Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Kross »

Găsești pe Maica Domnului ventilator de 24v. Important e să aibă distanțele șuruburilor asemănătoare și grosimea. Știu că sunt standard.
Nu părea ciobanit. Omul chiar accepta probă. Scula arăta bine. Nu era în București ci în Cluj. Nu-mi era lene să bat drumul. Nu riscam transport cu curierii lui pește, riști să ajungă bucăți, mai ales cu Fan Courier. Dar erau alte cheltuieli în plan. Asta e. Altădată.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Bizy-Jo »

Una peste alta eu unul nu recomand achizitionare pickup-urilor tangential.
Aceste aparate sunt pline de electronica/mecatronica degeaba.
Am ascultat cateva modele de tangentiale si in ciuda faptului ca sunt foarte complicate nu am auzit nimic diferit de un pickup clasic.
Parerea mea este ca nu tangentialele sunt "calea cea buna", nu s-ar fi facut atatea modele de pickup cu brat pivotant daca tangentialul era miezul.
Nu zic ca sunt rele insa nu se merita,
Inca ceva, in RO electronistii/mecatronistii buni sunt ca submarinele, adica rare si ascunse.
Fac o paralela acum.
Acum ceva timp "am pierdut" un Revox B77. La acest mag a fost nesar sa schimb cativa condensatori celebri pt faptul ca "fac fum" si au prostul obieci "sa mai ia" cateva componente dupa ei. Pe forum, "tartorul" de serviciu(aka. momolo) pomenea de un domn(imi cer scuze dar nu imi aduc aminte numele acum) care s-ar pricepe foarte bine la mag-uri. Am sunat la firma unde lucra acest domn iar o doamna de acolo mi-a spus ca nu mai lucreaza si ca s-a pensionat. Nu am gasit nici un electronist care sa fie dispos sa imi calibreze sau sa verifice daca mag-ul necesita calibrare ,cu toate ca am gasit pe youtube instructiuni de calibrare. Cu Marantz-ul 1122 DC la fel am patit. Distorsiona usor pe un canal , iar electronistii cu care am discutat au zis ca schema e foarte complicata si ca nu se merita. Asa caaaa....... lasati cu mesterii romani!!!

P.S.
Nu va mai certati oameni buni pentru ca suntem o mana de oameni pasionati de audio.
In tara asta sunt cateva forumuri " minuscule" care sunt "tinute" cu greu, pe cheltuiala proprie a catorva pasionati.
Faptul ca va certati nu va face nici un bine nici voua, nici forumului.
Cand cineva face o greseala gramaticala, chiar daca va zgarie pe timpan, nu mai sariti asa pt ca nu suntem pe forumul Academiei Romane. :D

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Kross »

Nu mi se pare că sună rău, dacă sunt în mințile lor. Partea tristă la ele este că sunt în general complicate, iar dacă o ia pe miriște, de multe ori sunt bune de piese. Nu sunt neapărat bune la muzică clasică. Dar la Rock, Italo, Disco, sunt chiar potrivite. Nu se mai fac deoarece sunt prea complicate. Și cum a zis Momolo, ar fi prea scumpe. Iar rateurile la calitatea de azi ar fi prea mari și multe. Insuccesul lor a venit datorită apariției concomitente cu cd-ul, scăderea interesului pentru formatul vinil în anii 80, și făcând analogie, era ca și când ai pune HDMI 2.1 pe un VCR VHS, așa a fost privită tehnologia tangentialelor. Mă îndoiesc că fabricantul chinez al AT LP120 și altele să se apuce de făcut tangențiale (e o robotica computerizată, până și amărâtul de SL3 era o micro uzină) . La Technics (actual) poate, dar foarte puțin probabil (a se citi deloc).

De zile mari arată SHARP RP 114. Luasem unul din târg. Redă ambele fețe ale unui disc. Vertical. Are 2 doze. E complicat în draci. 2 zile mi-am stricat cu el. De sunat...suna ca cel mai entry Technics sau Pioneer. Era mai mult de efect și inginerie decât de sunet. De aceea l-am și dat. Dar 2 doze, și 30 euro un ac...nu merită. Știu, o să ziceți că la unele doze, un ac e 400 euro. Dar ăla, chiar nu merita. Și avea doză fixă, nu puteai pune alte doze.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

E nasol sa băgăm în aceeași oală toate tangențialele pentru că eu am întâlnit doar gunoaie înafara de Pioneer.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Bizy-Jo »

Nu le-a bagat nimeni in aceasi oala. Eu am spus ca nu se merita complicatura tangentialelor. Am si mentionat ca nu sunt rele , doar ca nu are rost sa o iei prin Paris sa ajungi la Sinaia. Drumul vechi e mai simplu si mai batatorit.
Un mare BRAVO pt inginerii care au proiectat/executat tangentiale!!!

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Kross »

Pioneer pl-l 50 și pl-l70 sunt tot la categoria "gunoi". Ușurele și rezonante, asemeni Technics SL-DL/BL/QL și SL-L, SL-J. Toate astea sunt bune de reciclare.
PL-L1000, 800 (fratele mai mic al lui 1000) , SL-15/10/7 dar și SL-MA (nu mai știu codul) au fost excepții și cântecul lebedei la cei doi producători. Cam tot ce am văzut pick-up de la pioneer (dar și technics, kenwood, sony, jvc, onkyo, akai, hitachi, fisher, sanyo,) după 1983 se poate încadra lejer la deșeuri (cu foarte mici excepții). Majoritatea lor ușoare, plasticoase, rudimentare, subțiri, făcute cu economie. Atât lineare cât și clasice.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Vă anunț daca pun mana pe Linear1

Exista teoria că discul este citit cel mai bine așa cum este și scris. Matrițele se scriu tangențial și până la urmă așa este și corect mecanic. Brațul S din lateral este un compromis tehnic (este foarte ușor să construiești un pivot in loc de un mecanism de translație). Dar eu nu vreau sa fiu dement, îmi plac și pick-upurile clasice, doar că tangentialul high-end de la Pioneer m-a fascinat atât ca robustețe dar și în sunet. Îl folosesc cu un MC audiotechnica dar și cu o doza Technics u25 reparata de mine acum câțiva ani care încă merge. Mai am o doza Kenwood și doza originala Pioneer pc600 parcă, care suna cam țipat.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by momolo »

Kross wrote:
17 Jan 2022, 19:45
Găsești pe Maica Domnului ventilator de 24v. Important e să aibă distanțele șuruburilor asemănătoare și grosimea. Știu că sunt standard.
probabil ma crezi din ala care "stie" din youtube. Am ventilatoare cate vrei si de 24V, problema e de unul super silentios. Exista numai pe 12V din astea fitzoase (si scumpe). Am vazut ca geamantanul are un stabilizator tip LM de 24 dar e bataie de cap de scos placa de baza afara.
resitent wrote:
17 Jan 2022, 22:21
E nasol sa băgăm în aceeași oală toate tangențialele pentru că eu am întâlnit doar gunoaie înafara de Pioneer.
vad ca zilele astea esti inspirat. Cam asa si este..... Vad ca alti colegi vorbesc despre diverse conserve gaurite cu lindic numite "tangentiale"
Bizy-Jo wrote:
17 Jan 2022, 20:37
Nu va mai certati oameni buni pentru ca suntem o mana de oameni pasionati de audio.
ne tachinam, ne mai banam, asa e intre frati.
resitent wrote:
17 Jan 2022, 23:06
Exista teoria că discul este citit cel mai bine așa cum este și scris. Matrițele se scriu tangențial și până la urmă așa este și corect mecanic. Brațul S din lateral este un compromis tehnic (este foarte ușor să construiești un pivot in loc de un mecanism de translație).
teoretic asa este, zicala e veche de prin anii 80 cand am auzit prima oara.
Cele clasice nu pot calca niciodata perfect de la inceput la sfarsit de disc, exista un compromis de reglaj. Tangentialul calca perfect. Dar problema lui este ca-i cam complicat. Si daca punem in balanta toate, pana la urma mai bine iti iese ala clasicul imperfect prin definitie geometrica insa mult mai simplu.
Ca amprenta sonora din tangentiale (cateva) am auzit eu si "vintage" si din astea noi (chiar unul danez pe aer de vreo 25.000 euroi) mie mi se par foarte precise la sunet, un pic taioase, poate prea drepte la sunet. O parere absolut generala, deci de doi bani. PL-L1000 pe care l-am auzit unde trebuie suna intr-un mare fel. Totusi unul clasic dupa aia, Roksan-ul ala de top cu pret de garsoniera in Ferentari, era mai muzical. Acum, nu stiu daca era de la sistem (tangential versus clasic) sau din constructie, materiale, etc?! As fi ales totusi Roksanul daca nu costa cat sa leshin pe loc. Dar vechitura Pioneer era ieftin (chiar daca 1000 euroi. Sunt mai putini decat 18.000 euroi) si deci daca tinem cont de pret..... Judecati si voi!
Am auzit si un SONY tangential foarte bun, prin mai multe locuri. Tine pasul cu PL1000, nu depaseste dar si Sony este interesant. II trebuie doza usoara, merge perfect cu un MC rosu de la Ortofon. Bun la sunet! Dar tot in zona dreapta, precisa, mai spre CD. Idem de balamuc complicat la matze.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Tangentialul asta PL daca cineva îl are și îl ascultă, nu se mai întoarce la elastic de kilot, role din cauciuc, alte mizerii cu zurgălăi, este un fel de V8. După ce mergi cu unul, toate mașinile ți se par pistoale cu apă. Asta daca nu găsești vre-un Ferrari dar și așa tot vei aprecia.
Total opus a ceea ce fac multi audiofili când trec de la o boxă căt un lindic la una cât un lindic serios, aud aer între instrumente :))))))))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by momolo »

resitent wrote:
18 Jan 2022, 07:27
Tangentialul asta PL daca cineva îl are și îl ascultă, nu se mai întoarce la elastic de kilot, role din cauciuc, alte mizerii cu zurgălăi, este un fel de V8.
clasic, zici asta pentru ca il ai. Cupilul tau chiar daca e idiot, este al tau si cel mai destept din lume.
Nu iti doresc sa il compari cu un EMT din ala cat aragazul, pe idler, cu motor de masina de spalat Albalux, din vremea lu'tataia.
Cred ca cele mai interesante la sunet sunt cele pe idler. Dar au dezavantajul ca nu poti reduce complet la tacere zgomotul indus de transmisie. EMT astea sunt bune pentru ca sunt masive si in felul asta reduc mult zgomotul.
Una din problemele fundamentale la pickup este cuplul instantaneu.
Alea pe "elastec de chilot" sunt totusi muzicale. Asta cam conteaza in lumea reala, nu imaginara, nici teoretica!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Intotdeauna echipamentele de broadcasting au avut specificațiile cele mai bune, asta vis a vis de EMT. Practic pickup-ul ăla nu există, el fiind dedicat doar BBC ului. Nici nu e normal sa aduci hardughia aia in casa. Mai pui și un DTR Otari pe 24 canale și ai sistem audio mă-sa. Treci și prin combinat la Galați sa tai un cablu de la o macara EMT și gata.

La pikap contează cât de ușor umbli cu brațul, cat de repede intra in turație și dacă funcționează autostopul corect, în viața reală confortul mereu a contat. Magaoi din cele care nu se mai opresc sau care lasă acul aiurea sau la care trebuie sa fiu extraordinar de atent cu doza, nu mă atrag. Prefer ceva bun daca am capacitatea sa întrețin și să țin o astfel de scula. Daca nu aveam habar și nici bani imi luam un Akkord sa ar cu el. Doza MC sta cu 1 gram pe discuri ...

Cele noi merg bine la automatizări dar se aud zurgălăii din ele, fiind gunoaie.
Intotdeauna mi-au plăcut lucrurile de o mare finețe, îmi place sa repar doze, mă simt minunat când fac lucruri sub microscop
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by momolo »

Inseamna ca asta nu-ti place ca pui bratul manual (isi centreaza singur discul - si la matze e de balamuc)
https://www.youtube.com/watch?v=q5O7ssQB4Y8
https://audiocirc.com/2016/08/22/good-old-times/
https://www.audioscope.net/nakamichi-tx ... -3110.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

Scula rară, atuul lui este că centrează discuri. Motorul este un SHR identic cu cel de la Pioneer, se vede și bila aia care susține totul.
Cineva i-a adaptat un tangențial cu airbearing, lucru fin.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by resitent »

momolo wrote:
18 Jan 2022, 11:24
Inseamna ca asta nu-ti place ca pui bratul manual (isi centreaza singur discul - si la matze e de balamuc)
https://www.youtube.com/watch?v=q5O7ssQB4Y8
https://audiocirc.com/2016/08/22/good-old-times/
https://www.audioscope.net/nakamichi-tx ... -3110.html
Ai crede că e foarte complicat, in principiu exista doua platane suprapuse care se pot mișca între ele precum piesele de ceramica de la o baterie de chiuveta. Un circuit cu operaționale verifica abaterea și reglează platanele astfel încât rularea sa fie pe axa de scriere care poate diferi de gaura centrala deoarece discurile se perforează uneori greșit. Totuși platanul ăla nu e așa solid și este tributar unei acțiuni dedicata unor discuri de doi bani, orice disc meseriaș serios este bine perforat, bine centrat. Nu ai ce te face cu vre-un balkanton sau elektrekord, ar fi util.

Mai șmecheră era compensarea denivelărilor la care eu smintit cum mă.stii mă gândesc de mult timp dar vorbim despre lucruri apuse, lucruri care nu mai contează. Vinilul chiar daca inca mai e utilizat, nu mai contează.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Pick-up-uri tangentiale ( liniare, linear-tracking).

Post by Bizy-Jo »

“ Practic pickup-ul ăla nu există, el fiind dedicat doar BBC ” - practic EMT a fost o firma germana , practic nu exista un EMT dedicat BBC, au fost modele customizate pt BBC, practic se gasesc la vanzare insa sigur nu sunt bune pt ca nu am vazut multa lumea care sa isi cumpere. :wink:
Daca tot a venit vorba de broadcast eu am vazut SP25 de la Technics, un Telefunken ps81 si un RCA (nu imi aduc aminte modelul) model mai vechi care avea doza mono. Nu am vazut nici un model de pickup liniar care sa fie dedicat broadcast-ului, nu zic ca nu exista insa nu am vazut.
P.S Baietii de la Electrecord au avut pe mana cateva scule adevarate. Unii baieti destepti au si reusit sa se “lipeasca” de cateva scule.

Post Reply