Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Da pentru că nici cerere nu a mai fost. Lumea prefera experiențe video, prefera sa se duca la cluburi unde muzica sa bubuie, prefera conectivitate, sa dea click la telefon și să cânte muzica repede, nu mai sta nimeni să facă matching sau alte istorii uitate. E o nișă foarte mică a pasionaților audio, nișă care pierde teren din cauze economice și din cauza trendului
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Și boxe care arată colosal la prima înfățișare, cu dust cap conic, membrană aspect fibra carbon. Cutia cu un furnir frumos. Nu se știe ce e înăuntru. Nu poți desface, pierzi garanția, nu poți face retur. Ai noroc dacă accesezi pe net și poate a pozat vreunul interiorul, care s-a hazardat să le desfacă. Am văzut odată boxe lestate. Aveau placă de piatră (cred că era un soi de beton ieftin) ca să le facă mai grele, să te păcălească. La ce se mai face azi economie... Fonoabsorbant...chiar așa scumpă e vatelina asta? Difuzoarele din ce în ce mai proaste, cutiile din ce în ce mai proaste.. Probabil la ce bun să mai pună fonoabsorbante. Până și boxele auto calota sferica de plastic aveau un fonoabsorbant. Inclusiv unele de radioficare. Odată, în niște boxe din astea gen cutie de tărâțe presate și difuzoare proaste ale cuiva, am băgat niste vatelină recuperată din niște jachete ce urma să le arunc. Deja se schimba timbrul boxelor. Parcă nu mai sunau a tomberon spart...sunau a ceva, parcă mai revenea muzica...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Ieftinirea a ajuns la nivel de șurub și șaibă, totul facandu-se în cantități enorme orice șaibă sau distanțier eliminat aduce profit. In ultimele "scule" dar și la mașini exista acele elemente de fixare tip clema cu sens. Adică faci dar nu mai desfaci, ca un bilet doar de dus.
Totuși ai fi uimit că omul inventiv s a adaptat și la acest tip de design tehnic, multe scule și subansamble se repara prin ferestre realizate iscusit fix in locul unde exista problema, însă treaba asta o fac doar profesioniștii și uneori e și ținuta secret pentru că secretul e uneori singura armă a meseriașului in lumea nebună de azi unde orice prost vrea să învețe să tundă oaia de pe net
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Astăzi, pentru orice mașină, sculă, etc se dă un manual de service, doar la reprezentantul producătorului. Mulțumită însă lui Hi fi engine, mai găsim manuale pentru trancote. Dar acelea nu se mai fabrică unele de peste 40 ani. Și au fost puse acolo prin bunăvoința fie a unora ce au recuperat din foste service-uri dezafectate documentația sau le aveau ei pe acasă. La auto e mai complicat...lucrez în acest domeniu...am lucrat și la o reprezentanță. Și știu cum e, cum plângeau că prețurile sunt mari...dar nu se ține cont că trebuie training periodic, trebuie să fie plătit impozitul, taxele de mediu imense, garanțiile (care garanții sunt acoperite de faptul că îți faci service-ul la reprezentanța respectivă), nimic nu e gratis. Nu pot înlocui pe garanție o piesă stricată de Nelu în spatele blocului. Unele piese, odată desfăcute nu se recomandă a fi refolosite. Și unele piese sunt proprietare. Apoi le face un nene la strung, dar nu respectă materialul, le face dintr-un bulumac sau țeavă sau știu eu ce rest de material. Și apoi se strică mai multe. Apoi pe Autovit, mașina e perfectă. Service-urile terțe, multe sunt dubioase, unele ok altele să zici mersi că mașina mai e pe roți...
Astăzi, la un tv dacă ți se strică, îți dă negație și banii înapoi în garanție. Poți refuza reparația. Un amic a luat în 2015 un Tv Panasonic, Full HD, de 50". 5 ani garanție. Mai avea garanție încă 5 luni, dar acum 1 lună i s-a stricat. Placa de bază, nu îi mai mergea portul hdmi 1.Mergea pe 2 și 3. I s-a dat negație de reparație pe motiv că nu mai se fabrică acest model, și nu au placă de bază. Astfel că i s-a dat o permisiune de a își lua un tv, tot Panasonic nou în aceeași gamă de preț. Acum și-a luat un 4k. Tot 5 ani de garanție. Cumva s-a bucurat. Că a avansat tehnologic, adică a avut posibilitatea să upgradeze. Deși nu asta era prioritatea lui. Dar dacă se strica dincolo de acele încă 5 luni...aia era... Trebuia să bage mâna adânc să marce 3000 lei...a avut și Samsung (sau lg?) și după 3 ani (și 2 garanție) s-a defectat...reparația costa mai mult ca un tv nou...
Eu acum am Panasonic de 50", am 5 ani garanție... Măcar 5 ani dorm liniștit. Dar dacă nu oferea 5 ani, luam un Vestel din ăla turcesc (am mai avut un Hitachi 37 " 94 cm din 2007 vestel turcesc și 10 ani a mers, până l-a spart pisica). Sunt ieftine și dacă moare după 2 ani nu plâng după el. Am și un Samsung (28", la copii) și un Hitachi 32" (vestel, în dormitor) și un Sony 26" (mai vechi, în bucătărie, nu are tuner digital, nici nu trebuie, e acolo așa de atmosferă) . La mama am un Sharp Vestel și un Panasonic de 26 " din 2007, luat când costau o poală de bani. Și acum merge, dar are doar 1xhdmi, are 2 scart,e doar HD, fără tuner digital.

Revenind la subiect, acum au început să reapară astea stereo, dar din păcate sunt subțirele. Receiverele home cinema primează. Deși a început să intre și Stereo pe piață din nou, dar cu greu. Toată lumea acum visează boxe dulap. Iar noile amplificatoare sunt niște trompete. Cele vintage au ajuns uneori mai scumpe (dar uneori justificat) decât unele scule noi. Calitatea componentelor mai bună, mai bine făcute, unii producători fabrică sau au fabricat același amplificator de ani buni. Doar carcasa a fost ușor modificată. Azi se merge și pe clasa D, care mie nu îmi place. Sunet de tablă. Iar VAȚII, ăștia contează...nu decibelii. Așa vezi boxe bt, unele de marcă, care ajung la 50w rms, deși sunt alimentate la... Baterie de 5v... :lol:
Eu am primit un JBL GO din ăsta mic. Cadou de la niște prieteni. Scrie pe el 3 W. Alimentare la 5V - 500 mA. Mda...dacă scoate 1,5 W e bine. Dar se aude...tare și nu rău. La iarbă verde e bună.

Există și azi sisteme audio bune, boxe bune, ampuri bune, etc. Dar costă cât o casă și o mașină. Cei bogați și le iau, dar cei săraci...mai caută prin vechituri.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

da, eu am o boxa onyx5 care nu e cea mai ieftina dar nici cea mai scumpa si chiar are un pic de calitate sonora, e capsata si ras-capsata conform noilor mizerii in vigoare din plastick kinezesc, dar nu e un fake si lucreaza corect. Pentru ambianta e suficienta, atunci cand te certi cu cineva sa fie ceva pe fundal :)
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Schindler »

adic72 cu totii am fost in incepatori si in situatia ta ; cu totii am cautat sfaturi . Ai observat , probabil ca zece audiofili diferiti au zece pareri diferite si iti vor da zece sfaturi diferite. Unii audiofili sunt adeptii sculelor noi si moderne, nici nu vor sa auda de "vechituri". Altii, desi dau bani grei pe scule, cumpara numai SH vintage. Unii te sfatuiesc sa cumperi scule modeste , care suna un pic mai bine ca boxele de PC, ca sa prinzi experienta , dupa metoda pasilor marunti : acum sa iti iei un sistem prost, la anul incerci cu unul putin mai scump si , poate, putin mai bun etc. Cand ai sa tragi o linie peste cativa ani, ai sa vezi ca ti-ai umplut casa de scule fara valoare si pe care e putin probabil sa le mai poti vinde si, ca bani, ai cheltuit mai mult decat daca ti-ai fi cumparat ceva decent inca de la inceput.
Evident, orice audiofil a invatat din experienta lui dar si din experienta altora. Evident orice audiofil cu experienta ar putea sa iti configureze un sistem decent, din sculele care se afla la vanzare acum pe piata ; daca vrea. Faptul ca multi nu se baga, e de inteles.
In opinia mea, cititul nu te va lumina prea mult. Metoda "incearca si greseste" adica sa tot cumperi trancote cu speranta ca vei nimeri pana la urma una care sa sune bine, e un sport costisitor. Nici chiar a audia sculele inainte de a le cumpara nu ti-ar fi de prea mare folos ; neavand urechea formata, iti va place orice e peste ceea ce cunosti pana acum. Dar peste un timp s-ar putea sa nu-ti mai placa.
Parerea mea este sa mai aduni ceva bani, nu multi, macar inca 500 ca sa poti sa iti iei ceva cat de cat decent. SH vintage, evident. Si ... fereste-te de gunoaiele plasticoase de dupa 80.
Tin minte ca un antrenor vestit de Muay Thai a fost intrebat care e cea mai importanta calitate la un luptator.
" Inima" , a raspuns el. " Daca un luptator are inima (spirit) il pot invata tehnicile , dar daca nu are inima, degeaba stie tehnicile, nu va fi niciodata un luptator bun."
Cam asa stau lucrurile si in audiofilie.
"Stop hearing music. Start listening to it."

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Utile sfaturi, multumesc!
Dar am convingerea ca daca mai pun 500, tot in situatia asta voi fi, daca nu studiez un pic. Sau daca nu am o usa care mi se deschide, un sfat bun, o sugestie obiectiva. E drept ca "urechea" mea nu e ca a altora, nu e formata, dar pana la urma o configuratie recomandata nu este o solicitare exagerata din partea mea. Cand mi se solicita ajutorul, il ofer si o fac cu drag, e firesc sa impartasesc din experienta acumulata. E alegerea fiecaruia daca urmeaza sau nu sfatul. Poate fi frustrant intr-adevar sa ti se ceara parerea, dar sa nu fie urmata, sau mai rau, sa ti se reproseze ca nu stii. Am facut destule fapte bune care nu au ramas nepedepsite si am renuntat sa-i ajut din nou pe multi. Pot intelege aspectul asta, dar depinde acum foarte mult de fiecare persoana in parte, sunt caractere si caractere. Oricum ar fi, opiniile tale punctual luate, sunt intemeiate.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Ai câteva fix în mesajele mele. E drept, unele sunt scule entry și ieftine. Nu am să zic punctual ia cd player marca X, amplificator marca N, boxe marca Q. Deoarece dacă mie îmi place o combinație, nu e musai să placă și altora. Suntem oameni diferiți și avem gusturi diferite. Și dacă îți recomand o combinație care îmi place mie, poate nu îți place ție. Și mă vei acuza sau bodogani în gând, și mă vei pomeni și pe lumea ailaltă. Am tras chiar acum o raită pe olx (nu fac reclamă la olx și nici la vreun vânzător pe acolo), și sunt câteva chestii decente la banii ăia, 500 lei (amp, boxe, cd player). Nu știu nimic de ele, nu le-am auzit, dar sunt din gamă relativ ok. Eu am niște preferințe, tu ai altele. De aceea e bine să experimentezi și să pleci de la chestii de jos. Care sună mai bine ca boxele de pc pe care se redă YouTube și Mp3. 500 lei nu e neapărat mult. Nu ai zis ce sursa de muzică folosești și ce muzică asculți. Dacă sursa de muzică e laptopul sau tableta și YouTube sau Mp3, nu te mai obosi. Folosește banii ăia, probabil munciți cu greu, la altceva decât audio. Dacă ai măcar un DVD player, cu ieșire stereo și cd-uri de calitate, atunci merită investiția, fie ea și micuță în amplificator și boxe. Am mai zis, într-un apartament normal, cu boxe de minim 90 dB/1W, și un amplificator de 2x20 W, poți obține suficient. Respectă impedantele. Dacă la amplificator la borne scrie 8 ohmi, să ai boxe de 8. Dacă scrie 4-16 ohmi la borne, merge și 4 ohmi. Un astfel de amplificator nu te costă un rinichi și un ochi. Iar niște boxe acceptabile, nici alea prea mult. La 500 lei se poate găsi ceva acceptabil de banii ăia. Probabil cu acel Sony te-ai fi distrat de minune, și poate ți-ar fi plăcut, dacă reperul tău îl reprezintă boxe de pc. Nu ai niciun reper, văd eu, asupra a ceea ce îți dorești. Dorești să sune bine. Depinde ce înțelegi prin acest bine. Depinde de: gen de muzică, suport ( cd, vinil, pc cu fișiere), apoi și de scule. Dacă asculți muzică gen curent continuu modulat cu vorbe, iarăși nu merită. Dacă asculți clasica, jazz, italodisco, eurodisco, rock, eurodance, chill, electronică, atunci vorbim de "merită un sistem". Altfel, doar să asculți muzică a la Kiss FM și alte mizerii din astea, nu se justifica investiția...aia e muzică ce sună prost și pe un sistem de 500 lei și pe unul de 50000 euro.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Da, ma uitasem deja inainte de ultimul tau mesaj, am citit aproape toate paginile de p-aici, iclusiv cele despre covid. Am citit recomandarile tale, multumesc! Nu, nu vreau sa ascult mp3 pe ele, nici manele si nici tare. Si nici nu cer socoteala nimanui, dimpotriva, am exprimat clar ca inteleg atitudinea fiecaruia, inclusiv a celor care se feresc sa faca recomandari. E dreptul lor si cu siguranta sunt indreptatiti. O sa ma opresc din a scrie, simt ca generez polemici. Ma voi rezuma doar la citit.
Multumesc!

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Nu naști nicio polemică. Dar ne-am / m-aș bucura ca sfaturile noastre, ale tuturor să îți fie de ajutor și să poți ține cont pe cât posibil de ele. Eu îți urez succes. Și nu uita : și cu ieftine, poți avea, maxim de satisfacție.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Exact, cu condiția să le cumperi :))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Multumesc mult, in egala masura, atat celor care si-au facut timp sa citeasca, cat si celor care mi-au raspuns. Sugestiile sunt utile, voi achizitiona in prima faza un amplificator, un tuner si un cd player, urmand sa completez cu un pick-up si 2 boxe (initial voi asculta pe ceea ce am, referitor la boxe). Toate astea cand se vor mai aseza lucrurile, sa ne putem deplasa in siguranta.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Ai grijă :
- Să nu aibă stk pe final. Te uiți pe interior prin grila de aerisire și vezi ce are pe radiator. Dacă e o pleasca mare (sau uneori două) pe radiator, nu îl lua (nu de sunet, multe sună bine, ci din cauză că aceste amplificatoare sigur l-au avut înlocuit de conaționali cu vreun chinezesc și riscul de defect e mare). Vezi să aibă tranzistori.
- ce impedanta au boxele tale? Dacă au 8 ohmi, atunci, majoritatea amplificatoarelor le acceptă. Vezi ca pe spatele amplificatorului la mufele de difuzoare să scrie 4-16 ohms. Atunci poți merge și cu 4 ohmi. Dacă scrie 6-16 ohmi, multe suportă și 4. Multe au marcat 8-16, 4-16, 6-16 ohms. Dacă zici că ai boxe, uită-te la impedanta lor. Dacă nu se vede, ia un multimetru și măsoară. Oricum în cc rezistența e ceva mai mică. De exemplu, o boxă de 8 ohmi în cc va avea cam 6,8. Una de 4 va avea cam 3,7. Dar depinde și de boxă. Deoarece impedanta e fluctuanta funcție de puterea și frecvența cu care sunt acționate boxele.

În rest, felicitări pentru inițiativă. La pick-up, vezi ce iei. Îți recomand ceva direct drive. Și obligatoriu va trebui schimbat acul. La cd player, vezi să redea un cd audio bun fără să sară. E cam singurul test.... La amplificator, să sune egal pe canale. Dacă haraie potentiometrele, sau întrerup comutatoare, sigur necesită curățare. Asta la japoneze. La europene... E mai complicat... Ai pe aici descrieri și experiente.
La tuner, ia cu scala nu digital. Și caută să le iei pe toate de aceeași mărime (lungime a feței) și culoare... Succes.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Multumesc! Intotdeauna am apreciat indrumarile gen mura-n gura - nu glumesc, nu sunt ironic. Nu toti avem capacitatea nativa de a intelege. De aceea, explicatiile de felul acesta ajuta foarte mult, cel putin in cazul meu. Constituie o baza de la care pot pleca in studierea mai amanuntita a caracteristicilor. La fel procedez, nu ma deranjeaza nici sa desenez chiar, daca situatia o cere. Important e ca scopul sa fie atins, daca se poate cu satisfactie maxima, in ambele sensuri.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Pentru început, ia amplificator + tuner (dacă asculți radio) + cd player. Lasă momentan pick-upul. Ăla mai târziu. Dar e bine ca amplificatorul să aibă PHONO. Boxe zici că ai. Pleacă de aici.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply