Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Technics SU-7700 si Rotel RA-913 am si eu printre troace, pe undeva... Tin minte de Technics ca parca nu are "coaie" mari sa electrocuteze galetzi (na ca am si eu limbaj trancotar! :) ) si suna a Technics (l-am luat ca e foarte frumos si sa ma razbun ca in anii 80 am vrut sa cumpar unul de la ziar si nu mi-au ajuns banii, adica un munte de bani pe vremea aia) iar de Rotel tin minte ca m-am dus cu trenul si carutul la Ploiesti sa-l cumpar intr-o dimineata si ajuns acasa (l-am cumparat pe neve de pe trotuar) mi-a placut cum suna (dar si drumul, o aventura ....cu personalul), si parea muzical.
SCOTT 480A (restul nu conteaza) pare si asta construit in stilul celor doua.
Un lucru e cert, toate astea suna mai bine decat janghina aia de receiver cu finalul de la Casa Pionierului retard. Dar nu pot garanta ca sunt o potrivire mirobolanta cu aceste Tannoy. Doar ca sunt mai muzicale decat modelele decadei 80 si gogosile decadei 90. Mai ales cele cu finali de tabla (Rotel si Technics - Scott e pe plastic). Daca ar fi sa aleg strict intre cele mentionate, mi se pare evident Rotel-ul. Dar atentie ca e cam batranel!
Totusi eu zic sa mai ai rabdare si sa mai cauti. Am senzatia ca ai din partea cuiva niste sfaturi destul de bune sau ai propria experienta.

PS - preul phono (MM) pe integrat nu este ceva de evitat neaparat. Am niste Marantz din perioada Philips cu cate un integrat pe post de phono (din ala cu cracii pe o singura parte, cred ca Toshiba, o cacareaza) si nu pot intelege de ce suna acele phono atat de bine?! Pur si simplu suna de mare mirare! (apropos, atentie la Marantz ca nu au coaie deloc sa duca sarcini tampite!) Alte phono pe integrat sunt niste pocnitori si in general cand e trantit un singur integrat e treaba mediocra cel mult. Deci nu exista neaparat o regula ca daca phono e pe discrete e automat "the best" in comparatie cu phono pe integrate. Dar evident, cele mai "suparate" phono au padure de tranzistoare, ditamai placa, unele si duduie de caldura ca sunt in clasa A si musai au si MC. Dar ca o paranteza trancotara, cand au scos cu preu phono si pe MC nu au mai dat atentie la partea MM. Le-au facut sa sune the best pe MC. Asa ca daca aveti doza MM, cel mai preferabil e un batranel din ala care stie doar MM, adica alea erau facute sa fie ce trebuie. Si in general ce am observat, prin decada 80 o data cu aparitia cdplayer-ului au scazut atentia si calitatea la partea phono (evident nu la capete de serie).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Hmmm...eu am pus de test Linn pe Su 7700 și nu mi s-au părut bleg! De loc, chiar le ducea, însă aveam senzația de prea mult bass, chiar la puteri mici avea tendința de a bubui de parcă avea loudnessul cuplat. Linn chiar sunt... mastodonți, și chiar unele amplificatoare cu coaie mari se mai poticnesc în ele. Nu îi sărea protecția, deși funcționa ! Fără să vreau i-am făcut un scurt pe ieșire și a declanșat ,deci funcționa protecția . Oricum e un amplificator drăguț la design și nici rău nu sună. L-am vândut din lipsă de spațiu. Oricum nu aș schimba 8080 și V8 pe el. Mă gândeam la un SU-V900, dar s-ar putea să nu fie upgrade suficient. Până să îl iau pe V8, era să îl iau pe V6 (fratele mai mic al seriei). Nu era rău, dar am făcut un schimb cu un VX800 (nu aș reveni la ăsta niciodată, deși e forțos, duce sarcini grele dar sună...de nuntă la crâșmă) cu cineva din Constanța și a mers să fac schimb la schimb și de ce să nu iau ceva mai puternic, recte V8. Îl am de 3 ani și chiar nu am găsit nimic să îmi placă mai mult. 7700 e totuși entry-mid, nu e gama TOTL, indiferent de producător, gamele entry nu vor fi pentru boxe dificile. Gamele de vârf da. Am avut și Akai PS 200. Setul preamplificator cu amplificator, deși erau matahale , solide, ducea fără probleme și 2 ohmi, muzicalitate zero. Era obositor și plictisitor. Deși arată într-un fel, sunetul era...doar nuntă.
Cât despre ROTEL, în general mi-au plăcut sculele lor vechi. După a doua jumătate a anilor 80 au cam început să sune obișnuit, tern ,fără ceva deosebit. Am mai auzit odată un receiver gigant de la ei, și ăla mi-a plăcut. Tot ceva anii 70 după design.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Sper ca ti-a placut ce limbaj trancotar am in mine?! :lol:
Kross wrote:
05 Dec 2022, 00:26
avea tendința de a bubui de parcă avea loudnessul cuplat.
Mestere, cand avem bubuiala = nu poate "duce" boxele. Adica nu poate. Exista mai multe feluri de "nu poate", cel mai cunoscut in lumea trancotara e felul pitzigaiat, adica fara bas, adica tigaie gaurita sau galena. Dar mai e si felul bubuit si pufait. Asta ca sa sti si tu. In contrapartida, un amplif care duce e unul care controleaza, ala care face "sa dispara" boxele in peisaj, adica nu mai auzi "din boxe", e holograma audio, e vrajeala, ca nu sti de unde vine si ce te-a lovit, ca te-a bagat in piscina cu sunet si cand a sosit Nirvana parca te-a bagat si cu capul "sub apa" (= sunet). Trancotarul e ca ala caruia i-am vandut o data, de mult niste tomberoane, omul pipaie sa vada daca nu cumva am legat hotzeste boxa de centru, ca el vrea sa auda din stanga si din dreapta, adica din boxe si nu le mai percepe ....ca disparusera! Deci calitatea autentica (audiofila) nu e intotdeauna apreciata (= inteleasa) deoarece obisnuinta e a doua natura a omului. Si bubuiala castiga democratic si majoritar la votul in populatie. Ca daca vrei sa se lumineze clientul la fatza (si sa decarteze banu') baga-i o bubuiala cat mai mare!

Rotel pana pe la inceputul decadei 80 (prin 1983..84 a fost o mare criza economica) au scos aparate foarte interesante si dragute la sunet. Dupa aia nu au fost mai nasoi ca altii, dar nu mai erau ceva special.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Exact asta am zis și eu despre ROTEL. Nu mai erau deosebite, deveneau prea ordinare.

Nu zic că nu îmi place bassul, dar nu la maniera de a "da jos tencuiala de pe pereți". 7700 pe Linn sună pur și simplu...manelistic. Nu dădea afară din protecție (și am avut un Technics SU-V9, dublu și ceva la putere și ăla mai dădea afară!), Dar sunetul era totalmente plictisitor, bass intens , mediile răcneau iar înaltele țipau. Pe când 8080 și V8 nu fac așa, chiar și pe "hardughiile" mele.
7700 pe JBL , mergea normal, echilibrat, fără excese în nicio direcție. Tot cu Linn, puse pe diverse amplificatoare, unele cu coaie mari și de marcă, am avut neplăcerea să văd că alea erau total handicapate, nu reușeau să deschidă bassul pe ele (ziceai că e decuplat). Doar urlau ca o trompetă spartă și horcăiau un pic mediile. Abia acționând loudness și butonul de joase la maxim pleca cu greu bassul. Și chiar și așa suna ca un Cora.
V8 (și 8080) le poate duce, le controlează bine, fără excese, nu dă afară protecția, deși boxele astea sunt realmente sălbatice. Dar au și muzicalitate. Evident că pe muzică pop sau disco nu mai sunt așa plăcute. Acolo JBL își arată capabilitățile. Oricum după o sesiune de clasică pe Linn, îmi vine să pun jbl în pod .

Ai să-mi tragi un șut, dar un amplificator care îmi place mult, are ceva al lui de îl face plăcut, este un sovietic marca Korvet. 2x60w. Aparent banal, dar are ceva care îl face foarte agreabil la sunet. Trebuie însă să schimb curând electroliticii din el deoarece nu știu cât mai țin ( pe el scrie că ar fi făcut în 1987), când se încălzește are tendința de a autooscila și îmi este frică să mai pun vreo boxă pe el. Plus că trebuie curățat atenuatorul de volum (un fel de comutator cu multe trepte). Brânză bună în burduf de câine...sună frumos dar sunt destule de corectat în el, plus că are o groază de fire gri...nu codate pe culori (măcar sunt groase și de cupru). Timp să am și de ăsta.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Kross wrote:
05 Dec 2022, 11:10
Ai să-mi tragi un șut, dar un amplificator care îmi place mult, are ceva al lui de îl face plăcut, este un sovietic marca Korvet. 2x60w. Aparent banal, dar are ceva care îl face foarte agreabil la sunet. Trebuie însă să schimb curând electroliticii din el deoarece nu știu cât mai țin ( pe el scrie că ar fi făcut în 1987), când se încălzește are tendința de a autooscila și îmi este frică să mai pun vreo boxă pe el. Plus că trebuie curățat atenuatorul de volum (un fel de comutator cu multe trepte). Brânză bună în burduf de câine...sună frumos dar sunt destule de corectat în el, plus că are o groază de fire gri...nu codate pe culori (măcar sunt groase și de cupru). Timp să am și de ăsta.
am aceeasi parere, ampliful ala e chiar ok si suna placut, nu are sunet "de tabla" ca multe "japonache". Conzii mari (de filtraj) cu cauciuc cred ca mai tin si nu astia sunt problema (ma refer la cei mari cu dop de cauciuc - ceilalti, daca sunt dopati cu plastic sau rasina, sunt dezastre). Ocupa-te intai de conzii electrolitici cei mai mici, aia fac figuri si crapa instant tragand dupa ei tot montajul. Mai ales daca ai din aia culoare aluminiu cu dop de plastic alb; astia sunt cu zeama de cartof sovietic si cu cat sunt mai mici, cu atat isi dau duhul mai repede. Conzii nepolarizati ("caramelele" colorate) sunt chiar buni si nu trebuie schimbati. Rezistentele sunt si ele bune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Mi-a făcut deja cineva setul de conzi de la el (electroliticii), setul este pe Rubycon de audio, deși are și setul pe Nippon Chemicon audio. Nu vreau să pun Nichicon sau Elna...CDE...prea pierdere.
Îmi place atenuatorul de volum și loudnessul variabil. Mulți au înlocuit atenuatorul cu potențiometru obișnuit și am înțeles că și-a pierdut sunetul plăcut.
La sunet e destul de cald, are bass, medii, înalte, nu supraexpuse dar nici ascunse. Are și preamplificator MM MC, și multe chestii, destul de complex pentru o sculă comunistă.

Are câțiva condensatori bușiți, preamplificatorul phono a început să aibă zgomot pe un canal. A îmbătrânit și nu frumos . Schimb toți electroliticii dacă e. Ăia de filtraj sunt cu cauciuc, negri. Restul sunt unii negri, alți gri sau argintii. Nu mai am încredere în ei. Plus curățare integrală și deoxit.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Kross wrote:
05 Dec 2022, 11:37
Mulți au înlocuit atenuatorul cu potențiometru obișnuit și am înțeles că și-a pierdut sunetul plăcut.
asta e o tiganie, o ciobanie rromaneasca tipica de Dorel. Ca din pacate unii prosti sunt si harnici dar si inventivi. Eu ma enervez cand vad cazuri din astea, multi tampiti strica aparate bune!
Atenuatoarele multicontact cu rezistente sunt net superioare la orice fel de potentiometru (poate sa fie si mama lui Alps, un atenuator il bate din orice punct de vedere tehnic!), este chiar o solutie audiofila si de top.
Am avut pe vremuri un preamp sovietic "Porta" (cam asa se traduce, cred). Cam vreo 8....10cm inaltime, latime clasica aprox. 43...44 cm, lung in spate, jumatate din carcasa era preul phono, ceva foarte sofiticat si complet pe tranzistoare (unele chiar si de semi putere, chiar si tip 'BD" dar si din alea rotunde din metal ca niste OZN-uri - nu erau germaniu). Asta nu avea nici un potetiometru, numai multi contacte cu rezistente MLT de tolerante mici. O lucratura superba, din pacate cu mufe DIN (nu pot sa le sufar.... desi sunt audiofile....) si cu conzi electrolitici din aia ca in Rostov, cum am zis mai sus, argintii cu dop alb din plastic tare, niste dezastre absolute. Din pacate l-am dat de multa vreme, motivul principal fiind mufaraia DIN. Acum o mie de ani ii facusem si proiect sa inlocuiesc intreg panoul spate cu mufaraie RCA capitalista. Dar venisera vremurile cu turatie mare si nu a mai prezentat interes. Butoanele erau din dural masiv, super lucratura, si frumos! (dar fara finisaj de nivel capitalist, mai din topor sovietic - butoanele erau insa minunate!). De fapt cand l-am dat nu ma mai interesau corectiile. Era plin de corectii de orice fel (cu bascule) asa cum era moda anilor 70. Totusi imi pare rau dupa el, daca m-as mai apuca de surubarit as restaura unul din asta cu drag, mai ales preul phono m-ar fi interesat acum. Nu imi aduc aminte daca avea si MC ?! Cred ca nu, parca.

PS - de la discutia asta penal-trancotara cu tine mi s-a facut chef sa caut al meu Technics SU-7700 (tin minte ca e argintiu, asa cum imi place mie - si asta are un design care intotdeauna mi-a placut mult!) sa il probez, sa aud ce mai zice, cum mai este cu urechile de acum. Pe Rotel 913 il stiu unde zace, e greu de scos de acolo, dar ar cam trebui sa bag curent in el (dupa o inspectie vizuala la matze)..... sa vad daca mai traieste.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Korvet are MM/MC.
Ăsta are atenuatoare rezistive la volum și corecții (excepție balans și loudness). În Rusia (și pe unde au exportat) am auzit că au făcut modificarea cu potențiometru clasic. Partea. Tristă e că, loudnessul variabil e cuplat pe anumite rezistențe din bloc. Iar intermediar mai are niște prize și filtre (gen cum erau potențiometre cu mai multe prize). Nu mai zic că este ecranat. Dar din cauza problemelor de contact probabil (și al meu mai are), probabil că să scape de belele, au pus potențiometru clasic și gata.

Și Korvet e tot pe DIN, ecranate chiar. Comutatoarele sunt în spatele aparatului lângă mufe.

Dar ca și putere și capabilitate de curent e destul de potent și coios, destul de cărnos la sunet. Duce ușor și sarcini dificile, atâta că merge destul de cald...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

"Am senzatia ca ai din partea cuiva niste sfaturi destul de bune sau ai propria experienta."

@Momolo ar fi fost tare bine sa am pe cineva care se pricepe....ca dovada ca acum 3 zile am zis ca sunt in pom la capitolul gasit amplificator. Ce-am facut intre timp :) :
- am recitit tot ce mi s-a transmis pana acum si am incercat sa-mi dau seama unde vrei sa ajung si cam in ce perioada
- am intrat pe forumurile de afara si am cautat cu ce s-a mai imperecheat Tannoy
- am legat informatiile vechi cu cele noi
- mi-am pastrat pasariaca de la cap cu "vumetrele" (boala din tinerete-asa e cand n-ai avut jucarii in copilarie)
- am cautat in zona mea de pret amplificator vintage / lampi / germanium , etc
- am cautat poze cu interiorul aparatelor (stiu cum arata niste finali, condensatori, tranzistori, rezistente si cam cu ce se "ocupa" ele pe acolo :D )

Iar din toate astea bagate la "mixer" am ajuns la aparatele enumerate mai sus.

De altfel sunt in discutii cu
https://www.olx.ro/d/oferta/amplificato ... bserved_ad

Vad ca preturile fata de acum 2-3 ani au sarit rau de tot (ca de altfel tot ce misca in jurul nostru)

Acum....nu stiu, sa mai caut, sa mai astept, poate-mi mai dati o directie :D

Stiu ca nu oferiti indicatii la obiect, dar iar sunt in impas. Plus ca bugetul este de 1000-1500 lei, iar in cazuri exceptionale si merita deranjul, scot "ariciul" din buzunare si mai fac rost de un banut, chiar doi :D

Cu stima

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Realizarea e tare frumoasă, dar banii ăia nu i-aș da.
La lămpi e altă mâncare de pește, trebuiesc boxe sensibilie, se mănâncă altfel această mâncare, iar la Germaniu...am observat că au un anume punct când sună bine... dacă sunt prea reci sau prea calde nu mai sună cum trebuie. Plus că, din păcate, germaniul îmbătrânește...ele merg, dar nu mai sunt în parametrii, și oricât le-ai recapa mai rău faci...nu mai zic că dacă ai trosnit un tranzistor cu ge, ai rupt-o în fericire. Nu se mai găsesc decât nos, și alea discutabile.

Așa că stai pe siliciu. Evită IC sau modulele hibride (deși am văzut destule amplificatoare cu module care sunau respectabil)...dacă ai ars unul...pa.
Referitor la vumetre, erau și sunt și azi, tare simpatice. De aia luasem și 7700-le. Suna ok, nimic de zis. Dar când îl puneam lângă celelalte 2 lua bătaie lejer. Cum am spus nu era TOTL. Maxim MOTL.

Preturile au crescut și în târg din păcate. Dacă înainte în târg mai găseai câte ceva simpatic, acum toți care vindeau scule se plâng că lumea nu le mai aruncă, preferă să le "reeșapeze". Sunt destui săraci și în vest... și cum cu directiva asta de a mări durata de viață a electronicelor, vor fi preferate vechiturile astea simple , pe care le mai repari, decât sculele noi cu microprocesoare, a crăpat chip-ul, ai pus scula la pubelă.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Bobi Bob wrote:
05 Dec 2022, 13:49
De altfel sunt in discutii cu
https://www.olx.ro/d/oferta/amplificato ... bserved_ad

Vad ca preturile fata de acum 2-3 ani au sarit rau de tot (ca de altfel tot ce misca in jurul nostru)
ti-l vand pe al meu cu juma' de pret din cat cere omul ala (habar nu am cine este).
Este neatins (identic ca in pozele alea), ca asa l-am luat, fara 'interventii", doar ca trebuie sa-l scot de unde l-am bagat si e adanca treaba.
Preturile sunt relative, valoarea e relativa, totul e relativ.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Adjudecat :D
Astept detalii despre cum trebuie sa procedam. Merci frumos

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

ok. Ti-am dat pm.
Dar sa nu se creada ca fac vanzari, de obicei nu vand chiar nimic. De aia nici nu te-am abordat eu primul prin pm. Si am zis, sa se vada totul public, aici. Ideea mi-a venit cand am vazut pretul ala si m-am crucit!
....Ma tot gandesc ca timpul parca prea nu mai ajunge pentru nimic frumos....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Un samsar american cu foarte multe trancote, interesant de vazut:

https://www.youtube.com/@BIGAZSPEAKERS/videos
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

un electronist australian (in Perth) care imi place ce spune si ce idei are:

https://www.youtube.com/@LiquidAudio/videos

E bine de ascultat ce spune (chiar si pentru cei mai putin priceputi la electronica) si asa va puteti face o idee cam ce probleme au in general "batraneturile", care e natura si complexitatea (sau simplitatea) problemelor de batranete si in felul asta se poate face o imagine mai realista despre zona asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply