Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
niksd
Posts: 5
Joined: 16 Mar 2019, 16:09

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by niksd »

Multumesc, am sa trag o fuga pe acolo cand merg intr-o delegatie (calatoresc mult) si am sa ascult cateva. Acuma depinde ce boxe au acolo. Eu am Dali Oberon 1. Revin cu impresii... :wink:

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Păi...ce să zic...ar trebui să poți lua, testa și returna. În mod normal, dacă iei mai întâi boxele ai dezavantaj că nu știi ce le-ar trebui și te apuci și testezi jde amplificatoare. Bani, nervi (până le vinzi, nepotriveli, etc), timp, până găsești potriveala lor pe amplificator . Invers, dacă mai întâi iei amplificatorul, poți să îl cari cu tine să testezi boxele, dar totodată să nu găsești potriveala pe boxe. În ambele cazuri e riscant. Repet, e chestie de gust. Poți lua mama boxelor de 10000 € bucata și mama amplificatorului de 15000 €, și să obții un sunet de tomberon spart și de aici frustrările. Asta ți-o spun așa, ca să știi. E ca la mâncare, poți obține ceva greu de mâncat (de nemâncat) din ingrediente foarte bune și scumpe (dacă nu sunt amestecate corect). Pe principiul " ieftin și bun nu s-a inventat, dar scump și prost există dintotdeauna".
Succes.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Nimeni nu te poate ajuta cu un sfat nici macar aproximativ. NIvelul tau de pretentii si experienta e necunoscut oricui. Si poate varia de la o gustare din tomberon bazait de muste la gura pana la micul dejun la un hotel de 5 stele. Evident ca celor doua cazuri exemplificate, recomandarile ar proveni din galaxii diferite.
Boxele sunt niste parnai din gama ieftina de la DALI care ca orice brand care INCA mai supravietuieste, e super tzeapa, adica cumperi ceva care valoreaza 10% din pret, restul fiind MARKETING si profit. S-au prapadit multe, mai e putin si se duc cam toate. Pana ne bagam supozitorul cu "blustiutz" direct in rozeta sa ne cante FLAC drect din Tidal.

Sotii Bagutz de la "power zone" sunt ardeleni amabili si simpatici, dar deloc un exemplu de corectitudine sau cinste. Fac si ei ce pot, mare lucru ca mai supravietuiesc economic in acest domeniu aflat in moarte cerebrala! (daca in RO in acest domeniu esti 100% cinstit si corect, pe fruntea ta scrie mare FALIMENT) Aparatele lor sunt sigilate, daca umbli la sigiliu ai pierdut garantia sau returnarea.. Unele sunt reparate. Adica ciobanite. Nu ai de unde sa sti. Vorbele sunt mieroase si politicoase, dar numai vorbe.

Deci avand in vedere lipsa informatiilor pentru procesarea unui raspuns, iti recomand sa elimini amplificatoarele care au minim 8 ohmi (nu scrie mai niciodata "minim" pe ele, dar nu scrie nici 4 ohmi. De obicei scrie doar 8 ohmi si in rest..... daca nu ai minim de cunostinte tehnice.... te priveste, adica ti-o furi sigur - deci alegi NUMAI daca scrie pe cur, 4 ohmi. Daca nu scrie nimic cu 4 ohmi, treci la urmatoarea trancota).

Cum a zis si Kross, daca sursa e un telefon cu manele, evident ca nu avem ce discuta.

Dar oricum, din parnaile alea de "boxe" nu ai ce scoate. Asa ca macar sa nu iei ceva grav deraiat. Oricum, ce vad eu, preturile sunt foarte mari si cele 3 pagini cu trancote contin cel mult niste mediocritati, nimic remarcabil, iar preturile nu au nici o legatura cu calitatea sunetului acelor trancote. Un aspect de altfel, pozitiv! Pentru ca poti lua ceva mai ieftin si sa sune mai bine ca cele cu pret "de mare porc".

Asa ca, ia-ti boxele in masina (sunt mici si usor de carat) si vezi ce poti face pe acolo. Cu rabdare.

PS- sarmele conteaza, totul conteaza. Dar depinde de ambiantza!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Mai bine vezi și tu :
- cât e de greu
- cât de mari sunt sursa și radiatorul.
- ce funcții are.
La boxele alea, nu aș îndrăzni ceva extrem de scump. Îmi place că dă 86db/1m/1w. Au 6 ohmi, deci cam greuțe. 25-100w necesar. Plus că din ce văd eu pe net, ar cam lipsi bassul.
Părerea mea, ia un amplificator (evită amplituner dacă nu asculți radio) de 2x40w, preferabil japonez cu finali cu tranzistori, care să poată duce 4 ohmi (de regulă multe mai greuțe duc) . Sunt destule, relativ ieftine, nu chiar rele pentru un începător. Depinde de sursa de sunet. Dacă e CD sau Vinyl, e una, îți trebuie un sistem adevărat ca să ai sunet. Dacă vrei doar să zbârnâie un laptop sau mobil via bluetooth, găsești amplificatoare cu final pe tranzistoare și la (dacă cauți) 150 lei, pe la 2x25 w (chiar de marcă, dar vechi) , măcar nu vei auzi imperfecțiunile și lipsa de detalii și finețe. Dacă te duci în târg, găsești chiar ieftin și la mulți mai poți și testa/negocia. Bine ar fi să îl verifici înainte. Așa cum spune Momolo, nu se știe mare lucru despre : ce muzică asculți, ce surse de muzică ai, ce formate, etc. Nu recomand o anume marcă, toți cei cunoscuți au avut și vârfuri adevărate de gamă dar și petarde (gama lor de jos, buget).
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

niksd
Posts: 5
Joined: 16 Mar 2019, 16:09

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by niksd »

Din păcate n-am drum la Cluj acum, ironia soartei... 🙂 Am vorbit cu omul de la Powezone si mi-a trimis 2 filmulete facute cu telefonul cu Kenwood KA5500 si Kenwood KR6050. Sa le vad macar ca-s functionale. Sunt, într-adevăr. Mi se pare ca cel din urmă distorsioneaza basul la volum mai mare. Primul, amplificatorul KA5500 pare ok desi nu mi se pare ca suna deosebit. Nici n-as avea pretenții dintr-o filmare de pe telefon. Între timp ma bate gândul sa-mi iau ceva nou, căci ma gândesc ca cele vechi posibil sa fie mai sensibile ca fiabilitate in timp. Au mers atâția ani, nu stiu cum au fost exploatate, daca au fost vreodată reparate si de cine, etc. Ma gandeam inițial la un Yamaha AS-501. Ăsta are 100W in 6 ohmi. Dali Oberon 1 au 6 ohmi. Momentan le folosesc cu un Topaz AM10 de la Cambridge Audio mai vechi. Într-adevăr nu prea au bass, dar nici n-au de unde dintr-un difuzor de 13cm. Însă pe partea vocală se descurca bine zic eu. Muzica o dau din calculator Flac, foobar2000 ( cu Dacmagic 100 tot de la CA), sau Spotify pentru melodii pe care nu le detin in alt format. Sau din pick-up, cu amplificatorul pe phono. Sunet decent pentru combinatia asta, fără pretenții mari de audiofilie. Cred ca si audiofilia asta e pe categorii in functie de ce ai. Pe nivele, pe trepte. Sunet perfect? Niciodată. Cum zice Paul McGowan de la PS AUDIO pe care imi face placere sa-l ascult, chiar daca uneori face multă reclama echipamentelor lui.Vorbeste de amplifurile lor BHK, varful lor de gamă:Is it perfect?... Oh, no! Aici imi place, mi-e drag. Recunoaște ca desi face un sistem de mii de dolari, nu e perfect. Asa ca, revin la cutiile mele. Pentru mine sună de cat am investit in ele. Multumitor, pentru mine. Vorba unuia pe care nu l-am mai vazut de mult pe ecran, că e in vacanta mereu:" Atât s-a putut!" Așa că, dragi colegi de suferință (că audiofilia, sculofilia asta e boala grea si costisitoare ce face nevasta sfăditoare), va întreb mai ales pe cei ce dețin sau ascultat : o fi bun Yamaha ăsta? Mie imi place cum e construit intern, pare lucrătură bună cu canale separate, condensatori mari, traful nu-i toroidal desi e mare. Inca ma gândesc să iau un receiver R-N602 dar vad ca apare ca scos din producție pe site-ul romanesc si cel european dar nu in US. Receiverul are facilitățile de legatura la net, retea locală, musiccast, etc. Niște electronicareli care veți spune ca ne îndepărtează de audiofilia pură, dar nici putin confort nu strică. Desi pare ca la partea de amplificator pare la fel cu AS-501. Insa trage mai puțin la kile, e mai ușor avand vre 9 kg in loc de 10kg cum are ampliful. Cum e asta? Am mai mult echipament, dar e mai ușor... 🤔 Deci ia de undeva... Stie careva de ce receiverele Yamaha sunt discontinued? Se pregătesc de lansarea unei noi generații? Ati ascultat AS-501, R-N602? Mulțumesc de răspunsuri, orice comentariu e binevenit, indiferent de ce ziceți, eu sunt interesat de părerile voastre fiindca oricum aveți mai multa experiență. La mine pasiunea de audio a revenit in urma cu ceva ani cand am auzit cum suna un magnetofon Akai la recepția unui hotel din Chișinău...si mi-a trezit amintiri din copilărie. Adică din epoa de aur... 🙂 Pana una, alta, va urez sa "fiti ascultători!" de scule bune 🙂👍

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Yamaha astea noi sincer mi se par cam jucării. Nu sunt un fan Yamaha oricum, deci părerea mea este subiectivă. Au avut niște scule prin anii 70, care chiar mi-au plăcut (și sunet și lucratura). La 240 w consumați, cam exclus 2x100 W (doar în clasă D poate). Cât dacă e bun acel yamaha, ia boxele (sunt mici) cu tine și testează, vezi dacă îți place. Aici nu te poate sfătui nimeni.
Kenwood vine din epoca când totul se făcea cum trebuie. Dar e totuși vechi. Însă totuși durabile, ca orice japoneză ce se respectă.
Având în vedere că ai și pick-up (singura ta sursă bună), poți găsi ceva vintage decent. Totuși la Vintage e bine să fii de față la probă, așa pe telefon totul e perfect, când ai sculă în brațe, constați că e un tomberon de fapt. Deși mi-au trecut și mie prin mâini destule scule audio, nu pot face o anume recomandare. Ce am eu, e ce-mi place mie, poate altuia nu. Nu pot însă recomanda altuia ce am eu, că sigur îmi iau șut, că lui nu-i place. Intervin gusturile. Dar pentru boxele alea, nu te stoarce de bani (munciți cu greu). Ceva prea scump s-ar putea să-ți nască frustrări, că nu ai obținut ce ai vrut. Adică cheltui mult și rezultatele să nu fie pe măsura așteptărilor tale. Cât despre amplituner...nu recomand decât dacă te interesează în special secțiunea tuner (preferabil să aibă capabilități net radio, deoarece radioul românesc e cam de neascultat, și eventual DAB+, dacă va adopta România acest format).

În concluzie : totul ține de gust la sunet. Unora le place o boxă turn cu bluetooth și două ligheane de difuzoare să bubuie să vibreze glisierele de la lift(deși nu înțeleg nimic din muzica redată), ăla e sunetul lor audiofil, alții să asculte un vinil la un nivel decent, și să simtă muzica, să o înțeleagă. Alții se mulțumesc cu un telefon cuplat la o boxă portabilă gălăgioasă și atât.

Succes orice ai alege.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

niksd wrote:
15 Aug 2022, 20:27
Muzica o dau din calculator Flac, foobar2000 ( cu Dacmagic 100 tot de la CA), sau Spotify pentru melodii pe care nu le detin in alt format.
ia ce iti face cu ochiul ca oricum, nu conteaza.

Acum la moda este "soundbar" care musai sa aiba si atmos, evident sa-i dai prin blushtiutz de pe canapea cu degetul pe telefon.

Deci mai bine te reorientezi, iti iei un soundbar cu blushtiutz si inramezi o poza cu un magnetofon pe perete sa te uiti la ea cand dai empetreiul din spotify. Mai ieftin, mai practic si in final, tot aia ca avand in vedere situatia, chiar nu conteaza.

Cica Henry Ford nu vindea masini, vindea libertate. Iar Mafia cand a construit Las Vegas vindea acolo emotie si fericire.
Deci ceea ce conteaza e sa fi fericit (de banii dati). Nu conteaza ca nu dureaza. Nimic nu e vesnic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Omul a zis că are și pick-up.
Deci:
Yamaha ăla e cam de jucărie. Arată bine, însă la 10 kg, specificațiile sunt cam trase de păr. La consum de la priză, un amplificator clasa AB consumă cam 2,5 chiar 3 ori cât scoate. Adică un 2x100 W ar cam trebui să consume 500-600 w (la maxim). Ăla are și traf cam mic și radiatoare cam mici. Deci la 240 w, nu aștepta mai mult de 2x45-50w (suficient de altfel) . 2x100w poate pe vârf de semnal, o perioadă mică de timp.

Kenwoodul ăla arată tare frumos, iar la 2x55w nu prea pare să mintă. Traf destul de mare, și destul de greu la dimensiuni. Eu l-aș lua dar cu condiția să îl testez/desfac. Altfel, nu, iar la distanță (trimis cu curier) exclus. Last but not least : mai mult de 250-300(cu indulgență) lei nu aș da pe el (în stare bună!), 1250 cât cer ăia la Power zone e enorm. Absolut enorm.
Oricum la ce pretenții și surse văd, cu un amplificator de maxim 150-200 lei îți faci treaba. Nu plângi după banii dați. Ceva mai scump, te-ar mai costa și nervi. Așa, limitează-te la ceva SH ieftin. Ascultă însă înainte, cu configurațiile dorite.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by vjvarta »

Faptul ca nu poti scoate bass din dif de 13 cm nu se datoreaza boxelor ci statiei.
Daca ai ce trebuie ai bass si din 10 cm.

niksd
Posts: 5
Joined: 16 Mar 2019, 16:09

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by niksd »

Aveți dreptate, Yamaha cu 240W consum de la priza nu scoate puterea declarată. Chiar si actualul meu amplificator ia 260W si scoate 2x35W. Ca si surse, astea sunt in prezent, urmeaza ca in timp sa iau si altele msi răsărite. Deocamdată cu astea defilez. Si da, 250-300lei as da si eu pe Kenwood KA5500, dar in nici un caz 1250.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

vjvarta wrote:
16 Aug 2022, 09:17
Faptul ca nu poti scoate bass din dif de 13 cm nu se datoreaza boxelor ci statiei.
Daca ai ce trebuie ai bass si din 10 cm.
corect.
Dar sa avem in vedere ca partial e si o metafora. Pentru ca prin cuvantul "bas" putem avea o viziune complet diferita de la unul la altul.

Eu am niste boxe super audiofile cu dif. mid-bass (2 cai, evident) de vreo 10cm si daca le pun un amplif "cu coaie de bivol" intr-o camera de bloc de 17mp, piticaniile vrajite scot bas, ca alte lazi mari cu difuzoare nici nu viseaza (la asa calitate - apropos, basul tip bashina prelungita BUUUU-BUUUU nu este bas. Multe cazane mari si proaste asa si fac. Dar multi oameni nici nu au habar ce inseamna bas. Ca nu au de unde, nu au avut cum sa afle, sa invete, sa isi dea seama singuri, iar din povesti citite pe net nu inveti chiar nimic).

La un moment dat spuneam, pe cat de mici sunt boxele, pe atat de mare trebuie sa fie amplificatorul. E si asta o metafora (dar si o realitate) functie de calitatea boxelor mici (de astea discutam acum). Ca unele sunt mici la propriu, adica au difuzoare de 2 lei iar altele sunt mici "dar rele", adica au difuzoare cu magnet urias si de aceea sunt grele. De regula le putem estima dupa greutatea raportata ochiometric la marime.

Iar ce ofera brandul DALI in cazul asta, Dali Oberon 1, nici nu m-as apleca sa le iau de pe bordura de langa tomberon. Afacerea pute urat chiar din site-ul lor, https://www.dali-speakers.com/en/produc ... n/oberon-1

Unde e plin de povesti si barbologie iar datele tehnice sunt scrise sub minimul decent, niste cifre scoase din burta, totul pentru oameni care habar nu au de abc-ul elementar in domeniu.

De exemplu, cand un producator da o banda de frecventa reprodusa de incinta acustica, trebuie macar (minim decent!) sa spuna cat este neliniaritatea acelei benzi. De exemplu +/- 3dB. Cei mai seriosi dau si un grafic de raspuns in frecventa. Dar nu are cine sa il inteleaga, sub 1% din cumparatori au habar, cumva.

Cand scrie banda de frecventa si doar atat, poate fi o magarie.... de obicei chiar este; in realitate caderile masurate in dB in banda respectiva sa fie dramatice. Pentru un om care nici macar nu e alfabetizat in bazele tehnicii, o cadere de -15dB la 51 Hz nu spune nimic. Pentru ala care stie, caderea respectiva reprezinta lipsa grava a basului. De aceea ei scriu doar banda de frecventa si nu altceva. Am dat un oarecare exemplu.

Iar intre datele tehnice date de acesti DALI pe site lipseste greutatea jucariilor. Ca sa descarc PDF-ul imi cere sa ma inscriu! (am aflat de pe alte site-uri ca au 4,2 Kg)
Au uitat! Ca asa "uita" marketingul actual (in toate domeniile) sa dea datele tehnice care conteaza. Le dau numai pe alea cu care se face barbologie pentru fraieri, de exemplu, hertzi, pixeli, frecvente la procesoare, etc. Date tehnice lipsite de relevanta atunci cand nu sunt insotite de alte date tehnice.

Apoi cand vad mare pe pagina DALI despre review-urile de 5 stele rosii, ca de exemplu WHAT-Hi*FI, eu schimb instant pagina, nu-mi mai pierd vremea. Consider o nerusinare si mai consider ca brandul respectiv vrea sa ma ia de prost. Genul asta de reviste sunt ca bocitoarele la inmormantare, bocesc de cat le platesti. Hai, ca in ziua de azi daca nu faci MARKETING din asta (sa faca hipsterul si semidoctul "research" pe net) nici ca vinzi ceva. Asa sunt vremurile.
Dar dupa ce ca ai PLATIT bocitoarele si lautarii.... sa le pui si poza pe taraba ta?!?!... asta e cum te-ar lua direct de prost. Asa cum te trateaza tziganii cu taraba, adica cei care joaca alba-neagra intre ei.

Deci pe scurt, boxele astea la cei aproape 200 euro la cum sunt prezentate si la datele tehnice putine si in bataie de joc aruncate acolo, nu promit NIMIC. Ca nu au cum! E scump sa pui furnir, chiar si de plastic sau mai stiu ce smacuiala, e scump sa scrii cu laserul, "Danish Audiophile Loudspeakers Industries". Numai si chestia asta pentru mine e cum as vedea cei 7 tigani (de toate varstele) cum joaca alba-neagra intre ei in speranta sa atraga un prost (care inerent, ca orice prost se crede unicul destept din zona).

Dar in final, la vreo 200 si ceva de euro in care este TVA, transport din China pana aici, taxe, profituri, etc...... nu ai cum sa cumperi boxe in ziua de azi! Iei niste laditze cu difuzorele. De aia am spus ca ampliful in cazul asta chiar nu conteaza. Iar Kross care e cel mai profesionist trancotar de pe forum a sugerat un second hand din motive practice si de bun simt.

Insa Kenwood KA 5500 proiectat si construit cu mult bun simt si de mare calitate in 1975 nu pare destinat genului astuia de "petarde" de ""boxe" care sunt date de un brand mincinos la SPL de 86dB (in realitate poate fi si mai rau! De exemplu 84dB). Pe vremea aia existau boxe sensibile si decente, nu asemenea petarde sinistre. Deci achizitia unui Kenwood KA 5500 ar avea doar un efect estetic, pentru ca e frumos. Iar chestia cu "sa fie trainic" si "sa nu se defecteze"..... ce poti pretinde de la un aparat de 47 de ani ?! Ele saracutele inca mai functioneaza, dar poti garanta ca daca iei in excursie pe Bucegi o baba de 89 de ani va ajunge vie la destinatie?!

Cat priveste receiverul Kenwood KR6050, nu conteaza ca in loc de 47 de ani, are 42 de ani ca e tot aia. Si e deasemenea construit pentru boxe sensibile/eficiente din vremea aia, adica cu mult bun simt si chiar suna minunat..... cu boxele potrivite. Iar astea NU sunt potrivite.

Cat priveste Yamaha asta nou si chinez - afirmatia de genul, "nu are traf toroidal" denota o ignoranta in domeniu (al cunostintelor tehnice). Traful toroidal NU iti garanteaza un sunet mai de calitate. Si nici un traf sau "doua trafuri" NU garanteaza nimic.
Mie mi se pare construit decent acest Yamaha si acum mai multi ani am avut de-a face cu aceste jucarele moderne si chiar mi-au facut o impresie buna (si nu ma asteptam), adica asa la modul general.

Insa Yamaha nu au amplificari proiectate bine pentru sarcini dificile, ori acele laditze cu difuzorele reprezinta o sarcina foarte dificila, ceea ce sper ca deja ai inteles pana acum din ce am scris.

Cat priveste capitolul, "sa fie trainic, sa nu se defecteze", poti lua un aparat din asta modern si sa se strice la un moment dat, chiar curand, de exemplu cand se "ia curentul" si poti avea in paralel vechitura din 1975 care sa nu pateasca nimic. Dar poti cumpara si vechitura din 1975 dupa ce ai facut proba la samsar si cand ajungi acasa sa constati ca a murit pe drum in masina ta. Sau sa mearga o vreme, insa dupa niste zile, intr-o dimineata la cafea sa dai drumul si "canci", sa-l gasesti mort peste noapte (cat a stat oprit).
Deci e vorba de noroc. Si de obicei de ceea ce ne este frica, nu scapam.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Pe scurt : ți-o iei și așa, și așa.
În 1975, toți marii producători puneau accent pe calitate. Kenwood, Technics, Pioneer, Sony, Jvc, Onkyo, Denon, Marantz, Akai, Yamaha, etc. Doar câțiva din ei. Mulți s-au și retras sau au dat faliment, și numele lor apare pe căni fierbătoare, prajitoare de pâine sau calorifere electrice. Alții scot scule audio ce n-au au legătură cu firma. Unul o face, altul pune insigna, și de la 5 euro preț de fabrică, crește la 500 euro preț de raft. Alții mai există cum mai există, sau că au știut să îmbine mai multe concepte. Piața hi fi s-a dus de râpă după 1990, ca după 2000 să dispară cam complet (home cinema, usb, bluetooth, dolby, subwoofer, etc). Alții rezistă, cu greu, datorită prestigiului, fac parte dintr-un consorțiu, grup.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

niksd
Posts: 5
Joined: 16 Mar 2019, 16:09

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by niksd »

@momolo: "De exemplu, cand un producator da o banda de frecventa reprodusa de incinta acustica, trebuie macar (minim decent!) sa spuna cat este neliniaritatea acelei benzi. De exemplu +/- 3dB. "

Este dat pe site, vezi o poza in atasament, de la linkul indicat de tine: https://www.dali-speakers.com/en/produc ... n/oberon-1

Uite cum se aude cu un amplificator mai mare si mai bun decat ce am eu:

https://www.youtube.com/watch?v=aw_oJLCGmvU

asculta mai ales de la min. 15:34 Sound Sample 2

onobeka
Posts: 4
Joined: 25 Jul 2022, 08:16

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by onobeka »

Salut! Este primul meu post pe forum, in afara de cel de buna ziua. Multumesc ca m-ati primit!

Sunt constient ca intrebarea mea are potential de a starni ceva polemica dar nu asta este intentia mea. Sunt in cautre de un sistem minimalist ca si configuratie dar si aspect. Va fi amplasat intr-o camera gen livingroom cu minim de mobilier. Peretii sunt de caramida cu izolatie de vata minerala de 15cm si tavan de 40cm. Este o anexa pe un singur nivel. Din punct de vedere sonor nu pot spune cum se prezinta spatiul de 22mp, insa pot spune ca este foarte bine izolat fonic de exterior.

Referitor la sistem, vreau sa fie un sistem 2.0 sau 2.1, preferabil stereo dar nu exclud un sub in caz de nevoie doar. Va fi axat pe un streamer de retea/internet. Ascult muzica clasica, rock/metal, blues si putin jazz. Exceptional mai ascult muzica electronica.

Ma gandeam la Keff LS50 wireless datorita simplitatii, insa bugetul este mai mic de atat. Alternativ, ma gandeam la bluenote powernode +kef ls50 meta. Eu sunt din Brasov si nu am unde sa le ascult.
In locul ls50* as fi preferat niste floorstandere pe 3cai, ceva cu SPL mai ridicat sa nu fie nevoie de volum prea mult. Wharfedale linton mi-au atras atentia, insa nu ma impac prea bine cu design-ul pentru acel spatiu. Altfel, arata grozav.

Va rog sa ma ajutati cu sugestii. Sper sa nu fie de genul “lasa-te” :). Intentia mea nu este sa fie un sistem audiofil, v-ati dat seama probabil ca in acest moment nu sunt acolo. Vreau doar sa se auda bine, curat, dinamic, neutru spre cald si o separare corecta intre instrumente. Va multumesc!

onobeka
Posts: 4
Joined: 25 Jul 2022, 08:16

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by onobeka »

Nu mai pot edita, de Bluesound Powernode era vorba ca si combo streamer dac amplificator. Stiu ca este de clasa D si era de preferat un AB. Totusi din ce am citit pare a fi un model reusit.

Post Reply