Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by sltraian »

Craciun fericit alaturi de cei dragi!

Am citit ultimele cateva zeci de postari si nu vad cum s-a terminat poveste.
Bobi Bob, sa integ ca nu s-a imperecheat Tannoy cu Technics SU 7700? 😆

Sa aveti sărbători fericite!

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Sarbatori fericite !!!

Povestea abia incepe :)) N-am mai avut parte de boxele Tannoy 611 MK2 din motive care n-au tinut de mine. In schimb tocmai ce-am intrat in posesia unei perechi de boxe Tannoy 637 aduse din UK aproape impecabile. Cost 1700 lei . Astept sa treaca sarbatorile si daca oferta lui Momolo mai este valabila le voi imperechea cu Rotelul oferit de dansul, iar daca nu, voi cauta tot un Rotel din acea perioada. Speram ca totul sa fie mai simplu, dar n-a fost. Intre timp am fost sa vad tot felul de boxe combinate cu diverse amplificatoare, iar concluzia la care am ajuns a fost tot aceasta ....Tannoy, au ceva special, au un sunet aparte, au un altfel de bass care ma atrage la ele.

Timpul le rezolva pe toate :)

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by sltraian »

Felicitari pentru achizitie!
Nu am experienta cu Tannoy, dar e cel mai important sa-ti placa tie (cel putin in categoria asta de pret).
Daca tot ai boxele, iti recomand sa le probezi in cat mai multe sisteme. Asa vei putea decide mai usor daca Technics SU 7700K e alegerea perfecta pentru ele.

lospaa
Posts: 7
Joined: 22 Feb 2021, 02:19

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by lospaa »

"ti-l vand pe al meu cu juma' de pret din cat cere omul ala (habar nu am cine este)"
"Dl momolo", Daca mai este valabila oferta, as fi eu interesat de 7700K, am un cd Sony x33es, care momentan canta cu un Denon pma-500v, cu care zic eu ca s ar potrivi mai bine, cu hk680 nu mi a plăcut deloc, poate și din cauza boxelor...

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Tot cautand si tot citind in stanga si-n dreapta am dat peste jucaria aceasta care mi-a atras atentia.
https://stereonomono.blogspot.com/2013/ ... -1000.html
Momentan am intrat doar in posesia boxelor:
1. Tannoy 637 descrise mai sus
2. Celestion Ditton 44 aduse de frate-miu de la un mosulica din Italia

Daca tot am intrat in posesia a doua randuri de boxe m-am gandit ca n-are rost sa vand din ele pentru ca-mi plac destul de mult, drept pentru care Tannoy-urile le voi tine jos, iar Ditton-urile vor sta in mansarda. Cel putin unul dintre amplificatoare va fi Rotel din gama anilor 70 pentru ca mi s-a pus pata si pana nu-mi fac damblaua nu ma pot "reseta" :))

Revin la "patefon" : cu ce s-ar potrivi mai bine din cele 2 tipuri de boxe impreuna cu un amplificator Rotel 712 / 913 /1210 / 2020 ?

In alta ordine de idei trag cu ochiul si la o varianta Rotel RB-980BX si cu un preamplif. La ce mi-a placut mie, asa "ochiometric", RC 972 nu are intrare phono si e facut in China sau Taiwan.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Ma adresez la toti care cer sfaturi pe aici (precum cele de mai sus) - cel mai important aspect este educatia propriilor urechi. Nici un text citit pe net, nici o informatie de pe net nu va ajuta in privinta asta cu nimic. Primul pas NU este alegerea "unui Rotel din anii 70" sau, "Ce Technics sa-mi iau (cu doua trafuri)?!", Primul pas ar fi sa cautati fiecare dintre cei interesati (de sfaturi achizitie) sa mergeti undeva, oriunde se poate sa ascultati un sistem audio de calitate aranjat bine, ceva de top, ceva de inalta calitate.

Adica sa auziti intai cu propriile urechi ceea ce se poate ca apoi sa incepeti sa intelegeti si ceea ce nu se poate (proces care va dura mult, poate foarte mult).

Ca o paranteza, eu poate dau raspunsuri considerate mai "acide" (unii o iau si ca "insulta") pentru ca observ instant cand doritorul de sfaturi vrea imposibilul, ca sa nu spun direct, ca omul vrea o aberatie... ca sa nu spun si mai politic incorect, ca omul este complet pafarist. La faza asta avem de-a face cu cel care nu stie ca nu stie. Urmatoarea treapta de evolutie este cel care stie ca nu stie. Diferenta intre cele doua categorii este enorma. In prima categorie omul nu poate fi ajutat prin comunicarea de la distanta. El poate scapa (evolua) doar prin fortele proprii, exact ce am spus mai sus, cu primul pas, educarea propriului auz si propriei intelegeri. Astfel mi-am dat seama ca este inutil sa dau sfaturi celui care nu stie ca nu stie. Sfaturi merita doar cel care stie ca nu stie ....insa doar cateodata (si nu intotdeauna - pentru ca fenomenul e mai complicat, tine de educatie si bun simt, poate si de respect?!). Din prima categorie se hranesc excrocii si samsarii dupa celebra zicala, "Mama fraierilor umbla in permanenta bortoasa". Din a doua categorie se aleg cei care raman si din care se poate gasi (extraordinar de rar!) un "tovaras de hobby". Asta e poate unicul beneficiu al unui forum ca alte beneficii nu vad. Ba dimpotriva, sunt numai dezavantaje.

Fara a avea educatia propriilor urechi nu veti rezolva nimic in privinta asta. Nimeni nu va poate ajuta. Veti aduna diverse chestii cumparate la intamplare (evident, fiecare are impresia in momentul ala ca e informat si a luat decizia corecta, ca a fost bine informat, ca stie! ETC) pana in ziua cand veti avea intamplator sau neintamplator ocazia sa auziti cu propriile urechi ceea ce se poate. Si in momentul ala o sa aveti prima "revelatie". Intorsi acasa o sa va dati seama de irosirea pe care ati facut-o pana in acel moment. Conform zicalei celebre, "- Dupa auditie m-am intors acasa si mi-a venit sa le azvârl toate pe geam!". Dar e ceva normal, omenesc. Disperarea e primul pas spre trezire.
De asta nu e scutit nimeni in asemenea situatie deoarece pana si cei care au nativ "ureche de tabla" isi vor da seama de diferente (care inevitabil sunt mari). Nu mai spun ce nefericire simt in momentul revelatiei cei care chiar au ureche buna nativa!
Dar mai departe depinde de caracterul fiecaruia.
Unii se opresc acolo si raman in zona trancotara, poate devin si foarte sfatosi si ajung "profesori" pe forumuri (unii sunt atrasi precum molia de lampa catre nivelul lor maxim de incompetenta), altii renunta, altii merg mai departe neexistand un punct final.

E o chestiune poate de filozofie cand spun ca drumul, calatoria are mai mare importanta decat destinatia. Cine nu stie sa se bucure de drum, nu va sti nici sa se bucure la destinatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Inteleg pe deplin punctul de vedere si in mare parte va dau dreptate.
Ca sa facem o paralela si aici o sa ma intelegeti mai cu seama ca si dvs cochetati cu fotografia. Avem de-a face cu o persoana care doreste sa faca o fotografie macro prin care sa surprinda cat mai multe detalii ale unui obiect, insecta etc, dar nu are nici cele mai mici cunostinte. Nu intelege ce-i ala un pixel, zgomot de imagine, rezolutie, habar nu are de nimic. Dar omul chiar vrea sa faca ce-si propune.
Variante:
1. cea mai simpla...da-l "dreac" , nu-mi bat capul
2. ofer macar minimul de informatie legata de echipament ca daca intru in detalii tehnice il "pierd" repede. Exact asta isi doreste individul, un punct de plecare, iar ulterior vede el daca sapa mai adanc sau arunca totul la tomberon.

Concluzie: va inteleg ca de cele mai multe ori va pierdeti rabdarea explicand aceleasi elemente de baza de cele mai multe ori unor ignoranti, plictisiti de viata, trecatori prin forumuri ca gasca prin apa, dar mai exista si cate un "specimen" care chiar isi doreste sa priceapa ceva, sa salveze niste bani, niste timp, etc. Stiu, e greu sa derulezi aceeasi banda in fiecare zi, ani de zile, dar mai exista si niste mici "retete" pentru boboci. Si aici voi merge pe exemplul de mai sus si voi incerca sa-i prezint "bobocului" cum poate avea putin succes cu 2 variante: una scumpa si una ieftina, respectiv aparat si obiectiv de generatie noua si mai scumpa sau cu un DSLR mai vechi si un obiectiv intors pe un inel. Mai departe....poate sa-si rupa singur gatul, poate sa descopere singur cat sa deschida diafragma, cum sa-i cada lumina sau daca va fi nevoie sa foloseasca lumina continua sau blituri. Cat despre pixeli, rezolutie, temperatura de culoare.....o sa-i ia ani de zile ca sa inteleaga ce-i cu ele. Banuiesc ca ceva de genul se intampla si in muzica, pana ajungi sa intelegi de ce un cablu e mai bun decat altul, ai de "ciulit" urechile mii de ore, de ascultat zeci de sisteme audio. Dar unde, domn Momolo ? E greu pentru inceput, nu poti sa dai buzna pe la oameni prin case. Eu personal, am mai fost pe la samsari, pe la vanzatori sa ascult cate ceva, dar cat poti sa faci treaba asta ?

Revenind la persoana mea, nu pot decat sa va fiu recunoscator, atat dvs cat si celorlalti participanti ai forumului pentru informatia depusa ani la rand. Mai mult decat atat, interactiunea cu forumul mi-a salvat niste banuti, mi-a calmat impulsurile si mi-a salvat destul de mult timp. Cand m-am decis sa incep achizitia unui sistem audio aveam cu totul altceva in cap. Veneam de la niste experiente avute in anii 90 cu niste Technics, iar in ultimii cativa ani singurele surse de auditie au fost niste boxe nearfield Esi insotite de un sub E-MU de 12 inch legate cu XLR-uri. Se auzeau decent dupa gustul meu, dar doar daca stateai in proximitatea lor. In fine, pentru o camera erau ok, dar nu pentru un living.

Mai departe, ce-mi doresc eu ? Pai imi doresc sa ajung sa pot sa imperechez niste lucruri (boxe, amplificator, cd, pick-up) bazate pe experienta celor care au ascultat, au idee despre ce si mai ales cu ce se mananca. Si asta am facut pana acum, am incercat sa "storc" forumul de informatie. Cand am intreabat detalii despre acel pick-up Rotel, am intrebat la modul general, eu nestiind nici macar daca se "pupa" la mufe cu un amplificator, daca are doza nu stiu de care, daca amplificatoarele respective din punct de vedere al conexiunilor se "pupa" cu acel pick-up sau e nevoie de un preamplif pentru a mari voltajul la intrare in amplificator, pe scurt....nu stiu decat cum arata un pick-up :)....mai mult sau mai putin. Sunt constient ca doua pick-up-uri acelasi model nu suna identic, dar eu nu asta urmaresc. Asa cum am mai prezentat in posturile mele, la un moment dat am avut o oferta (de la un prieten) de un pick-up Philips la 2500 lei. La cum mi l-a prezentat el parea ca e cel mai tare de pe planeta, iar eu am luat-o de buna si mai ca nu i-am dat banii. Iar cand am intrebat aici pe forum mi s-a confirmat ca nu face nici jumatate din suma ceruta. Asa se intampla si in foto, am stat odata 4 luni sa-mi cumpar un obiectiv pana sa nimeresc unul pe gustul meu. Si aici vorbesc de vreo 4-5 loturi de obiective noi, nu SH. Da, da, iar in final dupa ce am ales unul cu cromatica buna, l-am trimis si la calibrare ca sa fie perfect. Pai cine mai poate sa faca asa ceva ca si client ? Va spune eu, nimeni. Nici macar multi din colegii mei nu aveau acces la asa "festin". Si nu ca eram eu cel mai bun, dar mai aveam si o gramada de prieteni doxa in fotografie dornici sa ma ajute. Asta ca sa va dati seama ca inteleg nivelul dvs de informatie din "muzica". Si mai inteleg si faptul ca sunteti acid, iar cei care nu va inteleg si nu pot trece peste asta n-au decat de pierdut. Asta e, esti tantalau...iti iei o palma dupa ceafa, te ridici si mergi mai departe, dar macar ti-ai dat seama ca ceva n-a fost in regula. Asa e in ziua de azi, toti suntem sensibili, dar eu am fost crescut altfel. Chiar si scoala era altfel....cate "suturi in coor" mi-am luat ca sa ma "trezesc".

Sunt perfect constient ca exista si posibilitatea de a nu reusi poate niciodata sa ajung la perfectiune, dar nici nu caut asta. Caut un sunet bun, cat mai placut si incerc sa depun toate eforturile ca in final stacheta sa fie cat mai ridicata. N-o sa am niciodata pretentia de audiofil, poate nici macar nu aud ce aud altii, sau nici nu simt ce simt altii.....pur si simplu, a zis cineva o maxima pe aici : " Nu e frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie" (mi-a ramas in minte :D )

N-am cum sa ascult acel pick-up, e in Italia, dar arata impecabil si e tare frumos :))) Ce vreti, am o slabiciune ....
In tara, sincer n-am vazut la vanzare pick-up-uri in mintile lor sau sunt la preturi prohibitive. Sau poate nu stiu eu unde sa caut sau la ce sa ma uit.

Mai revin, ca nu ma las :lol:

Seara buna tuturor !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Bobi Bob, nu ai inteles chiar nimic din ce am scris mai sus. Si estimezi gresit in tot ce ti se pare ca intelegi. Domeniul foto (de care nu sunt complet strain) este total diferit de acest domeniu. Nu se pot face analogii decat trase de par. Ai estimat gresit si in privinta mea. Nu sunt "profesor" (de forum) care cica tine mereu "lectii" cu bobocii care nu pricep si de aia se plictiseste deoarece repeta mereu si mereu, de multe ori degeaba.....etc-etc. Nu tin sa fiu in rolul asta. Tin doar sa pastrez curatenia pe ultimul forum cu acest specific ramas in RO dupa ce alte forumuri s-au dus la pubela sufocate de trolaj, mitocanie si prostie.

Imi este clar de ani si ani ca nu se poate avea un dialog autentic decat cu oameni care au un anume minim nivel de cunostinte si experiente. Cu restul se poate transforma urgent in "-Ba pe-a ma-tii!", mai ales in lumea virtuala romaneasca! Si asa cum am scris mai sus (text din care ai inteles numai functie de preocuparile pe care le ai acum - preocupari care o sa-ti treaca in curand), poate eu mai gasesc pe forum "tovarasi" de calatorie. Am scris mai sus, asta ar fi unicul beneficiu ca in rest nu exista nici unul. Ba dimpotriva!

In privinta acelui pickup, nu mai stau sa citez ce ai postat, este lamuritor pentru cineva cu experienta in domeniu (pentru ca intrebarea e intotdeauna mai importanta decat raspunsul)- ce asteptari ai de la forum?! Sa scrie cineva, "-E super de super, ia-l!" ....sau....."-E o petarda! Nu-l lua!".....etc. Pai ai scris mai sus ca nu vrei sa fi nici audiofil, nici nu intelegi partea tehnica a unui pickup, nici macar la modul elementar (legaturi, fire, etc)....In conditiile astea ma intreb si eu, logic, ce doresti de fapt?! O confirmare? Sau o negare? Sau cineva care sa-ti tina companie in cautarile tale, asa sa nu te simti singur in oceanul de informatie pe care plutesti in deplina deriva avand senzatia ca navighezi? Ca de ajutat, nu are nimeni cu ce te ajuta in conditiile astea. Daca nu cumperi asta o sa cumperi altceva si abia cand o sa ai obiectul (oarecare - nu conteaza) vei intelege despre ce e vorba, chestie care te va ajuta (poate) data viitoare cand vei pune altfel intrebarile. Asa cum am scris eu mai sus.

Nu cred ca ar trebui sa scriu asta, dar sunt nevoit din cate se pare - primul pas ar fi sa studiezi tehnic partea elementara (informatie se gaseste din plin, nu e stiinta rachetelor, e simplu) din ce e format un pickup, cum functioneaza, ce legaturi are, de care feluri este, care sunt datele tehnice bune sau proaste, etc, adica ABC-ul. Eventual sa si vezi unul pe la cineva, sa pipai, etc. Dar mai bine cumperi unul. Caz in care ori ca primesti sfaturi de aici sau dai cu banul pentru alegere, e tot aia, la tine nu va conta (pentru ca nici nu ai pe ce asculta si nici cum aprecia sau distinge). La "sisteme" audio tip "trompeta trancotara" poti pune si mama pickup-ului ca tot nu intelegi nimic. Una din informatiile cele mai importante ale acestui forum care ti-a scapat complet este urmatoarea - poti avea aparatura super buna, ca o ai degeaba daca nu sti ce face cu ea! ...... Dar, pardon, ai zis ca nu doresti sa fi audiofil...... Din lumea pe care nu o cunosti iti spun, te asigur ca exista oameni cu aparatura de sute de mii euro care nu sunt multumiti de sunet si nu le iese orice ar face si evident, orice minune ar cumpara. Avand cu ce cumpara. De aceea mereu scriu (si da..... aici chiar repet de ma plictisesc), educatia ("urechii") este numarul 1, este esentiala! Ca de cata educatie din asta are omul, de atat ii suna si acareturile scumpe sau ieftine, nu conteaza.

Si apropos, in RO chiar sunt pickup-uri la vanzare si chiar multe, nu putine, multe sunt foarte ok si culmea, unele la preturi mai mult decat ok (altele la preturi aberante, mai ales pentru clienti ca tine..... care se informeaza pe net!). Dar, ceea ce mi se pare evident ca nu cunosti, un aparat vechi (aici discutam de aparate de 30.....50 ani!) are inevitabil diverse probleme, cele mai multe chestiuni minore. Exista rar si fara probleme dar si ele vor avea in curand deoarece vechimea isi spune cuvantul. A dori un aparat (foarte) vechi care sa fie 100% (adica nu 99%) perfect, este o aberatie. Exista si vechituri perfecte 100% dupa ce au fost restaurate, verificate, reparate, ingrijite. Dar asta presupune celebra fraza, "A fost umblat in el!". E ceva absolut inspaimantator pentru un incepator (ageamiu) pe buna dreptate si firesc, omenesc. Realitatea se complica si mai mult pentru ca un aparat vechi poate fi restaurat de cineva priceput dar si de un Dorel idiot. Oricum o dai, exista un risc. Acest risc e valabil atat in RO cat si in Italia, UK, America si de pe Marte. Cand cumperi ceva second hand iti asumi un risc. Culmea, chiar si samsarii care vand trancote nu stiu intotdeauna defectele ascunse ale trancotelor vandute. Cine are timp si resurse sa stea sa asculte si sa testeze toate trancotele pe care le vinde?! De multe ori, de cele mai multe ori adaosurile de profit sunt mici, multi vand si in pierdere. Cine are timp liber sa zicem vreo 2.,..3 zile sa testeze un aparat, sa consume timpul si curentul, etc, sa afle daca e perfect?!

Si vorba aia, alta intrebare (retorica) - cine plateste munca restaurarii unui aparat!? Costa foarte mult, chiar mult peste pretul de achizitie a unui aparat SH "neumblat in el". Chiar si munca de depanare nu poate fi platita corect in zilele noastre. De aceea activitatea asta a cam disparut, au mai ramas diversi "particulari" la care poti sa astepti luni de zile. Si nu-s toti buni. Pai, apropos, la noi in RO, daca pui in vanzare un aparat "vintage" care a fost restaurat, reparat..... cine naiba il mai cumpara!? Nimeni! Toti vor aparatul de 40 de ani intact, virgin, neumblat dar sa si functioneze impecabil! ..... Ei bine, piata le ofera ceea ce doresc! :lol: :lol: :lol:

Dar vechitura tot vechitura ramane, poate 3 zile a mers perfect la proba incontinuu si o data ajunsa vechitura acasa la ageamiu, face POC. Unele mor pe drum in colet. Cui i-a trecut prin maini vechituri multe stie ca poti aseza pe raft unul care merge perfect si dupa un an, doi, etc, il iei de acolo si constati ca.... nu mai merge.

Deci, practic, oricine, asa cum am scris mereu, in domeniul asta trebuie sa aiba o educatie minim elementara tehnic - pentru a avea dorinte realiste si nu aberante. Numai asa se poate descurca..... altfel....

Pasiunea e cea care invinge orice, asa ca si un croitor daca are vointa, interes, pasiune poate sa invete bazele electronicii audio.

Cel mai mare dusman personal este iluzia ca stim cand de fapt efectiv habar nu avem. Aici intervine imaginatia de genul, "cum ar fi logic".....NU! Calea e ce-am scris exact mai sus. In primul stadiu fiecare trebuie sa invete direct pe pielea lui si pe chletuiala lui de timp si bani! Primul stadiu fiind, "nu stiu ca nu stiu". La urmatorul stadiu se mai poate discuta.

Zici ca ai citit peste tot, etc, asa poate afli ca Rotel nu a fabricat pickup-uri, acela este un OEM comandat de Rotel in vremea aia la cele cateva branduri mari ale vremii care executau orice pe comanda. Poate fi o trompeta gaurita, poate fi mediocru, mai putin probabil sa fie ceva de capul lui. Dar e faina poza!...Si este un ROTEL! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Initial am vrut sa ii scriu lui Momolo ca este prea dur, mult prea dur cu un incepator in domeniu.
Dar postul sau este atat de bine scris incat aspectul acela nici nu mai are importanta.
Ideile fundamentale sunt atat de bine formulate incat voi folosi unele fragmente in diverse postari prin alte parti.
Sper sa nu uit sa mentionez de fiecare data autorul :D
(daca am sa o fac, va fi numai din invidie si rautate :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Nu consider ca Momolo este ''dur''. Aspru stiu ca poate fi in functie de context si pe cat este posibil omeneste in comunicarea cu un strain, ramane onest. Doamne fereste de oameni cu adevarat nemilosi....
Domeniul asta audio este extins indefinit, dar in acelasi timp nu in domeniul ''vagului'' iti poti gasi ''linistea'' (asta imi lipseste dar nu ma pricep sa detaliez propria situatie, dar totusi, care este ''statia''/''boxele'' potrivite pentru mine...?).
Oamenii chiar nu pot pricepe ca nimeni nu poate sti in locul lor de cata sare au nevoie atunci cand mananca?

Un minim de incredere (justificata) in propria persoana este obligatorie. Si daca nu o ai, inveti in timp ce mergi, din ce in ce mai drept....
Brutalitatea lipsita de eleganta nu consider ca il caracterizeaza si dincolo de orice discutii paralele care pot aparea inevitabil, este vorba de potenta efectiva a oricui de a pricepe ceva, fara un ajutor major.
Evident ca este obositor pentru oricine sa se repete la indefinit (infinitul nu are legatura cu cantitatea de aceea indefinitul cautarilor da impresia de ''foarte mult'' si in acelasi timp de - degeaba ai cautat daca nu ai repere).
Chestia cu (daca am sa o fac, va fi numai din invidie si rautate :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) nu o cred nici daca ma picuri cu ceara fierbinte :lol:

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Bobi Bob »

Salutare, salutare,
daca faceti referire la mine, nu sunt nici pe departe deranjat de absolut nimic. Fiecare este liber sa se exprime cum doreste, cat doreste, atata timp cat nu este "marginalizat" de societate. Iar aici nu este cazul. Eu citesc, ma informez, sedimentez, apoi imi aleg singur ce fac cu banii mei. E normal ca gusturile sa fie diferite, urechile sa fie personalizate fiecarui individ in parte, nivelul de perceptie sa difere la fiecare dintre noi, etc.
Cat priveste imaginea lui Momolo, asa este, cand citesti prima oara si daca mai ai si "norocul" sa nimeresti o avalansa de reactii acide la adresa unui user,o sa-ti formezi o impresie, nu urata, ci foarte urata si poate n-o sa mai revii niciodata pe forum :lol: :lol: :lol: exagerez. Sunt obisnuit cu atitudinea lui deoarece citesc acest forum de vreo cativa ani fara a simti nevoia sa ma inregistrez. Imi era suficienta imformatia acumulata neavand neaparat ceva de zis la acel moment. In plus, ce-as putea sa postez, daca n-am nimic de zis ? :D Pe scurt, omul e ok si trebuie luat ca atare atata timp cat are si ceva de zis....si chiar are.

Sa revenim la oile noastre si la ce-am reusit sa achizitionez pana acum. Am plecat de la 2 perechi de boxe Tannoy 637, respectiv Celestion Ditton 44 si va voi relata cum le-am imperecheat pana in momentul de fata.

1. Tannoy 637 se "antreneaza" in momentul de fata pe un amplificator Technics SU-VX800 cumparat la un pret ok de la un user de pe forum. Interesant a fost modul de achizitionare, zici ca eram la furat, mi-a deschis usa, l-am bagat la subrat si am fugit cu el pe scari :D N-am putut sa-l ascult ca cica copii, sotie, gripa si putina teapa. Omul pe forum parea ok si din acest motiv nu mi-am facut probleme, dar ajuns acasa am descoperit si insemnatatea pretului redus. Trecem peste si nu ne cramponam de piata din Romania pe care o stim cu totii.
Boxele acestea au ca sursa un CD player achizitionat tot impulsiv intr-o noapte. Aveam primele Tannoy-uri 611MK2 de la amicul meu si amplificatorul JVC (am mai povestit), iar singura mea sursa era Tidal de pe telefon. Nu reuseam sa inteleg cum Tannoy-urile se auzeau bine peste tot, numai la mine jalnic. Asa ca, intru pe olx, caut anunturi cu cd playere in zona mea cu intentia de a ma duce a doua zi sa achizitionez unul. Scriu mesaje mai multor vanzatori printre care unul imi si raspunde in 5-10 min si-mi zice ca daca vreau pot sa ma duc si in seara aceea, adica la 11 noaptea :lol: M-a agatat :D In 15 min eram la el, in 30 min eram acasa cu "patefonul" in brate. Alta viata, altfel se auzeau boxele, pacat ca dupa 2 zile am fost nevoit sa le returnez. Nu insist pe subiect, nu are sens.
In concluzie am o linie cu cele 3 piese, cd-uri mai aveam cate ceva prin casa, am mai cumparat cate ceva, am mai primit de la prieteni care aveau pe acasa cate ceva, per total sunt multumit.

2. Ditton 44. De multa vreme "balosheam" la Ditton 66 si mi se pareau minunea de pe lume, avand si foarte multe reactii pozitive in mediul online. Dar cum vulpea nu ajunge la struguri, se multumeste si cu stafidele cazute pe jos :D Asa ca intr-o zi le-am gasit la vanzare in Italia, l-am sunat pe frate-miu si s-a dus sa le cumpere. Erau ale unui mosulica care le tinea cam degeaba, din ce-am inteles nici cu auzul nu statea prea bine.
Din ce-am observat un urma a 2 zile de auditii, cel mai bine se aud cand le ridic pe niste scaune. Asa ca voi fi nevoit sa le gasesc niste suporti sau 2 cuburi de fag/stejar pe care sa le "cocotz". Probabil voi fi nevoit sa gasesc si o solutie prin care sa le mentin pe loc sa nu se deplaseze....
Amplificatorul este un Rotel 712, deoarece mi-am dorit dintotdeauna sa ma "benoclez" la lumina aia calda brazdata de acele naravase ale vumetrelor (a se citi vumetre cu ace). Este intr-o stare extraordinara, ori n-a fost folosit, ori s-a exagerat cu atentia asupra lui.
Pick-up-ul este un Rotel RP-1000. Stiu ca mi-a zis Momolo ca nu-i vreo minune, dar tot el mi-a zis ca nu conteaza ce-mi iau ca prima tigaie de invartit discuri. Asa ca am ales "frumosul" in detrimentul calitatii. Si asa nu faceam diferenta :lol: :lol: :lol:
Pick-ul arata foarte bine, este foarte bine intretinut si dupa gustul meu se aude ok. Am avut cateva emotii cand mi-a ajuns acasa deoarece am pus niste placi vechi de la Electrecord si-mi venea sa-l pe geam. Apoi mi-am adus aminte ca aveam un disc cu Etta James sigilat si l-am pus pe acesta. Alta viata, alt sunet, parca s-a luminat toata camera. A mai fost nevoie sa reglez nivelul de apasare al acului pe disc deoarece cand ajungea la ultimele melodii sarea de parca era discul zgariat. I-am reglat nivelul de apasare prin metaoda echilibru + 2 grame din contragreutate si n-am mai avut probleme. Sper ca am facut bine :D

Cabluri
1. Tannoy-urile au Adam Hall cu mufe Nakamichi (m-am tot gandit daca sa scriu ca sa ma fac de ras sau nu....Nakamichi cred ca e scris ca Adibas pe adidasii din targ de la Vitan)
https://www.zeedoshop.ro/produs_adam-ha ... 25_38543_0
Intre CD si amplificator am un cablu RCA putin mai calitativ decat cel pe care l-am primit la achizitia playerului (cablu de 5 lei de la Cora)
https://www.zeedoshop.ro/produs_adam-ha ... 1m_33318_0
Din ce-am vazut si incercat in zadar, la amplificator prinderea cablului se face doar prin stragere pe surub. Corect ?

2. Ditton-urile le am legate pe niste cabluri care au venit cu boxele Tannoy (cabluri englezesti transparente de 2,5) cu mufe deleycon
https://www.amazon.de/-/en/deleyCON-Alu ... R6SHF?th=1
Din ce vad, tot din gama "3 la leu"
Pick-up-ul are cablul lui RCA (probabil a fost ceva modificat pentru ca are si semnal puternic, cam ca un cd player)

O sa stau cu set-up-urile prezentate pret de 6-12 luni si o sa vad la ce ma orientez ulterior daca va fi cazul. Oricum, imi sta pe creier sa schimb ampliful si cd pentru boxele Tannoy cu "pese" de la Rotel, respectiv preu RC971 (reglaje pentru bass/treble si intrare phono), amplif RB980BX si un CD (tot Momolo mi-a deschis apetitul in cazul CD-ului).

Ce sa zic, atat s-a putut, atat s-a facut :lol:

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Am mai scris.
Deși oarecum fan Technics, VX800 nu e favoritul meu. L-am avut. E solid, bine făcut, nu se poticnește de cazane grele de boxe, dar nu e muzical, e doar de petrecere și atât, muzica clasică era ciuntită rău. Se poate și mai rău, au avut alții modele de top realmente (și mai) groaznice. La rock, pop și disco mergea, dar nu ascult doar d-astea. L-am schimbat cu SU-V8 și e altceva. Altă secțiune PHONO, mult mai bună, mai muzical, mai plăcut, mai frumos la design. Al meu are led-uri la comutatoare (există și fără).

Constat însă că sculele anilor 70 și prima parte a anilor 80 diferă drastic de cele din a doua parte a anilor 80 și anii 90. La sunet. La ROTEL mi-au plăcut niște trancote din anii 70, am auzit un receiver, cam 2x10 w putere, chiar mi-a plăcut! Muzical, simplu, fără excese, suna plăcut. Însă ROTEL din anii 80 nu-mi spun nimic, fade. Iar după 1990, am văzut unele chestii de la ei de mă întrebam dacă nu cumva au fost făcute de Tehnoton. Numai lucrătură japoneză nu mai era aia.

Cei de la Power Audio sau cum îi cheamă pe ăia, am auzit de destule scule ciobănite. Condensatori de tarabă, potențiometre curățate pe repede înainte, proaspăt miros de gaz, unele nici măcar curățate pe interior. Dar cu sigiliu.Așa că ajung uneori la concluzia că mai ieftin și uneori cinstit târgul mai ales dacă ai posibilitatea testării (gen Valea Cascadelor) decât astfel de specimene.

Referitor la indicații, ce să iei, e chestie de gust. Am mai zis, nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce îmi place mie. Nu e musai la gusturi să se potrivească toți cu toți. Fiecare are gustul lui. Ce e caca pentru unul e parfum pentru altul și viceversa. Normal că dacă ai avut o pereche de boxe de plastic înainte, orice amplificator de jucărie de 4 kg legat la orice lăzi cu difuzoare ți se pare audiofilie curată. Pe de altă parte, nu-ți lua mai mult decât poți duce. Se și spune uneori că viața îți dă doar cât poți duce. Adică dacă iei ceva foarte scump ( amplificator 1000 euro și boxe de 2000 Euro) riști o dezamăgire și o frustrare dacă nu ai habar cu ce se mănâncă. Așa că cel mai bine este să asculți înainte. Dacă îți place, dă-i înainte (cu tupeu), dacă nu, mai caută. Alegi alegi până culegi. Părerea mea. Care este.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Buna ziua din nou...
Dupa o pauza de un an...reusesc sa mai apar pe aici....
Un mic accident suferit anul trecut ...6 luni de ghips si orteze...2 operatii...m au tinut departe de multe activitati ,dar acum pot din nou sa mi folosesc mana dreapta fara probleme... :D
Noutati...am schimbat Marten Duke 2 cu Marten Parker Diamond Edition. Momentan boxele sunt la dealer, le voi lua in 2-3 saptamani. Ma voi duce cu amplificatorul meu, sa vad cum se impaca.
Sunt tare curios sa le aud cu Accuphase e-5000....La dealer sunt puse acum cu Accuphase e-4000, si cica e ok. Vedem. Dar tot as vrea un E-5000. Din cate am citit si am auzit, e foarte bine construit acest amplificator.
A ascultat careva E-5000 ?
Stiu ca e irelevanta intrebarea mea in aceasta situatie , dar poate stie careva cum ”presteaza” E-5000 la modul general....
Am sa incerc si amplificatoare in clasa A -sa vad ce are dealerul - ...dar poate am noroc si se inteleg bine cu Luxmanul meu...
Tot acum schimb si cd player -ul Luxman D-03X cu Luxman D-07X. Chiar sunt curios daca voi auzi diferente in bine.... :)

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Cred ca va fi greu de sesizat diferente intre cele 2 cd-playere fara o comparatie directa A/B.
In privinta Accuphase, am avut ocazia sa ascult cateva modele si concluzia mea este ca "the bigger - the better" adica fiecare model superior suna mai bine decat cele inferioare, si fiecare clasa/ familie superioara de amplifiatoare suna mai bine decat familia mai mica.
La fel, diferentele intre doua modele apropiate nu sunt mari, dar sunt mari intre familii/clase (monoblocurile suna ferm mai bine decat integratele stereo). Din pacate sunt atat de scumpe....

Amplificatoarele in cl.A pura suna foarte bine la auditii la nivel relativ mic. Cand ai musafiri si dai mai tare putin, de obicei "vin in nas", adica in cel mai bun caz se simte lipsa de putere ceruta pt varfurile de semnal (un cd f bine inregistrat are o dinamica imensa). Ca si lampasele nu prea se potrivesc cu incintele cu spl mic sau mediu.
O solutie ar fi o clasa A de minim 50W, preferabil 70-100W, dar asa ceva este f rar si f scump. Si f mare consumator de curent.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Mult mai indicata ar fi o imperechire judicioasa a boxelor cu un amplif cl. AB.

Nu mai pot edita mesajul anterior, il rog pe moderator sa le uneasca.

Post Reply