Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

He, he..la cass-ul Kenwood, era sarita cureaua aceea plata. Acum canta!
Tot e ceva...

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by resitent »

Lucru :))))))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

adic72 wrote:He, he..la cass-ul Kenwood, era sarita cureaua aceea plata. Acum canta!
Tot e ceva...
si cum suna? Descrieri?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

adic72
Posts: 28
Joined: 27 Mar 2020, 18:52

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by adic72 »

Suna cam infundat. I-am curatat capul cu alcool si suna bine, au aparut inaltele. Dar dupa ceva timp, a revenit la sunetul infundat. Am curatat din nou, iarasi inalte, dupa 10 min, tot infundat. Mentionez ca doar prima data a fost murdarie pe cap. De vreo 3-4 ori am testat si la final, tot infundat. Suruburile sunt intacte, nu pare sa fi fost umblat in el. Poate fi de la casetele vechi?

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Da
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Cel mai posibil banda veche care lasa praf (premiantele sunt BASF-urile). Posibil ca sa nu intinda bine banda pe cap (din frana butucului stanga care cu timpul se slabeste) in timp ce tamponul casetei sa fie "manga" (unele aveau burete care in timp se macina sau pasla care se duce si aia).
Cauta casete mai ok si vezi cu alea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

lospaa
Posts: 7
Joined: 22 Feb 2021, 02:19

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by lospaa »

Va salut, de câteva zile citesc și încerc sa incropesc un sistem cât de cât, în general sa ascult muzica rock, Queen, pink floyd, nu zic nu nici la o muzica country, dacă e live e și mai bine, precizez ca nu ma omor după un bas puternic, cel puțin nu cel de la boxa Sony luata de la CARREFOUR CU 1000RON pe care tocmai am vândut o, într o camera 5x4.
Întrucât sunt la început de drum și nu am nici un punct de plecare și nici unde sa ascult ceva sa am comparatie as vrea o parere:

-Amplificator hk680
(asta chiar țin sa l iau, va fi primul meu amplificator și nu intenționez sa l mai vând etc);
-Boxe Indiana Line Tesi 261
(aici bugetul l am fixat 1000ron, aștept bucuros câteva recomandări, am găsit de ex Tannoy Mercury V1 la 850ron, noi, pe olx și nu știu dacă ar fi mai bune decât cele de mai sus sau Canton Karat 930 DC la 650ron)
-CD Player Philips 480

Cam asta ar fi primul meu sistem, deocamdată virtual, la care stau în cumpănă dacă sa i adaug pick-up și un radio sau sa mai pun bani sa iau boxe mai scumpe.

lospaa
Posts: 7
Joined: 22 Feb 2021, 02:19

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by lospaa »

Revin, nu neapărat mai înțelept. Inițial am stabilit un buget mai mic, cu care sa experimentez și de care nu mi ar fi părut rău.
Acum, as ridica bugetul dar tare îmi este frica sa nu ma păcălesc, am găsit pe olx 2 boxe Spendor s3e High end, cel puțin asta scrie în descriere, m as duce sa le vad, ascult, poate îmi puteți spune la ce sa ma uit, sa fiu atent sa nu iau țeapă, mai ales ca vânzătorul vad ca nu are recenzii pozitive.
Comparativ cu alte saituri de afara, prețul este foarte bun iar asta îmi creează alte rezerve.. Ma gândesc ca dacă nu era pandemia asta, poate as fi putut merge undeva cu proprietarul sa le testeze cineva competent.


Dacă ma poate ajuta cineva îi mulțumesc anticipat.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by ttsto »

Salut, am avut amplificatorul la care faci referire, impreuna cu bookshelf Kef, si nu cred ca o sa ai o problema de potrivire cu majoritatea boxelor. Asta binenteles daca ampliful este in stare buna, este totusi un amplif de cum 20 si ceva de ani, sa nu-si fi bagat cineva mana.
Incearca sa asculti, pe unde poti, altfel este practic imposibil sa obtii o parere avizata despre combinatii atat de rare
Conteaza foarte mult camera si pozitia din care vei asculta, eu dupa asta as cauta boxele...daca stai la 3m de boxe iti va fi greu sa obtii ceva emotie din boxe in bugetul in care te invarti, daca asculti de la 1,5-2m s-ar putea sa fie ok
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Să știi că cea mai bună combinație este cea care îți place. Cel mai bun amplificator și cele mai bune boxe (și combinația) sunt...alea care îți plac, din punct de vedere sunet. Fiecare privește sunetul cum vrea. E subiectiv. Ce e gunoi pentru unul, e audiofilie pentru altul. Gusturile nu se discută. Ascultă combinația și vezi dacă îți place. Surse bune să ai. Un cd player, un amplificator, niște boxe (măcar din PAL să fie, nu carton presat). Și vezi dacă îți place. Ce place unuia nu place altuia. Și invers.
Apoi sârmele. Cablurile amplificator - difuzor și sursă muzică - amplificator. Apoi muzica și sursă. Dacă sursa e pc cu MP3...ia niște boxe pc, poate ieși mai ieftin și ai garanție.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Carmenandrea »

_BGD_ wrote:
07 Dec 2018, 10:27
Salut,

In continuare, cu toata prietenia iti recomand sa pleci cu ceva SH, bani putini si corecti.

Nu ai ce sa gresesti, cauta-ti local pe cineva care are la vanzare:
-Statie, ceva 60-100 W, made in Japan (Sony, Marantz, Pioneer, Yamaha)
*Sony: TA-F seriile 200, 400, 500
*Marantz: PM-44, PM-55...
*Pioneer: seria A, ceva de prin seria 600
*Yamaha: AX, ceva de prin seria 500-700
*Onkyo: Integra A8670, sau pe acolo..

-Incinte: si aici sunt discutii lungi

Oricum, chit ca incepi cu ceva SH, sa iti faci o intrare in lumea asta, chit ca esti cu cu pata pusa pe ceva nou dar mediocru, mergi si cauta sa auzi cu urechile tale cateva combinatii boxe-statie.
Risti sa cumperi ceva nou din magazin, la 1800 ron, ajungi acasa, si vrei sa pui toporul pe ele.

Ti-am dat mai sus asa cateva linii, unde sa te uiti.
Sculele SH nu sunt greu de raparat, si sunt electronisti priceputi care le pot repara in caz de defectiune.

toate cele bune

Buna am vazut ca ai zis ceva de sony integra, am si eu de la cineva oferta sa cumpar un sony integra 8870 si omul zice ca ar fi hing end nu stiu cat ajuta , vreau sa stiu ar fi bun la niste boxe in 6 ohmi de la kef? , eu ma gandisem la rotel ceva monobloc cu un preamplificator tot rotel. O zi buna

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Kross »

Onkyo Integra. Personal, Onkyo nu îmi place, nu cântă. Latră, bubuie, grohăie, dar numai muzică nu cântă.
Personal îmi plac Technics, Kenwood, Denon, jvc. Să fie făcute in Japonia, de preferat ante 1990, și modele cât mai de top. Sony, ferește-te de modelele low end, alea de fapt la toți sunt bombe. Seriile high end de la Sony, jos pălăria. Personal, amplifurile sony nu prea îmi plac, cam prea mult bass, și relativ ușor de pus cu botul pe labe de către incinte grele. Sony sunt cam pretențioase la incinte. Cu incinte bune, se rezolva, dar cd playerele din semnătură, sunt colosale.
Valabil și la Technics, Denon, Kenwood, etc. Boxele...aici e vorbă lungă. Important să nu fie din carton presat. Să fie grele, și vezi pe net cum arată desfăcute, dacă găsești poze.
Începi cu ceva sh, low, maxim 500 lei, găsești ampuri și boxe ieftine. De început, apoi, progresezi.
De pomană iei amplificator Accuphase și boxe Bang olufsen, pe care dai 25000 Euro. Poate suna mai prost ca ultimul Tehnoton, dacă nu sunt corect imperecheate (vorba vine). Poți lua amplifuri care la prima vedere sunt mârțoage, dar cu boxele adecvate sunt adevărați armăsari. Sunet prost poate fi obținut din combinarea greșită a unor scule scumpe. Sunet bun se poate obține din ieftinăciuni imperecheate corect. Acum nu fac referire la ampuri foarte low și boxe De combină. Dar unele amplifuri MOTL cu boxe bune, pot da rezultate bune.
Și la nou, poate să îți pară rău după bani...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Carmenandrea »

Multumesc ! Pai am rabdare nu vreau sa ma arunc repede sa cumpar daca nu sunt in primul rand cas bune ca si aparate, am momentan un amplif marantz pm 52 care nu e mai mult decat dreamatic dar asta e pana osa gasesc ceva care sa ma multumeasca totusi eu cred ca boxele mele kef q75 sunt niste boxe cam greu de comdus cu un amplificator sub 100 de vati in 8 ohmi, desi ele sunt pe 6 ohmi, in fine voie vedea. Mersi .

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Buna seara
Am sa postez aici, pentru a nu mai deschide alt topic asemanator.
Asa cum am mai scris ,in topicul de ”bun venit” , de vreo 3 ani sunt ”muscat” de microb...Am inceput cu o pereche de boxe Magnat Magnaphsfere 33, dupa 1 an le am vandut si mi am luat Dynaudio Focus 20 XD , si acum 3-4 saptamani am cumparat o pereche de Marten Duke 2.
De ce Marten ? Am fost anul trecut in Bucuresti la dealer , si ascultand mai multe boxe ,la un moment dat ,omul a pus si Marten....
A fost dragoste la prima auditie.... mi au placut enorm de mult cum se auzeau. Am venit acasa...si m am tot gandit....si m am gandit...si gata. Am vandut Dynaudio si am luat Marten.
Problema e ca nu prea stiu cu ce sa le amplific...Acum 1 luna cand le am luat din Bucuresti , le am ascultat la dealer cu McIntosh MA 12000 si sincer...nu mi a placut. Am fost si la alt showroom si am ascultat NAD M33 si Naim Uniti Nova. NAD M33 a fost o dezamagire (pentru urechile mele). Mai bine s a auzit Naim-ul. Din pct. meu de vedere. Am sa mai fac un drum in capitala, peste 2-3 saptamani, si am sa ascult Yamaha A-S2200 ,Luxman L- 590AX II ,Luxman L-509X . Nu stiu cum se vor auzii cu amplificatoare in clasa A ,dar sincer as opta pentru un sistem all in one...Nu vreau multe ”cutiute” ... fire...interconecturi...samd.
Asa ca tot citind pe diverse forumuri am dat si de AVM . Si acolo am gasit...AVM Inspiration CS 4.3. si AVM Ovation CS 6.3.....Niste solutii all in one care par f. ok...dar si f. scumpe...
Inainte de am i vinde un rinichi si mana stanga...ar putea cineva sa mi spuna cate ceva despre AVM ? A ascultat cineva asa ceva ?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by SOLO »

Oh.. Emiliane tata... nu oi fi avand tu experienta, dar gusturi ai din plin.
Pai cu Marten Duke 2 esti deja in primele randuri. Imi plac si mie trebuie sa recunosc. Le mai ascult din cand in cand cu Rega ( Osiris sau Aethos nu mai tin minte ) si rezultatul nu dezamageste.

AVM : greu sa poti anticipa un matching potrivit fara sa probezi si asculti cu urechile tale.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply