ochii inlacrimati te vei uita catre cer si vei intreba:
DE CE? Doar am citit din scoarta in scoarta toate forumurile de profil si am muncit 10-12 ore pe zi pentru banii astia.Nu merit mai mult?
Uite,asta imi place mie la sfatosii docti de pe forumuri. Ironia asta” fina”,curat romaneasca,cu aroma de ”Mitici ” impletita cu ceva tuse de Nietzsche (ca tot il ai in semnatura),pentru a da ”greutate intelectuala” maretelor sfaturi emanate cu mare condescendenta...
Imi cer mii de scuze ca am indraznit sa tulbur linistea unui monstru sacru ,- ”ce a facut sacrificii extreme pentru a-si depasi conditia de necunoscator intr-un domeniu ”-.
Chiar nu am vrut sa te deranjez.
Si imi mai cer scuze pt. ca in naivitatea mea, ca prostul, banuiam ca menirea unui forum este de a informa-atat cat se poate - si de a ajuta pe cei mai putin cunoscatori. Nu stiam ca un forum de genul acesta se adreseaza doar elitelor audiofile,unde informatia se da cu picatura ,dupa ani de zile de asteptare. Asta e.
Mentalitate tipic romaneasca. ”Aici nu e serviciu public”....Corect. Ar trebuii sa opresti inscrierile pe forum,sa nu te mai deranjeze persoanele ca mine.De ce sa ajutam pe cineva, cand putem foarte bine sa -l lasam sa se dea cu capul de toti peretii, pentru ca asa am patit si noi,si altfel nu poate invata.” Da-l naibii de fraier....Auzi ce tupeu pe el...Sa vina asa...din senin si sa ne intrebe chestii...Noi aici suntem o mana de ”alesi” si nu ne coboram la nivelul celorlalti...
Intru pe mai multe forumuri din afara de ceva vreme si am vazut cum se pune problema pe acolo.. Dar o astfel de mentalitate, nu am intalnit absolut nicaieri. Datorita acestei mentalitati mai activeaza doar 4-5 oameni aici, scriind o data la cateva luni. Si tot datorita superbei mentaliati romanesti toate forumurile de profil au tras obloanele.
Eu inteleg ca in decursul timpului au aparut diversi indivizi meteorici care doreau doar sa li se confirme ca si au luat cele mai tari trancote ,si dupa dispareau in ceata. Sau ca oricate sfaturi bune ai dat cuiva , respectivul a facut tot cum l a taiat capul si a ales prost. Dar nu toti suntem la fel. , si nu toata lumea asteapta nominalizarea concreta a aparatului ce va trebuii cumparat de Craciun ....
Ma uitam pe alte forumuri din strainatate ,ca oricine poate intreba ce doreste ,fara nici un stres. Si i se raspunde mai mult sau mai putin corect.Dar i se raspunde. Omeneste, elegant si intr o atmosfera destinsa. Fara remarci de genul ”Bai nene...eu ca sa ajung sa posed asemenea cunostinte a trebuit sa mi scot un rinichi si ochiul stang. Cum vrei tu sa ti destainui secretul focului ? Hai...plimba ursul ”. ...Doar in Romanica se poate intampla asa ceva....
Cum pot oamenii aia de acolo sa comunice destins,fara caterinca ,frustrari si mistouri ? Ce au in plus fata de noi ? Si ce sa vezi...forumurile alea sunt pline de viata si de oameni...Prosti,destepti,priceputi...nu conteaza. Sunt acolo cu totii. Si mai si discuta unii cu altii. Mare minune, nu ??
Nu vreau sa ma joc de-a audiofilia, nu am idei romantice despre ”nenea guru haudiofil” ce vegheaza cu ochiul destoinic asupra nevoilor mele...si nici nu vreau sa ”sara dragii pt. a mi da sfaturi la metru cub ” , nu sufar de nici un complex de inferioritate. De unde ideile astea ? Vad ca asta cu ”complexul de inferioritate ” e un laitmotiv pe aici... Total eronat ai inteles.
Doream doar sa aflu in linii mari, cam la ce sa ma uit. Sa incerc sa elimin de pe lista de auditii aparatura moarta deja din faza de proiectare. Care ar fi sunt oribil oriunde. Si la vanzator si la mine acasa. Despre asta era vorba. Adica ” nu asculta X sau Y sau Z ca sunt niste nenorociri ”. Si mai departe ma orientam eu, in functie de nevoile mele. Uite asta ma asteptam sa mi spui tu. Nu sa faci filosofie ieftina, de Dambovita. Dar se pare ca nu se poate. Informatii clasificate. Ok.
Aaa...mi a placut cum ai tot accentuat faptul ca lucrez si cate 12 ore.... Na...nu te ai putut abtine, nu ? Eu cand spun de mentalitate si suflet de ” Mitici.... ” stiu ce zic.
Si promit sa nu mi curga nici o lacrima..nici cand ma uit la cer si nici cand ma uit in buzunar.
O zi maxima sa ai.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

emilian67 wrote:
13 Dec 2021, 00:14

Ma bucur ca tu stii mai bine decat mine ce imi doresc.......Ce imi doream ? Initial am vrut o solutie all in one. Sa fie cu de toate ; amplif.+DAC+streamer+CD-player , sa aiba wifi si bluetooth ,pentru a ma putea conecta direct, fara fir la seviciile de streaming. Asta am vrut initial. O singura ”cutie” si boxe. De asta am facutinitial referire la AVM Ovation CS 6.3 sau 8.3
In primul rand iti doreai SA SUNE BINE ! :D :D :D
Ceea ce nu se poate intr-un format al-in-one (am mai spus-o de mai multe ori).
Nici dintele albastru nu este o idee buna din pdv al performantelor audio, si nici conexiunile fara sarme (wireless).
Toate acestea sunt greseli elementare (dpmdv), incompatibile cu nivelul inalt de calitate al boxelor alese.
O alta greseala - semnalizata imediat de colegii de forum - a fost alegerea cablurilor dupa rezonanta exotica, asa ca de ea nu mai are rost sa pomenim.
A treia este lipsa de studiu si de investitii in acustica camerei de auditie.

Din fericire amplificatorul ales a fost cu noroc, ai mai scapat de o posibila teapa (semnificativa).


PS - niste viniluri bine alese, pe un pickup BUN si cu un preu BUN pot oferi un nivel de calitate acustica incredibil. Sensibil peste CD.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by remoteviewer1 »

emilian67 aveam un mesaj cu niste mini recomandari de la nivelul meu in curs sa iti scriu pe care l-am sters dupa ce am vazut ce mitocanii ai scris mai sus. E ultima mea "filozofie putzitoare de Mitic" (bine macar ca ti-a iesit caracterul adevarat la iveala si m-ai si nimerit in inima :cry: ) pe acest subiect: cand te intrebi de ce nu avem forumuri ca in "afara", uitat-te in oglinda si vei intelege poate...

P.S. Imi cer scuze in fata cititorilor pentru nivelul in care a ajuns aceasta discutie, insa tot e bine ca am mai aflat unele si altele :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Observ ca s-a incins tărâța in participanti. Topicul se scufunda in "filozofii" cu tenta contondenta mirosind a bataie generalizata.

Sunt singurul care am dat o recomandare concreta (cu nume si adresa) insa nu am fost bagat in seama. Gazda topicului, emilian67 a preferat sa se ia la bataie in trafic cu alti soferi (si de obicei ambii soferi sunt de vina, rar e numai unul 100% de vina).

Dar pe emilian67 nu-l cunosc. Insa ii cunosc pe alti cativa de aici (nu dau nume) si garantez ca sunt oameni foarte ok si mult peste media nationala (miticeasca). In afara de trolul ala.

Am banuiala (din presimtzurile mele - care din pacate rar se inseala) ca si emilian67 e un om la fel de OK si de peste media (miticeasca).

Asa ca e pacat sa va certati! Nu aveti motive reale!

Din punctul meu de vedere, si am scris asta deja, emilian67 a procedat corect avand in vedere situatia. Si, am mai scris si asta, opinia mea, nu a ales prost, dimpotriva! Eu i-am recomandat ceva (vedeti mai sus) doar in privinta streamerului, adica ceva si mai de calitate. Poate DAC-ul din Luxman e ok. Nu am de unde sti. Nu sunt trancotar masuratorist care sa spuna cum suna cand vede ca e facut cu o pereche de chip-uri Texas Instruments PCM1795. De la chip pana la sunetul scos pe mufe e cale lunga si toate conteaza (multe)!.

Nu sunt de acord cu ce afirma Shambala legat de formatul red book (audio CD) depasit, mort, ingropat, istorie-caca si nu sunt nici de acord cu superioritatea SACD-ului. Ba chiar eu unul sunt impotriva SACD-ului! Scuze de expresia directa (se observa ca de la o vreme sunt si mai mitocan), SACD-ul mi se pare o bashina!

SACD-ul este minunat in teorie dar o beleste (adica o are bleaga) in practica. Am auzit si eu destule la viata mea (chestii super tari) si pot spune ca ma cac in el de SACD, e o bashina, o labareala.
Unicele surse care redau SACD asa cum trebuie le-am auzit DOAR, subliniez, DOAR la Accuphase, insa numai modelul de top care e format din 2 aparate, transport + DAC incepand cu vechile "800" pana la noile "900"-etc. Restul surselor care stiau sa redea SACD nu mi-au placut pe SACD, sunau mai bine pe CD. Si toti de pe aici stim cat costa acele surse de top de la Accuphase. In rest, celalte aparate SACD player redau un sunet "de plastic", asta e descrierea mea daca sunt redus la un singur cuvant. Un caca-sunet.

Si ca viata e nedreapta, treaba e mai tampita de atat! Formatul (hi-rez, ultra-hi-rez, mama-mare-hi-rez, etc) doi bani nu face daca MASTERUL original plecat din studio e slab. Cu un master bun plecat de la "mama" lui se aude bine orice format, inclusiv batranul red-book! Degeaba ai HI-REZZZ daca muzica din el este caca-maca. Asa si cu discurile SACD. Nu toate (de fapt putine) sunt bune, prea putine au muzica buna masterizata bine. De atatea ori chiar si cu sursele (aparate) de mega top SACD, degeaba ai disc SACD ca te caci pe el dupa ce pui un banal CD care contine super muzica in super master de calitate facut in 1958....1962....1970 toamna......anii 80......Doamne Ajuta anii 90......si se mai intampla dar rar dupa anii 2000!

Apropos de asta, un subiect interesat, consider ca exista sunet 'hirez" (si chestia poate fi valabila si la imagine, nu numai la sunet) care desi prezinta o rezolutie teribila, totusi nu reproduce natura, nu reproduce realismul, adica sufera de o falsitate robotica, de aceea spun, "sunet de plastic". Multi stiu ca rezolutia e numai o calitate intre multe alte calitati (calitatea sunetului e o suma de diverse calitati). Si o rezolutie strict uriasa fara alte calitati (decat ca e uriasa, auzi cum se bese baba din ultimul rand) doi bani nu face.

Pe vremuri un tip tehnic a si explicat care e problema decodarii SACD-ului. De aceea in teorie este un format superior red-book insa in practica .... practica ne omoara!

Cred ca pot numara pe degete cand am ascultat SACD sa spun din toata inima ca da, e peste varianta CD...... si chiar in cazul asta nu e relevant deoarece comparam layer-ul SACD cu layer-ul CD de pe acelasi disc SACD dual layer.

Apropos, sistemele audio MBL au ca sursa doar vechiul, depasitul CD-player. Unii, cativa, stim cum suna un sistem MBL !

De obicei layer-ul CD este voit mai slab si practic mai inghesuit. Imi e destul de evident ca producatorii chiar penalizeaza in mod special layer-ul clasic sa iasa mai bine la comparatie cele de SACD. De aceea am ajuns sa aleg din oferte varianta simpla CD (cand exista) decat varianta SACD (hibrid).

Si by the way, la un moment dat mi-am luat si SACD player (un SONY modest, dar nu cel mai modest) si efectiv nu ascultam SACD cu el decat in foarte rarele cazuri de discuri care erau single SACD fara layer clasic. La o prima vedere si pentru o ureche neantrenata poate pacaleste. Fara comparatie. Insa pe CD suna MULT mai bine chit ca e SACD player. Asta e cazul de aparat horror. Insa am ascultat si din alea mai de top. Dar pana si la Accuphase urmatorul in josul topului nu mai stie cum trebuie. E dat naibii de imputzit sistemul asta SACD. De aia a si murit in fapt. Altfel piata ar fi trecut natural si pe scara masiva la SACD si azi raftul cu CD-uri era doar prin spate. Doar ca e invers, abia gasesti pe unde sunt SACD-urile.

Parerea mea este ca CD-ul nu e depasit. Iar argumentul ca prin Iasi (sau oriunde) nu stiu cine isi vinde toata colectia pe 10 lei bucata..... Ma ia rasul. Si ma face sa-mi aduc aminte de ani 90 cand multi isi dadeau colectia de viniluri si acum plang dupa ele.

Asa ca in opinia mea, daca e sa discutam de formate depasite mai repede am spune de SACD decat de CD. Deocamdata lumea e plina de CD-uri, s-au adunat multe, miliarde, inca se mai fac si chiar vad un avantaj ca unii mai "progresisti" isi vand colectiile sa ramana doar cu fisierele. Problema cu fisierele e urmatoarea....... practic nu ai nimic. S-a luat curentul, s-a stricat/sters HDD-ul, memoria, etc, chiar ca nimic nu mai ai! Macar CD-ul ramane acolo pe raft. Il poti vedea si la lumanare. :D

Cat priveste trecutul pe vinil, "drumul firesc al audiofilului autentic".......e si asta cu dus si intors. Nu e chiar asa simplu, deloc ieftin si foarte incomod, neergonomic, obositor, chiar agasant. Si daca reusesti un digital bun..... chiar si vinilul incepe sa nu mai fie atat de suprem..... Iaca am zis-o eu, taliban recunoscut, pe vremuri taiam beregata la dacofili! :lol: In prezent si mie imi e lene sa pun o placa. O fatza de LP canta atat de putin! (si costa atat de mult!) Si dupa alea nici 20 min trebuie sa ma scol sa intorc clatita, tabla idioata neavand nici macar autostop.... ca e audiofila! Asa ca de cele mai multe ori zac leguma si doar varful degetului imi zvacneste spasmodic pe maus! Dar acea micuta miscare aproape invizibila a aspectului meu de leguma moarta, poate provoca a avalansa de fisiere care ar canta pana la sfarsitul lumii! :lol:

Am avut in vedere si mentiunea lui emilian67 ca e legumicol si l-am inteles, deci nu imi imaginez cum poate sa intoarca placa.

Se poate scoate calitate din ambele variante, analogic sau digital. Cu obiectiunea (parerea mea) ca digitalul (de calitate) este MULT, MULT mai complicat decat analogicul (de calitate).

Acum in materie de pret..... greu de spus. In ambele variante calitatea COSTA. Pe doi lei nu exista calitate.

PS - referitor la recomandarea mea de mai sus (pe care nu mi-a bagat-o nimeni in seama), opinia mea (dupa ceva experienta) este ca sursa digitala e chiar cateodata si mai importanta decat DAC-ul.

Sper sa nu continuati cu filozofiile contondente, mioritice si babarditoare si sa va rezumati la subiect! Hai sa nu mai fim mitici!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Buna seara
Am bagat de seama propunerea ta. Ti am trimis ieri, PM cu parerea mea. Dar pot sa ma exprim si aici, nu i nici un secret. Uite...de sfaturi din astea avem nevoie...m am uitat la streamer si concluzia e ca wow...e de nota 10. Este primul streamear pe care il vad cu sursa in clasa A....Eu unul nu cunosc alt fabricant care sa faca asa ceva. Mega versatil...instalezi Volumio si gata...poti sa zaci linistit in carpe...si din cand in cand mai dai un play in telefon...mai clipesti...mai respiri putin...viata tumultoasa ce mai... :D
E clar peste Node cu 10 trepte...si habar nu am avut ca exista asa ceva. Si chiar am rupt netul in doua, cautand ”best streamer”, dar niciodata nu mi a afisat chestia asta. Si cand te gandesti ca e la aproape acelasi pret cu infamele Darwin...pai nu mai bine cumparam eu bebelusul asta si imi bagam picioarele in cablurile ”teoriei evolutiei ” ?
Dar nu am stiut. E bine macar ca am aflat si acum. Am sa atac alocatia copiilor...si asta e. Sa mai rabde si ei...ca eu am rabdat destul..
Dar...opaa...are iesire I2S HDMI. Care, zic ”digitalistii” de top, e cea mai cea din parcare.....si atunci ce sa vezi...ar trebuii un DAC separat cu intrare I2S HDMI. Adica ...de exemplu ...Holo Spring 3 KTE ? Care are DAC R2R ....hmmm
Si uite asa s a dus naibii rapita. Adica s a ales praful de planul meu initial...de la o singura cutie...la mai multe cutii...
Initial cred ca am sa iau doar streamerul. Il compar cu Node-ul si vedem. Dupa...respir adanc..fac un dus rece...si oftez ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

emilian67, Magna HiFi este o firma mica cu doi oameni (in zona Amsterdam), numele lor, Jos si Rob. Intre ei, Jos e ceva mai tanar (pe undeva intre 40...50) si el este comunicatorul cu populatia cumparatoare. Rob este la aprox. 50...60. Amandoi au plecat de la garaj, letcon, surubelnita, hobby. Sunt si electronisti si audiofili adevarati. Oamenii astia sunt de nota 10+++. Si nu umbla cu abureala, foarte corecti si profesionisti!
Pe acolo e ca si pe la noi, lumea in domeniu se cunoaste, ca e un domeniu micut (high-end audio), lume mica. Sunt prieteni cu un alt dealer care ce are in "pestera" este precum comoara lui Ali Baba! Nu cred sa existe scule si boxe scumpe pe lumea asta ca ei sa nu fi vazut, pipait, ascultat, combinat, cablat. Au un talent teribil ca pe ce pun mana stiu unde sa umble si sa upgradeze, si mai ales..... le au cu sunetul pe bune! Pe acolo nu poti rezista in afacere decat daca esti corect intotdeauna si profesionist, adica sa nu umbli cu abureala.
Jos personal, adica pentru el, are Holo ala de varf din 2 bucati ( https://magnahifi.com/holo-audio-may-da ... r-dsd1024/ ) dar nu te ia cu vrajelile daca il intrebi dspre oricare alte surse digitale, chiar si din ce nu vinde, iti spune exact cum sta treaba cu fiecare chestie. Adica e super cinstit! Si mai ales, le are cu sunetul.

Cu totii la inceput de hobby am vrut chestii de genul "marea cu sarea". Dupa ce am intrat in profunzimea domeniului, de cele mai multe ori am ajuns la situatia contrara. De exemplu un prieten (cand era la inceputuri) dorea musai-musai sa nu vada cabluri, matze, etc imprastiate prin casa. Dorea ceva super design dar voia si sa sune bine. Dupa o vreme de audiofilie a ajuns ca un paianjen care sta in mijlocul unei panze tesuta din cabluri audiofile! Nu poti sti pe unde te va duce drumul. Si de cele mai multe ori drumul e mai interesant decat destinatia!

Daca o sa vrei si alt DAC decat ceea ce se afla in Luxman-ul ala (deduc ca inca nu il ai), sa ma intrebi, si functie de pret cred ca stiu ce sa-ti recomand. Dar intai sa scoti ce se poate din ceea ce ai ca scule audiofile, fara graba. Deci te asteapta capitolul...... CABLURI. :D

I2S este cea mai buna transmisie pana acum din ceea ce are azi tehnologia in domeniu. Eu pe asta ascult, am si masinarie de reclock prin care trec de la USB la I2S. Exista si solutia sa dai direct din sursa digitala cu I2S in DAC, dupa cum vezi. Dar orice tehnologie, cea mai superba si care din teorie iti garanteaza ca sarmele nu conteaza...... ei bine, sa sti de pe acum, sarmele conteaza efectiv intotdeauna! Si daca am discuta despre cat conteaza..... sa sti de la mine, conteaza de cati bani ai in buzunare. Ca mereu sunt importante. Se jurau astia ca la I2S nu conteaza "asa mult" cablul digital (HDMI-HDMI). Eu am luat un sac plin de cabluri si mi-au trebuit 2 luni sa gasesc ceva bun si ieftin! (dupa ce imi luase peste 3 luni sa gasesc un cablu USB A-B bun la configuratia pe care o am - inainte avusesm alta configuratie si sa vezi surpriza stupiza..... sarma USB care era minunata inainte, adica la alta configuratie, nu mai era deloc minunata la urmatoarea!). Sunt ale nabii diferente! Cam la tot si toate!

Ti-am zis, cu digitalul e MULT mai complicat decat la analogice.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by _BGD_ »

tehnologia i2s nu este o noutate, este veche de 35 de ani.
Nu este o tehnologie care sa aduca neaparat inbunatatiri sunetului vs un dac normal pe USB.

Am mai zis-o aici pe forum, si imi exprim in continuare si cu aceasta ocazie parerea strict personala (aflandu-ne pe un forum, la urma urmei), ca treaba asta cu cabluri poate sa conteze la partea de semnal analogic (unde mai iei in calcul o atenuare, o pierdere, o interferenta).

Dar, repet-in opinia mea, la semnalul digital, treburile gen cablul USB x suna mai bine decat cablul USB y, este o mare gogomanie. Fluxul de informatie binar, 0 si 1, pleaca 0-ajunge 0, pleaca 1 - ajunge 1.
Nu se intampla alte miracole.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

_BGD_, tu ti musai ca in fiecare zi sa iti dovedesti nivelul de trancotar !?!? De ce te pronunti asupra unor chestiuni la care in viata reala nu ai avut acces?! Nu ar fi mai de bun simt (dar si mai prudent pentru tine) sa fi mai rezervat pana, poate, mai incolo, acumulezi ceva experienta si incepi sa intelegi cum e in realitate!? Evident ca la niste trancote amarate NU conteaza NICI un cablu!
_BGD_ wrote:
14 Dec 2021, 10:59
ca treaba asta cu cabluri poate sa conteze la partea de semnal analogic (unde mai iei in calcul o atenuare, o pierdere, o interferenta).

Dar, repet-in opinia mea, la semnalul digital, treburile gen cablul USB x suna mai bine decat cablul USB y, este o mare gogomanie. Fluxul de informatie binar, 0 si 1, pleaca 0-ajunge 0, pleaca 1 - ajunge 1.
Nu se intampla alte miracole.
gogomanii trancotare. In realitate toate astea conteaza nu mult, chiar enorm atunci cand avem acces la o calitate superioara (evident, cu niste costuri - pe care nu si le permite oricine - si asta nu trebuie sa fie o sursa de frustrare - adica nu trebuie sa ne dovedim permanent ignoranta intr-un anume domeniu, mai ales cand nu ne cere nimeni "opinia" respectiva).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

@bgd . Unii nu pot concepe că echipamentele digitale lucreaza foarte rapid și verifică ce au primit, integritatea pachetelor etc. Hardware ul nu mai contează. Ai un firmware, ai specificații ai un echipament care respecta niște standarde....viitorul suna bine.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Si totusi suna diferit!, zicea Giordano Bruno inainte sa fie ars pe rug.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Doar autosugestia, faptul că noi vrem sa sune diferit atunci când mutam sarma. E posibil ca mecanismele ce duc la asemenea considerente sa fie chiar cele care nu ne lasă să concepem că lucrurile chiar nu se schimba, ci stările noastre.

Eu cred că diferențele sonore la cabluri pot fi încadrate în cazuistica medicala, chiar daca ele există cu adevărat și sunt măsurabile, deși acest lucru a fost exclus demult.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by puf »

Ce insemna a masura? rezistenta, capacitatea, inductanta, pana la ce nivel, cuantic?
Exista diferente majore si la citirea datelor de pe discul CDDA, nu sunt tot biti aia care mai sunt si verificati, corectati? culmea, playerele CD nu scot acelasi stream digital, stream digital care se pare ca este interpretat diferit de DAC-uri si influentat de cablurile alea digitale care transporta ... biti.
Defapt digitalul simplificat, este in esenta tot un semnal analogic, nu exista 1/0, este o modulatie din care se integreaza pachete de date.
Prin cablurile alea nu curg biti ci semnale electrice care in forma asta modulata sunt mai susceptibile la interferente electromagnetice decat ar fi fost un simplu semnal audio.
As asemana transmiterea digitala cu transmisia de radiofrecventa FM cu toate fenomenele legate de propagare, rezonante, reflexii, mult mai complexe decat un semnal audio.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Sistemele digitale prelucrează date, nu muzică, asta trebuie să reținem. Așa cum o poza de pe un hard disk este încărcată de mii de ori pe mii de sisteme și expusa pe mii de display-uri este mereu aceeași. Nu este mai clară sau mai neclară, este mereu aceeași.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply