Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Era un studiu despre EmT un pickup dedicat stațiilor radio și se sublinia clar că sunetul lui este adaptat pentru banda de medii mai mult, adică suna destul de plat, potrivit pentru emisia radio. Dar de ce nu, este genial, are 90 kg, consuma 500 watt, spor la achizitie

Când Pioneer a apărut adică prin anii 80 deja pe stații erau niște echipamente solide făcute prin 60-70 care aveau prostul obicei să meargă într-una. Apoi după anii 80 nu a mai folosit nimeni pikap, doar demenții. După CD prin 90 au început doar digital
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Bizy-Jo »

Dedicatie speciala pt resitent Yamaha PX-1 , vad ca are headshel "de treaba" si motor cu 20 poli.
Conform TVK, tabla e facuta de MicroSeiki.
https://www.youtube.com/watch?v=2STVV2UOSpM

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Bizy-Jo wrote:
18 Jan 2022, 16:21
Dedicatie speciala pt resitent Yamaha PX-1 , vad ca are headshel "de treaba" si motor cu 20 poli.
Conform TVK, tabla e facuta de MicroSeiki.
https://www.youtube.com/watch?v=2STVV2UOSpM
Pare identic Pioneer. Cel puțin bratul
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Bizy-Jo »

"Pare identic Pioneer. Cel puțin bratul" pare identic doar daca te uiti de la 20 de m distanta, de la apropiere nu prea.

"ia uitati cate are rusul asta!" - momolo, pt oameni ca asta s-a inventat expresia "unii au o pasarica , altii au un stol" .
Nici macar nu am stiu de Kenwood KP-07m, Trio KP-700, Teac TN-400 si nici de Technics SL-1100.
SL1100 mi se pare mai high-tech decat celebrul SL-1200.(din imagini vorbind :) )
Teac TN-400 zici ca e facut pt broadcast.
Diatone a avut o serie faina de table liniare , seria LT.
DIATONE LT-3 si LT-1 par sa aiba un brat oarecum "corcit" cu pickup-ul traditional. Au contragreutate +rulmenti pe axa verticala. Am mai vazut table liniare cu contragreutate dar nu am vazut brat in cu rulmenti pe axa verticala.
Cititi aici ca sa va dati seama de cat de complicate sunt aceste liniare. https://audio-database.com/MITSUBISHI-D ... t-3-e.html

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Bizy-Jo wrote:
18 Jan 2022, 19:33
"Pare identic Pioneer. Cel puțin bratul" pare identic doar daca te uiti de la 20 de m distanta, de la apropiere nu prea.

"ia uitati cate are rusul asta!" - momolo, pt oameni ca asta s-a inventat expresia "unii au o pasarica , altii au un stol" .
Nici macar nu am stiu de Kenwood KP-07m, Trio KP-700, Teac TN-400 si nici de Technics SL-1100.
SL1100 mi se pare mai high-tech decat celebrul SL-1200.(din imagini vorbind :) )
Teac TN-400 zici ca e facut pt broadcast.
Diatone a avut o serie faina de table liniare , seria LT.
DIATONE LT-3 si LT-1 par sa aiba un brat oarecum "corcit" cu pickup-ul traditional. Au contragreutate +rulmenti pe axa verticala. Am mai vazut table liniare cu contragreutate dar nu am vazut brat in cu rulmenti pe axa verticala.
Cititi aici ca sa va dati seama de cat de complicate sunt aceste liniare. https://audio-database.com/MITSUBISHI-D ... t-3-e.html

Mi se pare totuși cu fiecare exemplu de liniar că nu ai înțeles de ce anumite liniare sunt ceea ce trebuie și altele nu sunt. O să îți explic pentru că am reparat câteva, nu numai Pioneer.

Principala problema nu este a dozei, așa cum bine zicea momolo, este a tablei in sine a mecanismelor ei. Intervenția la un tangențial de duzină nu se face continuu, deseori la muzica clasica la audiții se poate întrezări intervenția motoarelor de translație. La liniarele cu motor liniar (exact cum este trenul cu motor liniar) mișcarea căruciorului este una continua și astfel masele nu produc zgomot, totul se desfășoară fin și continuu, pentru asta japonezii au folosit un simplu bec subvoltat care tine cam 200 ani și un senzor optic identic cu cel din aparatele foto.

Atunci când brațul este mișcat către gangul următor, se mișcă și fanta de lumina dintre bec și senzor și astfel motorul liniar este comandat de un amplificator. Practic translația este data de fluxul luminos. Becul și senzoristica se afla in capul acela care la Yamaha , Pioneer și alte high end Uri japoneze este identica. La asta mă refer nu la faptul că nu au același culoare.

Mi se pare că nivelul discuției a ajuns foarte jos, îmi cer scuze, dar eu discuții despre discuții, nu pot face, nu mă pot lupta cu de-alde Gică Contra, prefer sa studiez. Așa că domnule BizyJoe te rog să mă scuzi, sunt un prost. Nu mă pricep la discuții sterile pe care le inițiezi, doar la know how!
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Bizy-Jo »

Resitent, nu trebuie sa te enervezi pt ca nu asta e scopul discutiei si nici dorinta mea.
Iti multumesc pt explicatii dar stiu cum functioneaza tablele liniare. E bine ca ai explicat ca sa priceapa si altii.
Nu stiu de unde ai dedus tu ca nu stiu cum functioneaza tablele liniara daaar naaaaa......fiecare dupa puterile sale.
Daca tu afirmi ca "Pare identic Pioneer. Cel puțin bratul" ce sa inteleaga lumea? Ca bratele sunt identice, nu?
Daca vrei sa afirmi ca au acelasi mod de functionare, atunci afirma asta.
Daca mergem pe modul tau de exprimare atunci orice Audi 200 cu moto 2.2 este la fel ca un 4.2 V8. Ambele au motoare cu combustie, 4 roti....
Comparatie este exagerata insa daca ma iau dupa modul tau de exprimare, toate liniarele high end sunt "identice" din cauza sistemului de deplasare.
Nu inteleg cum exemplele care le-am dat eu ti-au indus senzatia ca nu stiu cum functioneaza.
Ce vroiam sa sugerez din acel link este :
"The stainless steel wire is adopted as the drive of the move base which fixes a tone arm. This wire united a thin line 0.05mm in diameter from 49, it is performing nylon coating, and it has secured pliability while it acquires the outstanding durability.
About the tracking error, the potential difference of two photo-diode outputs of arm back has detected, and the error angle is suppressed to 0.03 degree - 0.05 degree."

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Joe, hai sa fim Okey :

Ce liniare ai sau ai avut
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Bizy-Jo »

resitent wrote:
18 Jan 2022, 20:56
Joe, hai sa fim Okey :
Ce liniare ai sau ai avut
Suntem ok resitent! De ce sa nu fim?
"Ce liniare ai sau ai avut" nu pot spune ca am avut vreunul pt ca ar insemna sa mint.
Am avut "in probe " un Aurex SR-L7F.
O tabla foarte faina insa nu am vrut sa ma imprietenesc cu ea din motivele enumerate anterior(complexitatea inutila).
Daca nu am mai avut altele asta nu inseamna ca nu stiu cum functioneaza.
Am vazut, auzit si butonat o gramada(mai mica :D )
Faptul ca ai un anumit lucru nu te face atotstiutor despre acel lucru.
Nu de mult timp am vrut sa cumpar inca un pickup. "Stateam" sa aleg intre un JVC QL-A7 si un Technics SL-MA1. Dupa ce am mai citit despre ele nu am ales nici unul cand am vazut cat de complexe sunt. Cina mama naibi imi repara mie in Romania asa un pick-up? Cand spun reparatie nu spun carpeala, "lasa breee ca merge asa". Iti spun eu, NIMENI.
Eu vroiam sa sugerez ca nu se merita sa dai bani pe complexitate sau pe te miri ce functii automate ale tablei. Functii gen repeat, selectie automata a vitezei in funtie de dimensiune discului, etc...... nu aduc nici o imbunatatire sunetului.
Eu prefer modelele clasice dar de calitate.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Nimeni. Uneori nimeni exista
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Bizy-Jo wrote:
18 Jan 2022, 21:30
resitent wrote:
18 Jan 2022, 20:56
Joe, hai sa fim Okey :
Ce liniare ai sau ai avut
Suntem ok resitent! De ce sa nu fim?
"Ce liniare ai sau ai avut" nu pot spune ca am avut vreunul pt ca ar insemna sa mint.
Am avut "in probe " un Aurex SR-L7F.
O tabla foarte faina insa nu am vrut sa ma imprietenesc cu ea din motivele enumerate anterior(complexitatea inutila).
Daca nu am mai avut altele asta nu inseamna ca nu stiu cum functioneaza.
Am vazut, auzit si butonat o gramada(mai mica :D )
Faptul ca ai un anumit lucru nu te face atotstiutor despre acel lucru.
Nu de mult timp am vrut sa cumpar inca un pickup. "Stateam" sa aleg intre un JVC QL-A7 si un Technics SL-MA1. Dupa ce am mai citit despre ele nu am ales nici unul cand am vazut cat de complexe sunt. Cina mama naibi imi repara mie in Romania asa un pick-up? Cand spun reparatie nu spun carpeala, "lasa breee ca merge asa". Iti spun eu, NIMENI.
Eu vroiam sa sugerez ca nu se merita sa dai bani pe complexitate sau pe te miri ce functii automate ale tablei. Functii gen repeat, selectie automata a vitezei in funtie de dimensiune discului, etc...... nu aduc nici o imbunatatire sunetului.
Eu prefer modelele clasice dar de calitate.

Eu repar de exemplu dar repar doar pentru cine plătește. Adică dacă cineva cumpără un tangențial defect cu 500 euro eu cer cam 100 euro pe zi, lucrez cam doua trei zile, pac 300 euro. Scula funcțională testată.

Bineînțeles că în România nu da nimeni 300 euro, de aia nimeni nu repară.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Am pierdut la mustață un Linear1 . Sunt supărat, un dement a dat 1600 dolari, japonez. Pusesem 1300 plafon maxim

Este foarte greu să licitezi in Japonia.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by momolo »

Daca reusesti intr-o zi, sa vezi cand te prind astia cu vama si eori! Ti-o furi!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply