Upgrade pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

totusi, in RO se importa marfa cea mai ieftina, cea mai nasoala. Tot omul stie ca la presare pe langa faptul ca nu e o singura masina cu o singura matrita ci mai multe (si inevitabil sunt diferente intre ele - ba unele fabrici "foste comuniste" au colectie de utilaje vechi si noi cum s-au nimerit) dar mai e un fenomen, matrita oboseste.... pana o schimba. Ei bine, la inceput ies in mintile lor, mai spre urma ies mai nashpa. Ghici unde se vand cele nashpa (cu discount sa iasa profitul in bun in "lumea a treia"....si nu numai! Mai mult in UE umbla diverse "bunatati ieftine", ca in USA, Japan, Canada, Australia, Noua Zeelanda parca piata e mai restrictiva cu nashparleala calitatii.... sau poate majoritarul de acolo e mai cusurgiu si nu inghite orice gunoi, poate si drepturile consumatorului sunt aplicate mai dur si mai prompt) ?!

Eu tot injurand marfa asta noua (care la fel ca la voi, am luat noi noutze, le-am desigilat si pacaneau si paraiau mai ceva ca unele nespalate peste care trecusera 40 de ani!) am avut ocazia sa ascult la altii diverse gramezi de placi atat din USA cat si din Japan (unde pretul este..... doborator! Va "coafeaza" LP-uri de 300......600 USD bucata?! Pe mine.... nu!). Ei bine, s-a cam schimbat calimera, nu mai era chiar aceeasi marfa, si in unele cazuri chiar am fost foarte impresionat!

PS - am decis sa nu sterg postarile injurioase de mai sus si (inca) sa nu banez autorul acestor mitocanii si prostii (evident, regulamentu imi permite). Ma gandesc ca fiecare "vorbeste" despre el insusi atunci cand scrie (despre altii).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Upgrade pick-up

Post by vjvarta »

Referitor la calitatea vinilurilor noi, cele cumparate cu 100 ron de la carturesti de ex, nu sunt cu nimic mai bune decat editiile vechi .
Pentru cine vrea calitate, masterizare dupa benzile originale etc, se plateste de la 150 dolari in sus. Poate unii de aici au urmarit pe youtube canalul 45rpm si stiu despre ce e vorba, daca nu, aruncati o privire sa vedeti despre ce e vorba.

Post Reply