Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by trancotistu »

Puf ai un mare LIKE!!!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

inca din copilarie am observat ca mustele verzi nu pot rata un cacat aflat in mijlocul cararii. Se aduna urgent cat mai multe sa bazaie pe noua bunatate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

momolo wrote:
14 Dec 2021, 10:17
emilian67
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Daca o sa vrei si alt DAC decat ceea ce se afla in Luxman-ul ala (deduc ca inca nu il ai), sa ma intrebi, si functie de pret cred ca stiu ce sa-ti recomand. Dar intai sa scoti ce se poate din ceea ce ai ca scule audiofile, fara graba. Deci te asteapta capitolul...... CABLURI. :D

I2S este cea mai buna transmisie pana acum din ceea ce are azi tehnologia in domeniu. Eu pe asta ascult, am si masinarie de reclock prin care trec de la USB la I2S. Exista si solutia sa dai direct din sursa digitala cu I2S in DAC, dupa cum vezi. Dar orice tehnologie, cea mai superba si care din teorie iti garanteaza ca sarmele nu conteaza...... ei bine, sa sti de pe acum, sarmele conteaza efectiv intotdeauna! Si daca am discuta despre cat conteaza..... sa sti de la mine, conteaza de cati bani ai in buzunare. Ca mereu sunt importante. Se jurau astia ca la I2S nu conteaza "asa mult" cablul digital (HDMI-HDMI). Eu am luat un sac plin de cabluri si mi-au trebuit 2 luni sa gasesc ceva bun si ieftin! (dupa ce imi luase peste 3 luni sa gasesc un cablu USB A-B bun la configuratia pe care o am - inainte avusesm alta configuratie si sa vezi surpriza stupiza..... sarma USB care era minunata inainte, adica la alta configuratie, nu mai era deloc minunata la urmatoarea!). Sunt ale nabii diferente! Cam la tot si toate!

Ti-am zis, cu digitalul e MULT mai complicat decat la analogice.
A venit astazi si CD-playerul.
Am luat legatura ce cei de la Magna, pt. ca dorem sa aflu ce modul wifi instaleaza. Vesti bune- baietii folosesc un modul dual band ,2,4 +5 Ghz , ceea ce este f. ok. Daca ai un router potent (dual band), conectezi streamer-ul pe banda de 5 Ghz, si vei avea o legatura stabila ,fara fluctuatii ,capabila sa transmita o cantitate mare de informatie(fisiere hi rez) fara sincope. Sa nu mai spunem ca evitam astfel mega aglomerata banda de 2,4 Ghz , in care funtioneaza marea majoritate a routerelor vecinilor + device-urile compatibile cu 2,4Ghz.
I am intrebat,si astept sa mi raspunda, daca cunosc un adaptor I2S la USB pt. ca Luxmanul are doar intrare USB. Daca nu, folosim S/PDIF output de la Mano si intrarea coaxila de la Luxman. Totusi as prefera I2S la USB... Vedem...analizam...

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

_BGD_ wrote:
14 Dec 2021, 10:59
tehnologia i2s nu este o noutate, este veche de 35 de ani.
Nu este o tehnologie care sa aduca neaparat inbunatatiri sunetului vs un dac normal pe USB.
..............
1)Interfață video-audio HDMI convențională,

semnalele video și audio digitale sunt procesate de un cip de control HDMI.
O extensie a acestui standard este „DSD-over-HDMI” sau I2S - care criptează datele DSD în cadrul metodelor convenționale de multiplexare HDMI.
Dezavantajul acestei metode este că sincronizarea digitală a cipurilor HDMI produce un jitter relativ mare.

2) interfață I2S-over-HDMI - sau I2S HDMI sau HDMI I2S LVDS

Nu este implicată nicio procesare digitală - semnalul (slab) I2S este amplificat de un transmițător LVDS, apoi conectat la o mufă HDMI. Aici apare adesea confuzia intre primul tip de interfata ,cea descrisa la pct.1 , si aceasta din urma
- „HDMI” apare in exprimare doar pentru ca s a folosit fizic conectorul HDMI. Nu este implicată nicio procesare asociată HDMI.
Aceasta poate fi o interfață de calitate foarte mare , cu un jitter scăzut

Cei de la Magna folosesc aceasta ultima interfata
Nu am folosit niciodata acest tip de interfata , dar cei care au aprofundat subiectul, sustin ca e mai ok decat USB.
Personal habar nu am daca e adevarat.
Uite si linkul de unde am luat aceste informatii.
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ost-453884

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Au ajuns si cablurile vietii acum 10 zile...ascult de vreo 6-7 si ce sa zic...e ok. Ca aspect arata banal, absolut nimic care sa impresioneze vizual. Ba chiar as putea spune ca arata ieftin, zici ca sunt construite in debara , de nea Dorel...
Bine....inca sunt in ”luna de miere” , nu am ce sa obiectez momentan...inca imi curge din gura si am impresia ca wow...ce sunet minunat se aude... :D
E logic ca nu are cum sa se auda foarte bine din prima (toate componentele sunt noi si nu au suficiente ore de functionare,cablurile trebuie potrivite,...etc.),dar ma bucur ca prostul...
In plus, nu am alte cabluri pentru a putea face o comparatie (daca urechea ma ajuta),asa ca ...,sunt bune... :D Vorba aia ...concurezi singur si iesi pe locul 2......
In februarie ajung in Bucuresti , -iau cablurile cu mine - si am sa le testez in mai multe sisteme ...asa....de amorul artei. Am sa imprumut de la dealer (si de la alt showroom) 2-3 perechi de interconecturi si am sa le incerc acasa.Vreau sa testez Jorma Unity si Luxman JPC 1500 (daca le aduce pana atunci)...si ce voi mai gasii pe la ei. Sper sa ma ajute urechea...
Va doresc la toti un an nou mai bun !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Salve emilian67, la multi ani!
Tocmai observasem ca ai disparut de pe aici de ceva vreme si nu ai mai scris daca ti-a ajuns playerul Luxman si cum ti se pare?! (si ca cdplayer si ca DAC).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by SOLO »

@emilian67

Ceva ma impinge sa intervin pentru ca simt ca risti sa pierzi bani.
Sunt 100% convins ca in materie de cabluri, decizia trebuie luata doar acasa la tine si nu la dealer. La cabluri este nevoie de timp 3-7 zile in medie, ideal doua saptamani. Sfatuiesc pauze intre auditii de la cateva ore pana la 1-2 zile. La acest capitol te lupti puternic cu autoconvingerea, efectul placebo si schimbarea in sunet care nu este neaparat potrivita. Cablurile serioase ( atentie, nu am zis bune) aduc schimbari in sunet. Am avut norocul sa testez sute de cabluri in ultimii 15 ani.

Daca as fi in locul tau le-as inchiria. Mai bine pierzi o suma rezonabila - nu e chiar pierduta pentru ca te ajuta sa capeti experiente - decat sa chieltui sute de euro pe un cablu serios dar nepotrivit in sistemul tau.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

A venit si CD-playerul acum 3 saptamani. Dar nu am avut cabluri...asa ca de abia de 6 zile am instalat tot sistemul. Pe parte de cd se aude foarte ok.
Problema e ca nu am cd-uri de calitate, masterizate bine. Am luat legatura cu un nene care se ocupa de ”muzici”, are sute de cd-uri la vanzare...dar...nu stiu ce anume sa cumpar. Adica ce editii , de la ce case de productie...etc. Stiu doar ca cele japoneze si americane se aud bine. Am sa iau cateva din astea, sa le testez. Chiar nu am habar ce fel de cd-uri sa cumpar.Nu costa foarte mult,din ce am vazut in lista lui, cele mai scumpe erau pe la 100 ron, dar majoritatea se invarteau intre 15-45 ron.
Pe partea de DAC se aude bine . Radio Paradise MQA se aude senzatie...cel putin pentru urechea mea. Nu suna deloc ”plasticos ” sau artificial. E un sunet bun,organic , cu o foarte usoara tenta de ”cald” , mult mai bun decat am avut pana acum. Cu siguranta sunt multe DAC-uri care se aud mai bine, dar pt. moment, ceea ce aud,ma multumeste. Cred ca in martie am sa comand streamar-ul de la Magna , si am sa vad atunci cum se aude pe partea de digital, daca e mai bine sau nu.
Cand voi avea ocazia, am sa incerc si un alt DAC, pt. comparatie. Per total, pana acum, e ok.
Nu cumpar nici un cablu, daca nu aud vreo diferenta in bine. Toate ”cablele” pe care le voi lua din Bucuresti, vor fi imprumutate , pentru a le proba acasa la mine. Respectivii dealeri au suficienta incredere in mine. Daca voi auzii o imbunatatire ,in urma utilizarii vreunui cablu, il voi lua. Altfel nu.
Nu ma grabesc deloc sa achizitionez asa ceva , fara sa fiu sigur ca intradevar se aude mai bine. Chiar sunt curios daca voi sesiza ceva.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Din ce observ sau cred ca inteleg (din ceea ce ai scris aici), deocamdata ai nevoie de timp sa folosesti si sa intelegi ceea ce ai cumparat deja pana sa mai cumperi si altele. Sfatul meu este ca deocamdata sa incerci sa scoti ce poti din ce ai deja.

Prietenii se diferentiaza de restul prin faptul ca ti-o spun "verde" in fatza (aia politicosi si care te menajeaza nu iti sunt prieteni decat "prieteni de interes" sau de conjunctura dar cum dai de greu, dispar toti). Asa ca ti-o zic verde in fatza, cu cablurile alea din America ai dat-o in bara din toate punctele de vedere.
In primul rand, faptul ca nu ai avut nici macar niste "sarme de veioza" sa folosesti jucariile cateva saptamani arata ca practic la capitolul cabluri arunci banii.
In al doilea rand, ce ai ales tu face parte din vasta oferta mondiala de "sarme audiofile care inventeaza permanent apa calda in colentina". :D Dar acum chiar ca e nevoie de apa calda in Colentina (ca in Bucale am ajuns ca pe vremea Impuscatului dupa 31 de ani de democratie! Apa calda si caldura = lux! Acum chiar si curentul sau gazul sunt pentru boieri si nu vreau sa ma gandesc la saracii care au nevoie sa bage ceva pe foc la soba sau centrala cu pufuletzi sau lemne! Nu mai spun de carbune, UE ne lasa doar cu ala din farmacii pentru bashini!).
Deci, oferta este in general o mare tzeapa, multi isi incearca norocul vopsind si ambaland sarme "nobile" (de macara chineza) la care adauga povesti -- si unii reusesc sa bage marketingul si pe "social media" unde daca se formeaza un grup mai mare de fanatizati se poate consuma cacat cu polonicul si toata lumea in cor striga, "-Ce bun este!".......de aia iubesc eu asa mult feisbucele!

Deci ce mai, ai comis-o cu sarmele alea, insa nu e grav (decat la buzunar), eu la randul meu am facut greseli din astea cu ghiotura, si sa sti, ca dupa ce acumulezi experienta si intelepciune tot nu ajuta mare lucru, ca din cand in cand o mai comitizi, asa periodic din ratiuni gospodaresti! :D
Oricum, vorba bunicii mele, "-Bani am dat, sapun-cascaval trebuie mancat!".

Deci ai scule bune, da-i bice!

Insa in materie de discuri, parerea mea, la 45....100 lei second hand e cam speculativ. Acum depinde totusi si ce marfa este. Ca unele discuri sunt mai scumpe vechi decat erau noi in pravalie. Insa si aici (ca si la cabluri) trebuie sa te pricepi sa nu ti-o furi.

Cat priveste alegerea discurilor, sfatul meu este sa alegi muzica si NU discurile! Am vazut cu timpul unii audiofili (chiar si trancotari) care nu asculta muzica ci testeaza si seteaza toata ziua! Pentru ei muzica are un prim criteriu..... "sa se auda bine, sa fie inregistrarea audiofila, sa auzi partzul babei din penultimul rand"!

Nici ca exista categorie mai jalnica! Pana si bietii trancotari saraci care asculta trancote cu STK-uri pe lazi cu difuzoare de supermarket, dar o fac pentru muzica in primul rand, sunt mai sus ca maniacii astia care freaca menta toata ziua audiofila pe scule scumpe!

Scopul este muzica si nu trebuie sa uitam asta, altfel e boala (la manasarda) sau mai sunt si alte scopuri, unii devin audiofili sa se faleasca cu acareturile. Ca aia care isi lustruiesc o masina sau o motocicleta fara sa le fie utila la nimic, decat sa se adune cu "prietenii" (am zis mai sus, de conjunctura) sa se faleasca cu odorul.

Sunt destui audiofili din astia care nici nu asculta muzica, ei testeaza cat le e timpul liber! Mare atentie sa nu ajungi ca astia!

Eu unul din cati audiofili adevarati am vazut sau auzit de ei, live, pe net, din povesti, toti au plecat de jos cu scopul nr.1 sa asculte muzica. Ce si-au ciocanit sau cumparat a fost in primul rand pentru scopul asta si apoi alte scopuri, de exemplu pentru ca au drag de jucarelele audio sau le plac diverse aparate si acareturi. Nimic grav, omenesc, hobby, etc, dar in momentul cand muzica nu e prima pe lista.... Houston, we have a problem! De aici sunt majoritatea clientilor la sarmele de macara chineza care inventeaza apa calda in colentina.

OK..... sunt curios, acum ca ai o pauza de cumparaturi.... urmeaza ca firesc (dupa cum am observat in timp) ca si tu sa dispari de pe acest forum. De obicei cei care apar o fac, sunt in cumpana dinainte de cumparaturi, si dupa ce au decartat si s-au aprovizionat cu marfa acasa, dispar definitiv.

Au fost multi. Acum imi aduc aminte de o tipa (zicea ca e femeie.....ciudat! Rar!) aparuse aici pentru ca isi cumparase niste chistoace de boxe Dynaudio, chiar din specia cea mai rea (eficienta extrem de mica, bagi toata centrala electrica in ele sa scoata un mic partz) si voia sa le amplifice cu radio-Pescarus din bucatarie, dar avea pretentii urechistice cat casa! Si dadea semne in scris ca pe bune, avea gusturi atat ca ureche cat si ca muzici sau ceva cultura generala! Scria foarte bine, peste media care e jalnica, dar a activat o vreme, si se pare ca pana la urma si-a mai cumparat un amplificator sa nu fie la fel de jalnic cu ceea ce avea (motivul apartitiei pe acest forum), dupa care a disparut total. Deci interventii punctuale la "acum am nevoie rapid de informatii ca sunt in cumpana alegerii" am vazut in serie pe aici cum apar brusc din neant, foarte activ, dupa care dispar la fel de brusc si definitiv. (de aia de multe ori nici nu ma mai obosesc sa le bag scrieri - dar la tine mi-a placut ca am întrezărit simtul umorului care e o floare extrem de rara!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by doru »

emilian67 wrote:
03 Jan 2022, 05:10
Am luat legatura cu un nene care se ocupa de ”muzici”, are sute de cd-uri la vanzare...dar...nu stiu ce anume sa cumpar. Adica ce editii , de la ce case de productie...etc. Stiu doar ca cele japoneze si americane se aud bine. Am sa iau cateva din astea, sa le testez. Chiar nu am habar ce fel de cd-uri sa cumpar.
Citind cele citate mai sus, primul gand a fost: ia domnule cd-uri cu muzica ce-ti place, asta e primul criteriu si scopul pentru care ne “luptam” continuu sa incropim sistemul audio(fil) ideal de acasa – sa ascultam muzica (,) care ne place si cum ne place.
Apoi am vazut ce a scris momolo deja, este exact ceea ce imi trecea si mie prin cap (gand la gand cu bucurie!).
emilian67, tu ai un sistem audio de calitate, din componente care nu sunt la indemana oricui (pe aici) sa le cumpere. Se poate spune ca ai sarit mult peste etapa “trancotelor” in privinta sculelor. Ceea ce nu e neaparat un lucru bun in totalitate. Si stadiul de trancotar are rolul sau. E precum ucenicia la locul de munca, cand vrei sa devii un bun meserias. In cazul tau, vei avea norocul sa iti faci ucenicia cu niste scule foarte bune si, posibil, ghinionul sa pierzi multi bani pana vei capata experienta.
Din pacate nici sfaturile si recomandarile primite nu te vor ajuta prea mult, pana nu te dai singur cu capul de pragul de sus al usii...
Mai ales ca e greu sa primesti prea multe sfaturi utile, fiindca, probabil, foarte putini (sau deloc) au ascultat un sistem identic cu al tau si in conditiile suficiente incat sa-ti poti exprima o parere de bun simt.
Eu, de exemplu, nu am avut ocazia sa ascult decat unele din componentele pe care le detii tu, dar este vorba de modelele mai vechi (Luxman 590 a, 505 u, 509u, playerul D50 u), despartite in timp de vreo 10 ani, astfel ca s-ar putea sa fie diferente foarte mari in sunet. La momentul respectiv, mie mi-au placut mai mult integratele in clasa AB de la Luxman decat cele in clasa A, dar e chestiune de gusturi. In cazul meu, de pilda, interconectul xlr de la Accuphase (ala maro) s-a dovedit mult mai potrivit in sistem (amplificator Luxman – player Luxman) decat cablul xlr de la Luxman, avandu-le pe amandoua si testandu-le suficient timp. Faptul ca provine de la acelasi brand, nu inseamna neaparat ca este potrivirea ideala, in cazul cablului.
Concluzia e una singura: indiferent de valoarea componentelor, alcatuirea unui sistem audio e un drum lung, ce presupune munca multa, experienta (adica timp) si bani (de multe ori pierduti). Si, repet si eu, pe drum sa nu uitam cumva scopul principal: muzica! (vezi citatul din semnatura mea) :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

emilian67 wrote:
03 Jan 2022, 05:10
Chiar nu am habar ce fel de cd-uri sa cumpar.
Consider abordarea asta un esec (mare).
Mai bine sa sti ce muzica iti place decat sa ai scule scumpe (care reproduc mirobolant de realist inregistrarile care incearca sa imite cat mai ''perfect'' realitatea care este inerent subiectiva/tributara absolut inginerului de sunet care si el la randul lui este doar un om :lol: )

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by doru »

Sa nu exageram.
Foarte probabil omul (emilian67) s-a referit la faptul ca nu are niste CD-uri care sa sune suficient de bine astfel incat sculele pe care le are sa-si arate adevarata valoare, asa cum merita. Si, din acest punct de vedere, are dreptate. Calitatea inregistrarilor de pe CD lasa in multe cazuri de dorit (este proasta), la fel ca in cazul vinilurilor, mai ales a celor de productie recenta.
Asta nu are de-a face cu muzica de pe CD si nu trebuie sa se inteleaga in niciun caz ca emilian67 nu stie ce muzica ii place.
Pe de alta parte, e adevarat, exista si riscul de a cauta mai degraba inregistrari bune pe CD sau alt suport chiar daca nu contin neaparat muzica preferata. Ba poti aunge chiar in situatia ca sculele sa-ti schimbe preferintele muzicale! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by kaav »

Doru, evident ca prezenta ta eleganta, obliga la o atmosfera decenta, care deja exista, dar imi greu sa accept ca forumistul emilian67, nu stie complet ce delicat poate fi tot ce participa la acest hobby.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Da. Am nevoie de ceva timp sa ma dumiresc care e treaba cu sunetul pe care il aud. De placut imi place maxim,dar tre" sa mai ascult. Din pacate, nu am atat de mult timp pt. asta...chiar in aceasta perioada trebuie sa retehnologizez cam toate echipamentele de la locul de munca si asta inseamna foarte mult timp consumat cu aceste rahaturi de activitati...dar...tot am sa ascult cat de mult timp pot.
Si nu dispar ca magaru" in ceata...inca nu...mai am de cules informatii valoroase de aici... :)
Dupa ce imi fac "plinul" si devin un "mic guru", dupa aia, da. Dispar. Si imi iau si "cablele" cu mine....Na. Uite asa.
Acum serios....asta e. Nu" e bune" cablurile...nu "e bune" si gata. Nu i problema. Luam altele. Nu e un capat de tara. Ascultam, testam si pana la urma am sa nimeresc ceva decent. Trebuie doar sa reusesc sa fac o comparatie si sa fiu in stare sa disting diferente. Poate am o ureche bleaga...si nu aud nic...
Stiu ce muzica imi place. Normal ca am sa cumpar cd-uri cu muzica favorita. Doar ca imi doream sa nimeresc cd-uri masterizate bine , cu muzica preferata. Nu imi doresc sa ascult "rezolutia" unui sistem...vreau sa ascult muzica care imi face placere si imi da o stare ok.
Am avut si "trancote", nu am sarit din prima la ce am acum. Primele boxe au fost Wharfedale DS-1 ,dupa ele au venit Magnat Magnasphere 33 si mai recent Dynaudio Focus 20 XD. Deci numai boxe active. Este prima data cand am boxe pasive si amplificator separat. Nu credeam in ruptul capului ca am sa investesc atat in scule de "muzici"...dar...asta e. Am tot ascultat...si am ascultat..si iar am ascultat....aia nu mi a placut...aia nu...am tot ridicat stacheta si cand m am oprit ...poc ! Ghinion.. :wink:
Am sa iau si de la dealeri niste cd-uri masterizate ok, doar pentru comparatie,sa vad si eu cum suna un cd inregistrat bine.
in rest,cumpar ce muzica imi place.
Apropo...de unde nik-ul asta "momolo" ? De la ce vine ? Imi da senzatia unui diminutiv pentru sugari...sau bebelusi... :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

emilian67 wrote:
03 Jan 2022, 16:36
Apropo...de unde nik-ul asta "momolo" ? De la ce vine ? Imi da senzatia unui diminutiv pentru sugari...sau bebelusi...
Citeste aici: https://www.historia.ro/sectiune/portre ... -bucuresti

Si intamplator un stramos (stra-strabunic) de-al meu pe linie paterna a fost inginerul lui Grigore Ghica care i-a adus si tinut primele batoze (aduse din Germania) care lucrau la grau in tara asta. Pe vremea aia strazile unde m-am nascut eu in zona Obor erau camp cu grau si pamantul apartinea lui Grigore Ghica. Orasul era tare micut pe vremurile alea.
Intr-un fel si forumul este un mic teatru. Insa virtual.


emilian67 wrote:
03 Jan 2022, 16:36
Nu" e bune" cablurile...nu "e bune" si gata. Nu i problema. Luam altele.
nu exista cabluri bune, exista cabluri potrivite. Sunt convins, ce ai cumparat sigur sunt cabluri bune. Problema este ca nici un "cablu bun" nu se potriveste in orice combinatie. De aceea daca pierzi prea mult la revanzare mai bine le pastrezi. Audiofilul hard-core are un morman de cabluri, adica de unde sa aleaga. Un cablu care azi "nu e bun" e posibil ca in viitor sa fie minunat intr-o alta combinatie. De aceea e bine sa le aduni cu timpul.
Deci problema nu e ca ai cumparat sarme proaste, sunt doar banii aruncati pe ceva cu sanse minime de potrivire, un fel de loterie, e cum ai arunca cu sulita intr-o balta in speranta sa nimeresti vreun peste.
Deci problema "cablurilor bune" este foarte relativa si greu de explicat in scris pe un forum. Dar mai incolo daca nu te plictisesti de acest hobby o sa iti dai seama singur cum sta treaba si cat e de greu de explicat cuiva care nu stie partea aplicata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply