Upgrade pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Da, 207-le suna chiar ok!

Cochetam cu idea de Grado, chiar citind in trecut experientele tale. Dar imi era putin frica de acel bzzz tipic....dar daca zici ca ai probat pe Technics, why not...? (intrebare, ce model de Technics..?)

Nu ma prind din poze pe unde trece surubul, la dozele din lemn...trebuie sa caut si un video, dar nu am avut timp..

Cu MC ce experiente ai avut?

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Salut.

Technics SL1200, 1500C și B202. Pe astea am testat.
Cât despre dozele MC, am avut, testat denon dl110 și 103. Pentru 103 îți trebuie pickup cu braț greu . Merge marginal pe Technics 1200 și 1500C și vechile 1200-1700 cu braț S(aveau brațul mai greu) dar nu cu cele mai noi . 110 este mai adecvată . Am avut ocazia și cu un Dynavector (nu mai știu modelul )
Sincer? Nu am zis WoW la MC. Da, sună bine, dar nu știu cât să zic despre diferențele de preț (mai mare la MC). Ținem cont că la MM poți înlocui acul. La MC nu (asta înseamnă că plăcile trebuie să fie impecabile, pickup perfect reglat, manevrare atentă), în plus vorbim de semnal mai mic... dacă la MM avem 1,5-4 mV , la MC avem <1 mV. Deci riscul de brum e și mai mare. De regulă Technics (majoritatea) funcționează cu MC, dar trebuie și amplificatorul să știe MC .
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

Avand in vedere ce scule ai (amplif, preu phono, pickup, etc) o doza MC este fix tichia de margaritar pe capul chelului. Adica bani aruncati.

Ce ai adunat e destul de echilibrat calitativ, parerea mea, poate ampliful e ceva mai slab, preul phono saracul e bun doar daca luam in seama pretul mic, insa unul mai bun (cu adevarat) costa mult mai mult, etc (totusi boxele ar merita o amplificare mai buna). Sa tinem cont si de cabluri, adica niste sarme cat de cat bune costa niste bani (si fara sarme bune/potrivite nu faci nimic - ca o paranteza, cablul phono e critic..... NU vreau sa mai spun cat de critic ar fi in cazul unei MC!). Doza 207 EPC am vreo doua de multa vreme, am luat si ace noi din HK, etc, stiu ce face. In mod cert se potriveste perfect cu multe modele Technics (am si eu vreo cateva) mai ales ca au fost proiectate fix cu doza asta. Ca sound mi se pare o doza potrivita pentru muzici gen pop, disco '80, chiar si rock, folk, chestii din astea, poate mai putin pe clasica. Dar in mod cert doza asta isi face banutii din plin. Acul e important (ca la orice doza) si poate sa schimbe mult sunetul. Si, evident, reglajele (cele mai bune se fac... totusi.... dupa ureche - dar trebuie plecat de la niste masuratori si scule ajutatoare).
Deci nu vad ce ai putea imbunatati in afara de a schimba cu totul sistemul, adica pe toate.

Koss zice de Grado. Da, e o idee, alea ieftine de tabla pot sa fie o mica schimbare, adica sa sune altfel. Sunt ieftine si isi fac banii si suna mai potrivit pe clasica.... insa nu stiu daca mai bine si pe pop-disco-rock ?! Problema cu brumul e data de la campurile magnetice generate de motoare si trafuri (Grado nu sunt ecranate) in combinatie cu cablul phono si preul, insa depinde decisiv de pickup, cum e construit, ecranat, etc. Pana nu incerci nu afli daca ai brum cu Grado sau nu.

Insa Grado cu corp de lemn sunt totusi prea scumpe pentru sculele pe care le ai si nu mi se par prea prietenoase cu orice pickup clasic vechi, adica sunt mult mai scumpe si evident mai dificile decat cele ieftine de tabla. Astfel, daca te mananca in palma dreapta, poti sa iei o Grado de tabla, chiar pe cea mai ieftina si afli dupa aia daca "te coafeaza" sau nu. Insa sistemul audio va ramane acelasi. Mai degraba decat sa dai banii pe doze umblii pe la acustica (pozitionare boxe in spatiu), cablaraie si rack (vibratii).

Iar placile vechi nu sunt automat nici daramate, nici mai proaste ca cele noi. Ba dimpotriva! Cele vechi pastrate bine si spalate corect suna peste ce pot sa mai preseze astia acum...... din PC (ca asta e sursa acum, calculatorul).

Poate daca tot te mananca in portofel mai bine ti-ai cumpara o masina cu ultrasunete de curatat placile.

Ok, asta e parerea mea. Altii au alte pareri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Aici sunt de acord cu Momolo.

S-ar putea că schimbând doza, să plângi după bani... fără a îmbunătăți ceva. Mai bine un amplificator mai capabil.
Tu ai 207 sau 270 ? E diferență între ele, 270 de regulă se livra pe BD iar 207 pe DD. 207 e clar mai bună. 270 e entry, dar merge...e poate mai bună ca multe doze noi unele cu pretenții. 207 îmi place, am și ace originale...NOS. Doza e ok și pe clasică. Față de 270...care cum am spus, nu e rea deloc. Ca fapt divers, contrar a ceea ce am crezut, tablele Technics pe curea nu sunt rele deloc, deși erau în gama entry. Dar chiar se descurcă de minune la sunet. Bune la clasică (de aceea a rămas b202). Combinația B202 - 207 e foarte reușită. La fel și 202 cu Grado...

Eu zic că un Rack solid din lemn, niște cabluri (oricum cele captive ale lui D3 sunt ok calitativ, totul este să nu fie ciuntite sau întrerupte sau scurtate și să aibă mufele originale), ar fi mai indicate . Tabla SL D3 e foarte bună, nu wow, dar mult peste multe chestii noi mult mai scumpe. Poziționarea boxelor e esențială, materialele camerei, materialul podelei (parchet masiv sau dușumea de beton sunt preferabile). Pereții de rigips sunt o catastrofă. Nu ține tabla lângă televizor. Ca și sfat.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Upgrade pick-up

Post by Carcosa »

Am si eu un Grado Prestige , e misto ca si doza dar nu ma da pe spate . da intradevar sunt MI majoritatea . Denonul DL 110 pe care ascult de obicei mi se pare ca se adapteaza f usor la orice pickup si suna la fel de bine sau prost (depinde de gust )pe majoritatea pick up testate de mine si dupa mine este peste Grado cel putin pe sistemele mele.
Acum in principal rulez pe 2 :
1)Lenco l78 cu brat ortofon
2)yamaha d51 care e alta liga . Din punctul meu de vedere ,care am vazut multe bijuterii peste el , e best quality / money can buy . insa e japonez veritabil pe 100 v.
Si un al treilea de distractie in living un lenco B55,care dupa ce am reusit sa restaurez (nu mergea un canal) , sincer m-a impresionat placut , cu o doza mizera dupa mine :Ortofon 2m red care e o pocnitoare . Troaca asta are un platan fff usor cred ca e de tb zincata , e tot Idler dar suna porfund . Desi e pe suspensie e f sensibil la vibratii .
Cel mai porc la vibratii mi se pare Lenco L78 dintre toate . Nici Yamaha nu sta bine la capitol vibratii.
Dar cum zicea si Momolo , poti sa ai mama pick-upurilor si a dozelor , tot lant tb la fie la un anumit nivel .
Preul phono , step up transfrmer sau ce adopta fiecare ,niciodata nu e de neglijat , si mie mi se pare ca e una din cele mai subestimate piese din lant .
Si e si o parte f prosta legata de topic asta : ca sa ai anumita calitate ,preurile phono sunt cam scumpe si greu de gasit in Romanica- la bani pt oameni normali .
in genere cele de pe amplificatoare au o problema mica si simpla : gain mic !nu ca nu se aud bine , se aud insa ca sa ajungi la anumit nivel decibelic tb sa dai in statie si atunci apar pb dupa ce treci de anumit nivel de volum la statii .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

Carcosa wrote:
11 Aug 2023, 10:49
yamaha d51 care e alta liga
arata grozav bratul si daca e din piata Japan, e si mai bun!
Carcosa wrote:
11 Aug 2023, 10:49
cu o doza mizera dupa mine :Ortofon 2m red care e o pocnitoare
sunt absolut de aceeasi parere, mereu le-am zis celor care mi-au cerut parerea daca sa o cumpere! O vechitura, de exemplu Shure M....etc, e mult mai buna si la bani mult mai putini.
Carcosa wrote:
11 Aug 2023, 10:49
Troaca asta are un platan fff usor cred ca e de tb zincata , e tot Idler dar suna porfund . Desi e pe suspensie e f sensibil la vibratii .
am la colectie o troaca de prin 1974 pe care l-am gasit nou, adica statuse intr-un depozit, un OEM facut de BSR (UK), corp plastic, fulie (adica "idler"), din Germania. Platan tabla, mai mic decat placa cum erau pe vremuri toate (anii 60). Troaca asta suna incredibil, l-am pus o data pe un sistem din ala mare de jdemii de coco, boxe din alea cele mai suparate, etc, si ne minunam cu totii ce naiba are asta de suna asa!?! Un sunet infipt, viteza, mare, hotarat! Altele pareau lesinate si flescaite la comparatie. E ceva totusi cu fuliile astea1 Dar evident, au zgomot, hurducaie. Nu le poti avea pe toate.
Carcosa wrote:
11 Aug 2023, 10:49
Preul phono , step up transfrmer sau ce adopta fiecare ,niciodata nu e de neglijat , si mie mi se pare ca e una din cele mai subestimate piese din lant .
am ajuns in timp la concluzia ca preu MM cu SUT este combinatia maxima audiofila ever (deci evident, doza MC). Dar e a naibii de complicata si trafurile costa IMENS, adica alea bune, nu cele care sa fie acolo. Si trebuie a naibii potrivire (intre toate)! In final iese al naibii de scump ca trebuie intai sa o dai in gard cu oistea pana nimeresti drumul bun.
Carcosa wrote:
11 Aug 2023, 10:49
Si e si o parte f prosta legata de topic asta : ca sa ai anumita calitate ,preurile phono sunt cam scumpe si greu de gasit in Romanica- la bani pt oameni normali .
absolut aceeasi parere! Ca le stiu pe alea bune..... preturile sunt efectiv nerusinate si oricum, nu pentru omul care munceste pentru bani! Preturi pentru hoti care fura bani. De aia i-am scris si eu mai sus ca acel "Cancibridgi" care in fapt e o jale, e totusi bun la banutii lui. Pentru ca sa aiba calitate in plus sa simta cu adevarat mai trebuie o galeata cu bani si tot un compromis este. Ce-mi place mie cu adevarat costa cat o masina buna. Si mai trebuie sa si merite, adica si restul sa fie pe masura. Asa ajungem la pretul de o casa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Am senzația că totuși, cu chestia asta cu traf adaptor pentru MC ești cam... blocat la o anumită doză. Traf S.U. Technics - Doza Technics, Traf. Denon - Doză Denon, Traf Ortofon - Doză Ortofon... ș.a.m.d. . Adică și-au gândit trafurile pe dozele lor...de înțeles.

Dozele Ortofon, 2m și cele înrudite sunt petarde. 1500 C a venit cu un Ortofon blue. Am dat-o degeaba. Am pus Grado. Apoi Apoi 207c . Și testat și cu AT91. Fără supărare, dar până și amărăciunea AT 91 suna mai plin...dar tot Grado rămâne feblețea mea... îmi plac mie. Și chiar 207 face treabă bună...

Am un pioneer idler de prin 1965... braț J. Sună bine, dinamic, dar are rumble... fără subsonic nu prea stai, iar dacă boxele au sensibilitate pe joase ai cam spart-o în fericire...plus că nu prea merge bine cu Grado...buzzzz. Merge binișor cu denon 103 (are braț mai greut, și... șocant...207 ! ). Dar necesită mentenanță. Are un platan de aproape 2 kg, ca și 1200 și 1500, are și autostop. Platanul e doar un pic mai mic ca un disc standard (cred că are vreo 27 cm).

Cât despre preuri phono... dacă ai acces la piese de calitate și te pricepi la electronică, poți face un preu phono foarte bun. Dacă știi să selectezi piesele s_ar putea să bați ce e în comerț. O să iau un bocanc în dos, dar un preu bun era în...A350. Refăcut (adică extras, chelit placa și puse piese măsurate, selectate și de calitate) pus într-o cutie de tablă ecranată și o sursă bună stabilizată, poate face treabă. Am văzut și eu diverse preuri phono, de la 100 lei (Behringer din ăla ieftin) la 1000 lei (Proiect sau alte jucării)...unul mai prost ca altul. Parcă și kitul iprs "preamplificator doză magnetica" era mai bun... dacă ai avea placa dar ai pune tranzistoare și pasive (C, R) mai bune, cred că le bate pe astea de duzină...timp să mai ai de astfel de diy.
În unele amplificatoare erau niște preamplificatoare cu 2 circuite TA (alea cu pini pe o parte, se găseau în unele Technics, Pioneer, Kenwood , Sony, Yamaha erau făcute de Toshiba). Sunau de numa' acele circuite...erau folosite și de unele nemțești originale, nu nemțești în haine japoneze .
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

Kross wrote:
12 Aug 2023, 10:33
O să iau un bocanc în dos, dar un preu bun era în...A350. Refăcut (adică extras, chelit placa și puse piese măsurate, selectate și de calitate) pus într-o cutie de tablă ecranată și o sursă bună stabilizată, poate face treabă.
preul ala din statia IEI nu e bun, e foarte bun dar are niste mici greseli in schema pe parte de buffer iesire. Era bagat deja in ditai cutia de tabla groasa iar alimentarea desi simpla era totusi buna din anumite motive (adica eu prefer trafurile mari la preurile phono). M-am chinuit o data prin anii 80 sa-l imbunatatesc si sunt sigur ca daca cineva care stie sa proiecteze pleaca de la schema aia (care imita cumva configuratia unui operational cu discrete) ar scoate ceva special din el. Branza buna in burduf de caine. Asa era si ampliful.
Kross wrote:
12 Aug 2023, 10:33
În unele amplificatoare erau niște preamplificatoare cu 2 circuite TA (alea cu pini pe o parte, se găseau în unele Technics, Pioneer, Kenwood , Sony, Yamaha erau făcute de Toshiba). Sunau de numa' acele circuite...erau folosite și de unele nemțești originale, nu nemțești în haine japoneze .
si in Marantz, ai uitat sa mentionezi. Sunt incredibil de bune integratele alea cu cracii numa pe o parte fabricate de Toshiba! Dar alimentate cum trebuie, din ce trebuie! Cazul Marantz, ca altfel nu imi pot explica de ce naiba suna atat de mine?!?! (pe MM).
Evident, ma refer la integratele fabricate in anii 70-80, cele originale de atunci.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

TA7129 și 7136. Erau în Technics 7300 și 7700. Chiar sunau bine acele preuri, amplificatoarele astea ,deși entry, pe phono sunau bine. Chiar mai bine ca modelele basic (cele enumerate erau ampuri relativ basic)cu un singur circuit, apărute mai târziu. Valabil la toți producătorii. Deși totuși V8 are un preu phono bun.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

Kross wrote:
04 Apr 2020, 09:44
E un fel de REGA, Project. Adică... Modest. Și dacă un producător pune bluetooth în pick-up...ăla e un producător neserios. Schimbare viteză prin mutarea manuală a curelei? Mda...îmi amintesc de cărțile lui George Dan Oprescu. A fost bun prieten cu tatăl meu și mai ales cu bunicul din partea tatălui. Făcea niște chestii, care îți deschideau orizontul... Păcat că a fost un singuratic.

Mâine voi avea să mă joc cu un Sharp Optonica RP5200H. Cu capac din sticlă. Yummy. Vedem ce știe. Respectivul stă lângă mine...3 km. Dar să văd cum fac foaia, oricum trebuie să fac niște cumpărături. Îl iau, dând la schimb un marantz 2225. Îl dau, nu că nu e bun, ci nu prea ascult radio FM.
Multa lume pune botul cu aceste pickupuri Rega, Project sau acele Audio Technica, Pioneer care sunt defapt facute de firma Hanpin . Vorbisem cu un domn care-si cumparase 2 Rega noi, unul mai ieftin iar altul un model de top, ambele cu deviatii de viteza, cantau la viteza mai redusa plus alte probleme cu bratul. Este o campanie imensa impotriva pickupurilor Technics care domina mediul profesional deja din anii 80, toate studiourile de masterizare si taiere de viniluri master plate folosesc Technicsuri, plus producatorii de doze au pe banca de testare a calitatii dozelor un SL 1200. Sunt multe discutii pe tema Direct Drive-ului si a celor pe curele, insa realitatea este ca toate masinariile pe care sunt scrise master plate-urile adica Neumann, Ortofon si Scully au motoare Direct Drive, deci practic orice vinil ascultam este produs pe motoare Direct Drive, care reprezinta redarea cea mai apropiata de performanta din studio. Nu neg faptul ca nu exista pickupuri pe curele care suna incredibil, sau ca nu ar fi o varianta valida, insa aici depinde si omul ce fel de aparat vrea : daca-si doreste un aparat profesional identic cu ce folosesc studiourile de masterizare din lume, solid si precis care sa imite un ceas Rolex, cu mentenanta zero, sa-si pastreze valoarea in timp si sa-l poata revinde cu usurinta, nu exista decat Technics.....acum daca omul vrea ceva diferit, mai rar sau "special", sau cu alt aspect insa cu riscul unor probleme de mentenanta si sa-si piarda din valoare, sunt multe alte variante, insa trebuie tinut cont de eforturile unor firme ca Pioneer care au fost prinsi complotand impotriva celor de la Technics prin campanii de denigrare online, multe forumuri, reviste sponsorizate de alte companii care vor si ei o felie din piata.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Upgrade pick-up

Post by Carcosa »

O afirmatie total halucinogena :"daca-si doreste un aparat profesional identic cu ce folosesc studiourile de masterizare din lume, solid si precis care sa imite un ceas Rolex, cu mentenanta zero, sa-si pastreze valoarea in timp si sa-l poata revinde cu usurinta, nu exista decat Technics"
Aparatele Tesnix personal nu imi plac neam .
Daca e sa vorbim de scule adevarate , nici macar nu sunt considerate " audiofile " sau highend sau ce vrei tu .
Aaa ca or fi robuste . or fi . Acuma nu ne luam T34 ca nu se strica . :lol: :lol:
Asta e mentalitate care nu te va duce never-ever in zona de nirvana audio.

cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

Ce este un pickup "audiofil" mai exact ? Daca este vorba de un pickup scump, lucios, cu fluctuatii de viteza si curele, probleme de mentenanta si care in ziua in care a fost cumparat s-a devalorizat, atunci da, e bun, e audiofil !
Termenul "audiofil" e promovat de reviste si producatori de aparate lucioase, care pacalesc oamenii cu bani, vanzandu-le jucarii care valoreaza mult mai putin.

Technics a produs demult pickupuri pentru segmentul "audiofil", modele precum seria SP, SP10, care au o precizie neegalata de nici un pickup "audiofil", apoi au produs in anii 70 bratele EPA 100, EPA 500 din BORON, TITAN cu bile din Rubin care au coeficient de frecare aproape zero iar acum produc brate din magneziu, ce firma "audiofila" a mai produs brate din Boron ? Nici una, iar din Titan nu prea mai e nimic in ziua de azi. Lumea compara pickupuri audiofile de 50.000 euro cu un Technics SL 1200 mk2 care costa 600 euro, asta ce inseamna oare ?

Nu toata lumea isi doreste un pickup "audiofil" lucios, scump si din plastic transparent, majoritatea vor un aparat de calitate, stabil si fiabil, care sa functioneze perfect fara mentenanta, insa datorita postarilor multor "audiofili", ajung sa faca gafe precum domnul care si-a cumparat 2 Rega noi , ambele cu multiple probleme, ca apoi sa le compare cu un Technics sl 1200 mk2 zgariat si obosit care suna mult mai bine decat ambele Rega. A fost o achizitie "audiofila" cu Rega ? Binenenteles, banii s-au pierdut.

Repet, toate studiourile mari de Masterizare din lume, cum ar fi Abbey Road Londra, Dubplates & Mastering Berlin, etc folosesc Technics SL 1200. Ce studio serios credeti ca-si permite sa puna clientul sa astepte 2 ore pana schimba doza de pe un pickup "audiofil" gen Rega sau Kuzma ? Sunetul trebuie evaluat pe LOC, iar ca sa fie evaluat precis, nu sunt permise fluctuatii de viteza care coloreaza sunetul inutil. Studiourile de Masterizare si taiere viniluri nu sunt "audiofile" si nu au scule serioase ? :))
Firma japoneza Etsuro Urushi are pe banca de proba a calitatii dozelor lor un Technics SL 1200 MK4, e drept cu bratul din titan, insa e un pickup care poate fi obtinut sub 2000 euro lejer. Dozele Etsuro Urushi nu sunt "audiofile" ? or fi idioti sa-si inspecteze calitatea dozelor pe un SL 1200 MK4 ? ce firma mai ofera pickup cu brat din Titan sub 2000 euro ? nu ofera nici bratul gol cu atat, nici macar nu pot sa-l produca....dar sa ofere si pickup in banii astia, sa fim seriosi.

Indiferent cum o luati, realitatea e ca toate vinilurile sunt produse pe motoare Direct Drive si sunt reglate si inspectate pe un Technics, de multe ori chiar aparatura de taiat vinilul e montata pe un Technics SL 1200, nici un pickup "audiofil" nu e folosit in mediul profesional.....Neumann VSM70 pe care se taie toate vinilurile "audiofile" nu e o "scula audiofila" ? Adica ascultam viniluri "audiofile" pe pickupuri de "audiofili" care au fost taiate si inspectate pe jucarii neaudiofile precum Neumann VMS70 si Technics :lol:

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Upgrade pick-up

Post by Carcosa »

Ai Teshnix acasa nu e asa ? :))
Hai sa iti explic cat de apreciate sunt in Japonia unde s-au inventat Sl1200: impecabile - cam 1500 ron costa adica cam 43000 yeni !Adus Romanica din cauza greutatii pana la 3500 ron te costa toata distractia .
Probabil ca Japonezii aia saracii sunt mai tampiti de dau pe un Microseiki de 5-6 ori mai mult .
Un Yamaha Gt 750 ai idee cat e in medie ? circa 120000 yeni - asta inseama circa 4200 ron . si aici sunt tampiti nu ?
Da ce sa facem asa sunt ei mai prosti si noi mai isteti ca na ,de aia suntem unde suntem.
Am ascultat 1200 cu doze mai bune sau mai proaste cu amplificari premium sau shit , cu stege phono bengoase sau de linie , concluzia mea :
un sunet steril , fara nimic aparte , zero !
Iar povestile cu Tehnics care e pe bancul de probe al nu stiu caror firme mai lasa-le pt altii .

cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

Domnule, eu nu te-am tutuit si nici nu vorbesc tampentii ca matale, se vede ca folosesti "audiofilia" doar pentru ati satisface lipsurile din viata si ego-ul subred.

Japonezii produc acele aparate care se gasesc din abundenta acolo. Orice aparat produs de ei este mai ieftin in Japonia, care e logica ? Inclusiv un Van Gogh pe care nu-l cumpara nimeni cand era in viata, nu a vandut un singur tablou, asta inseamna ca erau niste porcarii ?

Se vede ca nu cunoasti absolut deloc mediul profesional de productie a vinilurilor, unde nu merge pe povesti si reclame "audiofile" ci pe masuratori clare si stiinta, daca pe forumuri merge cu abureli, nu inseamna ca merge si altundeva.

Da, a zis cineva ca Microseiki e o firma proasta? ai o gandire tipica de audiofil limitat, care vede totul in mai scump=mai bun . Tu compari mk2 cu pickupuri care costa de 20 de ori mai mult ? de ce nu compari echivalentul in pret ? De ce nu compari un Brat Technics EPA din Boron si bile de Rubin cu un altul identic ? pai pt ca nu ai cu ce sa compari pt ca nici Micro Seiki nu au putut realiza asa ceva si pt ca tu compari un brat de SL 1200 mk2 cu un brat care costa de 100 de ori mai mult, pai ce logica e asta.
Ai ascultat Technics pe scule bengoase, din nou ego-ul mic care vrea sa para mare, inafara de povesti nu oferi nimic. Intra pe site-ul Etsuro Urushi, de care nici n-ai auzit si vezi ce pickup au pe banca de proba .

Sunet steril, adica sunet cu acuratete, asta indica faptul ca sunt slabiciuni in piesa pe vinil, in doza, sau in sistem, de asta nu iti place tie SL 1200, pt ca-ti arata porcariile pe care le asculti si ca probabil ai un sistem de sunet care are probleme care sunt expuse, da Technicsul lasa doza sa cante, nu adauga fluctuatii de viteza si se poate observa foarte clar daca muzica are probleme sau nu, daca aveai habar ceva despre productia muzicala si masterizare, ai fi stiut ca exact asta se cauta in mediul profesional, ACURATETEA. Daca tu pui un vinil proaspat produs pe un pickup cu fluctuatii de viteza, care reda frecventele cu discrepante si nu poate reda cu acuratete semnalul, ti se pare ca are bass mai mult sau inalte mai putine etc si nu mai poti regla produsul final cu precizie, bine stiu ca-mi pierd timpul cu tine, scriu pentru altii mai intelepti ca tu esti la alt nivel de "audiofil" cu scule scumpe care suna "bengos" :lol:

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Hai să nu fim ca vulpea care nu ajunge la struguri. Cât despre Yamaha GT 750, câte au fost vândute în Europa, și se știe că ce e în Japonia e diferit de Europa. Motivul? Gusturile diferite. Plus că e apărut cam la spartul târgului, deja CD playerele se afirmau bine pe atunci. Din câte știu, Yamaha nu au făcut pickupuri, majoritatea erau oem, Technics, Microseiki. Ambele foarte bune, și ce să vezi? Microseiki foloseau motoare...Matsushita.

Cât despre Technics 1200, cum am spus, să nu fim ca vulpea care nu ajunge la struguri. Nu ne permitem Lexus, luăm Suzuki Swift. Că tot japoneză este... las-o că măcăne.
Pentru mine, e importantă reglarea pe înălțime, dozele folosite de mine nu prea merg pe table fără acest "feature".

E drept, eu am amplificatoare Technics, dar din vremurile lor bune...ce a apărut, să zic după 1985, cu mici excepții (vârfuri de gamă), nu mi-a spus nimic. Nici ca sunet nici ca design (design trist). Nu că alții la fel (Sony, Pioneer sau Kenwood) au excelat... excepție gamele de vârf. Ca fapt divers, în anii 90, aveam senzația că, minisistemele și microsistemele Panasonic (alea cu afișaje color) sunau mai bine decât amplificatoarele Technics ale aceleiași perioade. Dar la preț mai mic. Momentan, V8 e cea mai ieftină și bună soluție de a face mastodonții mei să cânte. Iar mastodonții mei chiar sunt dificili...dar de 5-6 ani nu mă satur de ei. Nu că 8080 nu îi duce (nu mă refer aici doar la acționare ci și la control) dar se simte diferența.

În trecuturile lor glorioase, Technics au făcut și pe Curea... și ce să vezi? Unele sunt chiar apreciate...am și eu unul și chiar nu l-aș schimba pe un placaj lucios cu motoraș de jucărie cu platan de plexiglas și întrerupător de prelungitor, braț de fibră de carbon la care nu poți face vreun upgrade, Bluetooth și casting pe net...Merge pe doze MC de rupe.

Sigur, există și table mai bune...dar și mai scumpe, dar chiar am ce face cu banii. Momentan mă mulțumesc cu ce am...poate peste încă 23 ani când oi fi pensionar, mi-oi lua unele mai bune, dacă mai trăiesc până atunci și nu mă lasă urechea de tot...sau dacă nu mă retrag la țară, îmi beau berea de pensionar la poartă și ascult antena satelor la Milcov 3... :lol:

Dar dacă îți permiți un Accuphase și un Transrotor, de înțeles atunci.

Pe scurt, cearta de mai sus nu are vreun sens. Vă certați ca 2 copii. Că să vă împac eu, e pură chestie de gust.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply