Atoll

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Atoll

Post by hersorin »

Salutare.
Ce puteti sa imi ziceti despre amplificatorul Atoll IN 80,se impaca cu Triangle?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Atoll

Post by TomJones »

L-am ascultat la audioconcept si suna sec si lipsit de vlaga. E adevarat ca l-am ascultat pe boxe epos. Este un amplificator destul de ieftin, deci mare branza nu-i de capul lui. Conteaza si cu ce triangle vrei sa-l imperechezi caci daca vrei cu magelan cu siguranta nu se potriveste ... :)
Un amplificator care se potriveste de minune cu triangle si care se incadreaza in bugetul acordat atoll-ului este Myryad Z142 care are incorporat standard si etaj phono ptr pickup. L-am ascultat acum cativa ani la muzica pe un model de triangle stadfloor. Era deosebit de muzical si creea aceea emotie in muzica de care multe amplifuri sunt lipsite...
P.S. din cate stiu myryad aduc cei de la avitech...
http://myryad.co.uk/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Atoll

Post by momolo »

Ce puteti sa imi ziceti despre amplificatorul Atoll IN 80,se impaca cu Triangle?
ca nuca in perete.

Iti recomand sa te uiti catre lampashe. Asta ca sa fi sigur ca nimeresti ceva bun din toate derapajele tale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Atoll

Post by hersorin »

Inca nu am derapat de la Roksan si nu se stie pina la urma daca nu o sa fie chiar un Unison ala de 80 de w, dar din pacate am vazut ca cineva lauda aceasta combinatie si am zis si eu "ce are daca mai fac o intrebare?"
Va multumesc de raspunsuri.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Atoll

Post by momolo »

hersorin
un Unison ala de 80 de w
la caracter si timbru e de potriveala foarte buna.

Insa atentie la putere! Daca nu ma insel, tu ai ceva de genul Cellius din alea vechi, de acum cativa ani. Sunt boxe foarte rafinate si aparent sensibile insa perverse.
Nu arata pre usor cat de mult pot (in calitate) decat in cazul in care ai amplif cu excursie mare in tensiune dar maricica si in curent.
Intr-un cuvant, la astea eu le zic "aparate de sudura".

Perversiunea acestor boxe e ca nici cand sunt amplificate necorespunzator nu-ti dai seama (in lipsa experientei) pentru ca nici atunci nu suna rau si nu sunt respingatoare, dimpotriva. Eventual au tendintza sa tzipe un pic precum ar fi castrate. Insa un amplif "pe placerea lor", le ingrasa sunetul si nu mai tzipa deloc.

Astea nu prea sunt jucarele tranzistorizate printre care te invarti tu.

Eu am auzit acum multi ani o combinatie superba intre niste Cellius Es din alea maricele cu un UNISON 200 (ditamai porcu' de 60Kg) sau pe un BAT VK600, adica un adevarat "aparat de sudura" carabil numai de doi oameni.

Sunau ele binisor si pe Unisoanele mici (exemplu asta de 80...90W) insa o data puse pe magaioaiele alea a iesit....poezie curata! Au avut "grasime" in sunet, altfel mananci de regim si e posibil ca dupa o vreme sa te plictisesti.

Nu face greseala clasica sa crezi ca o boxa mica merge pe amplifuri mici! Sunt piticanii de boxe, aparent nevinovate, care invie din nefiinta abia cand cade curentul pe pe firul Renelului din cauza amplificarii coioase.....Si nu ai fi banuit!

Nu lua in seama SPL-ul ala declarat, chiar daca e masurat corect nu e totul. Sensibilitatea e una si rezultatul final e alta!

In inchiiere as mai vrea sa adaug ca lampasele (amplifuri final pe lampi) au anume avantaje.
La puteri reale masurate a fi mici, genul 12...24...30W (despre care ai spune ca e de 2 bani la ce-ti trebuie tie) reusesc sa se joace cu boxe dificile care in alte conditii au nevoie de "siliconate" de 600W ca sa miste vesele.

Este o problema explicata tehnic, eu ma pricep mai putin, insa amplifurile pe lampi (care au inerent traf de iesire) au un mare avantaj pe un anume tip de difuzoare. Recte cele de la Triangle, construite in spiritul difurilor vechi de hartie si mai putin la difurile grele si leneshe (de la alte branduri) dupa moda noilor decenii de impliniri maretze! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Atoll

Post by hersorin »

Trianglele care le am eu sunt echivalentul la Triangle Genese Quartet au costat in 2004 doar 2800 euro http://www.advanceaudio.com.au/products ... _prcaid-13.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Atoll

Post by hersorin »

Aceste boxe sunt facute cu tehnologie de Magelan deci cred ca sunt greu de dus.
Dupa cum zice domnul Momolo deja ma doare capul cind ma gindesc la amplificator.
Vreau sa zic ca aceste boxe sunt audiate cu un receiver Denon AVC A1 SR dinala mare de 170 w. Mai am si un amplificator Denon pma 500 ae care il folosesc in alta camera si care intradevar cu Triangle se aude tare pe inalte. Surprinzator este ca marele receiver se aude foarte bine cu Triangle nu stiu ce tehnologie are in el dar are un sunet foarte placut ca sa nu mai zic de putere la -5 se inchid boxele.
Ma gindeam ca un amplificator stereo este mai bun decit acest receiver dar daca domnul Momolo zice ca trebuie "aparat de sudura" deja nu stiu ce sa mai zic.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Atoll

Post by hersorin »

Am gasit un mic "aparat de sudura" care as putea sa il iau nou (150 w transformator toroidal si din cite am inteles se potriveste cu Triangle) http://www.realacustic.ro/produse/ampli ... d-c372.php.
Ce puteti spune de asta? Daca nici asta nu e bun chiar nu mai stiu ce sa mai zic.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Atoll

Post by momolo »

Domnu' belgian, nu trebuie sa ma iei mot a mot!
Dar am si eu o parte de vina pentru ca am vorbit ca pentru cei ce stiu deja...

NAD se potrivesc tonal cu Triangle. Mai ales la gamele ieftine pot sa iasa combinatii foarte placute urechilor, pe bani relativ putini.

Pe de alta parte stiu bine boxele tale. Cu bune si cu rele. Intre timp brandul si-a imbunatatit produsele in ritm constant crescator dar a facut si unele reasezari pe alte paliere de calitate.

De exemplu, un (acelasi) model de Magellan fabricat azi, suna mai bine ca cel de acum 3...4 ani. Chiar in mod evident. Desi poate arata la fel sau cam la fel.

Ei schimba mereu in filtre dar si la difuzoare. De exemplu, noile serii au doua noi tipuri de tweetere ("trompetele"), una la seria de jos (cele gris) si cea de mijloc, adica Genese si alta la seria Magellan (cele argintii mai mari).

Boxele tale au calitati deosebite, dar si anume defecte pe care firma se vede (si se aude) ca le-a corectat intre timp.

Problema este ca sunt un pic tzipatoare. Ma refer la ce are hersorin. Insa cum in domeniul asta totul este un compromis, partea buna e ca aceste boxe sunt foarte rapide si delicate la sunet....daca le amplifici cu ce trebuie! Si inca o data subliniez, sunt foarte pretentioase si delicate.

Eu as spune ca mai degraba seriile astea vechi au nevoie de un lampash decat cele noi. Dar in general, toate Triangle sunt parca anume facute pentru amplificarea cu tuburi. Abia atunci aflii de boxe ai! :)

hersorin, sfatul meu este neplacut - lasa umblatul haotic printre trancote, lasa receiverele, Denoanele (care nu vor "canta" MUZICA in vecii vecilor amin!), nu mai aduna troace ca uite asa se duc banii! Vinde-le pe toate, scapa de toate aceste trancote si aduna bani pentru o amplificare pe tuburi de calitate.

Boxele tale sunt dificile in multe sensuri, inclusiv al liniaritatii asa cum am spus mai inainte. Un lampas de o putere de minim 24W va incepe sa scoata MUZICA din boxele tale si abia atunci vei intelege ce boxe ai avut in casa!

Echivalentul unui siliconat de 120....150W este un lampas bun de 24...32W. In cazul tuburilor altfel se pune problema.

Iar la cabluri sa uiti ca exista alea de argint sau argintate! Iti recomand cupru, cel mai normal cupru. Sectiunea e functie de amplificator. Cele pe lampi vor in general sectiuni mai groase. Lasa cablurile la urma, dupa boxe si amplif.

Iar un lampash te va educa. E ca o fiinta vie, moare in fiecare zi cate putin, trebuie sa ai grija de el, sa-l incalzesti, iradiaza caldura, face si un pic de lumina, are vraja lui si te obliga la responsabilitate PENTRU TIMPUL PIERDUT! :wink:

Pentru ca mereu uitam ca cel mai scump element din sistem este....omul care-l asculta impreuna cu timpul sau !(atat de pretios!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Atoll

Post by CC_TM »

hersorin, fa si tu o vizita la dealerii locali si vezi cu ce-si imperecheaza ei Triangle-le.

Eu am stat vreo 3 luni in Bruxelles, in 2001, si in fiecare weekend aveam cate o auditie programata pe undeva prin Belgia. I-am gasit in Pagini Galbene si i-am luat la rand pe toti :P
Cand am terminat cu belgienii m-am dus spre Germania ...
Cu un an inainte am batut Olanda ...
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Atoll

Post by CC_TM »

momolo wrote: Iar un lampash te va educa. E ca o fiinta vie, moare in fiecare zi cate putin, trebuie sa ai grija de el, sa-l incalzesti, iradiaza caldura, face si un pic de lumina, are vraja lui si te obliga la responsabilitate PENTRU TIMPUL PIERDUT! :wink:

Pentru ca mereu uitam ca cel mai scump element din sistem este....omul care-l asculta impreuna cu timpul sau !(atat de pretios!)
Frumos spus ... pentru cunoscatori :wink:
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

Post Reply