Prezentare THRAX 300b

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Prezentare THRAX 300b

Post by Silviu »

Weekendul acesta la Hifiexpert, sediul de pe strada Campineanu, are loc prezentarea amplificatorului Thrax 300b. Participa si reprezentantul respectivei firme, om mult mai pregatit fata de ce ma asteptam de la un manager de firma.
Eu am ajuns ieri la ora 12 si am plecat la ora 16. La inceput, cand am ajuns, amplificatoarele sunau foarte bine, insa aveau o lipsa la frecventele medii-joase si la joasele de sus si o redare usor sticloasa a frecventelor inalte. In plus joasele nu erau controlate pe deplin si sunau imprecis. M-am gantit ca amplificatoarele nu pot controla boxele Ascendo, care sunt foarte, foarte greu de controlat. Dar si daca reusesti...
Amplificatoarele fusesera scoase din cutiile sigilate de Yura in noaptea precedenta, pe la ora 2. Erau absolut noi, nerodate. Chiar si asa intreceau la calitate foarte multe amplificatoare cunoscute. Sursele au fost cele doua Accuphase din fotografiile din link-ul de mai jos, un pick-up Dohmann si celebrul magnetofon de studio Sony.
Pick-up-ul avea doza Denon DL 103SA, brat unipivor si cablurile bratului din lita multifilara de cupru invelita in bumbac ( in poze par plasticoase, insa fotografiile sunt de vina ). Se pare ca se revine la cablurile multifilare cu camasa din bumbac, poate din cauze legate de dorinta reducerii vibratiilor acestor cabluri.
Cand am plecat eu, inaltele erau redate foarte bine, mediile perfect, iar frecventele joase erau redate mult mai controlat ca la ora la care am ajuns. Sunt convins ca azi redarea va urca din punct de vedere a calitatii. Alta observatie este faptul ca parea cam mica camera pentru boxele Ascendo.
Pe scurt, m-au impresionat aceste amplificatoare dar si aceste boxe, care sunt absolut fabuloase. Nu am auzit asa medii la redarea muzicii clasice cu foarte multe instrumente, respectiv cu parte vocala. Comparativ cu Vitus-urile, dupa parerea mea, aceste amplificatoare sunau mai in fata, impresionant in gama frecventelor medii si inalte, iar vitusurile pareau mai liniare si redarea parea mai relaxata. Trebuie luat in considerare ca nu au fost rodate Thrax-urile.
Impresionante aceste amplificatoare si felicitari lui Yura pentru punerea lor in scena.

Foto aici:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare THRAX 300b

Post by momolo »

Silviu wrote:Foto aici:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid" onclick="window.open(this.href);return false; ... =3&theater
"Log into feisbuc"
Nu toata lumea are feiscur.... pardon, feisbuc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Prezentare THRAX 300b

Post by Silviu »

Eram curios sa aflu voua cum vi s-au parut amplificatoarele. Eventual pareri despre cum au sunat duminca, dupa o minima rodare.
Foto aici:
https://photos.google.com/share/AF1QipP ... ZMdjhzT2tB" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare THRAX 300b

Post by momolo »

Acum pot sa vad si eu pozele. Ca feisbuc nu servesc.

Ca aspect, mie nu-mi place designul. Dar evident, trebuie sa placa alora care au banul necesar. Si ceva ma face sa cred ca s-ar asorta cu diverse "super-masini pentru invingatori" (gen Q8, ML, X6, etc). Dar se spune ca gusturile nu se judeca...

O informatie utila ar fi si ..... cat costa ? ( :D Ceva ma face sa cred ca pe acest forum nu avem posibili cumparatori)

Dar vad ca nu se baga nimeni, poate ai fost singurul prezent acolo (de pe acest forum).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prezentare THRAX 300b

Post by JohnnyDarkRo »

Eu am ajuns duminica. Thrax-urile Spartacus 300B sunau excelent cu Ascendo. Sursa a fost pickupul si mag-ul cat am stat eu. E adevarat ca pre-ul era de la Vitus (si nu de la Thrax). Iura a zis ca asta era combinatia cea mai reusita. Eu nu am ascultat alte variante ca sa pot confirma.

Probabil ca Thraxurile s-au mai si rodat intre timp. Chiar mi-am adus de acasa niste viniluri cu basi "problema" si sistemul a sunat impecabil.

De curiozitate, ce preu canta atunci cand ai fost tu, Silviu?
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Prezentare THRAX 300b

Post by Silviu »

Preamplificatorul era si sambata cel de la Vitus. Ma refer la cel de 30000 si nu ultimul aparut de 50000 care a fost vandut in prealabil.
Mie sunetul mi-a placut foarte mult dupa ce aparatele s-au incalzit, iar referitor la aspect pot sa zic ca nu erau cu nimic mai urate ca majoritatea aparaturii audio ce se vinde la preturi foarte mari. Nu-mi plac aparatele cu manere frontale si nici cu vumetre imense ( la care daca le mai adaugi celebrul albastru care a napadit ca lumina de fundal si de umplere concertele din catedrale... ). Insa Thrax-urile aratau mult mai bine ca orice McIntosh, care nu-mi plac nici ca sunet si mai bine ca orice darTZeel. Aspectul era un pic cam sport, argintiul nu le prindea bine, iar vumetrele luminau ca niste faruri, acestea fiind relativele aspecte negative legate de design.
Referitor la gusturi, parerea mea este ca ele se educa, proces pe al carui parcurs ele se mai si discuta.
Aceste amplificatoare, Vitus-urile, precum si amplificatoarele LAMM ML3 imi plac foarte mult.
Foarte mult imi plac si boxele Ascendo ascultate. Am vorbit cu Iura despre ele si spunea ca si lui ii plac foarte mult, numindu-le boxele "mele de suflet".

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Prezentare THRAX 300b

Post by JohnnyDarkRo »

Design-ul nu e punctul forte la Thrax - valabil cam pentru toate modelele.
Dar designul este (sau ar trebui sa fie) secundar ca importanta.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Prezentare THRAX 300b

Post by Kostas »

Spartacus sunt 68 000 euro perechea, am oferta Thrax in fata!
Spor la cumparaturi si auditii placute!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply