Upgrade pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

Dar nu se cearta nimeni, aici e vorba de "audiofilul" tipic care-si extrage seva dintr-un singur aspect : BANUL, COSTUL produsului....adica mai scump=mai bun automat, fara nici o discutie, daca e mai scump nu poate fi mai rau, e neaparat superior.

Audiofilia a fost inventata pentru a prosti oamenii care nu au ce face cu banii, exact pe regula de manipulare "mai scump = mai bun", asta functioneaza, asta se ofera si clientul e fericit pt ca are un produs mai scump pt ego :lol: .

E foarte usor sa produci aparatura cu fluctuatii, discrepante, care nu pot reda cu acuratete toate frecventele....ce usor e sa produci un aparat care are mai mult bass, mai putine medii, mai multe inalte.....dar sa produci aparate care au un raspuns curat pe toata gama de frecvente e infinit mai greu, de asta nu le plac "audiofililor" echipamentele precise care au acuratete, pt ca se aud toate slabiciunile din productia muzicala, din acustica incaperii si din echipamentul pe care-l folosesc....or cand e folosit un pickup cu un brat prea greu sau care are frecare mare, automat vor aparea frecvente joase in plus, da....va avea un sunet "bengos" si mai placut pentru amatori si "audiofili elitisti" care nu suporta Technicsurile :lol: , insa asta nu inseamna ca semnalul redat este cel real si ca frecventele auzite pe acel sistem coincid cu ce a auzit producatorul sau interpretul in studioul sau cand a compus piesa.

In primul rand ca eu nici nu am adus in discutie problema "audiofiliei" care mi se pare un termen folosit in gluma, vroiam doar sa-i avertizez pe cei care se aventureaza in cumpararea de pickupuri la recomandarile unor oameni lipsiti de bun simt care indeamna sa fie cumparate aparate mai scumpe "audiofile", sfarsind prin a cheltui o groaza de bani pe aparatura net inferioara care se devalorizeaza instant. Nici macar Micro Seiki nu-si pastreaza valoarea ca un Technics SL 1200 , oricat de "audiofil" si "bengos" ar fi el, nu isi va pastra valoarea in timp si nici nu va fi folosit vreodata intr-un studio de taiat si masterizat viniluri.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Salut.
Ai să râzi, dar un belit de universum, dacă spui pe net că e MS, îi crește valoarea de 3 ori. Și vorba aia, unele Universum au fost MS. Altele erau diverse oem. Era odată pe OLX un gigel cu un pickup Universum, direct drive, Quartz, etc. Cerea pe el vreo 200 lei. Peste ceva timp, prețul i-a sărit la vreo 700 lei...iar în noul text... mențiunea"făcut de Microseiki", audiofil. La fel și Grundig, unele sunt exact Technics... află samsarul, sare prețul, nu află, rămâne scăzut...

Cât despre oem, să știi că Technics au făcut și ei oem pentru alții, printre care: Yamaha (am văzut modele care erau clar Technics, se vedeau după detalii, modele ieftine dar și unele mai de vârf), Pioneer (am văzut modele care chiar se vedea mâna Matsushita), Sansui (am văzut iar un model, care semăna la mățăraie cu Technics, baza brațului la cablăraie, până și motorul și capacitoarele erau Matsushita), continuând cu Telefunken, Grundig, Nordmende și...Blaupunkt...erau de fapt Technics cu mici variații la design. Aceiași au avut și de la MS, Sanyo, etc. Depindea de model, serie, an...cum se înțelegea cu furnizorii. Până și Dual au avut oem, dar au fost și producători de oem. Tot așa, am văzut odată tot ceva japonez (Yamaha, Onkyo, JVC, Kenwood...nu mai știu ce marcă, era demult), placa de acționare era idem...Technics sl-b202...motor, componente, traf, cablaj imprimat, idem...doar nu scria Technics pe placă ci un cod oarecare, probabil codul de catalog al piesei. Inclusiv platanul avea același diametru pe rama curelei... diferea doar designul platanului, avea braț drept . Ce să vezi, suna incredibil de bine.

Acum , ca off, și Mercedes folosește motoare Renault (motoare găsite și pe Dacia), BMW folosește motoare PSA... lista poate continua. La fel cum Mercedes Citan, Renault Kangoo sau Dacia Dokker sunt absolut asemănătoare.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

In calitate de moderator, cantilever, iti atrag atentia ca ai incalcat grav regulamentul in tot ceea ce priveste respectul fata de ceilalti colegi de forum! La prima abatere urmeaza sa te suspend 2 saptamani dupa care daca recidivezi te banez definitiv. Daca nici nu iti dai seama cum ai dovedit lipsa de respect, lipsa de educatie elementara si chiar mitocanie, inseamna ca ar trebui sa te sterg chiar acum. Intr-o lume normala unde ar mai exista rusine te-ai sterge singur (a doua zi cand te trezesti din betia cu bere la PET de 2,5L)). Si iti mai recomand niste sedinte la un psiholog deoarece observ ca ai mari frustrari. Faptul ca judeci ceea ce nu cunosti tine de acea educatie elementara denumita, "cei 7 ani de acasa" dar tine si de intelect (slab).

Mai sus ai insirat imbecilitati monumentale. Personaje ca tine au dus de rapa forumurile romanesti, invariabil tarate in tziganie.

In calitate de membru forum si nu moderator, incalcand la randul meu regulamentul, te asigur ca esti prost ca noaptea si habar nu ai despre ce vorbesti, habar nu ai de nimic (ai dovedit mai sus) si banui ca esti doar un "soarece de tastatura frustrat" care se defuleaza in stilul "balena in borcan" pentru ca numai asa specimen poate afirma gogomaniile de mai sus. Nu imi bat capul si nu am nimic de demonstrat, dar daca te-as duce sa vezi un Micro Seiki si am pune alaturi un "1200" laudat de tine, ti-a inghiti scuipatul si ai pleca in liniste! Cam atat de mari sunt enormitatile pe care le-ai scris mai sus. E bine doar pentru tine ca nu iti dai seama, asta numindu-se doar ignoranta. Insa nu e acceptabil cand vrei s-o impui public!

Totusi ma bucur ca pe acest forum aproape mort a aparut un pic de animatie! Chiar daca e vorba de vechiul circ in care un sarantoc frustrat si lipsit de cei 7 ani de acasa a inceput sa-si defuleze problemele personale. Mai lipseste si un "fan SONY" ca circul sa fie complet si sa curga sange!

La modul general sfatuiesc pe toata lumea sa ocoleasca generalitatile si generalizarile deoarece cu cat un personaj generalizeaza mai mult, cu atat isi dovedeste ignoranta in (orice) domeniu! E valabil si pentru tine, Koss! Care ca detinator de "Teshnix" nu te-ai abtinut sa intervi in acest circ sa-ti aperi odorul. Si apropos, din ce stiu eu (la modul practic) Normende a comandat la JVC si nu la Matsushita (Panasonic/Technics). Bine ca "fanii JVC" sunt mai rari si mai finuti decat fanii "Teshnix" (sau SONY :roll: ) care-ti dau cu ranga in dinti instant! :D Deoarece pe cand JVC facea reclame cu Jazz, ceilalti le faceau cu manele. Si mai observ ca voi, trancotarilor, cam uitati de un mare brand, DENON care a facut "table" absolut minunate! (in vremea minunata).

Deci, mucles daca nu stiti sa va exprimati fara sa scuipati coji de seminte in ochii interlocutorului! Puneti o manea, mai trageti din PET-ul de 2,5L de bere si va trece oftica pe "audiofilii prosti care arunca aiurea cu bani" (in loc sa plece urechea la sfaturile voastre pretioase! :lol: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Upgrade pick-up

Post by Carcosa »

SAlut Kross ,
Nu se cearta nimeni , insa la un prim post pe un forum dedicat pasionatilor sa faci un elogiu adus firmei Tehnics mi se pare cel putin bizar.
Vii ,nu te prezinti macar ,insa faci o elogie dedicata marcii respective in conditiile in care stie toata lumea cine e Tehnics si care e nivel lor .
Un totem incinat marcii Technics la care toti ceilalti oameni ar trebui sa danseze sa se inchine si invarte in jurul lui .
Basca , si conculuzii trase fara sa cunosti omul : -personal nu detin pick- upuri mai scumpe de 1000 eur insa alea care le am cu siguranta se aud mai bine decat Sl 1200 .
Nu am zis niciodata ca bani multi insemna in mod automat scula mai performanta .Insa sa ne limitam la SL1200 ca fiind soarele pe pamantul audio mi se pare exagerare si platitudine cat casa. Ca e relativ ieftin , asa e . Da pt nivel lui e un pickup de luat in seama pt cine prefera sunet respectiv . Dar cum zicea si Kross , ca Suzuki Swift merge si costa putin , si e tot masina , nu i-al face lexus si nici nu o sa i-al faca vreodata.
Si da Technics au facut pickuri misto si audiofile si ce vrei dar nu SL1200 . Alea care sunt asa nu cred a pus mana sau vazut / auzit nimeni de pe aici cu urechile lor. Insa raza de pret e alta pt alea .
Toata planeta asta stie ca 1200 e un pickup pt DJ robust !Atat !DA e f celebru si copiat ca Xeroxul si de altii , insa nu e dumezeul pick-upurilor si DA exista chestii mult mai bune decat 1200 in aceeasi raza de pret !
Sunt alte marci care au creat pickupuri in aceeasi era poate la bani si mai putini sau un pic mai scumpe cu sunet net superior.
Saracii Victor(JVC pt cine nu cunoste) sau Denon , luxman , etc toti astia trebuiau sa dea faliment tot acolo in Japnoia in aceeasi perioada .
LE:am citit mai tarziu ce a scris Momolo !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

Carcosa wrote:
16 Nov 2023, 19:08
Am ascultat 1200 cu doze mai bune sau mai proaste cu amplificari premium sau shit , cu stege phono bengoase sau de linie , concluzia mea :
un sunet steril , fara nimic aparte , zero !
cam tot asa si eu. Dar nu-mi displace complet, dupa gustul personal mi se pare OK la muzica disco si pop. Nici vorba de clasica! Si apropos de "Teshnix", am ascultat de cateva ori un model pe care l-au vandut prin 1980 fara brat. Cica are cuplul foarte mare (chestie care mie imi place la modul teoretic). Acum il cumpara unii (....audiofili :roll: ) sa-l monteze intr-o plinta care mai de care speciala. Dar l-am ascultat cu un brat...... audiofil ("scump si prost" cumparat de "audiofilii snobi si prosti"), adica un Dynavector cu doza Koetsu. Nu suna rau deloc!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

Unde am pomenit eu ca Technics SL 1200 este "audiofil" ? Eu am pomenit ca este cel mai folosit pickup din studiourile de masterizare si productie de viniluri din lume.

Legat de SONY, daca tot ati adus vorba, puteti verifica pe site-ul Sony Music Mastering studios, ce pickup folosesc ei, au cateva PDF-uri cu lista echipamentelor si scrie clar : e un Technics SL 1200 MK4 cu brat din titan, nu e un Micro Seiki "audiofil". Cei de la SONY probabil nu sunt "audiofili" bogati si nu stiu ce e calitatea, sau nu isi permit sa-si cumpere un pickup "audiofil". Nu are rost sa discutam de ce aparatura phono au produs cei de la SONY, doze precum XL70, XL50, sau XL-88D cu cantileverul din diamant sunt realizari la care Micro Seiki nu va ajunge vreodata, desi sunt "audiofili".

Acum referit la injurii, unde am jignit pe cineva domnule "momolo" ? v-am facut "prostalau de dati in gropi" domnule cum va adresati dumneavoastra mie ? Eu am vorbit frumos in postarile mele, am folosit "dumneavoastra" , nu l-am tutuit pe "carcosa" nicaieri, pana nu a inceput el. Daca-mi cititi prima postare si apoi raspunsul lui "carcosa" care din prima a inceput cu a-mi jigni prima postare, ca apoi dumneavoastra sa sariti sa ma atacati pe mine ca si cum eu as fi jignit pe cineva.

Nici macar nu ati citit ce am postat, eu nu am adus vorba de nici un "Micro Seiki" ci doar de faptul ca Technics e cel mai folosit pickup in mediul profesional: studiourile de Masterizare si productie de viniluri, nu am discutat de "audiofilie" si de comparatii cu "Micro Seiki" sau ca Technics ar fi cel mai audiofil pickup din lume.

cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

Nu am venit aici sa fac elogii firmei Technics, ca nu sunt angajatul lor, dar este un FAPT ca sunt cele mai folosite pickupuri in Masterizarea si taiarea vinilurilor pe care voi le ascultati acasa pe Micro Seiki, nu e o parere personala "audiofila". Aici nu este vorba de preferintele mele sau ale dumneavoastra, nu e vorba ca va place sau nu cum suna, e vorba ca e preferat de SONY Mastering, Abbey Road si marea majoritate a inginerilor de masterizare din lume, ca va place voua sau nu cum suna e altceva.

iar daca persoanele care vor sa-si achizitioneze primul pickup au un buget de 700 euro aproximativ ce pickup vreti sa-si cumpere domnule ? un Micro Seiki de 40.000 euro ? cand ei au 500, 700 euro ... nu mai bine-si cumpara acelasi pickup precum Abbey Road din Londra sau SONY Mastering din Tokyo ? in caz ca nu le place pot sa-l vanda usor si sa incerce altceva, ca de pierdut bani sigur nu vor pierde asa, dar oricum repet, nu ati citit ce am scris si cum a reactionat acest "carcosa" la postarea mea, in cazul in care asa va comportati sa nu credeti ca voi suferi ca ma blocati, dimpotriva ma voi simti onorat, inseamna ca nu avem chiar nimic de discutat, din moment ce va exprimati asa si va simtiti atacati pentru ca aveti atasamente fata de anumite aparate si prieteniile voastre incat nu acceptati parerile diferite ale altora, le stiti pe toate, atunci faceti un forum inchis numai pentru cei ca voi care cred ca SONY nu a produs nimic important pe partea phono, cum ar fi doza XL70 cu cantilever din tub crescut de safir. Va recomand sa investigati macar ce doze au facut sub numele de "Sony Sound Tec Corporation", veti ramane surprins.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Upgrade pick-up

Post by Carcosa »

Da Momolo ,
Cred ca te referi la seriile SP 10 , SP15 si SP25 .
Acelea se monteaza in plinte custom si bratele sunt alese de user .
Acolo incepem sa vorbim de alt Technics . Intradevar sunt cautate de "audiofili".
Vorbim de brate de titan si boron dar un SP 10 cu brat de la FR sau Saec, chiar si SME 3009 , 3012R sunt convins ca nu a auzit nimeni .
Momolo posibil ca e clar ca are experienta .
Draga user cantilever , nu te-am jignit cu nimic , tu ai spus ca 1200 e rolexul pick-upruilor .

cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

E vorba de cum te-ai exprimat in primul tau raspuns la postarea mea, direct jignitor, la adresa ta, pt ca asta denota personalitatea ta, eu nu ma simt jignit de jignirile unei persoane necunoscute.

Da domnule, Rolexul pickupurilor, nu am zis ca e Patek Philippe-ul pickupurilor sau Audemars Piguet sau stiu eu ce ceas "audiofil" pretentios...asta se refera la capacitatea lui de a-si pastra valoarea in timp, mare parte din oameni vor sa-si cumpere aparatura audio si ca modalitate de a investi si a combate putin inflatia, nu toti sunt pasionati de bijuterii, aur, masini sau ceasuri, unii vor sa cumpere pickupuri si alte aparate pe care sa le pastreze si in caz ca au nevoie de bani la un moment dat sa il vanda, iar Technics se vinde extrem de usor, spre deosebire de alte firme, nu am zis ca Micro Seiki nu e o firma buna, nici nu am pomenit de ei.

Tocmai faptul ca e cel mai folosit in mediul profesional, il face sa fie cumparat foarte usor, pt ca spectrul lui de utilizare e mult mai larg, da nici nu am pomenit ca ar suna cel mai bine sau mai rau, insa parerea mea e ca Technics e o investitie mult mai sigura decat Rega sau multe alte firme care se devalorizeaza. Referitor la cum suna el, nu trebuie sa placa oricui, dar aparatura profesionala trebuie sa indeplineasca anumite cerinte pt a fi adoptata, monitoarele de studio YAMAHA NS10 nu sunt frumos deloc, insa sunt cele mai folosite monitoare din lume, tocmai pt ca ajuta inginerii si producatorii de muzica sa produca muzica pe care apoi sa o asculte audiofilii pe Micro Seiki si alte pickupuri. Este vorba de translatie, de asta e folosit Technicsul in studiouri, pt translatie, nu pt ca suna frumos, pt ca nu trebuie sa sune frumos daca piesa muzicala suna urat, trebuie sa sune oribil daca piesa are probleme, care apoi trebuie remediate, or un pickup care infrumuseteaza totul nu poate fi folosit in mediul profesional asa. Nu stiu daca intelegeti, dar aparatura profesionala nu trebuie sa sune frumos, dimpotriva, trebuie sa sune steril si foarte critic cu problemele din productia muzica.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Upgrade pick-up

Post by Carcosa »

Am o vaga curiozitate daca se pote : de unde stiti ca cei de la abbey road folosesc SL1200 ?De unde ati aflat informatia asta ?
Sau ca studiouri Sony folosesc asa ceva ?
Eu vad alte echipamente la Abbey road !
https://www.abbeyroad.com/mastering

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

cantilever, eu citesc tot inainte sa postez dar am senzatia ca tu nu citesti ceea ce ai scris. Mi se rupe daca forumul e inchis, deschis sau parasit. Ceea ce ma deranjeaza este cand vad ca sunt postate aberatii si prostii si deja ai repetat multe din astea. Nici atasamente nu am pentru branduri si obiecte insa din discursul tau tu esti cel atasat de ....."Teshnix" si mai aveai putin si ne trimiteai pe toti sa-l cumparam.

Nu am nimic cu bietul "1200" dar eu personal nu as avea ce face cu asa ceva. Ca nu fac scratch pe disco si rap .
Si nu e deloc adevarat ce spui cu studiourile care sunt pline de asa ceva. Nici vorba, asta face parte din prostiile pe care le debitezi in serie.

Intreg discursul tau e un déjà vu pentru mine. Faci parte din categoria trancotarilor tehnici, masuratoristii, dar manga la ureche si fara sa aiba bietii habar ce-i cu pasiunea asta tip hobby, audifofilia. Dar o combat la fiecare fraza si subfraza de genul, "Profesionistii aia care fac muzica pe care o ascultati voi audiofilii!" (a se intelege, prosti, snobi si atehnici!). Discursul de tipul asta e vechi pe forumuri. O data ajunsese unul sa debiteze ca atunci cand "se aude frumos" inseamna ca .....nu se aude corect, nici bine..... e doar ceva pentru audiofilii (snobi, prosti atehnici). Numai "cand se aude neplacut e adevarul", Ala profesional de la profesionistii "care stiu cum vine treaba" ! :lol: Ma spargeam de ras! Asta nu denota decat ignoranta (politicos spus). Si spre uimirea acestor ignoranti, cei mai buni ingineri creatori de aparate si cei mai buni ingineri de sunet au fost si sunt..... audiofili.

Dar pentru un trancotar ignorant care stie numai trancote ieftine (si bune!) e greu de inteles ca (de exemplu) un pickup bun si audiofil nu "infrumuseteaza/coloreaza" sunetul ci reda adevarul din inregistrare. Garantat nu ai auzit niciodata scule audio de top, din pacate foarte scumpe si evident, cu adevarat bune. Adica simplu, sa auzi. Ca nu ai unde si stiu ca genul asta de oameni chiar si refuza ocaziile daca se ivesc a-si deschide mintea. Adica sa mearga undeva si sa auda si ei prima oara in viata cum e cu "sunetul audiofil" ! (ala care e "colorat, infrumusetat" sa placa la audiofilii fraieri si mai ales snobi). Singurul lucru colorat si infrumusetat e doar sunetul la trancote. Asta e si diferenta intre trancota si aparat audiofil. Dar daca cunosti numai pe primele.... e cam greu sa intelegi problema.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cantilever
Posts: 8
Joined: 29 Oct 2023, 08:47

Re: Upgrade pick-up

Post by cantilever »

Din prima ta propozitie imi dau seama ca esti un primitiv care face pe domnul, care foloseste acest forum si "audiofilia" doar pentru a-si astupa lipsurile intelectuale si cognitive. Numai un individ cu grave probleme psihice se adreseaza asa, sa speram ca restul utilizatorilor se vor convinge ce psihopat si dezaxat esti. Esti exact tipul de "audiofil" din cauza carora majoritatea va detesta.
Nici nu am citit tot ce ai postat, ca esti o nulitate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

cantilever wrote:
17 Nov 2023, 09:08
Acum referit la injurii, unde am jignit pe cineva domnule "momolo" ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Upgrade pick-up

Post by Mirciulik »

cantilever wrote:
16 Nov 2023, 17:40

Repet, toate studiourile mari de Masterizare din lume, cum ar fi Abbey Road Londra, Dubplates & Mastering Berlin, etc folosesc Technics SL 1200. Ce studio serios credeti ca-si permite sa puna clientul sa astepte 2 ore pana schimba doza de pe un pickup "audiofil" gen Rega sau Kuzma ? Sunetul trebuie evaluat pe LOC, iar ca sa fie evaluat precis, nu sunt permise fluctuatii de viteza care coloreaza sunetul inutil. Studiourile de Masterizare si taiere viniluri nu sunt "audiofile" si nu au scule serioase ? :))
Zilele trecute un prieten care si-a luat un vinil nou mi-a spus ca " suna perfect, exact ca un CD"... Are dreptate doar ca eu as scoate virgula adica "suna perfect exact ca un CD". Cam asta e seriozitatea "audiofila" si "masurata stiintific" a marilor producatori de viniluri. Eu cred ca masoara mai degraba costurile de productie in sensul scaderii lor, dar asta e realitatea, trebuie sa supravituiasca si eventual sa faca si profit. Nu or fi toti asa dar eu - ce am cumparat, adica toate alea noi, fara nici o exceptie - am dat banii degeaba, mai bine imi luam cd-uri, care sunt mai ieftine.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Upgrade pick-up

Post by Carcosa »

Este perfect corect ce spui Mirciulik ! Eu , releaseruri dupa 2000 nu ma obosesc sa cumpar decat varianta cd . De ce ? Pentru ca este masterizare din digital . Adeca nu va suna mai bine ca un digital . Basca mii de probleme cu presele noi . Material prost (vynil reciclat ) ,defecte de presa am un AC/DC care ramane pe o pista - chiar la Back in Black , sunt pline de praf si incarcate static din fabrica , etc . Sunt cateva din problemele preselor noi , fie ca scrie 180 grame fie ca nu scrie nimic pe ele sunt mizerabile .

Post Reply